Z PRVNÍ RUKY: 38. týden 2022. Tiskové zprávy úřadů a institucí, výběr...

Z PRVNÍ RUKY: 38. týden 2022. Tiskové zprávy úřadů a institucí, výběr z médií, informace z Jihočeského kraje a radnice ve Vimperku i další aktuality týdne

Vimperk – pohled ze Zahradní ulice / Foto: (red) – Za krásnější Vimperk

 

 

JCCR představila nejenom rakouské novinářské veřejnosti venkovské památky zapojené do přeshraničního projektu Venkovské památky; ATCZ249

Jihočeská centrála cestovního ruchu (JCCR) připravila v druhé polovině měsíce září dvoudenní press trip (poznávací cestu pro novináře), zaměřený na návštěvu vybraných objektů regionů Českobudějovicka-Hlubocka, Trhosvinenska-Doudlebska a Lipenska/Šumavska zapojených do přeshraničního projektu Venkovské památky.

Press trip byl uspořádán díky přeshraničnímu programu INTERREG Rakousko-Česká republika, projekt Venkovské památky ATCZ249 a zúčastnili se jej novináři z redakcí Tips Zeitung, Czech Travel Press, Magazin Bahnmax, AskEnrico, Online Merker.

V destinaci Českobudějovicko-Hlubocko navštívili žurnalisté zříceninu hradu Karlův Hrádek, která je přístupná pro turisty jak z vody (řeka Vltava), tak z cyklostezky (Hluboká nad Vltavou – Purkarec) nebo z pěší turistické trasy. V nedaleké obci Purkarec bylo představeno Muzeum Voroplavby, které připomíná historii vorařů na Vltavě.

Obzvláště zajímavá byla návštěva pobočky Jihočeského muzea v Trocnově, a to jak stávající expozice husitství, tak i nově vznikajícího skanzenu. V turistické oblasti Trhosvinenska – Doudlebska byla představena v letošním roce veřejnosti otevřena tvrz v Tiché.

I za dosti chladného počasí okouzlila zástupce výše uvedených medií Šumava, a to jmenovitě Alpské domy ve Volarech, Stožecká kaple a Muzeum Adalberta Stiftera v Horní Plané.

Současně s prezentací výše uvedených památek byly představeny i nově vznikající geolokační hry, které budou oficiálně spuštěny v prosinci tohoto roku. „Tyto hry nabídnou návštěvníkům interaktivním, zábavným způsobem informace přímo na navštíveném místě, v tomto případě na Karlově hrádku a ve Volarech,“ přibližuje novinku Pavla Drunecká z Jihočeské centrály cestovního ruchu s tím, že informace budou jak v české, tak německé a anglické mutaci.

Projekt Venkovské památky ATCZ249 je zaměřen na propagaci venkovské turistiky v regionech jižní Čechy a Vysočina na české straně a v Mühlviertelu a Waldviertelu na rakouské straně. Jeho cílem je mimo zvýšení návštěvnosti venkovských památek a zvýšení počtu přenocování i podpora „znovunastartování“ přeshraničního cestovního ruchu.

(tz-jccr)


 

Každý desátý Čech nezná své poplatky za výběr

Neznáte své poplatky za výběr? Nejste sami. Aktuální průzkum společnosti STEM/MARK pro poskytovatele bankomatů Euronet ukázal, že každý desátý Čech neřeší jejich výši. Dalších 28 % Čechů má o poplatcích pouze orientační přehled.

Podle aktuálního průzkumu polovina respondentů odpověděla, že přesně ví, kolik platí za výběr z bankomatu vlastní banky i bankomatu cizího. Úplnou znalost poplatků ve větší míře uvedli muži, v 58 procentech případů, oproti ženám, kterých bylo pouze 42 procent. Ovšem značné množství lidí výši poplatku za výběr vůbec nezná.

Většina bank v tuzemsku má výběry u vlastních bankomatů zdarma. Ovšem u těch cizích již lidem při výběru většinou naúčtují poplatky. Sami se u Euronetu setkáváme s tím, že lidé poté zaměňují poplatky naúčtované jejich bankou za výběr za údajné poplatky účtované bankomatem. Přičemž pokud vybíráte lokální kartou, tak je výběr s nulovými poplatky za bankomat. Kdyby vás ale poplatek u jakéhokoliv bankomatu čekal, musíte být vždy výslovně upozorněni na obrazovce a po provedení výběru ho odsouhlasit. Nemělo by se vám tak stát, že vás poplatek překvapí,“ komentuje situaci Ondřej Kozák, výkonný ředitel společnosti Euronet ČR.

Jiná situace je ale v zahraničí. Pokud vyrážíte za hranice, poplatky za výběr bývají násobně vyšší. Proto je dobré si před odjezdem zjistit, s jakým poplatkem můžeme počítat.

Hotovost stále není mrtvá

Ač by se zdálo, že prim hraje platba kartou, čtvrtina Čechů stále nedá na hotovost dopustit a vyloženě ji preferuje před platbou kartou. Ve věkové kategorii 30 až 44 let je to dokonce třetina. Denně využívá platbu v hotovosti 1 ze 4 lidí a v minimálně týdenní frekvenci se jedná až o 89 % lidí.

O průzkumu: Kvantitativní průzkum provedla agentura STEM/MARK v květnu 2022 mezi 506 respondenty. Cílem průzkumu bylo zjistit, jak lidé používají hotovost, a zachytit změny ve využívání bankomatů v poslední době.

PROTEXT


 

Během Noci vědců zažijete vědu všemi smysly. I v Akademii věd

V pátek 30. září se lidem otevřou běžně nepřístupné vědecké budovy a laboratoře. Do celoevropské akce Noc vědců s podtitulem „Všemi smysly“ se již tradičně zapojuje i Akademie věd ČR. Zájemci se vydají na výzkumnou hru do nitra hmoty, zajdou do čichové a hmatové laboratoře, navštíví jurtu v centru Prahy. Program nabízí i aktuální přednášky a divadlo. Noc vědců je otevřená všem věkovým skupinám a je zdarma.

Věda je studnicí zajímavostí a fascinujících úkazů a umí být i zdrojem zábavy. O tom chce lidi přesvědčit v průběhu Noci vědců i Akademie věd ČR. Umožní jim proto večer a v noci navštívit místa, kam se veřejnost nedostane ani ve dne. A protože téma zní „Všemi smysly“, zájemci si budou moci vědecký výzkum nejen osahat, ale také k němu doslova přičichnout.

V Praze se otevře památkově chráněné sídlo Akademie věd společně s Knihovnou AV ČR na Národní třídě – návštěvníci si poslechnou skryté zvuky knih, přivoní si k bouřce, dozví se, proč nás ohrožují extrémní teploty a jak zašifrovat zprávu. Připravené je také taneční vystoupení a interaktivní divadelní performance o zrodu parfémů. Atmosféru ztemnělé novorenesanční budovy architekta Vojtěcha Ignáce Ullmanna dotvoří aktuální výstava Československo v Orientu, Orient v Československu.

Jurta v centru Prahy, výprava do hmoty i chemická show

Fyzikální ústav AV ČR v hlavním městě přivítá rodiny s dětmi při akční výzkumné hře, ve které se obrazně vypraví až do nitra hmoty, Ústav organické chemie a biochemie AV ČR zve na molekulární koncert a chemickou show a také do spletitých a tajných chodeb budovy pracoviště. V Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR bude připravená molekulární gastronomie, chemické divadlo nebo čichací kvíz.

Na Střeleckém ostrově přes den vyroste mongolská jurta, do jejíž stavby se případní zájemci mohou zapojit 30. září ráno. Připomíná 100 let vzniku Orientálního ústavu AV ČR a doprovází ji venkovní výstava s názvem Bohužel. Uvnitř jurty se lidé můžou ponořit do orientálního čtení či debaty s orientalisty nad šálkem čaje. Večer rozezní arabská folková kapela.

Brno, Dolní Břežany, Liběchov i jižní Čechy

Noc vědců láká návštěvníky nejen v Praze, ale po celé republice – v Brně jim otevře brány Ústav fyziky materiálů AV ČR, který chystá pátrací hru pro děti i dospělé, či Biofyzikální ústav AV ČR. V Drásově u Brna se lidé ponoří do světa řas: zjistí, jak a proč se řasy využívají v kosmetice, jako doplňky stravy nebo mikročističky odpadních vod.

Co zvířata vnímají v naprosté tmě a tichu, se dozví návštěvníci v Liběchově, v Dolních Břežanech je zase čekají laserové šachy či bludiště. V Třeboni nabízí Mikrobiologický ústav AV ČR exkluzivní možnost osobně si vyzkoušet fotosyntézu, zatímco v Českých Budějovicích zbystří návštěvníkům hmat, čich a sluch v slepé místnosti, kde budou provázet nevidomí a slabozrací z organizace Návštěvy POTMĚ.

Vstup je zdarma, na některé části programu je nutná registrace. Více informací o otevíracích hodinách a další podrobnosti na https://www.nocvedcu.cz/organizace/akademie-ved-ceske-republiky.

(tz-avčr)


 

PENNY JE SYNONYMEM PRO DISKONT 21. STOLETÍ

PENNY je největším diskontním řetězcem v České republice. V současné době má po celé zemi více než 400 prodejen. Od roku 1997 nepřetržitě expanduje a rozšiřuje nejen svoji síť, ale současně zlepšuje služby svým zákazníkům. Během posledních 5 let se modernizací své sítě a změnami v nabídce zákazníkům proměnilo v diskont 21. století.

Základní filozofií diskontního prodeje je umožnit zákazníkům rychlý každodenní nákup zboží za nejvýhodnější ceny na trhu. Způsob prodeje se v 21. století změnil, když moderní diskontní prodejny reagovaly na potřeby zákazníků a v současnosti nabízí zejména výrazně příjemnější prostředí. „Vždy jsme byli, jsme a budeme diskont. Děláme věci jednoduše a efektivně. Po celou dobu naší existence si navíc klademe za cíl přiblížit se našim zákazníkům, a to nejen nabídkou českých a regionálních čerstvých produktů, ale především přátelským a příjemným interiérem, výhodnými cenami a osobním přístupem. V našich prodejnách nakupující naleznou 2 000 až 3 000 položek v celé šíři potravinářského sortimentu. Tuto nabídku navíc rozšiřujeme každý týden o nové akční zboží z oblasti potravin i spotřebního zboží. Vše, co děláme, se snažíme dělat v duchu našeho sloganu HEZKY ČESKY, a jsme připraveni i v současné nelehké sobě nabízet našim zákazníkům ty nejkvalitnější produkty za nejvýhodnější ceny na trhu,“ popisuje filozofii diskontního prodeje Jens Krieger, generální ředitel PENNY Česká republika.

Diskontní trh zaznamenal podle dat GfK v letech 2019 až 2021 růst 28,3 %, zatímco trh bez diskontů za stejné období narostl o 8,7 %. „V posledních letech se zákazníci v Česku stále více přiklánějí k diskontnímu trhu. Z našeho pohledu za tím stojí tři skutečnosti, a to stále se zlepšující kvalita služeb v rámci tohoto segmentu, rozšiřující se nabídka privátních značek, které lidé oceňují pro jejich vysokou kvalitu za výhodnou cenu, a v této době je to pak také celková ekonomická situace, což potvrzuje, že naše cesta je správná,“ vidí příčiny v razantním růstu diskontního trhu Radek Hovorka, finanční ředitel PENNY a dodává. „Cenový index posledních let potvrzuje, že si v PENNY držíme pozici nejlevnějšího řetězce u nás. Co nás pak těší, a vnímáme jako ocenění zákazníky, je nárůst prodeje privátních značek za poslední tři roky o 15 % na současných 38 % ze všech prodaných produktů.“

Podle interních průzkumů skupiny REWE se 92 % lidí aktuálně obává zdražování potravin. Tyto obavy jsou hned na druhém místě za zdražováním bydlení a energií (96 %). Od diskontu pak zákazníci očekávají v prvé řadě pokles nebo alespoň zastavení růst cen (68 %), více slevových akcí (67 %) a zvyšování nabídky regionálních produktů (45 %). „To vše jsou naše cíle, cíle PENNY jako takového. Více než 140 miliónů našich zákazníků za posledních 12 měsíců nás k tomu zavazuje,“ popisuje Radek Hovorka.

Historie diskontního prodeje sahá do 30. let minulého století. První prodejny tohoto typu vznikly v USA v době hospodářské krize. Rozmach pak diskonty zaznamenaly zejména po 2. světové válce.

Společnost REWE Group, do níž patří i společnosti PENNY a BILLA, má síť vlastních 3 700 obchodů REWE, REWE Center a REWE To Go. PENNY International, do kterého patří i PENNY Česká republika, pak působí celkem ve 14 zemích Evropy a má dalších 2 200 obchodů.

(tz-penny)


 

Potravinářská inspekce zakázala švestková povidla pro nízký obsah ovoce

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) se intenzivně věnuje případům klamání spotřebitelů a aktuálně zakázala šarži švestkových povidel s cca o třetinu nižším podílem ovocné složky oproti deklaraci na obalu.

Potravinářská inspekce nařídila společnosti Albert Česká republika, s.r.o., aby neprodleně stáhla z celé své tržní sítě nevyhovující potravinu Gustona ŠVESTKOVÁ POVIDLA s označením data minimální trvanlivosti do 25. 2. 2024, výrobce: RISO – R s.r.o., Košická cesta 2074, 97901 Rimavská Sobota, Slovensko, země původu: Slovensko.

Výrobce na etiketě potraviny mj. uvedl: „Pro výrobu 100 g hotového výrobku bylo použito 170 g ovoce“. Laboratorní rozbor v akreditované laboratoři však potvrdil, že 100 g hotového výrobku bylo vyrobeno pouze ze 111 g ovoce. Spotřebiteli tak byla poskytnuta zavádějící informace o složení potraviny.

SZPI s kontrolovanou osobou zahájí správní řízení o uložení pokuty.

U výrobků ze zpracovaného ovoce je uváděna hmotnost ovoce vždy v původním nezpracovaném stavu. Proto je u této komodity uvedený obsah ovoce vždy vyšší oproti finálnímu výrobku s ovocem v již zpracovaném stavu.

Text a foto: (tz-szpi)


 

Voliči vybrali nové zastupitele a zvolili tři senátory

Český statistický úřad ukončil zpracování výsledků komunálních voleb a prvního kola voleb do jedné třetiny Senátu Parlamentu ČR. Voliči rozhodli o složení 6 383 zastupitelstev obcí a městských částí či obvodů. Zvolili také tři senátory.

O celkem 61 796 zastupitelských mandátů usilovalo 195 214 kandidátů. Volební účast dosáhla 46,07 %, při komunálních volbách v roce 2018 přitom ve volbách odevzdalo své hlasy 47,34 % voličů.

V senátních volbách se o 27 křesel ucházelo 178 kandidátů, 135 mužů a 43 žen. Již v prvním kole byli zvoleni Petr Fiala v Ústí nad Orlicí se ziskem 65,66 % hlasů, Ladislav Václavec v Bruntále se ziskem 58,85 % hlasů a Jiří Růžička v Praze 6 s 50,28 % hlasů. V historii Senátu tak bylo hned v prvním kole zvoleno k dnešnímu dni 16 senátorů. „Zajímavostí těchto voleb do Senátu je, že ve volebním obvodu v Ústí nad Orlicí proti sobě stáli  jen dva kandidáti. V historii voleb se tak stalo vůbec poprvé,“ připomíná Eva Krumpová, 1. místopředsedkyně Českého statistického úřadu. Nejtěsnější rozdíl mezi kandidáty před druhým kolem senátních voleb je v obvodě Most a činí pouhých 64 hlasů.

Průměrný věk zvolených zastupitelů je 47,60 let, nejstaršímu z nich je 88. Osmnáctiletých zastupitelů je pak v celé zemi 11. Vůbec nejmladší zastupitelstvo zvolili v obci Honbice v okrese Chrudim (průměrný věk 29,5 let). Obcí s nejvyšším průměrným věkem zvolených zastupitelů jsou naopak Všepadly na Domažlicku (71,5 let). V nově zvolených zastupitelstvech usedne 71 % mužů a 29 % žen. Čistě ženské zastupitelstvo mají ve čtyřech obcích, kterými jsou Počepice v okrese Příbram, Biřkov v okrese Klatovy, Jestřabí v Krkonoších v okrese Semily a Okarec v okrese Třebíč. Čistě „mužskou záležitostí“ jsou zastupitelstva ve 423 obcích.

Nejvyšší volební účast zaznamenali v obci Kyje v okrese Jičín. K volbám zde přišlo 98,28 % voličů. Vůbec nejmenší volební účast, 17,68 %, byla v obci Sklené v okrese Svitavy.

„Sčítání a zpracování výsledků komunálních voleb je objektivně nejnáročnější a vyžaduje extrémní nasazení jak členů okrskových volebních komisí, tak zaměstnanců Českého statistického úřadu. Chtěla bych proto touto cestou poděkovat všem, kteří se na zdárném průběhu voleb podíleli,“ uzavírá Eva Krumpová.

Poslední okrsek byl zpracován v neděli ráno v 6.08.

V pondělí ráno výsledky hlasování projedná Státní volební komise. Po jejich schválení budou uveřejněny ve Sbírce zákonů. Druhé kolo voleb do Senátu se uskuteční 30. září a 1. října 2022.

(tz-čsú)


 

24. září – U montážní linky nebo u pokladny jen 16, ve sprše 19 stupňů. Válek navrhuje snížení minimálních teplot

Ministerstvo zdravotnictví navrhuje v reakci na energetickou krizi snížení minimálních povolených teplot v pracovním prostředí. Například pro řidiče, dělníky na montážních linkách nebo pokladní by měla teplota klesnout ze současných 18 na 16 stupňů Celsia. V šatnách by měla klesnout z 20 na 18 stupňů, v umývárnách z 22 na 19 stupňů, ve sprchách z 25 na 19 stupňů a na záchodech z 18 na 15 stupňů, stojí v návrhu, který projedná vláda.

CELÝ ČLÁNEK


 

24. září – Výběr z médií: Zvýšení poptávky po solárních panelech i možné uzákonění práce z domova

Roste poptávka po domácích solárních elektrárnách a tepelných čerpadlech – lidé na jejich dodání čekají i půl roku, píše deník Právo. V českých zákonech se může objevit nárok na práci z domova. Takzvaný home office by mohli čerpat rodiče dětí mladších 15 let nebo ti, kdo se dlouhodobě starají o handicapovanou osobu. Všímá si toho Mladá fronta Dnes. Více ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.

CELÝ ČLÁNEK


 

Koronavirus na jihu Čech

Od středy v Jihočeském kraji přibylo celkem 344 potvrzených případů COVID-19. V kraji bylo za celé období pandemie prokázáno celkem 262 131 onemocnění. Z toho je 256 908 osob vyléčených (+24). Hlášeno nebylo v souvislosti s COVID-19 žádné úmrtí. Dosud bylo v kraji potvrzeno 2 407 úmrtí pacientů s COVID-19. Aktivních případů bylo k dnešku 2 816, od středy došlo k nárůstu o 320 aktivních případů.

K dnešku byla v kraji týdenní incidence, počet případů za posledních sedm dní, přepočtený na sto tisíc obyvatel regionu – 145 případů na sto tisíc obyvatel kraje (+3). Celorepublikový průměr byl 148 případů (+5) na sto tisíc obyvatel ČR. Vyšší incidenci než je celorepublikový průměr mají hl. m. Praha se 155 případy na sto tisíc obyvatel (+4), Středočeský kraj měl 146 (-2), Královéhradecký 167 (+12), Pardubický 165 (+3), Ústecký 157 (+3), Vysočina 153 (+2), Plzeňský 161 (+7), Jihomoravský 155 (+7), nejnižší incidence k dnešku byla v Karlovarském (100) kraji.

Co se týče aktuálních regionálních údajů, od středy došlo k růstu počtu aktivních případů o 320. Na Prachaticku bylo 164 aktivních případů (+21), 263 aktivních případů je na Českokrumlovsku (+20), na Strakonicku je 372 otevřených případů (+78), 395 bylo na Písecku (+35), 459 je na Jindřichohradecku (+60), 424 na Táborsku (+36) a 739 aktivních případů je k dnešku na Českobudějovicku (+70).

V kraji bylo onemocnění dosud potvrzeno u 138 036 žen (+191) a 124 095 mužů (+153). V dosavadním průběhu pandemie bylo potvrzeno onemocnění celkem u 81 751 osob s trvalým pobytem na Českobudějovicku (+80), 40 691 osob je z Táborska (+37), 36 894 z Jindřichohradecka (+65), 31 207 z Písecka (+37), 29 945 ze Strakonicka (+81), 21 779 z Českokrumlovska (+22) a 19 864 z Prachaticka (+22).

Mezi kojenci do jednoho roku bylo potvrzeno od začátku pandemie 373 případů (0), v kategorii dětí 1-4 roky 5 575 (+6), v kategorii 5-9 let 13 943 (+8), ve skupině 10-14 let 19 750 (+19), v kategorii 15-19 let 17 100 (+9), v kategorii 20-24 let 13 580 (+7), v kategorii 25-34 let 36 114 (+33), v kategorii 35-44 let 45 943 (+70), v kategorii 45-54 let 45 725 (+52), v kategorii 55-64 let 30 631 (+47), v kategorii 65–74 let 19 325 (+55) a ve skupině seniorů nad 75 let to bylo 14 072 případů (+38).

(tz-khs)


 

Aktuální provozní doba informačního centra Vimperk

Do konce září celotýdenní provoz od 8:30 do 16:30.
Ve svátek 28. 9. otevřeno, možnost rezervace prohlídky zvonice.

Od 1. 10. do 14. 6. provozní doba: po – pá od 8:00 do 16:00.
Rezervace prohlídky zvonice nebo únikové hry možná po domluvě na tel. 388 402 230 nebo osobně v IC, ve všední dny kromě víkendů.

Zavřeno:
28. 10., 17. 11., 23.12., 27.12.

(ic)


 

23. září – Výběr z médií: Zeman by vyměnil šest ministrů, stavaři zkouší 3D tisk a novela zákona o home office

Nedostatek kandidátů pro komunální volby má letos nejmíň obcí od roku 2006, popisují data ministerstva vnitra Hospodářské noviny. Čím dál víc stavařů používá alternativní materiály. Na stavbách tak můžeme narazit na recyklovanou suť, dveře ze lnu nebo PET lahví, jak si všímá Deník. Prezident Miloš Zeman by v čele současné vlády vyměnil 6 ministrů, uvedl v rozhovoru pro Mf Dnes. Více ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.

CELÝ ČLÁNEK


 

Tuleň s balónkem obsahuje příliš olova, ČOI nařídila stažení z trhu

(Praha, 22. září 2022) Česká obchodní inspekce zjistila, že na tuzemském trhu je výrobek, který představuje vážné riziko.

Jedná se o hračku na baterie tuleň s balónkem, model NO. LD – 128A.

Více na webu České obchodní inspekce: www.coi.cz

Text a foto: (tz-čoi)


 

22. září – Výběr z médií: náklady na maturitní plesy, zájem o zvěřinu a nevyužívaný elektronický lékový záznam

V českém tisku se ve čtvrtek dočtete, že vyšší náklady komplikují organizaci maturitních plesů, píše Deník. Češi mají podle Lidových novin větší zájem o zvěřinu. Většina lékařů pravidelně nevyužívá elektronický lékový záznam pacientů, upozorňuje Právo. Více se dočtete ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.

CELÝ ČLÁNEK


 

Informace o konání zkoušky ze znalostí hub

Krajská hygienická stanice Jihočeského kraje se sídlem v Českých Budějovicích oznamuje zájemcům o získání osvědčení prokazující znalost hub, s trvalým pobytem fyzické osoby nebo sídlem právnické osoby na území Jihočeského kraje, že zkoušky se uskuteční ve čtvrtek 6. října 2022.

Další informace, včetně žádosti o provedení zkoušky jsou zveřejněny zde.

Přihlášku ke zkoušce laskavě zašlete nejpozději 14 dní před termínem zkoušky e-mailem nebo poštou na adresu Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje se sídlem v Českých Budějovicích, Na Sadech 25, 370 71 České Budějovice nebo na e-mail: khscb@khscb.cz.

(tz-khs)


 

Navýšení příspěvku na bydlení: na vyšší podporu dosáhne více lidí

Normativní náklady, které slouží k výpočtu příspěvku na bydlení se od 1. října výrazně navýší. Vláda dnes schválila návrh MPSV, který bude mít od října dvojí účinek: jednak se příspěvek na bydlení výrazně navýší a jednak na tuto formu pravidelné pomoci dosáhne vyšší počet domácností.

„Příspěvek na bydlení je klíčový nástroj podpory, která domácnostem zajistí adresnou a cílenou pomoc v případě, že nebudou zvládat pokrýt ze svého rozpočtu rostoucí náklady na bydlení. Nadále platí, že na příspěvek na bydlení má nárok každý, kdo více než třetinu čistých příjmů (v Praze 35 % a jinde v ČR 30 %) vynakládá na bydlení, tedy především energie a vytápění, služby a nájem,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). „Tato pomoc přichází nad rámec zastropování cen energií a určitě není ostudou požádat o příspěvek na bydlení, jde to i online bez nutnosti návštěvy úřadu. Pomoc státu je tu právě proto, aby lidem sloužila ve složitých časech, které nyní prožíváme,“ dodal ministr.

O příspěvek mohou požádat vlastníci nebo nájemníci, překážkou není ani družstevní bydlení nebo hypotéka. Ta se však nezapočítává jako náklad na bydlení.

„Doteď byly mezi příjemci nejvíce limitovány malé domácnosti, nejčastěji samoživitelé a samoživitelky nebo důchodci. To vyplývá z analytických dat, se kterými pracujeme. A u mnohých byly stávající podmínky nepříznivé, protože by získali podporu jen v řádu několika stovek korun měsíčně. Teď se právě těm nejohroženějším příspěvek výrazně navýší a doufám tedy, že se o podporu přihlásí mnoho dalších domácností, které na ni mají nárok,“ uvedl Jurečka.

Více zde: www.mpsv.cz

(tz-mpsv)


 

ČOI zakázala na trhu autíčko na dálkové ovládání

(Praha, 21. září 2022) Česká obchodní inspekce zjistila, že na tuzemském trhu je výrobek, který představuje vážné environmentální riziko kvůli možnému znečištění životního prostředí.

Jedná se o hračku – auto na dálkové ovládání, model číslo NO. 889-361.

Více na webu České obchodní inspekce: www.coi.cz

Text a foto: (tz-čoi)


 

Příspěvky pro pěstouny a děti z náhradní rodinné péče se od října zvýší

Příspěvky pro pěstouny a děti, které vyrůstají v náhradních rodinách, se od začátku letošního října zvýší. Vládní nařízení počítá s tím, že o 27 % vzroste příspěvek na úhradu potřeb dítěte, jednorázový příspěvek při převzetí dítěte, který nebyl navýšen od roku 2008, vzroste o 35 %. Zaopatřovací příspěvek, který pomáhá mladým lidem při odchodu z ústavní, pěstounské nebo poručenské péče, se zvýší o 15 %.

„Některé z těchto příspěvků byly naposledy upravované v roce 2008, tedy před 14 lety. Jde přitom o skupiny lidí, které jsou z velké části na příjmech od státu závislé. Vzhledem k rostoucím cenám jsme se proto rozhodli o jejich výrazném navýšení,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Více zde: www.mpsv.cz

(tz-mpsv)


 

21. září – Výběr z médií: modulární jaderné reaktory pro firmy, čištění kotlů nebo chybějící ukrajinští žáci

Malé modulární reaktory zatím pro běžné energetické využití nikde nefungují. O plánu některých firem postavit je jako alternativu k velkým elektrárnám píšou Hospodářské noviny. Tématem středečního Deníku je, jak výhodné může být seřízení a vyčištění topných kotlů. O novém asistenčním centru pro dětské oběti domácího násilí zase informuje Mf Dnes. Více ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.

CELÝ ČLÁNEK


 

ČSÚ v nové publikaci zmapoval volební zajímavosti

Podrobný statistický pohled na všechny doposud proběhlé volby přináší aktuální publikace ČSÚ a zpracování výsledků voleb, která je především souhrnem volebních zajímavostí a informací, jež nejsou běžně publikovány. Jedná se tak o jedinečný doplněk klasických datových výstupů Českého statistického úřadu s volebními výsledky.

Již od dob prvních svobodných voleb v roce 1990 u nás zajišťuje zpracování výsledků voleb Český statistický úřad, coby nezávislá a odborná instituce. „Kvalitní a nestranné zpracování volebních výsledků je bezesporu jedním z pilířů demokracie. Rádi bychom, aby tato publikace posloužila jako zdroj nových a užitečných informací a pomohla přispět k přehlednému a srozumitelnému pohledu na problematiku voleb v celé její šíři,“ říká Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu.

„Kromě souhrnných informací se čtenáři dozvědí například to, kdo je nejdéle sloužícím českým europoslancem, kdy a  kde bylo zvoleno první zastupitelstvo obce tvořené pouze ženami nebo kolik kandidátů získalo mandát díky přednostním hlasům,“ upozorňuje Eva Krumpová, 1. místopředsedkyně Českého statistického úřadu, která má oblast voleb v gesci.

(tz-čsú)


 

Potraviny na pranýři slouží spotřebitelům 10 let, zveřejnily 5 752 nevyhovujících potravin a nově budou informovat o zakázaných webech

V roce 2012 spustila Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) spotřebiteli velmi žádanou službu – web potravinynapranyri.cz (PnP). Za deset let zde SZPI informovala spotřebitele o zjištění 5 752 šarží nevyhovujících potravin, z toho 2 664 nebezpečných, 1 690 falšovaných a 1 398 nejakostních.

Jedná se o evropsky unikátní projekt v rychlosti zpřístupnění informace spotřebitelům a v míře detailnosti – u každé potraviny je uveden její název, výrobce, šarže, prodejce, typ pochybení a fotodokumentace.

Zájem spotřebitelů byl od počátku mimořádný, během prvních 24 hodin si stránku zobrazilo 200 000 unikátních návštěvníků, kteří si zobrazili 4 miliony položek. Právě hlasy spotřebitelů přinesly projektu cenu českého internetu Křišťálová lupa a ocenění Mobilní aplikace roku.

„Za deset let fungování se Potraviny na pranýři se všemi svými odnožemi staly nedílnou součástí tuzemského trhu s potravinami, pomáhají spotřebitelům činit kvalifikovaná rozhodnutí a kultivují výrobce i prodejce.“ uvádí ministr zemědělství ČR Zdeněk Nekula.

„Přes počáteční odmítání ze strany části provozovatelů jsou Potraviny na pranýři respektovány a využívány i samotnými provozovateli mj. pro monitorování situace na trhu.“ zdůrazňuje ústřední ředitel SZPI Martin Klanica.

SZPI projekt průběžně rozšiřuje o mnoho odnoží. V roce 2013 Potravinářská inspekce zahájila provoz mobilní aplikace PnP, kterou si stáhlo 71 000 uživatelů pro operační systémy Android a iOS (a dříve i Windows). Kromě přehledu kontrolních zjištění zde mohou spotřebitelé podávat podněty.

Informace i o vyhovujících potravinách naleznou spotřebitelé na PnP od roku 2013 v sekci Tematické kontroly. Zde SZPI zveřejňuje výsledky uzavřených kontrolních akcí s přehledem všech vyhovujících i nevyhovujících vzorků.

V roce 2015 byla SZPI pověřena kontrolou provozoven společného stravování (restaurace, kavárny, rychlé občerstvení atd.) a zároveň na PnP otevřela sekci Uzavřené provozovny. Tam spotřebitelé naleznou detailní informace o provozovnách, které inspektoři SZPI uzavřeli pro neakceptovatelnou hygienickou situaci.

SZPI s projektem PnP míří i na mladší spotřebitele, kteří upřednostňují komunikaci na online sociálních sítích. V roce 2014 proto SZPI spustila profil PnP na Facebooku (36 500+ sledujících uživatelů) a Twitteru (5 200+ sledujících uživatelů) a od roku 2016 na Instagramu (cca 2 000 sledujících uživatelů).

Potravinářská inspekce se mnoho let a se vrůstající intenzitou věnuje kontrole online forem prodeje, zejména e-shopům, prodeji přes sociální sítě, internetovým bazarům apod. V roce 2019 SZPI na PnP zprovoznila sekci Rizikové weby, kde spotřebitele varuje před e-shopy závažně porušujícími právní předpisy ČR a EU, jež zpravidla sídlí mimo EU a dle dosud platného právního rámce vůči nim nebylo možné přijmout adekvátní opatření.

Novela zákona o potravinách (č. 146/2002 Sb.) účinná od 1. 10. 2022 pověřila Potravinářskou inspekci pravomocí nařídit blokaci webových stránek s nabídkou nebezpečných potravin nebo s obsahem závažně porušujícím právní předpisy. Blokaci musí provést všichni poskytovatelé služby přístupu k internetu v ČR do 15 dnů od uvedení na „seznamu blokovaných internetových stránek“. Tyto stránky budou mj. uvedeny na PnP v sekci Rizikové weby se zdůrazněním, že jde o stránky v ČR blokované.

Pravomoc nařídit blokaci uvedených webů přispěje k řešení dlouhodobého problému, kdy provozovatelé webů registrovaných mimo EU mohli cílit na tuzemského spotřebitele nabídkou zboží v českém jazyce, za české koruny a možností zasílat zboží do ČR, přičemž nebylo možné je donutit dodržovat právní předpisy ČR a EU. Prostřednictvím podnětů ke kontrole si na porušování svých práv stěžovalo významné množství tuzemských spotřebitelů.

(tz-szpi)


 

Tohle jsme prožili: web pomůže seniorům vzdělávat se i hledat prameny k 20. století
Vzdělávací portál o nedávné historii nazvaný Tohle jsme prožili.cz spouštějí vědci Masarykova ústavu a Archivu Akademie věd ČR. Web se zaměřuje se na seniory se zájmem o 20. století. Kromě informací o klíčových milnících dějin nabízí také sérii dokumentárních filmů, diskusní fórum pro sdílení zážitků a didaktická videa. Herečka Eva Holubová v nich učí zájemce, jak v online prostředí využívat historické prameny a zdroje informací.

Portál Tohle jsme prožili.cz akcentuje zejména období velkých krizí a změn, z nichž mnohé dnešní senioři sami pamatují. Spíše než velkým politickým dějinám se věnuje společensky aktuálním tématům: přírodním katastrofám (záplavy v Litomyšli v roce 1984), veřejnému zdraví (Praha jako dějiště španělské chřipky po
1. světové válce), civilní ochraně (protiatomové kryty 80. let) nebo hospodářským krizím (měnová reforma 1953).  

„Chceme upozornit na skutečnost, že dnešní senioři podobné krizové momenty již dříve překonali, jak zazní v závěru jednoho z dílů dokumentu, ,žádná krize netrvá věčně´, což zejména v kontextu dnešních krizí může být povzbuzením,“ dodává historik Martin Jemelka, autor projektu. 

(tz-avčr)


 

ČOI zakázala na trhu Tetris, konkrétně hračku „BRICK GAME 9999“

(Praha, 20. září 2022) Česká obchodní inspekce zjistila, že na tuzemském trhu je dětská hračka – BRICK GAME 9999, která představuje vážné riziko.

Na pájeném spoji uvnitř hračky bylo zjištěno mnohonásobné překročení obsahu olova.

Více na webu České obchodní inspekce: www.coi.cz

(tz-čoi)


 

MPSV se zaměřuje na nelegální práci. Pokuty letos zatím přesáhly 143 milionů korun

Odhalování nelegálního zaměstnávání je dlouhodobě jednou z priorit Ministerstva práce a sociálních věcí ČR (MPSV). V souvislosti s válkou na Ukrajině a příchodem množství uprchlíků do České republiky jde o klíčový úkol Státního úřadu inspekce práce (SÚIP). Ten od začátku letošního roku do konce srpna dokončil 4 914 kontrol zaměřených na odhalování nelegálního zaměstnávání.

„Ve srovnání s loňskem, který byl ještě poznamenán covidovými opatřeními, počty kontrol opět narostly. Při zhruba pěti tisících kontrolách bylo odhaleno téměř dva tisíce nelegálních pracovníků. Firmám za takto zásadní nezákonné praktiky, které jsou spojené s nelegálním zaměstnáváním, hrozí pokuty až do 10 milionů korun,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Z 1 913 osob, které byly letos do konce srpna přistiženy při nelegální práci, bylo 349 Čechů, 61 občanů členských států EU a 1 503 cizinců (nejčastěji se jednalo o občany Ukrajiny). „Už na začátku války na Ukrajině se MPSV zaměřilo na informovanost všech příchozích o tom, jak v České republice pracovat legálně. Více než 115 tisíc uprchlíků s dočasnou ochranou si u nás zaměstnání legální cestou našlo. I v kontextu dalších evropských zemí jde o velmi vysoké číslo. Současně jsme napnuli síly k co nejlepšímu potírání nelegální práce,“ dodal ministr Jurečka. Za umožnění nelegální práce bylo do konce srpna uloženo celkem 576 pokut v celkové výši přesahující 143 milionů korun.

SÚIP kontroluje také přímo oblast zastřeného zprostředkování zaměstnání. Takové pochybení zjistil ve 118 případech. Jde typicky o situace, kdy zaměstnanci pracují pro „kvaziagenturu“, která ale právně agenturou není. Za tento přestupek bylo letos do konce srpna uloženo 92 pokut v celkové výši 42 196 000 korun.

Pro srovnání, v celém předešlém roce se na nelegální zaměstnávání zaměřilo 5 222 kontrol, celkem SÚIP uskutečnil 14 443 kontrol. Při nich bylo odhaleno 4 270 porušení právních předpisů, která se týkala 3 295 nelegálně zaměstnaných.

Letos byly zatím nelegální pracovníci přistiženi nejčastěji u zaměstnavatelů podnikajících ve stavebnictví (u 108 subjektů), zpracovatelském průmyslu (u 81 subjektů), velkoobchodě, maloobchodě či v opravárnách motorových vozidel (u 81 subjektů) a ubytovacích, stravovacích a pohostinských službách (u 66 subjektů). Nejběžnějším porušením zákona bylo umožnění výkonu nelegální práce, zastřené zprostředkování zaměstnání, nesplnění oznamovací povinnosti vůči Úřadu práce ČR při zaměstnávání cizinců a nesplnění povinnosti mít v místě pracoviště kopie dokladů prokazující pracovněprávní vztah.

(tz-mpsv)


 

20. září – Výběr z médií: více lidí s vysokými důchody, nová pravidla pro čaje nebo kávy a menší spotřeba plynu

V českém tisku se v úterý dočtete, že v Česku podle deníku E15 přibývá lidí s vysokými důchody. Výrobci čajů a kávy budou muset své produkty přesněji označovat, upozorňuje Deník. A spotřeba plynu v Česku letos spadla meziročně už o 15 procent, píšou Hospodářské noviny. Více se dočtete ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.

CELÝ ČLÁNEK


 

Do Řecka a Turecka by mohli Jihočeši létat už v srpnu 2023. O Jihočeské letiště projevil zájem Čedok

Před měsícem oznámil hejtman Martin Kuba, že Jihočeské letiště v Českých Budějovicích přejde pod Řízení letového provozu. Dnes na tiskovém breefingu přidal pro Jihočechy další potěšující zprávu: zájem CK Čedok létat z Českých Budějovic do Řecka a Turecka. „Obrátil se na mě ředitel CK Čedok Stanislav Zeman s myšlenkou, že by už v roce 2023 Čedok odsud operoval zájezdy na Rhodos a do Antalye,“ řekl Martin Kuba

Pokud se podaří dojednat nezbytné kroky, tak by Jihočeši mohli létat z letiště u Českých Budějovic na dovolenou už v srpnu příštího roku. „Dnes jsme se sešli, abychom si potvrdili, co všechno ještě musíme na letišti udělat tak, abychom dokázali celý proces ještě více zrychlit. Potřebujeme ještě zhruba 14 dnů, abychom si ujasnili pár technických parametrů, na kterých se musí shodnout Úřad pro civilní letectví, naše letiště a Řízení letového provozu. A pokud se to potvrdí, tak budu velmi rád, když budeme partnery pro Čedok, nabídneme zázemí pro odbavení letů a Jihočeši už by mohli už v srpnu 2023 odtud odlétat na dovolenou,“ upřesnil Kuba. Tento krok bude moci hejtman potvrdit 15. října. Pokud se vše podaří, může Čedok spustit prodej zájezdů. „Fakt, že zájem projevila CK Čedok mi dělá velkou radost,“ dodal jihočeský hejtman.

Při plánování našich zájezdů dlouhodobě sledujeme poptávku na českém trhu, hledáme neustále další příležitosti a připravujeme novinky, které bychom zákazníkům mohli nabídnout. Věříme, že letiště v Českých Budějovicích získá brzy všechna oprávnění a bude otevřeno pro mezinárodní civilní letecký provoz, proto již nyní připravujeme pro příští léto odlety z jihočeské metropole do dvou oblíbených prázdninových destinací, konkrétně na řecký Rhodos a do Antalye na Turecké riviéře. Pokud se vše podaří dotáhnout, naši klienti tak budou létat v letní sezóně 2023 ze šesti letišť v České republice, jak z Prahy, tak z regionů,“ okomentoval plány cestovní kanceláře Stanislav Zeman, generální ředitel Čedoku.

(tz-jč)


 

Pomoc perlorodkám v řece Blanici – Správa NP Šumava vysazuje vzácného mlže

Řeka Blanice, která pramení na území Chráněné krajinné oblasti Šumava ve vojenském výcvikovém prostoru Boletice a první desítky kilometrů jejího toku protíná chráněné území, bývala velmi bohatou na chráněnou perlorodku říční. To se ale v průběhu 25 let změnilo a nyní Správa Národního parku Šumava společně s odborníky, bojují za záchranu této populace.

Na začátku devadesátých let minulého století se počet perlorodek na horním toku Blanice odhadoval na cca 114 000 tisíc. V roce 2016 jich však v řece zůstalo jen okolo 7 500 kusů. „Nebývale vysoká úmrtnost perlorodek se projevila už na začátku devadesátých let. Konkrétně v roce 1990, kdy byla velmi tuhá zima, část kolonií perlorodek vymrzla. Druhá enormní úmrtnost byla zaznamenána hned o dva roky později po silném znečistění toku a k poslední největší ztrátě perlorodek došlo při více než tisícileté povodni v roce 2002, kdy průtok na Blanici dosáhl 202 m3/s – průměrný průtok je přitom necelých 0,8 m3/s,“ vysvětluje důvody obrovského úbytku perlorodek náměstkyně ředitele Správy NP Šumava Silvie Havlátková.

Celková početnost populace perlorodky říční v řece Blanici nad Husineckou přehradou tehdy poklesla o 59 procent oproti stavu před povodní. V roce 2016 se potvrdila ta nejhorší očekávání. Počet dospělých perlorodek v řece Blanici klesl pod hranici desetitisíc kusů na 7500 a to je počet, při kterém se začíná se záchranným odchovem.

„Už v roce 2016 jsme začali s polopřirozeným odchovem v odchovné stanici ve Spálenci. Věděli jsme, že vysazovat můžeme až starší odchované jedince, kteří pak mají vyšší pravděpodobnost dožít se dospělosti. A k vypuštění prvních stovek malých perlorodek došlo právě letos v srpnu a září,“ říká bioložka Eva Zelenková.

Letos byla Blanice obohacena o 400 šestiletých perlorodek. V nadcházejících letech plánujeme vysazovat další, kdy každoročně bude vypuštěna do řeky zhruba tisícovka kusů a to do doby, než počet perlorodek bezpečně stoupne nad 10 000 kusů. „Podle našich zkušeností z monitoringu a odchovů je v současnosti Blanice schopná bez problémů uživit juvenily starší tří let. Tedy po překonání kritických dvou až tří let perlorodky již prospívají. Zároveň realizujeme v povodí Blanice managementy (kosení, stružkování a kompostování) na podporu tvorby potravy pro perlorodky,“ říká Silvie Havlátková. Ke zlepšení stavu perlorodčí populace by měl přispět nový odchovný a reprodukční prvek u Zbytinského potoka. Zde se obnovuje starý náhon v rámci projektu z Operačního programu životního prostředí, kdy mísení úživné vody Zbytinského potoka a vody Blanice zlepší potravní nabídku pro nejmladší perlorodky, které zde budou polopřirozeně odchovávány. Tento projekt bude hotový v roce 2023 a to ještě před tím, než opět na podzim téhož roku bude do Blanice vypuštěno dalších 1000 kusů perlorodky říční.

(tz-npš)


 

Důchody se od ledna opět zvýší, v průměru o 825 korun

Od začátku příštího roku se opět zvýší všechny důchody, kromě starobních tedy i invalidní a pozůstalostní. Tentokrát půjde o řádnou valorizaci, což znamená, že se budou zvyšovat obě složky důchodů.

O 140 korun dostanou přidáno všichni bez ohledu na to, kolik nyní pobírají. K tomu se zvedne i takzvaná procentní výměra, a to o 5,1 procenta. Průměrný starobní důchod by se tak měl po Novém roce zvýšit o 825 korun. Navíc od ledna ke starobnímu důchodu přibude 500 korun měsíčně za každé vychované dítě.

(tz-mpsv)


 

ČOI zakázala na trhu čelenku s blikajícími rohy

(Praha, 19. září 2022) Česká obchodní inspekce zjistila, že na tuzemském trhu je hračka, která může znamenat pro děti zdravotní riziko.

Jedná se o plastovou čelenku, číslo modelu B3828-2530029. Na pájeném spoji uvnitř hračky bylo zjištěno mnohonásobné překročení obsahu olova. Pro děti může znamenat zdravotní riziko.

Více na webu České obchodní inspekce: www.coi.cz

(tz-čoi)


 

Den za obnovu lesa je už podzimní tradicí, přijďte

Hradec Králové, 19. září 2022 – Třetí ročník úspěšné celostátní lesnické akce pro veřejnost, Den za obnovu lesa, pořádají Lesy České republiky v sobotu 15. října na 13 místech v zemi, tedy ve všech krajích. Účastníky čeká práce i zábava pro celou rodinu.

Loňského „Dne“ se zúčastnilo třináct tisíc lidí, kteří vysadili téměř 70 tisíc sazenic. I letos se může každý podle svých sil podílet na obnově lesa, pomoci s úklidem klestu nebo opravou oplocenek a dalšími lesnickými pracemi. Na mnoha místech bude k vidění sběr semen ze stojících stromů, měření dřeva, práce s koňmi v lese a lesnická technika v akci. Letošní houbařské úspěchy jistě přivedou řadu lidí do mykologické poradny a další rádi, tak jako v jiných letech, ochutnají regionální speciality.

„Říká se do třetice všeho dobrého, takže věřím, že se letošní ročník vydaří stejně jako ty předchozí,“ uvedl pověřený generální ředitel Lesů ČR Jiří Groda.

Více se o programu na konkrétních místech dozvíte zde: Sázíme lesy nové generace (sazimelesynovegenerace.cz) a také zde: Klub nového lesa (klubnoveholesa.cz).
A jedno doporučení: Pokud budete chtít sázet, nezapomeňte si vhodné oblečení, pracovní rukavice a pevnou obuv.

(tz-lčr)


 

19. září – Výběr z médií: akcie z těžby uranu, dětské sportovní kluby bez peněz a zájem o náhražky masa

V českém tisku se v pondělí dočtete, že akcie uranových těžařů zažívají renesanci. Píše o tom deník E15. Tisícům dětských sportovních klubů chybí peníze na provoz, informuje Mf Dnes. A zájem o náhražky masa podle Hospodářských novin roste. Více se dočtete ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.

CELÝ ČLÁNEK


 

 

 

 

Komentáře

komentářů