AKTUALITY: Celková nemocnost akutními respiračními infekcemi je na hodnotách obvyklých pro toto...

AKTUALITY: Celková nemocnost akutními respiračními infekcemi je na hodnotách obvyklých pro toto roční období

 

V 9. týdnu roku 2026 dosáhla v ČR nemocnost akutními respiračními infekcemi (ARI) úrovně 1364 na 100 000 obyvatel, což představuje další pokles o necelých 5 % v porovnání s předchozím týdnem. Počty nemocných klesají ve všech věkových skupinách s výjimkou dětí do pěti let.
 „Nejvyšší nemocnost ARI je hlášena z Plzeňského kraje, nicméně celková nemocnost ARI v České republice se již pohybuje na hodnotách obvyklých pro dané roční období. I u chřipkových onemocnění (ILI) se nemocnost výrazně snižuje, v 9. týdnu o více než 27 %. Také pokles chřipkových onemocnění vidíme ve všech krajích,“ potvrzuje vedoucí oddělení epidemiologie infekčních nemocí Jan Kynčl.
„Ve virologické surveillance shodně evidujeme pokles detekcí viru chřipky typu A a nastupující dominanci detekcí respiračního syncitiálnímho viru, a to jak RSV/A tak RSV/B,“ uvádí za Národní referenční laboratoř pro chřipku a nechřipková virová respirační onemocnění viroložka Helena Jiřincová.
 
V aktuální chřipkové sezoně bylo do 27. 2. 2026 hlášeno celkem 379 klinicky závažných případů chřipkové infekce vyžadující hospitalizaci v režimu intenzivní péče, z toho 133 lidí následkům infekce podlehlo.
 
„Sledujeme standardní vývoj nemocnosti, nemocných s koncem hlavní sezóny výskytu akutních respiračních infekcí ubývá. Přesto doporučuji na prevenci myslet celoročně. Důsledná hygiena rukou pomáhá chránit nejen před respiračními infekcemi, ale například i před žloutenkou typu A. V obou případech jde o viry, které ulpívají a přežívají hodiny na površích, kterých se běžně dotýkáme.  Také respirační etiketa by měla patřit k celoroční výbavě ohleduplného člověka,“ radí nezapomínat na základy prevence hlavní hygienička a ředitelka Státního zdravotního ústavu Barbora Macková.
(tz-szú)

 
0 0 votes
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře