Z PRVNÍ RUKY: 39. týden 2022. Tiskové zprávy úřadů a institucí, výběr...

Z PRVNÍ RUKY: 39. týden 2022. Tiskové zprávy úřadů a institucí, výběr z médií, informace z Jihočeského kraje a radnice ve Vimperku i další aktuality týdne

Vimperk – pohled z uličky Zlatá stezka / Foto: (red) – Za krásnější Vimperk

 

 

Sobotní Pohádkový a strašidelný les ve Spůli je zrušen

Pořadatelé této oblíbené akce pro děti dnes ráno na facebooku oznámili:
„Dobré ráno všem, i když jsme doufali, že se počasí umoudří, tak to vypadá, že ne. Vymýšleli jsme vše možné i nemožné, abychom pohádkový les v sobotu udělali, ale myslíme, že byste si to v takovém počasí neužili. Proto musíme pohádkový les tuto sobotu zrušit.
Ale nebojte, o pohádkový les nepřijdete.
Bude příští sobotu 8.10. od 14:00 – program zůstává stejný.
Doufáme, že za námi dorazíte a děkujeme za pochopení.“

(red)


 

 

Voliči rozhodli o novém složení Senátu

Český statistický úřad ukončil zpracování výsledků voleb do Senátu Parlamentu ČR. Po druhém kole volby jsou tak známa jména všech 27 nových senátorek a senátorů. Do senátorských lavic voliči vyslali 18 mužů a 9 žen.

Ve druhém kole senátních voleb přišli voliči do volebních místností ve 24 senátních obvodech. Již v prvním kole byli zvoleni senátoři v obvodech Ústí nad Orlicí, Bruntál a Praha 6.

Zatímco v prvním kole přišlo k senátním volbám 42,65 % voličů, ve druhém kole volby to bylo 19,44 %. Před dvěma lety přitom zájem o senátní volby projevilo v prvním kole 36,74 % a před čtyřmi lety 42,26 % voličů, v kole druhém pak 16,74 %, respektive 16,49 % voličů. Vůbec nejvyšší volební účast byla zaznamenána v obci Čejkovice v okrese Kutná Hora, kde k volbám přišlo 75,86 % voličů. Nejmenší zájem naopak projevili voliči v obci Ves Touškov v okrese Plzeň-jih, kde volební účast činila 3,91 %.

„Nejmenší počet hlasů potřebných k zisku senátorského mandátu, 5 924, byl v obvodu Karlovy Vary. Nejtěsnějším rozdílem hlasů skončily senátní volby v obvodě Kroměříž, rozdíl mezi vítězem a poraženým zde činil 233 hlasů,“ upozorňuje Eva Krumpová, 1. místopředsedkyně Českého statistického úřadu.

Průměrný věk nově zvolených senátorů a senátorek je 59,04 let. Dvěma nejstarším je 74 let, nejmladšímu 41 let.

V senátních volbách se o 27 křesel ucházelo 178 kandidátů, 135 mužů a 43 žen. Průměrný věk uchazečů o Senát byl 56,6 let. Čtyřicetiletí kandidáti, tedy nejmladší možní, byli 3, naopak nejstaršímu kandidátovi bylo 79 let. Nejstaršímu kandidátovi ve druhém kole voleb bylo 74 let, dvěma nejmladším kandidátům 41 let. Voliči ve druhém kole vybírali celkem z 31 mužů a 17 žen.

Poslední okrsek byl zpracován v sobotu v 16.15 hodin.

V pondělí ráno výsledky hlasování projedná Státní volební komise. Po jejich schválení budou uveřejněny ve Sbírce zákonů.

(tz-čsú)


 

1. října – Výběr z médií: Češi méně nakupují, tvrdší tresty za převaděčství a změny v penzijním systému

V českém tisku se v sobotu dočtete, že Češi urácejí jen za to nejnutnější. Informuje o tom Mf Dnes. Podle Deníku ministerstvo financí plánuje změny v penzijním systému, Lidové noviny zjistily, že Praha ruší některé akce – po třetí se nebude konat například tradiční Reprezentativní ples. A připravují se tvrdší tresty za převaděčství, píše deník Právo. Více se dočtete ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.

CELÝ ČLÁNEK


 

Fast Day – největší výstava spotřební elektroniky v ČR bude v Praze

Praha 30. září 2022 (PROTEXT) – V prostorách pražského výstaviště PVA Expo Praha v Letňanech se uskuteční 6. října největší veletrh spotřební elektroniky v České republice. Letošní Fast Day se bude odehrávat na rozloze více než 5000 m2 a prodejcům představí na sedmdesát značek v kategoriích spotřební elektroniky, nářadí, telekomunikační, kancelářské a zahradní techniky.

Ve čtvrtek 6. října se hala číslo pět letňanského výstaviště PVA promění ve výstavu spotřební elektroniky světového formátu. Na ploše více než 5000 m2 se bude konat prezentace sedmdesáti značek. V Čechách tak půjde o dosud největší výstavu spotřební elektroniky zaměřenou na prezentaci pro B2B segment, tedy prodejce. Ti budou na místě vybírat, s čím osloví své zákazníky v roce 2023.

Na jednotlivých stáncích se představí značky vlastněné přímo pořádající společností FAST ČR – Sencor, Philco, Fieldmann, Yenkee, Buxton či Lamart, ale i další světoznámé značky. Mezi ně patří Samsung, Panasonic, LG, Beko, Whirlpool, Hisense, Haier, Mora, Amica či Lenovo, Asus, HP, Xiaomi a řada dalších. K vidění budou nejnovější výrobky z kategorií černé i bílé techniky – od úklidových pomocníků přes kávovary a moderní kuchyňské roboty až po nejnovější multimediální centra a zobrazovací technologie do domácnosti.

Návštěvníci letošního veletrhu Fast Day se mohou těšit na bohaté občerstvení, které bude připravováno přímo na spotřebičích prezentovaných značek jako například Sencor, Sage, Catler, Lamart či SodaStream. Prezentace se neuskuteční pouze klasickou výstavní formou, ale zejména praktickou ukázkou jednotlivých spotřebičů a prostřednictvím gastronomických zážitků připravovaných přímo na místě. Mezi kuchaři se na stáncích značek ze segmentu tzv. malé bílé techniky ukážou slavné osobnosti české gastronomické scény, jako jsou Dalibor Navrátil (stánek značky SAGE) či Roman Vaněk (stánek značky Beko).

Celým výstavním dnem bude již tradičně provázet moderátor Patrik Hezucký a kromě vstupů z hlavního pódia bude s mobilním reportážním štábem navštěvovat jednotlivé výstavní stánky a zpovídat zástupce prezentovaných světových značek. Návštěvníci se tak nemusejí bát, že by jim důležité novinky unikly. Všechny prezentační vstupy štábu budou živě přenášeny na velkoformátové obrazovky v prostorách výstavní haly číslo pět.

„Letošní ročník Fast Day bude i přes složitou globální situaci tím doposud největším. Výstavní plochu jsme z předešlých ročníků, kdy měla tři a půl tisíce metrů čtverečních, zvětšili na plochu přesahující pět tisíc metrů čtverečních. Učinili jsme tak na základě každoročně se zvyšující návštěvnosti našeho veletrhu,“ říká Marek Bolega, marketingový manažer společnosti Fast ČR, a dodává: „Pro přesun do PVA Letňany jsme se rozhodli také na základě neustále rostoucího zájmu o návštěvu Fast Day ze strany našich zahraničních partnerů, kterým chceme novým umístěním akce na pražské výstaviště zjednodušit její dostupnost. Svou účast nám jich potvrdilo více než 400 z celého světa.“


 

Výstava Papírová ves zve na výpravu za venkovskou architekturou

Staré chalupy, roubenky a statky přitahují v poslední době pozornost více a více lidí. Podoba těchto stavení je ale často výsledkem dlouhodobého vývoje. Ten už od konce 19. století zachycují etnografové, architekti i umělci. Na jejich práci navázali vědci z Etnologického ústavu AV ČR, Národního muzea a ČVUT – a výsledkem je i výstava Papírová ves, která začíná dnes, 30. září v Národopisném muzeu Národního muzea v Praze. Zájemce provede světem venkovského stavitelství a jeho dokumentace.

(tz-avčr)


 

V srpnu byla očištěná míra nezaměstnanosti na 2,5 %

Podíl nezaměstnaných k ekonomicky aktivním, tj. součtu zaměstnaných a nezaměstnaných, dosáhl v srpnu letošního roku 2,5 %. Meziročně se snížil o 0,4 procentního bodu. Míra nezaměstnanosti mužů dosáhla 1,9 %, u žen 3,1 %. Podíl zaměstnaných k celé populaci 15–64letých dosáhl v srpnu 75,4 %. Oproti srpnu 2021 se zvýšil o 0,5 procentního bodu. Míra zaměstnanosti mužů činila 82,1 %, u žen 68,4 %.

„Rozdíl mezi mírami ekonomické aktivity žen a mužů byl historicky až do roku 2010 mezi 15 a 18 p. b. Od roku 2011 nastoupil trend jeho postupného snižování, kdy ze 17 klesl k 13 p. b. Tento trend byl přerušen koronavirovou krizí, která postihla ekonomickou aktivitu žen více, ale v posledních třech měsících opět rozdíl osciluje kolem 13 p. b.,“ komentuje výsledky Dalibor Holý, ředitel odboru statistiky trhu práce a rovných příležitostí ČSÚ.

Další informace naleznete v dnes vydané Rychlé informaci: https://www.czso.cz/csu/czso/cri/miry-zamestnanosti-nezamestnanosti-a-ekonomicke-aktivity-srpen-2022

(tz-čsú)


 

Příjmy domácností mezičtvrtletně reálně klesly o 1,2 %

Podle sezónně očištěných údajů úhrn peněžních a nepeněžních příjmů domácností proti předchozímu čtvrtletí reálně poklesl o 1,2 %. Reálná spotřeba na obyvatele mezičtvrtletně stagnovala a míra úspor poklesla o 1,9 procentního bodu. Míra investic nefinančních podniků stoupla proti předchozímu čtvrtletí o 0,4 procentního bodu.

„Pokračující růst cen se podepsal na úhrnu reálných peněžních a nepeněžních příjmů domácností na obyvatele, které poklesly mezičtvrtletně o 1,2 % a meziročně o 8,1 %,“ sdělil Vladimír Kermiet, ředitel odboru národních účtů ČSÚ.

Další informace naleznete v dnes vydané Rychlé informaci: https://www.czso.cz/csu/czso/cri/ctvrtletni-sektorove-ucty-2-ctvrtleti-2022

(tz-čsú)


 

Obce ušetří na energiích i hospodaření s vodou. Další stovky milionů míří na podporu jejich projektů

Poliklinika, obecní úřad nebo školy budou šetřit na energiích, obce budou zasakovat srážkovou vodu na parkovacích plochách nebo lépe hospodařit s dešťovkou. Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková schválila dvě stovky projektů s dotací v celkovém objemu 800 milionů korun. Obce peníze použijí na energetické úspory u svých budov, na lepší hospodaření s vodou nebo na rozvoj elektromobility. Většina peněz jde z Národního plánu obnovy.

„Energie jsou hlavním tématem dneška i budoucnosti. Jsem proto ráda, že můžeme obcím pomoci s investicemi do energetických úspor, které se následně pozitivně odrazí v jejich rozpočtech po další roky,“ říká ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL).

Například v Karviné se město pustí do energetických úspor budovy polikliniky v Žižkově ulici, Josefov na Karlovarsku sníží energetickou náročnost obecního úřadu, Pardubický kraj uspoří energie na některých svých středních školách a do podobných projektů se pustí další desítky žadatelů o dotace.
Šetřit se bude nejenom energiemi, ale i vodou. „Podporujeme obce v lepším nakládání s dešťovou vodou. Na sucho musíme být připraveni a podobné projekty pomáhají zadržovat a vsakovat vodu na místě, kde spadne,“ uvádí ministryně.

Jak taková opatření mohou vypadat, vědí třeba v Uničově, kde vybudují už druhou etapu propustných parkovacích ploch. Městec Králově vybuduje retenční nádrže u tří základních škol, v Mníšku pod Brdy využijí dešťovou vodu, která spadne na náměstí.

Projekty na úsporu vody a energií nebyly jediné, které se schvalovaly. Mnohé obce si již brzy pořídí elektromobily, ať už osobní, užitkové nebo nákladní, dotaci na pořízení dostalo přes osmdesát žadatelů, kromě obcí například školy, nemocnice nebo neziskové organizace.

„Dalšími oblastmi, kde žadatelé uspěli, byly průzkum, posílení a budování zdrojů pitné vody, environmentální výukové pobyty, domovní čistírny a projekty z Paktu starostů,“ vyjmenovává Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí ČR.

Dotace z Národního programu Životní prostředí a Národního plánu obnovy mohou žadatelé čerpat i nadále, aktuální dotační výzvy najdete na webu www.narodniprogramzp.cz.
Seznam schválených projektů https://www.narodniprogramzp.cz/dokumenty/detail/?id=2734

(tz-mžp)


 

PENNY NA SENIORY NEZAPOMÍNÁ

Už od roku 1991 si každý rok připomínáme 1. října jako Mezinárodní den seniorů. V České republice žije pětina obyvatel starších 65 let a PENNY dlouhodobě podporuje veškeré aktivity, které pomáhají starším lidem žít důstojný život. Za posledních 5 let kromě dalších aktivit věnovalo na péči o seniory téměř 5,7 miliónu korun.

Počet seniorů u nás v posledních 10 letech vzrostl o více než půl miliónu a v současné době jich žije v České republice více než 2 milióny. Jedná se tak o nejpočetnější skupinu obyvatel. „Uvědomujeme si, jak naše populace stárne. Současně se prodlužuje doba aktivního života. Senior před 20 lety a senior dnes tráví čas zcela jinak. Na druhou stranu, v dnešní době zůstává stále více seniorů, zvláště v pokročilém věku, zcela osamoceno a opuštěno. I proto jsme už před lety začali spolupráci s Nadací Krása pomoci, která má za cíl usnadnit život starším lidem v domácím prostředí,“ říká Vít Vojtěch, vedoucí strategického marketingu PENNY.

Od roku 2018 PENNY pravidelně finančně podporuje Nadaci Krása pomoci z prodeje časopisu S PENNY U STOLU. V letošním roce tak přispěje na pomoc seniorům částkou 1 165 000 koruny, přičemž od roku 2018 je celková částka téměř 5,7 milionu korun.

„Naší snahou je nejen podpořit seniory finančně, ale pomáhat i dalšími způsoby, a v neposlední řadě informovat o problematice seniorů, protože jednou budeme seniory i my. Měli bychom se tedy už dnes chovat tak, jak chceme, aby se jednou chovalo naše okolí k nám,“ dodává Vít Vojtěch. I proto se PENNY letos stalo partnerem charitativního Běhu pro babi a dědu, jehož výtěžek putuje na program Doma bez obav, (Ne)tančírnu pro všechny generace u příležitosti Mezinárodního dne seniorů nebo se věnuje problematice výživy seniorů s Hanou Stříteckou. „Pro nás je podpora takového partnera, jakým je PENNY, velmi důležitá a jsme za ni neskutečně vděční. V takovém partnerovi máme dlouhodobě oporu, a nejde jen o finanční příspěvek, který je za ta léta jedním z nejvyšších, ale také o to, že spolupracujeme na dalších projektech, které zlepšují a obohacují život často zcela osamělých seniorů, a že společně pomáháme řadě lidí dělat život ve stáří veselejší a příjemnější,“ říká Taťána Kuchařová, zakladatelka Nadace Krása pomoci.

Podle údajů České statistického úřadu za posledních deset let, od počátku roku 2011 do konce roku 2020, vzrostl počet seniorů ve věku 65 a více let celkem o více než půl milionu z 1,64 na 2,16 milionu a podle posledních dostupných údajů (k 31. prosinci 2020) tvořili senioři již (poprvé) více než jednu pětinu obyvatelstva ČR (20,2 %).

Zásady OSN pro seniory

Zásady OSN pro seniory byly přijaty Valným shromážděním OSN (rezoluce 46/91) dne 16. prosince 1991. Vlády jsou vyzývány k tomu, aby tyto zásady včlenily do svých národních programů, kdykoli je to možné. Některé hlavní myšlenky zásad jsou následující:

NEZÁVISLOST

Senioři by měli:

 • mít přístup k odpovídající stravě, vodě, obydlí, oděvu a zdravotní péči na základě zajištění příjmu, podpory rodiny a společnosti a svépomoci;
 • mít příležitost pracovat nebo mít přístup k jiným příležitostem zajišťujícím příjem;
 • mít možnost účastnit se rozhodování, kdy a jak rychle bude probíhat jejich odchod z pracovního života;
 • mít přístup k odpovídajícím vzdělávacím a výcvikovým programům;
 • žít v prostředí, které je bezpečné a přizpůsobitelné osobním preferencím a měnícím se schopnostem;
 • žít ve svém domově, jak nejdéle je to možné.

ZAŘAZENÍ DO SPOLEČNOSTI

Senioři by měli:

 • zůstat zařazeni do společnosti, zúčastňovat se aktivně formulování a realizace politik, které přímo ovlivňují jejich blaho, a podílet se o své znalosti a schopnosti s mladšími generacemi;
 • mít možnost hledat a rozvíjet příležitosti pro služby občanské společnosti a pracovat jako dobrovolníci na místech odpovídajících jejich zájmům a schopnostem;
 • mít možnost vytvářet hnutí nebo asociace starých lidí.

PÉČE

Senioři by měli:

 • mít užitek z rodinné péče a péče a ochrany společnosti v souladu se systémem kulturních hodnot každé společnosti;
 • mít přístup ke zdravotní péči, která by jim pomohla udržet nebo nabýt optimální úroveň tělesného, duševního a emočního zdraví a zabránit nebo zpozdit propuknutí nemoci;
 • měli mít přístup k sociálním a právnickým službám, které by rozšířily jejich autonomii, ochranu a péči o ně;
 • mít možnost využívat odpovídající úroveň institucionální péče zajišťující ochranu, rehabilitaci, sociální a duševní stimulaci v humánním a bezpečném prostředí;
 • požívat lidských práv a základních svobod, až žijí v jakémkoli obydlí, zařízení sociální péče nebo léčebném zařízení, což zahrnuje i respektování jejich důstojnosti, víry, potřeb a soukromí a práv činit rozhodnutí o péči o ně a o kvalitě jejich života.

(tz-penny)


 

Všichni kontrolovaní zprostředkovatelé smluv energií porušili zákon

(Praha, 30. září 2022) Česká obchodní inspekce pokračovala v kontrolách zprostředkovatelů smluv o dodávkách energií. Ve 2. čtvrtletí ČOI uskutečnila kontroly 4 subjektů a porušení zákona zjistila inspekce při všech kontrolách.

Více na webu České obchodní inspekce: www.coi.cz

(tz-čoi)


 

Sobotní Pohádkový a strašidelný les ve Spůli je zrušen

Pořadatelé této oblíbené akce pro děti dnes ráno na facebooku oznámili:
„Dobré ráno všem, i když jsme doufali, že se počasí umoudří, tak to vypadá, že ne. Vymýšleli jsme vše možné i nemožné, abychom pohádkový les v sobotu udělali, ale myslíme, že byste si to v takovém počasí neužili. Proto musíme pohádkový les tuto sobotu zrušit.
Ale nebojte, o pohádkový les nepřijdete.
Bude příští sobotu 8.10. od 14:00 – program zůstává stejný.
Doufáme, že za námi dorazíte a děkujeme za pochopení.“

(red)


 

30. září – Výběr z médií: móda a udržitelné materiály, nedostupné bydlení a mzdy v Česku

V Česku roste zájem o přírodní náhražky živočišných materiálů v módním průmyslu – píše o tom Regionální deník. Kvůli nedostupnému bydlení v Praze se mladí lidé častěji stěhují do jiných míst ve Středočeském kraji, všímají si toho Hospodářské noviny. Deník Právo řeší, kdo si v Česku vydělá nejvíc a kdo má naopak nejnižší plat. Ukazuje se, že nejvyšší mzdy mají ředitelé firem. Více ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.

CELÝ ČLÁNEK


 

MPSV napřímo osloví potenciální příjemce přídavku na dítě

Ministerstvo práce a sociálních věcí pokračuje v přímém oslovování těch, kdo mají nárok na některou z forem pomoci státu. Poprvé došlo k cílenému kontaktování klientů hned na počátku letošního roku, kdy potenciální příjemci příspěvku na bydlení dostali informační e-maily s upozorněním, že na tento příspěvek mohou dosáhnout. Výsledkem byly tisíce nových žádostí. V proklientském přístupu bude resort pokračovat a napřímo osloví i ty, kteří mohou získat přídavky na děti.

„S rychlým rozvojem digitalizace na MPSV dochází k mnohem lepšímu propojení databází a díky tomu získáváme stále přesnější data, a to samozřejmě s důrazem na maximální ochranu osobních údajů. Z doposud podaných žádostí o jednorázový pětitisícový příspěvek na dítě vyplynulo, že zhruba 90 tisíc rodičů má nárok i na pravidelný měsíční přídavek na dítě, ale dosud o něj nepožádali. Máme detailní informace o cílové skupině, které nyní můžeme nabídnout konkrétní a pravidelnou pomoc,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Přídavek na dítě lze získat až tři měsíce zpětně, průměrně činí 1 100 korun měsíčně. Od nového roku se tato částka bude navyšovat. Přídavek se vyplácí měsíčně na každé nezaopatřené dítě v rodině až do 26 let věku. Má na něj nárok domácnost, jejíž příjem není vyšší než 3,4násobek životního minima rodiny. „Díky jednorázovému příspěvku máme exkluzivní data a je naší povinností nasměrovat naši pomoc tam, kam má být zacílena. Tedy hlavně k rodičům dětí, kteří mají problémy s dopady inflace. Opět přicházíme s revolučním řešením, které se na MPSV dosud nikdy neuplatňovalo,“ dodal ministr Jurečka.

Žádost lze podat jednoduše online na webu MPSV za pomoci elektronické identity nebo osobně na pobočkách Úřadu práce.

Lidé dostanou SMS zprávy a e-maily

„Postupně rozešleme potenciálním příjemcům SMS zprávy, které přijdou od odesílatele označeného jako MPSV JENDA a budou je informovat o tom, že příjemce zprávy má pravděpodobně nárok na přídavek na dítě. Jedná se o stejného odesílatele, jako v případě jednorázového pětitisícového příspěvku na dítě,“ upřesňuje náměstek pro informační technologie na MPSV Karel Trpkoš. Obdobné zprávy současně budou rozesílány i e-mailem. Klienty oslovíme podle toho, jakou možnost si zvolili při registraci do aplikace JEDNDA.

„Rád bych ale apeloval na všechny, aby před otevřením jakékoliv adresy raději dvakrát zkontrolovali, zda se opravdu pohybují na oficiálních webových stránkách ministerstva, které nemají žádnou jinou doménu než www.mpsv.cz,“ upozorňuje náměstek Trpkoš. V poslední době se totiž objevila řada případů, kdy lidé dostávají SMS zprávy, které odkazují na podvodné stránky, které se jen tváří jako web MPSV. Jde však o weby sloužící ke krádeži dat a phishingu. MPSV ve spolupráci s NÚKIBem a sdružením CZ.NIC tyto weby průběžně blokuje, nadále však před nimi důrazně varujeme.

(tz-mpsv)


 

Studenti mohou pomoci snížit počet úmrtí při dopravních nehodách

Praha 29. září 2022 (PROTEXT) – Studenti mohou pomoci snížit počet úmrtí při dopravních nehodách. Jejich návrhy se stávají zdrojem inspirace

Od roku 2011 do konce roku 2021 zemřelo na českých silnicích při 5830 dopravních nehodách 6349 lidí. Každoročně přibudou stovky dalších. Středoškoláci a vysokoškoláci i letos mají možnost zasáhnout do bezpečnosti silničního provozu a snížit čísla této smutné statistiky. Startuje pátý ročník projektu Moje vize nula: Studenti pro bezpečné silnice.

Primárně se jedná o soutěž projektů, ve které mladé lidi přicházejí s nápady, jak zlepšit bezpečnost na silnicích, a to napříč všemi obory. Témata, jako například technologie pro bezpečnější dopravu, infrastruktura, autoškolství nebo témata zdravotní, nabízí šanci studentům všech oborů a odvětví. Zapojit se mohou nejen studenti dopravních fakult, ale také zdravotních škol, pedagogiky nebo ekonomicky či technicky zaměřených škol. Každý si vybere oblast, která je mu blízká. Na webu https://www.mojevizenula.cz/ je zveřejněn kompletní přehled témat i návod, jak se do soutěže zapojit. Projekt je otevřený dobrým a realizovatelným nápadům. Důležité je, aby svůj projekt zaregistrovali do 31. 3. 2023 a hotový odevzdali do 30. 4. 2023.

„Stejně jako předchozí ročníky, i ten letošní nabízí mladým lidem jedinečnou příležitost aktivně se podílet na zlepšení dopravního prostředí,“ říká Roman Budský za Platformu Vize 0 a pokračuje: „Pro odborníky je důležité vědět, jak mladá generace vnímá problémy na silnicích. Je to inspirativní. Zároveň je to vzájemné obohacení při řešení problémů, se kterými se každý z nás – ať už jako chodec, cyklista nebo řidič – setkává.“ Když si studenti promyslí, jak přispět ke zkvalitnění dopravy, sestaví tým, zaregistrují projekt a mohou se pustit do jeho zpracování. Podstatné je, aby přišli s inovativním řešením, které dokáže zvýšit úroveň bezpečnosti silničního provozu. Do finále se mohou dostat jen projekty, které jsou zkonzultovány s odborníkem, nebo projekty, které jsou navržené ve spolupráci s městskými samosprávami.

Motivací pro soutěžící může být finanční odměna, ale nejen to. Nově mají účastníci soutěže, kteří se probojují do finále, možnost přihlásit svůj projekt společně s Platformou Vize 0 do Fondu zábrany škod a získat tak finance na jeho realizaci. Platforma Vize 0 v tomto případě poskytne studentovi nebo skupině studentů zejména odborné vedení při realizaci projektu.

„Mladí lidé problematiku silničního provozu vnímají a chápou. Všímají si agresivity na silnicích i nedodržování pravidel. Určitě nejsou lhostejní a mají spoustu užitečných postřehů i nápadů, které ale nedokáží kvůli neznalosti kontextu dotáhnout do důsledku,“ říká Milan Medek z Nadace pojišťovny Kooperativa.

V uplynulých letech patřila mezi nejlépe hodnocené práce například ta s názvem „Příběhy v autech“. Kampaň se odehrávala zejména na sociálních sítích a věnovala se chování řidičů. „Šestičlenný tým z Vysoké školy ekonomické v Praze kladl důraz především na etiku za volantem. Studenti se věnovali mimo jiné chování, které může ostatní účastníky silničního provozu stresovat. Maminka vezoucí děti do školy nepotřebuje stresovat řidičem, který na křižovatce za ní troubí jako pominutý. Je třeba jí nechat trochu víc času a klidu na rozjezd. Stresovaní řidiči mohou v provozu zazmatkovat a způsobit nehodu,“ dodává k jednomu z vítězných projektů Markéta Novotná z Týmu silniční bezpečnosti.

V uplynulých ročnících se soutěžící často věnovali tématům, která byla spíše osvětová a marketingová. Vloni už se více zaměřili na technická témata a oblasti jako třeba využití technologií ve vozidlech, zlepšování silniční infrastruktury, telemetrie nebo kvalita a zlepšování autoškolství. „V tom bychom chtěli pokračovat i letos. V České republice jsou střední i vysoké školy nejen technického směru, které mají talentované a bystré studenty, kteří by svými nápady mohli pomoci zlepšení bezpečnosti silničního provozu,“ dodává závěrem Jan Polák z Týmu silniční bezpečnosti.

Pátý ročník soutěže Moje vize nula: Studenti pro bezpečné silnice vyhlašuje Platforma Vize 0. Soutěž spolufinancuje Fond zábrany škod České kanceláře pojistitelů a realizuje ho Tým silniční bezpečnosti (Bezpečně na silnicích o.p.s.).


 

Jak je to s platbou za \`druhé prohlídky\` u stomatologa v roce 2022

Praha 29. září 2022 (PROTEXT) – V České republice byly vždy dvě kompletní preventivní prohlídky u zubního lékaře pro děti a jedna pro dospělé. Tedy v roce 2022 se nic nezměnilo. Mnohé články, a i vyhlášení ministerstva zdravotnictví jsou mylné. Je to tak i ve světě s tím, že lékař zve pacienta na eventuální další kontroly a prohlídky podle zdravotního stavu. Nevymýšlejme tedy žádný český originál.

V České republice byla několik let placena „druhá prohlídka“ u dospělých s jinou, menší, náplní. Teorie byla, že to povede k lepší hygieně a péči. Jenže řada pacientů si nově hradí dentální hygienistky a na druhé prohlídky nechodí. Takzvané druhé prohlídky využívala méně než třetina pacientů, kteří vůbec ke stomatologovi docházejí. S tím, že spousta pacientů nedochází ani na jednu prohlídku, zanedbává hygienu a potom urgentně vyžaduje pomoc.

Od 1. 1. 2022 se „druhá prohlídka“ hradí menší částkou s tím, že navíc za každého pacienta dostává lékař agregovanou platbu za několik typů možných ošetření. Ať už pacient přijde či ne, zubní lékař mu drží kapacitu a má k němu povinnosti. Navíc v dnešní době lidé často telefonují, píší e-maily, a to hrazeno nebylo. Agregovaná platba to řeší. Letos se poprvé v historii udělal pořádek v registraci pacientů a ukázala se obrovská chybovost v datech lékařů i pojišťoven. Konečně vzniká systém, kdy spárujeme lékaře a pacienty. Budeme vědět, kdo má ošetření a kde eventuálně chybí.

Není tajemstvím, že „druhé prohlídky“ byly populární u části stomatologů. Pokud si pacient hradí nadstandardní péči, je možnost vykázání „kontroly“ při fakticky jiném ošetření výhodná. Problémem ČR je ale nedostatek skutečné péče, tj. zubních výplní, korunek, parodontologie a „rovnátek“ pro rodiny, které nemohou nebo nechtějí doplácet. Na jednoho pacienta a rok hradí pojišťovny směšných 1350 Kč za rok. Snažíme se použít peníze na udržení aspoň nejzákladnější péče (co jiného je celokovová korunka na zub – výrobek na úrovni počátku 20. století?). To, že lékaři „netočí“ zdravé pacienty na druhých prohlídkách, jim dá desítky hodin času ročně, aby mohli přijmout pacienty, kteří mají skutečný problém. Pokud budeme chtít, jak nyní vyslovilo ministerstvo, mít skutečné druhé prohlídky (nejenom vykázaný výkon pojišťovně), čekací doby na ošetření se opět prodlouží. A po covidu a s generační výměnou stomatologů to je problém, který České stomatologické komoře, která má na starosti i pacienty, velmi vadí.

Řekněme si na rovinu, že u zubního kazu a parodontopatie spočívá prevence v pečlivé hygieně dutiny ústní správnou technikou. Další „preventivní“ prohlídky mají smysl spíše u lidí zanedbaných, kde očekáváme, že opět destrukce chrupu pokročila. Jenže na léčení nejsou peníze…

„Jako lékař budu profitovat z placení druhých prohlídek u pacientů, kteří přijdou na nadstandardní ošetření. Je mi ale hrozně líto chudých lidí, kteří budou déle čekat na moji péči, neboť budu u skutečných druhých prohlídek kontrolovat zdravým lidem zdravé zuby. Jsem primárně lékař, ne podnikatel. Hlavně ať už nikdo neviní stomatology z nedostupnosti péče. Chyba je v systému.“ doc. MUDr. Roman Šmucler, CSc., Česká stomatologická komora – prezident.


 

Česká republika není připravena na digitalizaci zdravotnictví

Praha 29. září 2022 (PROTEXT) – Dnes byla v Praze u příležitosti odborné konference – Zdravotnictví 2023 zveřejněna očekávaná studie na téma: Je ČR připravena na digitalizaci českého zdravotnictví.

Studii zpracovala společnost KPMG Česká republika, s.r.o. pro Alianci pro telemedicínu a digitalizaci zdravotnictví a sociálních služeb, z. s. (ATDZ) v období mezi únorem a zářím 2022.

Cílem studie bylo:

 • 1. Zmapovat současný stav digitalizace zdravotnictví v ČR
 • 2. Zpracování zahraničních případových studií
 • 3. Identifikovat hlavní bariéry rozvoje eHealth
 • 4. Identifikovat příležitosti a hrozby pro další rozvoj digitalizace

Česká republika dle Digitial Economy and Society Indexu (DESI) zaostává v celkovém stavu digitalizace, a to jak z pohledu skóre roku 2021, tak z pohledu celkového růstu hodnoty indexu v čase. Z výsledků studie vyplývá, že Česká republika se potýká s nedostatečnou legislativní úpravou, nekoncepčním řízením ze strany státu. Dílčí projekty digitalizace vznikají spíše izolovaně v rámci soukromých iniciativ, případně ve spolupráci s městy či kraji. Národní strategie elektronizace nemá jasně nastavenou implementační strukturu a zůstává nenaplněná. „České republika je v oblasti digitalizace našeho zdravotnictví v porovnání s ostatními a zejména západoevropskými zeměmi stále dost pozadu. Příkladem by nám mělo být zejména Dánsko, které je evropským digitálním premiantem,“ uvádí Jiří Horecký, předseda Správní rady Aliance pro telemedicínu a digitalizaci zdravotnictví a sociálních služeb.

Digitalizace přináší nesporné benefity všem aktérům zdravotnického systému (úspory, zlepšení a zefektivnění péče, vyšší prevence, vyšší dostupnost informací, dohled nad vlastními daty apod.). Orgány státní správy by měly benefity digitalizace systematicky a srozumitelně řídit a prezentovat spolu s informacemi o konkrétních cílech a milnících postupu, které stanoví ve spolupráci s relevantními stakeholdery. Nedostatečné koncepční řízení v této oblasti může obzvlášť v této době vést k nevyčerpání nebo k neefektivnímu čerpání Národního plánu obnovy či nedostatečnou připravenost České republiky na implementaci požadavků, které vyplynou z nařízení o Evropském prostoru zdravotních dat (EHDS). „Jsem velmi rád, že studie KPMG inicializovaná ATDZ ukázala na změnu vnímání digitální medicíny a především tu skutečnost, že máme již velký počet týmů – od malých start-upů až po univerzitní celky, které realizují telemedicínu v běžné klinické praxi ve prospěch našich pacientů. Je pro mě osobně výrazným impulzem pro stát, zdravotnictví a legislativu posunout se v této oblasti co nejrychleji správným směrem,“ uvedl prof. Miloš Táborský, M.D., Ph.D., FESC, FACC, MBA Past President and Executive Director of the Czech Society of Cardiology Head of Department of Internal Medicine I – Cardiology Olomouc University Hospital.

„Digitální zdraví a péče se týká nástrojů a služeb, které využívají informační a komunikační technologie ke zlepšení prevence, diagnostiky, léčby, monitorování a řízení problémů souvisejících se zdravím a ke sledování a řízení návyků životního stylu, které ovlivňují zdraví. Digitální zdraví a péče je inovativní a může zlepšit přístup k péči a její kvalitu a také zvýšit celkovou efektivitu zdravotnictví.“ (Definice EU)


 

29. září – Výběr z médií: úspory velkých firem, náhrady na zrušené lety a dražší pivo

V českém tisku se ve čtvrtek dočtete, že některé velké firmy přistupují k úsporným opatřením. Informuje o tom deník E15. Letecké společnosti chtějí nižší náhrady za zrušené lety, píše Mf Dnes. A pivo zdražuje, přesto si ho Češi můžou podle Deníku dovolit víc. Více se dočtete ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.

CELÝ ČLÁNEK


 

MPO spouští nový webový portál o pokrytí internetu v České republice

Ministerstvo průmyslu a obchodu se rozhodlo využít množství dat, které má o pokrytí internetovou infrastrukturou v České republice, a zpřístupnit je široké veřejnosti. Díky nové interaktivní mapě bude moci každý zjistit, jaký operátor pokrývá jejich místo připojení a od koho si tedy může pořídit případně služby přístupu k internetu.

„Kvalitní připojení k internetu je prioritou MPO. Pokrytí bílých míst na mapě a výstavba sítí nové generace je základní součástí rozvoje venkovských oblastí,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela a dodává„Portál poskytne interaktivní mapu s přehledem komunikačních sítí umožňujících přístup k internetu v pevném místě v různých rychlostních i technologických kategoriích podle toho, co konkrétní poskytovatelé deklarují.“

Mapa internetu vznikla na základě dat, která sbírá každoročně Český telekomunikační úřad (ČTÚ). Zobrazuje informace o aktivních přípojkách se službou přístupu k internetu a uživatelských přípojkách, na kterých zatím není poskytována služba přístupu k internetu, ale je možné jí tam rychle zřídit.

„Ministerstvo disponuje velkým množstvím dat, která sbírá Český telekomunikační úřad. Jejich hlavním účelem je, abychom věděli, které lokality jsou pokryté hůře a kam směřovat dotace z evropských fondů,“ řekl náměstek pro EU fondy Marian Piecha a dodává: „Tato data zpřístupníme široké veřejnosti. Každý si tak bude moci zjistit, od koho si může objednat službu na své adrese a také si bude moci ověřit, zda operátoři nedeklarují pokrytí i tam, kde ve skutečnosti není.“ V poslední době především starostové menších obcí volají po možnosti ověřit si, kdo v jejich obci deklaruje infrastrukturu a v jaké kvalitě, aby případně mohli informovat ČTÚ nebo ministerstvo o tom, že pokrytí dle jejich zkušeností neodpovídá skutečnosti.

Pokud uživatel narazí na data, které neodpovídají skutečnosti, může pro nahlášení využít formulář umístěný přímo na webovém portálu Mapa internetu. „Stává se, že adresa je vykázána jako pokrytá, ale realita může být jiná. Zveřejnění těchto informací může pomoci ke zlepšení vykazovaných dat, které operátoři dávají ČTÚ,“ vysvětluje ředitel odboru digitalizace a internetu Petr Filipi.

Pokrytí konkrétní adresy lze ověřit na adrese www.mapainternetu.cz.

(tz-mpo)


 

Jak bude otevřeno 28. září? V supermarketech nenakoupíte, v malých obchodech ano

První podzimní státní svátek připadne na tuto středu. Které obchody budou mít na svatého Václava otevřeno a kde si 28. září nenakoupíte, protože to zákon neumožňuje?

CELÝ ČLÁNEK


 

Mikroplasty v pitné vodě: Je jich více v kohoutkové, nebo balené?

Složení pitné vody patří mezi informace, které zajímají možná nejširší spektrum spotřebitelů, mimo jiné proto, že voda je každodenní a nedílnou součástí pitného režimu člověka. Důsledkem zájmu o kvalitu pitné vody je však také množství často protichůdných a někdy katastrofických údajů, které se složením vody a zejména potenciálními zdravotními riziky při její konzumaci souvisejí.

CELÝ ČLÁNEK


 

Počet hospitalizovaných s infarktem klesl za deset let téměř o čtvrtinu

V roce 2021 bylo v nemocnicích hospitalizováno 8 455 klientů VZP ČR s infarktem myokardu. To je o 23 % méně než před deseti lety. Náklady na jejich péči ale stále dosahují jedné a čtvrt miliardy korun ročně. Z dlouhodobého hlediska také klesá počet zemřelých s touto diagnózou, rok 2021 byl v tomto ohledu ale výjimkou. Statistiku vydává Všeobecná zdravotní pojišťovna při připomenutí Světového dne srdce, který připadá na 29. září.

Počet pacientů hospitalizovaných s infarktem myokardu setrvale klesá, což zřejmě souvisí se zlepšující se preventivní léčbou a širokým využitím koronárních intervencí a operací. Nicméně, významnější pokles byl zaznamenám v průběhu covid-19. Odborníci tento fakt připisovali obavám pacientů spojeným právě s probíhající pandemií.

Dlouhodobě také klesá počet pacientů, kteří nemoci podlehli. Před deseti lety VZP ČR evidovala 70 úmrtí na 1 000 pacientů s touto diagnózou, v loňském roce jich bylo 63. Přesto se loňský rok z trendu statistiky vymyká. Meziročně totiž u něj došlo k nárůstu počtu úmrtí, a to z 58 v roce 2020 na loňských 63 na tisíc pacientů. Vliv na to mohla mít i pokračující pandemie koronaviru, kvůli které se lidé spíše stranili míst s větší koncentrací lidí. A chodili proto pozdě i k lékaři. „Bylo více pacientů, kteří se dostavili až v pozdní fázi infarktu myokardu, kdy již katetrizační léčba není příliš efektivní. Pozorovali jsme také častěji mechanické komplikace infarktu, jako jsou defekt komorového septa nebo ruptura myokardu.  Tyto komplikace dnes díky dostupnosti časné katetrizační léčby vídáme jen zřídka“ popisuje MUDr. Marek Šramko, Ph.D. FESC, vedoucí Oddělení akutní kardiologie Kardiocentra IKEM.

Prevence kardiovaskulárních onemocnění, a tím i snižování rizika vzniku infarktu myokardu, je i jedním z cílů bonifikačního programu VZP PLUS – HYPERTENZE. „Prostřednictvím programu motivujeme lékaře, aby ve svých ordinacích aktivně monitorovali stav svých pacientů se zvýšeným krevním tlakem, prováděli vyšetření dle daných postupů, včas identifikovali možná rizika apod. Aktuálně se do něj zapojila více než třetina všeobecných praktických lékařů a ambulantních internistů a polovina ambulantních kardiologů,“ říká Jan Bodnár, náměstek ředitele VZP pro zdravotní péči.

Onemocnění srdce a cév patří k nejčastější příčinám úmrtí v Česku. „Akutní infarkt myokardu vzniká v naprosté většině případů náhlým uzavřením některé z tepen, které zásobují srdce krví, krevní sraženinou na prasklém sklerotickém plátu.  Typickým projevem je náhle vzniklá tlaková bolest za hrudní kostí, která může ale nemusí vyzařovat do levé ruky nebo do čelisti a je často spojena s opocením a pocitem slabosti.  Někdy se jedná i o bolest mezi lopatkami nebo v nadbřišku. Pokud taková bolest trvá déle než 20 minut, měli by lidé zavolat záchrannou službu,“ dodává prof. MUDr. Josef Kautzner, CSc., FESC, přednosta Kardiocentra IKEM.

Velká část těchto chorob souvisí s nezdravým životním stylem, především s nedostatkem pohybu, obezitou, kouřením a nezdravou stravou. VZP proto podporuje své klienty v zodpovědném přístupu ke svému zdraví, na prevenci kardiovaskulárních onemocnění jen vloni poskytla pojištěncům víc než 110 milionů korun. Patří mezi ně mj. příspěvek na pohyb pro děti i dospělé, kde dětem do 1 roku věku VZP nabízí 500 Kč např. na vaničkování nebo plavání kojenců, dětem od 1 roku 800 Kč na pravidelnou pohybovou aktivitu organizovanou školským nebo mimoškolským zařízením. Dospělí zase mohou zažádat o 500 Kč taktéž na pravidelnou sportovní aktivitu, např. na permanentky, členské příspěvky atd.

Náklady VZP ČR vynaložené na péči pacientů s infarktem myokardu v průběhu let de facto stagnují, resp. oscilují kolem 1,2 miliardy ročně.

(tz-vzp)


 

Na vyúčtování a zálohy míří každé třetí podání na ERÚ

Potíže se zálohami či vyúčtováním patří aktuálně mezi nejčastější podání, se kterými se lidé obracejí na Energetický regulační úřad (ERÚ). Od začátku roku dotazy a stížnosti na toto téma tvoří 30 procent z celkových 15 tisíc podání a v posledních měsících se jejich podíl zvyšuje. ERÚ na svých webových stránkách představil orientační kalkulátor výše záloh a návod, jak si spotřebitelé mohou své zálohy zkontrolovat.

„Stížnosti spotřebitelů sice míří na zálohy, když se jich ale doptáváme, zpravidla skončíme u problémů s cenou. Typicky jde o její navýšení, které dodavatel například řádně neoznámil. Pokud bychom vybrali případy, kdy byl problém skutečně se zálohami, s nastavením jejich výše, šetřili jsme takových letos pouze šedesát. Jen u devíti z nich jsme přitom narazili na pochybení ve výpočtu dodavatelů. Nicméně další problémy jsme odhalili například v tom, že dodavatelé v předchozím kroku neoznámili řádně zvýšení ceny. Spotřebitel se pak o změně dozví až při stanovení záloh, proto si na ně stěžuje,“ říká Ladislav Havel, člen Rady ERÚ.

Jestliže dodavatel neoznámil předchozí změnu ceny řádně, tj. adresně, konkrétně a transparentně, měl by spotřebitel rozporovat nejen nastavení výše záloh, ale především samotné zdražení. Při nedostatečném či chybném oznámení je totiž změna ceny podle energetického zákona neúčinná (více zde).

Co se samotných záloh týče, energetický zákon stanoví, že účtuje-li dodavatel měsíční zálohy, musí tyto částky odpovídat nejvýše důvodně očekávané spotřebě. V praxi se k výpočtu používá průměrná (měsíční) spotřeba z minulého období. Tu si spotřebitel může spočítat sám i ze svého ročního vyúčtování. Odhad měsíční spotřeby potom dodavatel násobí aktuální cenou dodávky, čímž dostane maximální výši zálohy, jakou může účtovat.

„Příliš vysoké zálohy určitě nejsou ideální. Dodavatele jimi de facto bezúročně úvěrujeme. Navíc, pokud by se dodavatel dostal do potíží, budeme se muset, mnohdy složitě, domáhat vrácení přeplatků. Na druhou stranu vhodné nejsou ani příliš nízké zálohy. I když zákon nestanoví minimální výši záloh, nízké platby vedou k vysokým nedoplatkům v ročním vyúčtování, které musí domácnost nárazově uhradit. Na ERÚ se v současnosti obracejí lidé, kterým dodavatel po zvýšení ceny zálohy nenavýšil a nyní mají hradit nedoplatky i desetitisíce korun. Správná záloha tak nesmí být ani příliš vysoká, ani příliš nízká,“ vysvětluje Markéta Zemanová, členka Rady ERÚ.

Pro lepší orientaci v problematice záloh mohou lidé kromě kalkulátoru využít i návodu, který ERÚ zveřejnil na svých webových stránkách. Jestliže spotřebitelé dojdou k výsledku, že jim dodavatel účtuje vyšší než odpovídající zálohové platby, měli by se na něj obrátit a nastavení záloh reklamovat. V případech, kdy jim dodavatel rozdíl nezdůvodní a zároveň odmítne výši záloh upravit, se mohou spotřebitelé obrátit pro pomoc také na ERÚ.

(tz-erú)


 

Vláda schválila novelu, která zjednoduší povolovací řízení pro menší obnovitelné zdroje

Z deseti na 50 kW se zvýší limit výkonu pro menší obnovitelné zdroje včetně solárních elektráren, od kterého musejí majitelé žádat o licenci na výrobu elektřiny a vyřizovat si živnostenské oprávnění. Vláda schválila novelu Ministerstva průmyslu a obchodu, která zjednodušuje povolovací řízení pro menší obnovitelné zdroje.

„Domácnosti či firmy si tak budou moci pořídit bez licence elektrárny s až pětkrát větším výkonem než dosud. Majitelé nově také nebudou muset žádat o stavební povolení, které je v současnosti nutné u elektráren s výkonem nad 20 kW,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela a dodává: „Novelou energetického zákona chceme vzhledem k aktuální energetické situaci podpořit větší využívání obnovitelných zdrojů a snižovat tak energetickou závislost na Rusku.“

U staveb pro výrobu energie z obnovitelných zdrojů s celkovým instalovaným výkonem do 50 kW, pokud se nacházejí v zastavěném území nebo v zastavitelné ploše, nebude nutné rozhodnutí o umístění stavby ani územní souhlas. Pro stavební úpravy pro instalaci obnovitelného zdroje energie s celkovým instalovaným výkonem do 50 kW, která je součástí stavby, pokud se jí nezasahuje do nosných konstrukcí stavby a nemění se způsob užívání stavby, a která splní požadavky na bezpečnou instalaci, nebude nutné stavební povolení ani ohlášení stavebnímu úřadu.

Dosud platilo, že pokud se jedná o zdroj nad 10 kW, je třeba mít licenci i pro „samovýrobu“ elektřiny, a tím se tito výrobci stávali podnikateli, což v řadě případů přinášelo komplikace. Novela tak tak snižuje pro občany samovýrobce administrativní požadavky.

(tz-mpo)


 

V srpnu nevyhověly 4 odebrané vzorky pohonných hmot

(Praha, 27. září 2022) Česká obchodní inspekce zjistila, kontrolovala jakost pohonných hmot i v srpnu 2022. Celkem na čerpacích stanicích v ČR odebrala 244 vzorků pohonných hmot a jakostním požadavkům nevyhověly 4 vzorky pohonných hmot.

Více na webu České obchodní inspekce: www.coi.cz

(tz-čoi)


 

27. září – Výběr z médií: energeticky soběstačnější byty, méně zisků z vody a vězni v exekuci bez důchodů

V českém tisku se v úterý dočtete, že některé bytové projekty budou energeticky soběstačnější, popisuje deník E15. Voda vynáší zahraničním koncernům v Česku podle Mf Dnes méně peněz. A někteří vězni přicházejí kvůli exekuci o celý důchod, píše deník Právo. Více se dočtete ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.

CELÝ ČLÁNEK


 

Vláda dala zelenou lednové valorizaci důchodů i zvýšení příspěvků pro pěstouny a děti z náhradní péče

Důchody se od ledna opět zvýší, v průměru to bude o 825 korun. Avizovanou lednovou valorizaci všech důchodů, kromě starobních tedy i invalidních a pozůstalostních, na svém dnešním jednání schválila vláda.

Tentokrát půjde o řádnou valorizaci, zvyšovat se tedy budou obě složky důchodů. Kabinet se vyslovil také pro zvýšení příspěvků pro pěstouny a děti z náhradní rodinné péče, ke kterému dojde již od října.

(tz-mpsv)


 

Pionýry poprvé v historii povede žena

Praha 26. září 2022 (PROTEXT) – Netradičně už po roce se o víkendu v Mladé Boleslavi konalo další Výroční zasedání Pionýra (VZP). Dvě stovky zástupců pionýrských skupin z celé republiky v neděli dopoledne zvolily nové vedení. Příští tři roky povede pionýry Darina Zdráhalová z Kroměříže, která ve funkci předsedy Pionýra vystřídala Dušana Pěchotu, který již znovu nekandidoval. Poprvé od roku 1990, kdy se Pionýr osamostatnil, tak spolek povede žena.

„Čeká nás nejistá a turbulentní doba, a proto potřebujeme mít v našich řadách klid, abychom se mohli soustředit na to, co přijde. Darinu považuji za nejlepší volbu a jsem rád, že kandidaturu nabídla. Kombinace funkce předsedy a člověka zodpovědného za nemovitosti je vražedná a dlouhodobě neúnosná,“ vysvětlil dosavadní předseda Dušan Pěchota, proč sám znovu nekandiduje. Do budoucna se bude z pozice člena Výkonného výboru České rady Pionýra (VV ČRP) dál starat o pionýrské nemovitosti. Dušan Pěchota byl předsedou zvolen loni v listopadu na X. VZP v Pardubicích. Kvůli covidové pandemii se tehdy místo dvou set delegátů sešla pouze čtvrtina, a funkční období bylo z tohoto důvodu pouze jednoleté.

Nová předsedkyně Darina Zdráhalová má s vedením v Pionýru zkušenosti. V nejužším vedení Pionýra na republikové úrovni pracuje 10 roků jako místopředsedkyně Pionýra, řadu let zastává funkci předsedkyně Olomoucko-zlínské krajské organizace Pionýra (KOP). „Nyní jsem v pozici, kterou jsem si nikdy nedovedla představit a neusilovala jsem o ni. Moje kandidatura je výsledkem dohody a nabízím silný tým, který bude naplňovat výstupy obsahové části jednání,“ řekla těsně před volbou Darina Zdráhalová. Své funkce se ujme 1. listopadu 2022. První místopředsedkyní byla zvolena ekonomka Pionýra Kateřina Brejchová, místopředsedou se stal Michal Rejzek (oba z Pražské organizace Pionýra). Delegáti také zvolili členy Výkonného výboru České rady Pionýra, Kontrolní a Rozhodčí komise Pionýra.

V sobotu dopoledne převzal Rudolf Zeus z Ústecké KOP nejvyšší pionýrské ocenění – Křišťálovou vlaštovku. Rudolf Zeus patří k lidem, jimž Pionýr prorostl do rodinného života a je ochotný kdykoli Pionýru pomoci. Ocenění si přebíral za dlouhého potlesku vestoje. „Byl jsem velmi mile překvapen a vůbec jsem to nečekal. Je to pro mě závazek, že mám dál dělat svou práci tak, jak jsem ji dělal doposud. Já a Pionýr patříme k sobě. Zářným důkazem je celá moje rodina, která je v Pionýru, a mám tu i většinu svých přátel. Proto se tu cítím dobře,“ popsal své pocity po předávání Ruda Zeus z Pionýrské skupiny Dravci.

Sobotní odpoledne a večer XI. výročního zasedání Pionýra patřil obsahové části jednání, kdy se delegáti zapojili do debat u dvanácti kulatých stolů v oblastech Životaschopný oddíl, Motivace a oceňování, Komunikace a propagace, Pionýrské skupiny s nepravidelnou činností. Jejich konkrétní výstupy byly v neděli představeny na zasedání a bude se s nimi dále pracovat na všech úrovních – v pionýrských oddílech a skupinách, v krajských organizacích i celém spolku.

Po nedělní volbě poděkovali předseda Dušan Pěchota i jeho nástupkyně Darina Zdráhalová delegátům, členům pracovních komisí a dalším lidem, bez nichž by XI. VZP nemohlo úspěšně proběhnout. Příští pionýrské volby se budou konat na podzim 2025.

Jednání potvrdilo, že přes obtížné období způsobené zejména covidovou epidemií Pionýr není oslaben, ale naopak se potvrdil zájem o pestrou nabídku jeho činnosti, neboť zažívá postupný, ale trvalý nárůst členů.


 

Muzeum iluzivního umění Praha otevírá na nové lokalitě

Praha 26. září 2022 (PROTEXT) – Muzeum iluzivního umění Praha (IAM Prague), první muzeum v České republice věnované iluzím a trikovému umění, uskuteční slavnostní znovuotevření na nové adrese, a to na Melantrichova 536/2, Praha 1, mezi Staroměstským a Václavským náměstím.

Od svého otevření v březnu 2018 přivítalo IAM Prague statisíce návštěvníků v expozici s exponáty oživujícími historické techniky vytváření iluze v umění, propojenými s poutavými úhly pohledu v době selfie a sociálních médií ve 21. století.

Muzeum vystavuje originální díla mezinárodně uznávaných umělců, kterými jsou Patrik Hughes, Alex Dowis a Patrik Proško, a řadu významných místních umělců, jako jsou Zdeněk Daněk, Ladislav Vlna, Jan Jírovec, David Strauzz a Ivana Štenclová. K oblíbeným exponátům IAM Prague přibyla nedávno nová díla, včetně ohromujícího portrétu československé gymnastky Věry Čáslavské vytvořeného Ivanou Štenclovou, a špičková mobilní aplikace s řadou funkcí, jako jsou například dynamické filtry rozšířené reality, která posouvá zážitek návštěvníků na novou úroveň.

Podle slov Jakuba Bechyně, spolumajitele a kreativního ředitele muzea: „Změna místa nejen zviditelnila muzeum pro turisty i místní, ale také nám dala neuvěřitelnou možnost představit si, jak se návštěvníci mohou zapojit a interagovat s naší expozicí. Díky přidání rozšířené reality, na které jsme pracovali několik měsíců, je každé umělecké dílo pro naše hosty jedinečným zážitkem. Díky originálním malbám dle návrhů Mikoláše Alše na klenutých stropech galerie a našemu historickému prostředí dochází k příjemnému propojení starého a nového.“

Pro bližší seznámení s vystavenými exponáty a možnost pohovořit s vystavujícími umělci, jako jsou Patrik Proško, Zdeněk Daněk, David Strauzz, Alex Dowis, Ladislav Vlna a Jan Jírovec, pořádá IAM Prague 27. září den otevřených dveří.

Muzeum iluzivního umění Praha sídlí na adrese Melantrichova 536/2, Praha 1, u Havelského tržiště, je otevřeno denně od 9:00 do 21:00 hodin a k dispozici je i pro soukromé akce.


 

Cestovní ruch je pro Českou republiku klíčový, musí se něj nahlížet jako na průmysl

Turismus je třeba začít brát jako součást průmyslu. Jde o velmi důležitý sektor pro podnikatele, akademiky, samosprávy i stát. Zaměstnává deseti tisíce lidí a generuje miliardové příjmy. Oblast, kterou velmi poznamenala už pandemie covidu-19, však aktuálně zásadně ovlivňují vysoké ceny energií. I to zaznělo na Fóru partnerských regionů Jihočeského kraje, který se uskutečnil v Hluboké nad Vltavou. 3. ročníku tradiční akce se zúčastnilo téměř 300 hostů z celého světa.

Na dvoudenní jednání plném diskusí a seminářů přijela celá řada odborníků na turismus i z Rakouska a Bavorska. Tedy ze zemí, kterou mohou Českou republiku (ČR) inspirovat způsobem, jak profesionálně organizují cestovní ruch a jak mají pro tuto oblast nastavená zákonná pravidla. V německy mluvících státech si přínos cestovního ruchu pro všechny aktéry, kteří v něm působí, velmi dobře uvědomují. Stejně tak by to mělo být v ČR.

„Cestovní ruch má na jedné straně potenciál generovat miliardové příjmy a zaměstnávat a živit desetitisíce lidí. Na straně druhé, pokud v celém provázaném systému začne kolabovat jeden segment, dominovým efektem se ve vážných problémech vzápětí ocitnou další podnikatelé,“ říká předseda Rady Asociace krajů ČR a hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba.

Před covidem byl obrat turismu v ČR 309 mld. Kč, odvody do veřejných rozpočtů činily 125 mld. Kč a jen za víza se vybrala téměř 1 mld. Kč. Fatální dopad na cestovní ruch však aktuálně mají vysoké ceny energií. Podnikatelé v turismu doslova volají po řešení energetické krize. Jinak podle nich hrozí zavírání provozoven.

„Cestovní ruch patří mezi hlavní pilíře exportu služeb a v Praze nebo v příhraničí se jedná o klíčové ekonomické odvětví,“ říká ředitel České centrály cestovního ruchu – CzechTourism Jan Herget a dodává: „Pokud se rychle nenajde funkční způsob, jak sektoru pomoct s neúnosně vysokými cenami energií, musí se tuzemští podnikatelé v cestovním ruchu připravit na hodně drsný podzim i zimu. Hrozí, že se třeba zavřou aquaparky, obavy z budoucnosti mají i lyžařská střediska, lázně, wellness a jiní.“

Dopady vysokých cen elektřiny a plynu se během Fóra partnerských regionů Jihočeského kraje mimo jiné probraly na kapacitně zcela zaplněném semináři „Cestovní ruch – strategický průmysl 21. století“. Uspořádala ho Jihočeská centrála cestovního ruchu.

„O akce na téma cestovní ruch byl takový zájem, že jsme museli předčasně ukončit registrace. Všichni přítomní se shodli na tom, že v první řadě je hlavně zapotřebí, aby se na vládní úrovni vůbec vzalo na vědomí, že cestovní ruch v České republice opravdu reálně existuje,“ říká ředitel Jihočeské centrály cestovního ruchu Petr Soukup a dodává: „Je to naprosto nezbytné pro to, aby v době jakékoliv krize byl český trh konkurenceschopný. A chybějící zákon o cestovním ruchu je bohužel evropskou raritou.“

Kromě energetiky a cestovního ruchu se na akci, kde nechyběl ani premiér Petr Fiala, probraly také inovace a moderní technologie, kultura či vzdělávání. Podrobnosti jsou k dispozici na http://www.fpr-sb.eu/.

Text a foto: (tz-jccr)


 

Vláček obsahuje příliš olova, ČOI nařídila stažení z trhu

(Praha, 26. září 2022) Česká obchodní inspekce zjistila, že na tuzemském trhu je hračka, která je nebezpečná. Jedná se o vláček na baterie, který na pájeném spoji uvnitř hračky mnohonásobně překračuje množství obsahu olova.

Více na webu České obchodní inspekce: www.coi.cz

Text a foto: (tz-čoi)


 

Důvěra v ekonomiku dál klesá

Souhrnný indikátor důvěry (indikátor ekonomického sentimentu), vyjádřený bazickým indexem, se ve srovnání se srpnem snížil o 4,0 bodu na hodnotu 90,1, při stejném vývoji obou svých složek. Indikátor důvěry podnikatelů se snížil, podobně jako souhrnný indikátor, o 4,0 bodu na hodnotu 93,6, indikátor důvěry spotřebitelů poklesl o 4,4 bodu na hodnotu 72,7, nejnižší od počátku zjišťování.

„Důvěru podnikatelů v posledních měsících výrazně ovlivňuje nejistota z dalšího ekonomického vývoje. Téměř po roce v průmyslu převážil podíl podniků, které očekávají snížení své výrobní činnosti v období následujících tří měsíců. Pokles poptávky očekávají také podnikatelé ve stavebnictví a stále větší část podnikatelů ve službách. To spolu s klesající důvěrou v odvětví obchodu koresponduje se zřetelně negativním sentimentem spotřebitelů, který se v září dostal na nejnižší úroveň v historii zjišťování,“ uvedl Jiří Obst, vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ.

„Pesimismus spotřebitelů v září výrazně posílil. Meziměsíčně vzrostl počet respondentů obávajících se v příštích dvanácti měsících zhoršení celkové ekonomické situace, své vlastní finanční situace, zvýšení nezaměstnanosti i dalšího růstu cen. Téměř třetina domácností navíc uvádí, že již nyní sotva vyjde se svými finančními prostředky,“ sdělila Anastasija Nejasova z oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ.

Další informace naleznete v dnes vydané Rychlé informaci: https://www.czso.cz/csu/czso/cri/konjunkturalni-pruzkumy-zari-2022

(tz-čsú)


 

Koalice ve Vimperku může mít deset hlasů, říká vítězka Jaroslava Martanová

Práci současné starostky Jaroslavy Martanové Vimperáci ocenili. V komunálních volbách získala nejvíce hlasů ze všech zvolených zastupitelů, 945. Sdružení Starostové a Nezávislí, jejichž byla lídrem, pak pět mandátů ze sedmnácti možných.

CELÝ ČLÁNEK


 

Vimperk starostku nevymění. Vítězka voleb považuje za nejdůležitější cíl výstavbu nové mateřské školy

VIMPERK – S 945 hlasy se stala jasnou vítězkou komunálních voleb ve Vimperku současná starostka Jaroslava Martanová, jejíž sdružení Starostové a Nezávislí získalo ve volbách pět mandátů. Věří, že ve své započaté práci bude pokračovat i další čtyři roky

CELÝ ČLÁNEK


 

Plynový blackout je hrozivá věc. Může trvat týdny až měsíce, v případě velkých měst i rok, tvrdí geolog

Krize je poslední měsíce snad nejčastěji skloňované slovo napříč společností. Mluví se o krizi energetické, klimatické, obilné nebo válečné. Jak se právě na energetickou krizi může konkrétní člověk připravit v době, kdy jsou reálné hrozby nedostatku či výpadků energií?

CELÝ ČLÁNEK


 

Skokani voleb. Křížky pomáhají titulovaným, ženám a kandidátům ve středně velkých městech

Lékařům letos pomohlo křížkování k mandátu téměř třikrát častěji než průměrným kandidátům do zastupitelstev. Vyplývá to z analýzy serveru iROZHLAS.cz. Projděte si interaktivní tabulku nejúspěšnějších skokanů a prozkoumejte, jak se liší důsledky křížkování ve velkém městě a na vesnici.

CELÝ ČLÁNEK


 

 

Komentáře

komentářů