ČESKÝ HYDROMETEOROLOGICKÝ ÚSTAV: Vyhodnocení včerejšího tornádového dne

ČESKÝ HYDROMETEOROLOGICKÝ ÚSTAV: Vyhodnocení včerejšího tornádového dne

 

Zaznamenali jsme nakonec dvě potvrzená slabší tornáda.

První tornádo se vyskytlo JV od obce Netolice po 15:00, pravděpodobně v oblasti obcí Chvalovice, Babice a Strýčice. Zde se nachází řada škod, nelze ale 100 % určit, která jsou konkrétně od tornáda (byl by potřeba rozsáhlejší průzkum ideálně za pomoci dronu). Objevilo se ale dnes jedno věrohodné svědectví, které tornádo potvrdilo. Považujeme tedy tento případ za prokázaný, ačkoli jeho intenzita není přesně určena.

Druhé velmi slabé tornádo se vyskytlo v podobnou dobu, jako první tedy lehce před 15:00 v obci Záluží u Týna nad Vltavou. Zde máme kromě svědectví i záběr z domovní bezpečnostní kamery, na kterém vidíme jev dobře. Autor videa pan Dalibor Veselý (video v komentářích) také poskytl podrobný popis škod, které na tornádo jasně ukazují. V oblasti procházela slabší bouřka, která na jednom z radarových snímků vykazuje jasný znak hákového echa (hook echo), což svědčí o přítomnosti rotující mezocyklóny supercely.

Detailněji oba případy monitoroval i Miloslav Staněk pomocí mobilního radaru společnosti Meteopress a poskytl tak další cenná data pro analýzu obou případů, za což děkujeme.

Vzniku tornád včera nahrávala vyšší vlhkost v přízemní vrstvě a hlavně výraznější střih větru do 1 km (rozdíl v proudění mezi zemí a 1 km). Roli sehrála patrně také interakce s okolními bouřkami.

Obrovský dík patří veřejnosti a amatérským lovcům bouří, kteří poskytli cenná data a svědectví. Děkujeme.
Upozorňujeme, že slabší tornáda se vždy vyskytovala a jsou relativně běžná. Ročně víme většinou o jednotkách až vyšších jednotkách případů. Detailním záznamům a studiím se na ČHMÚ věnovali už od 90.let zejména Martin Setvák, Jan Sulan, Milan Šálek, Petr Novák a další.

Případy je možno nalézt na stránce: https://www.tornada-cz.cz/

 

 

 


 

0 0 votes
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře