JIŽNÍ ČECHY: Číčeničtí upálili čarodějnici a vedle ní si opekli buřty

JIŽNÍ ČECHY: Číčeničtí upálili čarodějnici a vedle ní si opekli buřty

 

Bezmála 150 lidí, z toho zhruba čtvrtina kostýmovaných žen a dívek, se v neděli 30. května, v předvečer 1. máje, zúčastnilo v Číčenicích na Strakonicku tradičního pálení čarodějnic. Oslava Filipojakubské, neboli Valpuržině noci, noci podle starých keltských zvyků plné kouzel a čar, se zde znovu konala za podpory Jaderné elektrárny Temelín Skupiny ČEZ.

Keltové v tento den konali mnoho očistných obřadů, v noci se veselilo, tančilo a zpívalo. Pálily se ohně, které měly všechny živé tvory zbavit všeho nečistého, co se nashromáždilo v temném zimním období, a zároveň zajistit ochranu pro období nadcházející. „Mladí už na návsi staví májku, kde bude akce pokračovat. Zřejmě až do pondělního rána. Májka se musí ohlídat,“ uvedla starostka Číčenic Renata Regálová.

Čarodějnici přinesl na hranici dřeva, kde ji následně pohltily plameny, průvod místních obyvatel. Na sousedním ohništi si pak účastnící oslavy opekli špekáčky a společně se bavili. Připravené občerstvení bylo tentokrát ryze nealkoholické. Nápoje, špekáčky, pečivo a sladkosti pro děti byly pro všechny zdarma. Pomohly prostředky z Oranžového roku.

„Z prostředků Oranžového roku v okolí temelínské elektrárny můžeme pořádat celou řadu sportovních, kulturních i společenských akcí. Tímto způsobem jich spolufinancujeme ročně přibližně dvacet. Od tvořivých dílen přes různé výlety, tradiční akce jako je nyní například pálení čarodějnic či Silvestr, až po různé závody, turnaje a plesy,“ poznamenala Regálová.

Akci, podobně jako většinu dalších, pořádal místní Číčenický klub. „Chtěl bych poděkovat nejen ČEZ za podporu, ale také všem členkám Číčenického klubu, které odvedly při přípravách májových oslav obrovský kus práce,“ konstatoval Zdeněk Vrzák, předseda a jediný muž v „klubu“.

Díky Oranžovému roku je podle starostky život obcí v okolí Temelína mnohem bohatší. Podobné akce stmelují lidi, prohlubují dobré sousedské vztahy a přispívají k přátelské atmosféře v obci. „Jako pořadatelé jsou v tomto směru u nás velmi aktivní nejen členové Číčenického klubu, ale také sboru dobrovolných hasičů, mysliveckého sdružení či Tělovýchovné jednoty Blata,“ zdůraznila starostka.

Pod hlavičkou Oranžového roku, prostřednictvím kterého Skupina ČEZ podporuje od roku 2006 sportovní, kulturní a společenské aktivity měst a obcí v sousedství temelínské elektrárny, se každoročně uskuteční zhruba pět stovek různých akcí. Třiatřicet sídel v jejím třináctikilometrovém okolí, v takzvané zóně havarijního plánování (ZHP) elektrárny, si v rámci jeho letošního sedmnáctého ročníku mezi sebe rozdělí celkem přibližně deset miliónů korun.

 


  • Obec Číčenice v okrese Strakonice leží čtyři kilometry východně od Vodňan na důležité železniční křižovatce tratí České Budějovice – Plzeň a Týn nad Vltavou – Volary. Pod samosprávu obce spadají také místní části Újezdec a Strpí. V obci s vlastní mateřskou školou žije v současné době podle dat Českého statistického úřadu 455 stálých obyvatel. První zmínka o Číčenicích pochází z roku 1335.

Text a foto: Petr POKORNÝ

 


 

 

0 0 votes
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře