ČESKÝ HYDROMETEOROLOGICKÝ ÚSTAV: Předpověď počasí na víkend s nádechem extrému

ČESKÝ HYDROMETEOROLOGICKÝ ÚSTAV: Předpověď počasí na víkend s nádechem extrému

 

O víkendovém horku už bylo napsáno mnoho i ve zdejších příspěvcích. To hlavní za ČHMÚ je shrnuto v předpovědi https://www.chmi.cz/predpoved-pocasi/tyden a ve výstraze https://vystrahy-cr.chmi.cz/.

V sobotu čekáme slunečno a teploty většinou do 38 °C, v dolním Polabí a Poohří by ale mohlo být výjimečně i tepleji (toto očekává např. model Aladin, Arpége a ECMWF), není tedy nereálné dosažení 40 °C už v sobotu.

V neděli pak bude také slunečno a ještě tepleji, z dnešního pohledu se zdá dosažení, či překročení hranice 40 °C jako poměrně pravděpodobné. Tím pádem je i absolutní rekord 40,4 °C v reálném ohrožení.

Model Aladin zatím neděli nemá ve výpočtu, ale hodnoty kolem 40 °C se objevují u jeho základu (Arpége), německého modelu ICON-EU i evropského ECMWF. Ale i bez pohledu na tyto barevné obrázky jsou karty vyloženy poměrně jasně (horká vzduchová hmota, velmi dlouhé dny,…).

Kde tedy bude nakonec nejtepleji a jaká to bude hodnota? To budeme vědět v neděli večer.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu pro regiony a města najdete ZDE


 

0 0 votes
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře