ČESKÝ STATISTICKÝ ÚŘAD: Některé výsledky Sčítání 2021

ČESKÝ STATISTICKÝ ÚŘAD: Některé výsledky Sčítání 2021

 

 

Průměrný byt v Česku má i s kuchyní 3,9 obytných místností

První data o velikosti bytů ze Sčítání 2021 zveřejněná v červenci nyní ČSÚ rozšířil o další sady údajů. Zahrnují údaje o vybavení bytu kuchyní či kuchyňským koutem a počtu obytných místností včetně kuchyně.

Podle výsledků Sčítání 2021 je téměř 1,2 milionu obydlených bytů vybaveno pouze kuchyňským koutem. Kuchyň jako samostatnou místnost má více než 2,9 milionu bytů, tedy přes 70 % obydlených bytů se zjištěným údajem. Pokud je kuchyň samostatnou místností, zahrnuje se do celkového počtu obytných místností bytu.

Největší část obydlených bytů tvoří při započtení kuchyně byty se čtyřmi místnostmi, kterých je 1,3 milionu, a byty s pěti a více místnostmi s počtem 1,2 milionu; celkem představují tři pětiny všech obydlených bytů se zjištěným počtem místností. Necelý 1 milion bytů disponuje třemi místnostmi. Průměrný počet obytných místností (včetně kuchyně) na jeden byt dosáhl hodnoty 3,9.

Zveřejněné výsledky ve formě tabulek a kartogramů jsou do úrovně krajů uvedeny na webu www.scitani.cz. Údaje za všechny územní jednotky až do úrovně obcí a městských částí, resp. obvodů jsou dostupné ve Veřejné databázi ČSÚ. Kompletní data ke stažení v otevřeném formátu CSV jsou k dispozici na stránce Výsledky sčítání 2021 – otevřená data.

(tz-čsú)


 

Byty v rodinných domech mají méně místností, ale jsou energeticky úspornější

Průměrné investiční náklady na byty ve zděných rodinných domech od roku 2011 vzrostly o 0,8 milionu korun. Zatímco užitková plocha těchto bytů zůstala prakticky stejná, počet místností naopak o jednu klesl na dispozici 4+1. Koncentrace výstavby je nejsilnější v okolí spádových aglomerací Prahy a Brna.

Za prvních 7 měsíců roku 2022 byla zahájena výstavba 25 439 bytů a tento počet meziročně rostl o 3,7 %. K růstu přispěly výsledky z 1. čtvrtletí ovlivněné nižší základnou v souvislosti s epidemickou situací ze začátku loňského roku. Nejvíce bytů se zahájilo ve Středočeském kraji (převážně rodinné domy) a v Praze (bytové domy). Dokončeno bylo 20 158 bytů a jejich počet meziročně mírně vzrostl (+1,3 %).

„Zatímco v prvním čtvrtletí se zdálo, že dokončování rodinných domů se podařilo po nepřesvědčivých výsledcích z loňského roku nastartovat a bytové domy stagnovaly, situace ve druhém čtvrtletí byla opačná. Počet dokončených bytů rostl díky kategorii bytových domů, ale dokončování rodinných domů vázlo také z důvodu růstu cen materiálů a nedostatku stavebních kapacit,“ upozorňuje Petra Cuřínová, vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ.

Bytová výstavba rodinných domů je koncentrovaná v rámci Česka do specifických oblastí. Obvykle se staví kolem větších měst s kvalitní infrastrukturou a dostatkem pracovních příležitostí. Z hlediska absolutních čísel se nejvíce bytů v rodinných domech (RD) postavilo v Brandýse nad Labem-Staré Boleslavi, v těsném závěsu jsou Praha a Černošice. „Většinu výstavby rodinných domů tvoří domy zděné, v roce 2021 se jich postavilo skoro 16 tisíc. V porovnání s rokem 2011 se nejčastější bytová dispozice zmenšila o jednu místnost na 4+1, zatímco obytná a užitková plocha se prakticky nezměnila. To znamená, že se staví byty sice s menší dispozicí, ale zato s většími místnostmi,“ říká Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu.

Doba výstavby bytů se zděnou konstrukcí je ze všech typů nejpomalejší, přesto se za posledních 11 let zrychlila o 4,4 měsíce. Investiční náklady vzrostly skoro o milion korun na 4,1 mil. Kč (oproti tomu byt v bytovém domě vyjde zhruba o 1 a čtvrt milionu levněji). V roce 2021 byla ve většině bytů v rodinných domech energetická náročnost ve třídě B (velmi úsporná), což je zlepšení z třídy C, která převládala v roce 2011.

Počet bytů v dřevostavbách se v roce 2021 oproti roku 2011 téměř zdvojnásobil. V loňském roce bylo dokončeno celkem 2 732 bytů v dřevěných rodinných domech, tedy 14,4 % z celkového počtu. Oproti roku 2011 se doba výstavby prodloužila o 2 měsíce, ale i tak je to cca o 13,3 měsíců kratší doba, než u zděných bytů v rodinných domech. Největší zastoupení dřevostaveb bylo v roce 2021 v Libereckém kraji (23,9 %) a v těsném zástupu pak v krajích Královéhradeckém, Zlínském a Olomouckém. Naopak nejmenší podíl dřevostaveb se vyskytoval v Jihočeském kraji (4,4 %) a v Praze.

(tz-čsú)


 

45 tisíc obyvatel Česka má dvojí či vícenásobné občanství

Aktualizovaná data ze Sčítání 2021 o státním občanství jsou nyní doplněna za všechny obyvatele, tedy i osoby s dvojím či vícenásobným státním občanstvím. Těch žilo k datu sčítání na území České republiky přibližně 45 tisíc. Naprostá většina z nich měla občanství České republiky a jednoho cizího státu.

V souladu s jednotnou metodikou uplatňovanou ve všech zemích EU jsou ve výsledných tabulkách osoby s dvojím nebo vícenásobným státním občanstvím zařazeny do jednoho státního občanství, které je stanoveno podle pořadí: Česká republika, jiný členský stát EU, jiná země v Evropě, jiná země mimo Evropu. Data o státním občanství byla v rámci sčítání zjišťována výhradně z registru obyvatel, na sčítacím formuláři lidé tento údaj nevyplňovali. Zpracovány jsou tak údaje za všechny kombinace státních občanství, které má stát ve svých administrativních zdrojích k dispozici.

Celkem tvořili cizinci v České republice při sčítání 4,7 % obyvatel. Mezi nimi byly v populaci zastoupeny nejvyšším podílem osoby se státním občanstvím Ukrajiny (1,4 %), Slovenska (0,9 %) a Vietnamu (0,5 %). Obyvatelé s cizím státním občanstvím ze zemí EU tvořili 1,6 % populace a ze zemí mimo EU 3,2 % populace.

Zveřejněné výsledky ve formě tabulek a kartogramů jsou do úrovně krajů uvedeny na webu www.scitani.cz. Údaje za všechny územní jednotky až do úrovně obcí a městských částí, resp. obvodů jsou dostupné ve Veřejné databázi ČSÚ. Kompletní data ke stažení v otevřeném formátu CSV jsou k dispozici na stránce Výsledky sčítání 2021 – otevřená data.

(tz-čsú)


 

 

0 0 votes
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře