JIŽNÍ ČECHY: Masopust v Nákří opět potvrdil svou jedinečnost a originalitu

JIŽNÍ ČECHY: Masopust v Nákří opět potvrdil svou jedinečnost a originalitu

 

Pro jižní Čechy zcela netradiční, pro jednu z obcí v těsném sousedství temelínské elektrárny ale zcela běžná masopustní koleda, byla v sobotu 18. února znovu po roce k vidění v Nákří na Českobudějovicku.

Kdo by čekal obvyklou růžičkovou, mečovou, či slaměnou koledu, čekal by marně. V Nákří totiž typické „kolečko“ netančí „mládenci“, ale třeba mušky Lihomilky, žokejky, kostlivci, Mexičané, asijské prodavačky nebo „fakt vostrý“ rockeři.

„Rozhodně nejde o žádný novodobý výstřelek. Před šestnácti lety, kdy jsme masopust díky podpory Jaderné elektrárny Temelín Skupiny ČEZ po dlouhé odmlce obnovili, jsme pouze navázali na jeho původní historickou podobu,“ uvedl starosta Nákří Miloslav Jodl. To potvrdil i jeho předchůdce Pavel Božovský, který se masopustního reje zúčastnil coby „Akademický umělecký fotograf a stvořitel nového art stylu, takzvaného Nákeřského Pavlismu“.

„Pavel je jasnou ukázkou toho, jak u nás masopustní koleda vypadá. Její zvláštností je, že každý, včetně dětí, přijde v masce, kterou si sám vybere. Objeví se tak ledaskdo a ledasco. Nemáme žádná omezení. Do poslední chvíle tak vlastně nikdo neví, jaké masky se objeví,“ vysvětlil formu zdejší masopustní koledy Jodl.

Sám starosta dorazil v masce kata. Zda tím chtěl něco konkrétního naznačit. Například, že místní obyvatele čeká drastické zpřísnění režimu i postihů za porušování obecního pořádku, ovšem neprozradil. Nic nebylo možné přečíst ani z výrazu jeho tváře důsledně ukryté pod rudou kápí. Dění okolo něj ovšem napovídalo tomu, že „krutovlády jednoho muže“ se Nákří určitě obávat nemusí.

„Kostýmovaných koledníků rok od roku přibývá. Zatímco prvního obnoveného ročníku se zúčastnilo jednadvacet dospělých a dvě děti, nyní je jejich počet vždy nejméně dvojnásobný i trojnásobný,“ poznamenal Jodl. Obec proplácí každému z koledníků náklady na pořízení, či zapůjčení kostýmů až do výše 300 korun.

Přesně podle plánovaného a dlouhodobě zaběhnutého itineráře se koledníci sešli v půl jedenácté před místním hostincem. Zde jim starosta předal symbolický klíč od obce a hostinská povolila večerní veselici. V jedenáct hodin se pak asi padesátihlavý, postupně se stále rozrůstající, průvod kostýmovaných koledníků vydal na cestu po zhruba osmi desítkách domů v obci. O hudební doprovod se postaralo duo hejkalů s heligonkami.

„Masopust je u nás úvodní akcí letošního Oranžového roku, v rámci kterého Skupina ČEZ podporuje sportovní, kulturní a společenské akce ve třiatřiceti městech a obcích v třináctikilometrovém okruhu okolo elektrárny. Tyto pravidelné příspěvky nám mimo jiné umožnily návrat k některým tradicím, například právě k masopustu a daly také možnost vzniku zcela nových. Jednou z nich je třeba betlém v životní velikosti, který stále rozšiřujeme, a u nějž se pravidelně setkávají lidé z obce i okolí na Štědrý den při zpívání koled,“ konstatoval starosta.

Nákeřský masopust završila od 17 hodin veselice v obecní hospodě, spojená s vyhodnocením nejlepších masek, hudbou a tancem.


 

  • Nákří, obec na Českobudějovicku, leží v rovinaté, rybníky protkané krajině, zhruba 11 kilometrů severozápadně od Hluboké nad Vltavou. V současné době zde žije cirka 210 stálých obyvatel.

 

Text a foto: Petr POKORNÝ