AKTUALITY: ČOI ve třetím čtvrtletí letošního roku kontrolovala bazary a zastavárny. Porušení právních předpisů zjistila v 60 % kontrol

Česká obchodní inspekce v rámci kontrolní akce ve třetím čtvrtletí letošního roku uskutečnila celkem 30 kontrol bazarů a zastaváren. Porušení právních předpisů v dozorové působnosti ČOI zjistila v 18 kontrolách (60 %).
Cílem akce bylo prověřit dodržování povinností, vyplývajících provozovatelům bazarů a zastaváren ze zákona č. 253/2008 Sb., o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu, zákona č. 247/2006 Sb., o omezení provozu zastaváren a některých jiných provozoven v noční době, zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele a dalších právních předpisů.
Porušení zákona č. 253/2008 Sb., o některých opařeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu, bylo zjištěno v 10 případech, z toho v 7 případech povinné osoby (ve smyslu tohoto zákona) neprovedly identifikaci klienta (§ 7 tohoto zákona) a ve 3 případech povinná osoba neprovedla kontrolu klienta (§ 9 tohoto zákona).
Současně bylo během kontrol zjištěno 27 případů porušení některého z ustanovení zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele, z toho nejčastěji:
- · v 8 případech prodávající nevyznačili na dokladu o zakoupení výrobku informaci o tom, že se jedná o výrobek použitý nebo výrobek s vadou (§16 odst. 3);
- · v 6 případech podávající řádně neinformovali spotřebitele o rozsahu, podmínkách a způsobu uplatnění práva z vadného plnění spolu s údaji o tom, kde lze reklamaci uplatnit (§ 13 odst. 1);
- · ve 3 případech prodávající spotřebitele předem zřetelně neupozornili na prodej výrobků použitých či upravovaných nebo s vadou (§ 10);
- · ve 3 případech bylo zjištěno porušení povinnosti prodávajícího řádně seznámit spotřebitele s cenou nabízených výrobků a poskytovaných služeb (§ 12);
a dalších ustanovení zákona, v jednotkách případů.
Dále bylo zjištěno porušení některého z ustanovení zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku, vztahujících se k povinnostem prodávajících, v 1 případě, a ve 2 případech bylo zjištěno porušení zákona č. 542/2020 Sb., o výrobcích s ukončenou životností. Porušení zákona č. 247/2006 Sb., o omezení provozu zastaváren a některých jiných provozoven v noční době, v platném znění, nebylo v průběhu kontrolní akce zjištěno.
Na základě zjištěných porušení právních předpisů v dozorové působnosti ČOI nabylo v období od 1. 7. 2025 do 30. 9. 2025 právní moci 20 pokut v celkové hodnotě 65 000 Kč. Výsledky kontrol potvrdily opodstatnění kontrolní akce, neboť porušení právních předpisů bylo ve třetím čtvrtletí zjištěno v 60 % z kontrolovaných provozoven. Kontrolní činnosti v této oblasti se Česká obchodní inspekce bude věnovat i v následujícím období.
(tz-čoi)
