AKTUÁLNÍ KOMENTÁŘ ERIKA BESTA: Schwarzenberg nechtěl další Sarajevo

AKTUÁLNÍ KOMENTÁŘ ERIKA BESTA: Schwarzenberg nechtěl další Sarajevo

V úterý jsme napsali, že premiér Petr Nečas v červnu 2013 podal demisi příliš brzy, protože se koalice ještě nedohodla na novém premiérovi. Byla to jedna z největších chyb v české politice, která byla důsledkem obratu Karla Schwarzenberga a Miroslava Kalouska z TOP 09 a prezidentu Zemanovi tak dala volnou ruku.
K policejní razii došlo ve čtvrtek 13. června a TOP 09 stála za Nečasem až do nedělního rána, kdy Schwarzenberg a Kalousek vystoupili v televizních debatách a začali odmítat odpovídat na dotazy.
Otázky Václava Moravce, neděle 16. června 2013:

Václav Moravec: Situace se mění. Vezmeme-li si ale neděli 16. června 12:43 hodin, muže být premiér Petr Nečas důvěryhodným premiérem této země?

Karel Schwarzenberg: Já jsem vám, já vám něco řeknu, pan premiér Nečas toho času je v zahraničí, je na vrcholném setkání V4, což je jeho pracovní povinnost. A já se nebudu vyjadřovat o premiérovi v jeho nepřítomnosti, když on nás zastupuje v zahraničí. Když mu něco vytknu, tak mu to řeknu do očí, ale ne tady ve studiu.

Václav Moravec: Vzhledem k tomu, že jste se za něj dosud stavěl, takže souhlasíte s jeho postojem i v současnosti, jak celou věc řeší.

Karel Schwarzenberg: Já mám velmi často velice odlišné názory od něho. Ale to neznamená, že ho budu podrážet v jeho nepřítomnosti.

Václav Moravec: V této krizi to zatím nevypadalo, že byste měl odlišné názory od premiéra Petra Nečase, jak se zastával Jany Nagyové.

Karel Schwarzenberg: Já jsem měl velice často odlišné názory, ale jedno je taky, že jako součást vlády člověk musí dodržet jistou loajalitu, že řekněme taky, než všechna fakta se vyjevila, tak člověk měl ten či onen názor. Prostě se odmítám k tomu vyjádřit.

Václav Moravec: Tedy nevyjádříte se ani k otázce, kde je loajalita a kde je hranice lidské slušnosti a důvěryhodnosti premiéra Petra Nečase?

Karel Schwarzenberg: Zajisté je hranice lidské slušnosti politicky se nevyjadřovat o někom, který toho času nás zastupuje v zahraničí. To je v politice řekněme pochybný postup.

O hodinu dříve v Partii na TV Prima odpovídal Kalousek podobným způsobem:

Miroslav Kalousek: A já se vám teď musím velmi omluvit, i divákům, vy mě teď budete bombardovat a já dopředu se snažím omluvit, vy mě teď budete bombardovat konkrétními otázkami na ta konkrétní řešení, co konkrétně na tom jednání budeme navrhovat, já vám rozumím, že se musíte ptát, ale vy, prosím, zase pochopte, že usedáme k tomu (koaličnímu) jednání dnes v noci, protože čekáme, až se pan předseda vlády vrátí z Polska. A že já prostě nemohu dříve, než zasedneme ke stolu s našimi koaličními partnery v okamžiku, kdy předseda vlády je v zahraničí, tady říkat s 10ti, 12ti hodinovým předstihem konkrétní návrhy, které TOP 09 na tom jednání vznese, to se chci dopředu omluvit, to si budete muset ještě den počkat, nicméně ty priority jsou jasné, TOP 09 má řešení, chce udržet akceschopnou exekutivu a chce udržet program vlády rozpočtové odpovědnosti.

Po koaličním jednání této noci oznámil Petr Nečas demisi coby předseda vlády. Kalousek jeho rozhodnutí uvítal.

 

Erik BEST

 

Erik Best se narodil 11. října 1962 v Severní Karolíně na východě Spojených států. Prakticky celé dětství však prožil v Montaně, na severozápadě USA, kam se jeho rodiče přestěhovali krátce po jeho narození. V roce 1985 absolvoval s bakalářským titulem z východoevropských studií na Georgetown University School of Foreign Service. Během tohoto studia se zaměřoval na ruský jazyk, v čemž pokračoval i na Middlebury College ve Vermontu, kde získal magisterský titul. V rámci vzdělávání této univerzitě dvakrát studijně pobýval letech 1983 a 1984 v Moskvě. V dalších letech studoval obchod na University of North Carolina. Titul MBA zde získal v roce 1987. Erik Best se v Česku oženil. Jeho manželka Dita je českého původu. Společně vychovávají čtyři dětí. V Praze podle vlastních slov žije od února roku 1991. Přesně rok poté zde začal pro místní anglicky hovořící komunitu vydávat denní zpravodaj Fleet Sheet, stručný přehled vybraných zpráv z českého tisku. Původně předpokládal, že většina cizinců Prahu ještě před rokem 2000 opustí, takže jeho vydavatelské vize neměly horizont delší než šest let. K žádnému odchodu cizinců z České republiky však nedošlo a Fleet Sheet navíc postupně přilákal i české předplatitele. Náklad bulletinu se proto zvětšil a vychází doposud. Své počáteční tuzemské podnikatelské aktivity zahájil Erik Best na jaře 1992 jako živnostník. Na podzim 1994 založil společnost The Bohemia Daily Standard, jejímž je jednatelem a spolumajitelem. V roce 2000 založil se svojí manželkou Ditou Bestovou nakladatelství E. S. Best, které je oficiálním vydavatelem obou zpravodajů. S rozvojem internetu totiž Erik Best začátkem tisíciletí rozšířil své publikační aktivity a od roku 2001 vydává ještě elektronický Final Word. Od roku 2010 existuje i jeho česká mutace. Final Word je krátký a originální denní komentář připravený týmem Erika Besta, věnovaný významným ekonomickým a politickým tématům posledních dnů. Právě díky svému elektronickému bulletinu Final Word vstoupil Erik Best do širšího povědomí české veřejnosti a začal být zván do českých rozhlasových a televizních pořadů. V letech 2011–2013 publikoval své postřehy také na blogu Aktuálně.cz. Prezident republiky Miloš Zeman udělil 28. října 2018 Eriku Bestovi státní vyznamenání – medaili Za zásluhy o stát.


 

 

0 0 votes
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře