NAŠE MĚSTO VIMPERK: Šumava Litera představí řadu novinek včetně mezinárodního přesahu

NAŠE MĚSTO VIMPERK: Šumava Litera představí řadu novinek včetně mezinárodního přesahu

 

Ve dnech 14. až 19. listopadu se ve Vimperku uskuteční už osmý ročník česko-německo-rakouského literárního festivalu Šumava Litera, jehož cílem je zachytit literární produkci širšího území Šumavy a Bavorského lesa (i s původně historickými částmi Rakouska) vždy za uplynulý rok. Letos poprvé se koná pod záštitou českého velvyslance v Německu Tomáše Kafky, a prvního náměstka hejtmana Jihočeského kraje Františka Talíře.

„Festival bude zahájen v pondělí 14. listopadu v Městském kulturním středisku ve Vimperku a vyvrcholí v sobotu 19. listopadu hlavním celodenním programem a předvánočním knižním trhem v hotelu Zlatá hvězda a galavečerem s předáváním cen v Městském kulturním středisku. Zajímavé pořady proběhnou jak ve festivalovém týdnu, tak i mimo něj, celkem na čtyřech místech Jihočeského a Plzeňského kraje,“ informuje ředitel festivalu Tomáš Jiřička.

„Tématem festivalu jsou letos Tajemná a prokletá místa Šumavy a Bavorského lesa a na přednáškové části programu se bude podílet řada autorů a přednášejících,“ upřesňuje programový ředitel festivalu Martin Sichinger.

Hlavním hostem festivalu je spisovatelka Václava Jandečková, která v pátek 18. listopadu v talk show představí německý překlad své knihy Falešná hranice zpracovávající téma „Akce Kámen“ (provokační metoda StB s posunutou hranicí a falešnými „americkými“ důstojníky, na jejímž základě bylo komunisty odsouzeno nejméně čtyřicet obětí).

Fotograf Filip Plášil uvede knihu Prales pod Falkensteinem, autorka knihy Duchovní krajina Novohradských hor Michaela Vlčková přednese právě toto téma a s pořadem ke svému komiksu Odsunuté děti vystoupí Jan Blažek a Marek Toman z Paměti národa.

V bavorské části programu uvede v úterý 15. listopadu Heinrich Vierlinger film Sklo v proměnách času.

Tento rok vstupuje do historie festivalu nová mezinárodní cena za významný přínos pro česko-německo-rakouskou spolupráci. Kniha může být psána v německém nebo českém jazyce a podmínkou je vydání v předchozím roce. O udělení ceny rozhodne sedmičlenná porota, v niž zasedají mimo jiné český velvyslanec v Německu Tomáš Kafka, německý spisovatel Peter Becher, etnografka Katharina Eisch-Angus a politik a spisovatel Gerhard Hopp.

Do užší nominace se dostaly tyto tři knihy:
 • Alena Ježková – Ruce houslisty
 • Václava Jandečková – Fingierte Grenze
 • Stanislav Schneedorf – Příběhy šumavských křížků

Novinkou je letos také výběr trojic finalistů v jednotlivých kategoriích Ceny Johanna Steinbrenera, z nichž vzejde jeden laureát ceny v příslušné kategorii.

Letos jsou to (abecedně podle názvu):

Kategorie „beletrie a poezie“:

 • Petra Klabouchová – Prameny Vltavy
 • Michaela Klevisová – Prokletý kraj
 • Robert Steun – Šumava mezi dvěma národy

Kategorie „populárně naučné publikace“:

 • Luděk Němec – České Žleby
 • Michaela Vlčková – Duchovní krajina Novohradských hor
 • Josef Šupler – Z novohradské farní vsi Rychnov

Kategorie „výtvarné publikace“:

 • Petr Hudičák, Zdena Mrázková, Jindřich Špinar – Boleticko – krajina zapomenuté Šumavy
 • Jan Dvořák – Národní park Šumava – 30 let
 • Jan Blažek, Marek Toman – Odsunuté děti

Kategorie „nejlepší německojazyčná publikace o Šumavě“:

 • Václava Jandečková – Fingierte Grenze
 • Hans Aschenbrenner – Heimat im Bayerischen Wald und Böhmerwald
 • Stefan Rammer und Karl-Heinz Reimeier – Meine Künstler – Unsere Künstler

„Verdikt porot se dozvíme až 19. listopadu, nicméně do té doby je možné se s knižními finalisty seznamovat prostřednictvím podcastů na festivalovém webu a tamtéž můžete své oblíbené knize udělit svůj hlas prostřednictvím online hlasování Šumavská ozvěna ))),“ vysvětluje programový ředitel festivalu Martin Sichinger.

„Opravdu srdečně zveme všechny zájemce a doufáme, že se na festivalu uvidíme ve stejně hojném počtu, jako tomu bylo předloni,“ dodávají pořadatelé.


 

 • Pořadatelem festivalu Šumava Litera jsou Městské kulturní středisko Vimperk a spolky Šumava Litera a Knihy über Grenze a mezi hlavními partnery jsou kromě Jihočeského kraje rovněž bavorské spolky Karl Klostermann Verein a časopis Der Böhmerwald. Festival má i svou bavorskou letní variantu, která probíhá každý srpen na zámečku v Ludwigsthalu. Festival nemá žádného sponzora a je z větší části organizován dobrovolníky.

(tz-měks)


 

 

Komentáře

komentářů