Z PRVNÍ RUKY: 31. týden 2022. Tiskové zprávy úřadů a institucí, výběr...

Z PRVNÍ RUKY: 31. týden 2022. Tiskové zprávy úřadů a institucí, výběr z médií, informace z Jihočeského kraje a radnice ve Vimperku i další aktuality dne a týdne

Vimperk – pohled ze hřbitova / Foto: (red) – Za krásnější Vimperk

 

 

 

6. srpna – Výběr z médií: senátor Doubrava na návštěvě Krymu, dražší zájmové kroužky a kácení sadů

Sobotní regionální deník se věnuje zdražování volnočasových aktivit dětí od nového školního roku. Podle deníku si rodiče letos připlatí. Server Deníku N v sobotu zase upozorňuje, že senátor za Severočechy Jaroslav Doubrava jednal na Krymu s šéfem ruské okupační správy. Mf Dnes v sobotu píše o problémech českých sadařů, pro které je likvidační dovoz ze zahraničí.

CELÝ ČLÁNEK


 

Jak to bude s vládní pomocí? Stát pomůže všem domácnostem

Stát pomůže s vysokými cenami energií všemdomácnostem. Tedy těm, co používají elektřinu, plyn i domácnostem, které topí přes domácí kotelny i přes centrální vytápění.

Opravdu občané letos na pomoc obdrží jen 2 tisíce?

Tak to není. Vláda poskytne domácnostem dvojí pomoc. V první řadě mezi ně rozdělí přibližně 10 miliard korun prostřednictvím úsporného tarifu. Kromě toho budou za období říjen až prosinec odpuštěny všem zákazníkům poplatky za podporované zdroje energie (POZE). To v praxi znamená, že zákazník v domácnosti ušetří 599 korun s DPH za každou MWh spotřebované elektřiny. Domácnosti s vyšší spotřebou elektřiny, tedy například ty, které topí přes tepelná čerpadla, budou mít letos od státu nárok na pomoc ve výši až 5 tisíc korun (úsporný tarif + odpuštění POZE).

Pomůže stát letos jen s elektřinou?

Pomoc od státu již letos dostanou všechny domácnosti bez ohledu na to, zda primárně využívají elektřinu, plyn nebo jiná paliva. Nikdo nebude muset letos o nic žádat, všichni pomoc uvidí v nejbližším vyúčtování elektřiny nebo si o tuto částku mohou snížit zálohu na elektřinu, kterou platí trvalým příkazem. Pokud platí zákazník zálohu bankovním inkasem nebo prostřednictvím SIPO, upraví výši zálohy o poskytnutou slevu dodavatel elektřiny.

Jakou částkou vláda domácnostem a firmám pomůže?

Na pomoc z úsporného tarifu, do kterého spadá také pomoc domácnostem vytápěným z domovních kotelen či z centrálních tepláren, poskytne vláda více než 40 miliard korun, čtvrtinu z toho do konce tohoto roku. V rámci celého balíčku pak vláda pomůže domácnostem i firmám částkou 66 miliard korun, která je určená pro celou topnou sezonu.

Jakou pomoc tedy lidé od státu obdrží?

Definitivní podobu pomoci stanoví vláda svým nařízením, které připraví MPO. Konkrétní částky se budou odvíjet od toho, na co domácnosti jednotlivá paliva využívají.  MPO má připraveny předběžné výpočty toho, jak budou tyto částky vypadat. Jde o přibližná čísla vypočítaná na základě průměrných spotřeb domácností. Celkem podle našich předběžných propočtů mohou některé domácnosti obdržet částku až 17,5 tisíce korun. Po definitivním schválení vládního nařízení zveřejní MPO webovou kalkulačku, přes kterou bude možné si spočítat orientační výši pomoci od státu.

Nebudou domácnosti s vyšší spotřebou elektřiny kvůli odpouštění poplatků za obnovitelné zdroje zvýhodněny oproti ostatním?

Pomoc v podobě odpuštění poplatků za obnovitelné zdroje bude zohledněna v nastavení úsporného tarifu.

Kdy domácnosti pomoc od státu tedy obdrží?

Ze 40 miliard korun určených na úsporný tarif vyplatí stát čtvrtinu do konce tohoto roku, zbytek začnou dodavatelé energie zohledňovat ve vyúčtování či v zálohách od února 2023. Poplatek na podporované zdroje bude odpouštěn od začátku října tohoto roku do konce příštího roku. Oba druhy pomoci uvidí domácnosti na faktuře.

Kdy vláda rozhodne o konečné podobě pomoci?

Pro vládu je to priorita. Dá se očekávat, že to bude předmětem jednání po vládních prázdninách, tedy 24. srpna.

Jak bude fungovat pomoc v příštím roce?

Po celý příští rok odpustí stát poplatky za podporované zdroje všem zákazníkům. Kromě toho také vyplatí zbývající tři čtvrtiny pomoci, tedy částku 30 miliard korun přes úsporný tarif. Výše slevy se u elektřiny bude odvíjet od distribuční sazby jednotlivých domácností a u plynu od plánované spotřeby plynu jednotlivých domácností. U tepla bude stanovena paušální výše slevy na jeden byt vytápěný z domovní kotelny a výše slevy na byt vytápěný z centrálního zásobování teplem.

Bude nutné o pomoc žádat?

V případě dodávek elektřiny a plynu do odběrných míst domácností nebude třeba o slevu žádat letos ani v příštím roce, bude poskytnuta automaticky dodavatelem elektřiny a plynu. V příštím roce bude muset v případě dodávek tepla z domovních kotelen zákazník, typicky společenství vlastníků bytových jednotek (SVJ), oznámit distributorovi plynu počet vytápěných bytových jednotek. V případě dodávek tepla z centrálního zásobování teplem pak bude muset zákazník (typicky SVJ) oznámit dodavateli tepla počet vytápěných bytových jednotek. Na tento počet bytů pak SVJ obdrží slevu na dodávku plynu od dodavatele plynu, tedy slevu na dodávku tepla od dodavatele tepla. Následně SVJ zohlední tuto slevu uživatelům bytů.

Vše naleznete také zde: https://www.mpo.cz/cz/rozcestnik/pro-media/tiskove-zpravy/jak-to-bude-s-vladni-pomoci–stat-pomuze-vsem-domacnostem–269019/

(tz-mpo)


 

Omezení na šumavských cestách k Černému a Čertovu jezeru

Hradec Králové, 5. srpna 2022 – V lesích u Černého a Čertova jezera na Šumavě se zpracovává kůrovcové dřevo. Zasahovat je třeba okamžitě, aby brouk nenapadl další stromy. Protože jde o turistickou oblast, Městský úřad Klatovy zakázal veřejnosti na podnět Lesů ČR vstup na cesty a do porostů, a to od 5. srpna do 30. září, vždy od pondělí do středy. Od čtvrtka do neděle se turisté k jezerům dostanou, s výjimkou úseku Rozvodské cesty uzavřeného po celou dobu.

„Kůrovec se letos rojí podruhé a horké letní počasí beze srážek mu svědčí, takže napadené stromy v porostech i podél cest vyhledáváme, hned zpracováváme a odvážíme. V místě máme šest harvestorů a vyvážecích souprav, šest lesnických traktorů a na Rozvodské cestě lesní lanovku, kterou trvale využíváme. Riziko úrazu nebo střetu cyklistů s technikou je opravdu velké,“ vysvětlil důvody opatření tamější lesní správce ze Železné Rudy Petr Najman a dodal: „Návštěvníky ale nechceme o letní procházku k jezerům připravit. Proto se oblast neuzavírá na celé období, jak je v takových situacích obvyklé. Na čtyři dny v týdnu se přizpůsobíme a budeme pokračovat v těžbě jen v porostech, ne u cest. I tak ale prosím všechny o obezřetnost a respektování našich pokynů“.

Práce potrvají do konce září. K Černému jezeru se lidé dostanou i z jiného směru, tedy od Hamrů přes Bílou strž.

(tz-lčr)


 

Druhý měsíc meziročního poklesu tržeb

Meziročně se tržby v maloobchodě v červnu snížily reálně o 6,0 %, meziměsíčně vzrostly o 0,2 %.

„Maloobchodní tržby se v červnu meziročně snížily o 6,0 %. Na jejich poklesu se podílel především nižší prodej v nespecializovaných prodejnách s převahou potravin a nižší prodej výrobků pro domácnost. Růst zaznamenaly pouze prodejny s farmaceutickým, zdravotnickým a drogistickým zbožím,“ říká Jana Gotvaldová, vedoucí oddělení statistiky obchodu, dopravy a služeb ČSÚ.

„Za celé druhé čtvrtletí se maloobchodní tržby snížily meziročně o 2,7 %, tržby za potraviny klesly o 3,8 %, tržby za nepotravinářské zboží se snížily o 1,7 % a za pohonné hmoty o 3,5 %. Při srovnání s předcovidovým obdobím, s druhým čtvrtletím roku 2019, se však maloobchodní tržby přepočtené do srovnatelné cenové hladiny zvýšily o 1,4 %,“ dodává Marie Boušková, ředitelka odboru statistiky obchodu, dopravy, služeb, cestovního ruchu a životního prostředí ČSÚ.

Další podrobnosti naleznete v dnes vydané Rychlé informaci: https://www.czso.cz/csu/czso/cri/maloobchod-cerven-2022

(tz-čsú)


 

5. srpna – Výběr z médií: nový podvod na internetu i pronájem bytů za eura

Téměř 3000 lidí trpí nemocí myastenie gravis, tedy svalovou slabostí. Deset až patnáct procent z nich je přitom v ohrožení života. Píše o tom Regionální deník. Češi letos kvůli internetovým podvodům přišli o miliardu korun, všímají si Hospodářské noviny. Více ve výběru médií, který sestavil Český rozhlas.

CELÝ ČLÁNEK


 

Koronavirus v Jihočeském kraji

Od úterý v Jihočeském kraji přibylo celkem 226 potvrzených případů COVID-19. V kraji je k dnešku celkově 254 028 potvrzených onemocnění. Z toho je 249 562 osob vyléčených (+39). Dnes bylo hlášeno jedno úmrtí v souvislosti s COVID-19 z Českobudějovicka. Dosud bylo v kraji potvrzeno 2 388 úmrtí pacientů s COVID-19. Aktivních případů je 2 078, od úterý přibylo 186 aktivních případů.

Ke středě byla v kraji týdenní incidence, tedy počet případů za posledních sedm dní, přepočtený na sto tisíc obyvatel regionu, 120 případů na sto tisíc obyvatel Jihočeského kraje (-9 od úterý). Jihočeský kraj patří v tuto chvíli do trojice krajů s nejnižší týdenní incidencí. Vyšší incidenci než je celorepublikový průměr mají Praha s 200 případy (-12) na sto tisíc obyvatel, Středočeský kraj má 166 případů (-4 na sto tisíc obyvatel regionu, kraj Jihomoravský má 161 případů (-5), kraj Královéhradecký 150 případů (+3), kraj Zlínský 149 případů na sto tisíc obyvatel kraje (-5) a kraj Karlovarský 150 případů (+4). Další kraje mají od 95 (Liberecký) do 134 (Ústecký) případů na sto tisíc obyvatel. Celorepublikový průměr byl ke středě 148 případů (-3) na sto tisíc obyvatel ČR.

Co se týče aktuálních regionálních dat, ve středu bylo 153 aktivních případů na Prachaticku (+10), 174 aktivních případů na Českokrumlovsku (+20), na Strakonicku je 217 otevřených případů (+14), 291 na Písecku (+32), 285 je na Jindřichohradecku (+13), 367 je na Táborsku (+39) a 591 aktivních případů je na Českobudějovicku (+60).

V kraji bylo onemocnění dosud potvrzeno u 133 472 žen (+115) a 120 556 mužů (+111). V dosavadním průběhu pandemie bylo potvrzeno onemocnění celkem u 79 349 osob z Českobudějovicka (+73), 39 454 z Táborska (+46), 35 585 z Jindřichohradecka (+19), 30 262 z Písecka (+32), 28 898 ze Strakonicka (+19), 21 104 z Českokrumlovska (+21) a 19 376 z Prachaticka (+16).

Co se týče počtu případů podle věkových skupin občanů Jihočeského kraje, mezi kojenci bylo k dnešnímu odpoledni potvrzeno celkem 347 případů (+1), v kategorii dětí 1-4 roky 5 450 (+4), v kategorii 5-9 let 13 782 (+2), ve skupině 10-14 let 19 510 (+4), v kategorii 15-19 let 16 861 (+3), v kategorii 20-24 let 13 263 (+5), v kategorii 25-34 let 35 107 (+32), v kategorii 35-44 let 44 588 (+41), v kategorii 45-54 let 44 198 (+43), v kategorii 55-64 let 29 446 (+30), v kategorii 65–74 let 18 257 (+33) a ve skupině seniorů nad 75 let to bylo 13 219 případů (+28).

(tz-khs)


 

Supermarkety Trefa a Terno dávají ruce pryč od prodeje rychlokuřat

Praha, 4. 8. 2022 – Kampaň Rychlokuřata slaví první úspěchy. KONZUM Ústí nad Orlicí a supermarkety pod značkou Trefa a Terno totiž vydaly své závazky, že skoncují s prodejem rychlokuřat do roku 2026. Kampaň, která upozorňuje na utrpení kuřat chovaných pro maso na českých farmách, odstartovala minulé pondělí na sociálních sítích spolku OBRAZ – Obránci zvířat. Jejím cílem je, aby se obchodní řetězce a potravinářské firmy zavázaly, že přestanou odebírat maso z rychle rostoucích plemen kuřat.

Lokální řetězce KONZUM Ústí nad Orlicí a Jednota České Budějovice zastřešující značky Trefa a Terno jsou prvními firmami v Česku, které vydaly prohlášení, že přestanou prodávat výrobky z kuřecího masa pocházejícího z rychlokuřat. Přidaly se tak mezi firmy z Francie, Británie, Německa, ale třeba také Polska, které po svých dodavatelích požadují dodržování standardů podle tzv. European Chicken Commitment.

„KONZUM je družstvo postavené na hodnotách, mezi které patří mimo jiné i důstojné podmínky chovu zvířat. Zavazuje nás k tomu více jak 120letá historie naší firmy a principy, na kterých byla založena. Proto jsme se například již v roce 2012 rozhodli ve své obchodní síti úplně ukončit prodej vajec z klecových chovů. A nyní se připojujeme k závazku European Chicken Commitment, který definuje nové standardy pro chov kuřat. Věříme, že se nám společně s ostatními obchodníky podaří změnit trh tak, aby se kuřata z welfare chovů stala dostupná i pro běžného zákazníka. Je však třeba k tomu přistupovat férově a nedělat z těchto kuřat prémiový produkt s nadstandardní přirážkou,“ říká ředitel KONZUMu Miloslav Hlavsa.

Podobně vidí situaci i ředitel marketingu a rozvoje z Jednoty České Budějovice Pavel Primus. Řetězce Terno a Trefa spadající pod Jednotu najdeme kromě jižních Čech třeba i v Olomouci, Hradci Králové, Jihlavě a Zlíně. Na žádné z poboček od roku 2026 nebudou dostupná rychlokuřata ani výrobky z nich.

„Jednota České Budějovice je firma s tradicí od roku 1908. Cítíme odpovědnost vůči regionu, ve kterém žijeme a podnikáme. Záleží nám na okolí, životním prostředí a zdraví našich spotřebitelů. Jsme přesvědčeni, že welfare kuřat zapadá do konceptu naší strategie a filozofie,“ komentuje Primus závazek Jednoty. Za necelé dva týdny rozběhnuté kampaně se proti utrpení kuřat na webu www.rychlokurata.cz postavilo už téměř 15 000 lidí. Mezi nimi třeba také zpěvačka Marta Jandová, herci Hynek Čermák, Vladimír Polívka, Václav Neužil nebo třeba režisér Vít Klusák.

„Vydělávat na přešlechtěných kuřatech, která neunesou vlastní nohy, mají bolesti a často nejsou schopna ani dojít k vodě a potravě, není v pořádku. Lidé si uvědomují, že takové systematické týrání zvířat do 21. století nepatří. Věřím, že se i velké mezinárodní řetězce nechají inspirovat od lokálních českých obchodníků a vyslyší volání svých zákazníků, kteří nechtějí svými penězi podporovat utrpení zvířat,“ komentuje situaci vedoucí kampaně Rychlokuřata Radim Trojan ze spolku OBRAZ.

OBRAZ – Obránci zvířat je nezisková organizace, jejíž vizí je společnost vnímající zvířata jako živé bytosti s vlastními zájmy, nikoliv jako prostředky k lidskému užitku. Usiluje o změny, které jsou v podmínkách současného světa dosažitelné a pozitivně ovlivní co největší počet životů. Do svých kampaní zapojuje širokou veřejnost. Tímto přístupem dosáhla dvou výrazných legislativních úspěchů – zákazu kožešinových farem a klecových chovů slepic v ČR.

Závazek Konzumu Ústí nad Orlicí: http://www.konzumuo.cz/aktuality/?o=novinka-745

Závazek Jednoty České Budějovice: https://www.jednotacb.cz/o-jednote/aktuality/zavazek-o-ukonceni-prodeje-rychlokurat-od-r-2026-115.html

(tz-ik)


 

Koronavirus v Jihočeském kraji

Od pondělí v Jihočeském kraji přibylo celkem 219 potvrzených případů COVID-19. V kraji je k dnešku celkově 253 802 potvrzených onemocnění. Z toho je 249 523 osob vyléčených (+234). Dnes bylo hlášeno jedno úmrtí v souvislosti s COVID-19 z Jindřichohradecka. Dosud bylo v kraji potvrzeno 2 387 úmrtí pacientů s COVID-19. Aktivních případů je 1 892, od pondělí ubylo 16 případů.

K úterku byla v kraji týdenní incidence, tedy počet případů za posledních sedm dní, přepočtený na sto tisíc obyvatel regionu, 129 případů na sto tisíc obyvatel Jihočeského kraje (-3 od pondělí). Jihočeský kraj patří do pětice krajů s nejnižší incidencí. Vyšší incidenci než je celorepublikový průměr mají Praha s 212 případy (-8) na sto tisíc obyvatel, Středočeský kraj má 170 případů (+2) na sto tisíc obyvatel regionu, kraj Jihomoravský má 166 případů (-3), kraj Zlínský 154 případů na sto tisíc obyvatel kraje (-9). Další kraje mají od 94 (Liberecký) do 147 (Královéhradecký) případů na sto tisíc obyvatel. Celorepublikový průměr byl k úterý 151 případů (-3) na sto tisíc obyvatel ČR.

Co se týče aktuálních regionálních dat, v úterý bylo 154 aktivních případů na Českokrumlovsku (-7), 143 aktivních případů na Prachaticku (+10), na Strakonicku je 203 otevřených případů (+4), 261 na Písecku (+13), 272 je na Jindřichohradecku (-3), 328 je na Táborsku (-17) a 531 aktivních případů je na Českobudějovicku (-18).

V kraji bylo onemocnění dosud potvrzeno u 133 357 žen (+122) a 120 445 mužů (+97). V dosavadním průběhu pandemie bylo potvrzeno onemocnění celkem u 79 276 osob z Českobudějovicka (+61), 39 408 z Táborska (+35), 35 566 z Jindřichohradecka (+29), 30 230 z Písecka (+35), 28 879 ze Strakonicka (+22), 21 083 z Českokrumlovska (+16) a 19 360 z Prachaticka (+21).

Co se týče počtu případů podle věkových skupin občanů Jihočeského kraje, mezi kojenci bylo k dnešnímu odpoledni potvrzeno celkem 346 případů (+1), v kategorii dětí 1-4 roky 5 446 (+6), v kategorii 5-9 let 13 780 (+1), ve skupině 10-14 let 19 506 (+5), v kategorii 15-19 let 16 858 (+5), v kategorii 20-24 let 13 258 (+7), v kategorii 25-34 let 35 075 (+33), v kategorii 35-44 let 44 547 (+33), v kategorii 45-54 let 44 155 (+36), v kategorii 55-64 let 29 416 (+67), v kategorii 65–74 let 18 224 (+71) a ve skupině seniorů nad 75 let to bylo 13 191 případů (+30).

(tz-khs)


 

Zaměstnanost vzrostla díky službám

Celková zaměstnanost ve 2. čtvrtletí meziročně vzrostla o 123,2 tis. osob. Počet nezaměstnaných osob podle metodiky Mezinárodní organizace práce (ILO) klesl o 28,7 tis. a počet ekonomicky neaktivních 15letých a starších se snížil o 82,9 tis.

„Oproti minulému roku se znatelně zvýšila zaměstnanost především v obchodě a v ubytování. Výsledky za 2. čtvrtletí 2022 tak potvrdily oživení ve službách, které byly před rokem v důsledku pandemie nejvíce omezeny,“ vysvětluje Marta Petráňová, vedoucí oddělení pracovních sil, migrace a rovných příležitostí ČSÚ.

Další podrobnosti naleznete v dnes vydané Rychlé informaci: https://www.czso.cz/csu/czso/cri/zamestnanost-a-nezamestnanost-podle-vysledku-vsps-2-ctvrtleti-2022

(tz-čsú)


 

3. srpna – Výběr z médií: 33 malých sokolů, kvazifondy bez kontroly a druhý boj dobrovolných hasičů

Sokoli pomalu preferují hnízdění na komínech před lesem či skalami. Líbí se jim i výškové budovy, jako jsou třeba chladicí věže elektráren. To přivedlo ke spolupráci, která trvá již 11 let, energetiky a ornitology. Letos se na komínech českých tepláren a elektráren vylíhlo 33 malých sokolů, což je rekord. Ornitologové je zvládli všechny okroužkovat. Více se dozvíte ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.

CELÝ ČLÁNEK


 

Slevový program Moneyback vyrazil do boje s inflací

Porazit inflaci sice nedokáže, ale alespoň částečně ušetřit klientům peníze v době rostoucích cen zvládne. Od 1. srpna si uživatelé mobilního bankovnictví George mohou ve slevovém programu Moneyback aktivovat nabídku, se kterou získají za platby kartou v retailových řetězcích Albert a Globus 15 % zpět na účet. Částka se vždy připíše na účet do 10 dnů v následujícím měsíci a maximální suma, kterou lze ušetřit, je 500 Kč měsíčně.

„Slevový program Moneyback se stal za dva roky od spuštění mezi klienty velmi oblíbeným programem, jak ušetřit při platbách kartou v obchodech. Aktuálně v něm máme nabídku slev u více než 100 obchodníků a jeho výhody pravidelně využívává polovina našich klientů mobilního bankovnictví George, kterých je už přes 1,3 milionu. Celkem jsme již klientům vrátili zpět na účet přes 163 milionů korun,” říká Jan Hailich, šéf platebních řešení v České spořitelně.

„Věříme, že speciální nabídka, díky které klienti získají 15 % zpět z útraty v Albertu či Globusu, osloví další klienty, kteří hledají cesty, jak při nákupech ušetřit v době rostoucích cen,” dodává Jan Hailich.

Program Moneyback klienti naleznou po přihlášení do mobilního bankovnictví George v horní pravé části, kde mají svůj profil. Následně zvolí v menu Moneyback a vyberou si z aktuálně nabízených slev u jednotlivých obchodníků. Sleva je jim vždy vrácena do deseti dnů v následujícím měsíci. Podmínkou je vždy u daného obchodníka zaplatit soukromou kartou od České spořitelny (debetní, kreditní nebo virtuální). Jednotlivé karty mohou být samozřejmě uloženy mobilní peněžence Apple Pay či Google Pay. Více podrobností na www.george.cz/moneyback

(tz-spoř)


 

Česko zaznamenává mimořádnou aktivitu klíšťat

Praha 2. srpna 2022 (PROTEXT) – Česko zaznamenává mimořádnou aktivitu klíšťat. Odborníci radí chránit se očkováním

Aktivita klíšťat v polovině léta opět stoupá, přičemž aktuální vysoké teploty, které zejména v červenci střídaly časté bouřky, tomu jen nahrávají. Na celém území České republiky nyní platí pátý, tedy nejvyšší stupeň aktivity klíšťat, který představuje mimořádné riziko. Například v Brně odborníci evidují nejvyšší výskyt klíšťat za posledních 5 let. Přibývá také infikovaných klíšťat a s nimi související závažná onemocnění jako lymská borelióza nebo klíšťová encefalitida.

S příchodem teplého počasí v přírodě přibývá klíšťat. Aktivita klíšťat je nyní na nejvyšším, pátém stupni. Klíšťata se vyskytují nejvíce v listnatých a smíšených lesích, ale narazit na ně můžeme prakticky kdekoliv, kde jsou stromy a travnaté plochy.

Lymská borelióza a klíšťová encefalitida

V souvislosti se zmíněným nárůstem klíšťat přibývají také závažná onemocnění, jako lymská borelióza a klíšťová encefalitida. Za první čtyři měsíce roku 2022 Středočeská hygienická stanice zaznamenala 43 případů lymské boreliózy, což je v porovnání s předchozím rokem více než dvojnásobné množství případů. „Česká republika je zároveň zemí s nejvyšším výskytem klíšťové encefalitidy v Evropě, a proto by zejména lidé žijící v naší zemi měli dbát zvýšené opatrnosti,“ říká MUDr. Světlana Kiričenková z Polikliniky IPP s.r.o.

Na základě dat z laboratoře Protean s.r.o. provozující webové stránky klíště.cz je zřejmé, že množství klíšťat přenášejících boreliózu od roku 2019 opět stoupá a množství klíšťat infikovaných virem TBEV, který odpovídá na onemocnění klíšťovou encefalitidou, neklesá.

Klíšťata přenášející boreliózu

Odborníci tedy radí při cestách do přírody používat repelent, kterým je do jisté míry možné klíšťata odpudit. Je však třeba počítat s tím, že ochrana není stoprocentní a mnoho lidí nepoužívá repelent správně. Při pohybu v přírodě je vhodné nosit vhodné oblečení – pevné boty, dlouhé kalhoty s gumou přes kotníkovou botu nebo nohavice zasunuté v ponožkách. Rovněž je vhodné s sebou neustále nosit praktickou cestovní sadu na odstranění klíštěte a aplikovat ji ihned po objevení škůdce.

Klíšťata přenášející klíšťovou encefalitidu

Na rozdíl od nebezpečí nakažení boreliózou, kde se lidé musí spolehnout pouze na ochranu repelentem, proti klíšťové encefalitidě je možné nechat se očkovat. „Očkuje se třemi dávkami v následujícím rozestupu: první dávka se aplikuje ve zvolený den, druhá dávka se aplikuje za 1 až 3 měsíce, třetí dávka se aplikuje za 5 až 12 měsíců po druhé dávce. Existuje i zrychlené očkovací schéma, kdy se očkuje v rozestupu: první dávka ve zvolený den, druhá dávka za 14 dní, třetí dávka se aplikuje za 5 až 12 měsíců po druhé dávce,“ dodává MUDr. Kiričenková.


 

2. srpna – Výběr z médií: rekordní pololetí pro české banky a problémy plánované průmyslové zóny u Plzně

Banky mají rekordní zisky, podle předběžných statistik za prvních šest měsíců letošního roku vydělaly dohromady bezmála 54 miliard korun, píše deník E15. Plánovaná průmyslová zóna u Plzně může narazit, vadí místním i radnici, upozorňují Lidové noviny. Více ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.

CELÝ ČLÁNEK


 

Rady i informace pečujícím o blízkou osobu na Pecujislaskou.cz

Brno 1. srpna 2022 (PROTEXT) – Praktické rady i komplexní informace pečujícím o blízkou osobu poskytuje nový portál Pecujislaskou.cz

Hartmann – Rico spustila nový webový portál určený pro všechny, kdo pečují o blízkou osobu. Na webu Pecujislaskou.cz je možné najít ucelené informace o možnostech péče, výpomoci, finanční podpoře nebo dostupných zdravotních pomůckách. Ty je zde možné přímo nakoupit, včetně uplatnění poukazu zdravotní pojišťovny. Nechybí ani praktické rady, mimo jiné i o tom, jak zabezpečit a zpříjemnit poslední dny života.

Pecujislaskou.cz je novým českým portálem, který se zaměřuje na individuální péči o blízké osoby v plném rozsahu všech činností a témat.

„Podobný portál dosud na českém internetu chyběl. Lidé, kteří pečují o nemocné, postižené nebo seniorní členy své rodiny mají teď díky našemu webu možnost najít potřebné informace na jednom místě,“ říká garant projektu Jan Civín, Governmental Affairs Manager v Hartmann – Rico.

Stránka funguje jako běžný webový vyhledavač, takže stačí zadat klíčové slovo nebo slovní spojení a portál vyhledá všechny odkazy, ve kterých se hledaný výraz vyskytuje. Web je uživatelsky velmi jednoduchý a přehledný. Zvýraznění nejdůležitějších tematických bloků na domovské stránce usnadňuje přehlednost a také práci na dotykových zařízeních.

Šest tematických bloků poradí uživatelům, jak se na péči o blízkou osobu připravit, jaké jsou u nás možnosti péče nebo výpomoci, nebo jaké jsou možnosti veřejné finanční podpory. Podrobný seznam obsahuje informace, komu jsou dávky určeny a na jaký úřad se při jejich vyřizování obrátit. Je také možné vyplnit jednoduchý dotazník, který uživatele nasměruje na informace o dávkách pro konkrétní životní situaci.

Instruktážní videa se věnují péči o osoby připoutané na lůžko a správné manipulaci s nimi, ošetření rán nebo péči o tzv. diabetickou nohu, což je častý zdravotní problém hlavně u seniorů. Nechybí katalog zdravotnických pomůcek ani možnost uplatnění poukazu (nově také elektronického) na jejich pořízení. Na webu bude navíc dostupná také podcastová sekce, v níž se budou probírat různé aspekty a úskalí domácí péče.

„Mottem našeho projektu je láskyplná péče, jeho posláním pak vzdělávat, motivovat a podporovat pečující v péči o své blízké a pomáhat tak vést kvalitnější život nejen těm, o které je pečováno, ale i pečujícím,“ zakončuje Jan Civín.

Přední tuzemský výrobce a distributor zdravotnického materiálu se dlouhodobě systematicky věnuje také osvětě a pomoci v oblastech, které se týkají zdravotnictví a pečovatelství.


 

 

Bonus 3500 Kč k nově založenému stavebnímu spoření pro děti

Praha 1. srpna 2022 (PROTEXT) – Blíží se nový školní rok a s ním i mnoho výdajů a přemýšlení o budoucnosti dětí. Doba není jednoduchá, proto věříme, že by mnoho rodičů uvítalo podporu pro své ratolesti. Finanční skupina České spořitelny se stejně jako v loňském roce rozhodla zvýhodnit produkty, které se mladých lidí týkají.

Zapojila se i Buřinka. Od 1. srpna do 31. října nabízí bonus ve výši 3500 Kč k nově uzavřené smlouvě o stavebním spoření pro děti. Zhodnocení vkladů tak dosáhne až 6,9 % ročně při započítání bonusu, maximálního státního příspěvku, 2,5% úročení vkladů, a to včetně poplatku za uzavření smlouvy a za vedení účtu.

Bonus na stavebku se zároveň potkává s podporou dalších produktů pro děti ve Finanční skupině České spořitelny. Je to také dobrá příležitost, jak dítěti vštípit základy finanční gramotnosti a zřídit mu dětský účet s kapesným od České spořitelny navíc. Stranou nezůstává ani penzijní spoření pro děti, které nabízí bonus 1000 Kč. Celkově je možné na dítě získat příspěvek až 5100 Kč, který obsahuje jednorázový bonus 3500 Kč na stavebku a 1000 Kč na penzijku, včetně příspěvku na dětském účtu až 600 Kč (vypláceno po dobu 6 měsíců). Akce všech společností lze kombinovat. Při současném založení dětského účtu a stavebního spoření získá klient dvojnásobný příspěvek ke kapesnému.

„Dětské smlouvy mají významný podíl na celkovém počtu nově uzavíraných smluv v Buřince. Nejčastěji jsou uzavírány rodiči online, a to v prvním roce života dítěte. Buřinka je aktuálně také jediná stavební spořitelna, která umožňuje uzavření stavebního spoření pro děti zcela online,“ vysvětluje Jiří Neumann, ředitel vkladů a řízení změn.

Co je třeba pro získání bonusu:

  • – Sepsat novou smlouvu v termínu 1. 8. – 31. 10. 2022.
  • – Platí pro děti a mladé nejpozději v den před jejich 18. narozeninami.
  • – Bonus ve výši 3500 Kč za uzavření první smlouvy o novém stavebním spoření dětský klient obdrží do 1 měsíce ode dne sjednání smlouvy
  • – Jedinou podmínkou je dodržet minimální délku spoření nejméně 2 roky.
  • – Akce nelze kombinovat s dalšími akcemi SSČS na nové stavebko.

Bonus pro dospělé, kteří si uzavírají stavební spoření, zůstává ve výši 2500 Kč. Zde je možné dosáhnout zhodnocení až 6,5 % ročně.

Stavební spoření od Buřinky si může sjednat každý. Výhodou spoření u Buřinky je zejména volnost ve spoření a žádné sankce za předčasné ukončení. Nejrychlejší a aktuálně nejvýhodnější je uzavření stavebního spoření online, což platí i pro dětské smlouvy. Ke smlouvě stačí připojit kopii rodného listu dítěte. Vše lze vyřídit zcela online na www.burinka.cz. U dětských smluv také není třeba po uplynutí šestileté vázací doby zakládat smlouvu novou, ale je možné pokračovat v té stávající.

Více informací je k dispozici na www.burinka.cz nebo na bezplatné lince 800 120 120. Souhrnnou informaci o všech akcích pro děti ve Finanční skupině ČS najdete na: www.csas.cz.


 

Koronavirus v Jihočeském kraji

Od čtvrtka v Jihočeském kraji přibylo celkem 177 potvrzených případů COVID-19. V kraji je k dnešku registrováno celkově 253 274 potvrzených onemocnění. Z toho je 248 654 osob vyléčených (+312). Nebylo hlášeno žádné úmrtí v souvislosti s COVID-19. Dosud bylo v kraji potvrzeno 2 384 úmrtí pacientů s COVID-19. Aktivních případů je 2 236 (-135 od čtvrtka).

K pátku byla v kraji týdenní incidence, tedy počet případů za sedm dní, přepočtený na sto tisíc obyvatel regionu 140 případů na sto tisíc obyvatel Jihočeského kraje (-9 od čtvrtka). Vyšší incidenci než je celorepublikový průměr mají Praha s 233 případem (-8) na sto tisíc obyvatel, Středočeský kraj má 175 případů (-1) na sto tisíc obyvatel regionu, kraj Karlovarský má 161 případů (-11), kraj Zlínský 169 případů na sto tisíc obyvatel kraje (+6), kraj Jihomoravský 172 (+2). Další kraje mají od 93 (Liberecký) do 147 (Moravskoslezský) případů na sto tisíc obyvatel. Celorepublikový průměr byl k pátku 158 případů (-1 od čtvrtka) na sto tisíc obyvatel ČR.

Co se týče aktuálních regionálních dat, k pátku je 166 aktivních případů na Českokrumlovsku (-5), 170 aktivních případů na Prachaticku (-5), na Strakonicku je 218 případů (-11), 278 na Písecku (0), 310 je na Jindřichohradecku (-41), 408 je na Táborsku (-12) a 686 na Českobudějovicku (-61).

V kraji bylo onemocnění dosud potvrzeno u 133 072 žen (+83) a 120 202 mužů (+94). V průběhu pandemie bylo potvrzeno onemocnění celkem u 79 119 osob z Českobudějovicka (+61), 39 318 z Táborska (+41), 35 495 z Jindřichohradecka (+16), 30 165 z Písecka (+18), 28 821 ze Strakonicka (+11), 21 036 z Českokrumlovska (+14) a 19 320 z Prachaticka (+16).

Co se týče počtu případů podle věkových skupin občanů Jihočeského kraje, mezi kojenci bylo k dnešnímu odpoledni potvrzeno celkem 345 případů (0), v kategorii dětí 1-4 roky 5 435 (+2), v kategorii 5-9 let 13 775 (+6), ve skupině 10-14 let 19 496 (+2), v kategorii 15-19 let 16 849 (+3), v kategorii 20-24 let 13 238 (+12), v kategorii 25-34 let 35 007 (+23), v kategorii 35-44 let 44 467 (+31), v kategorii 45-54 let 44 061 (+32), v kategorii 55-64 let 29 334 (+23), v kategorii 65–74 let 18 151 (+18) a ve skupině seniorů nad 75 let to bylo 13 116 případů (+25).

(tz-khs)


 

V kraji je 201 potvrzených případů lymeské boreliózy a 49 klíšťové encefalitidy, oproti loňsku je výskyt téměř dvojnásobný

Jihočeští hygienici ve 30. týdnu registrovali 201 nahlášených a potvrzených případů lymeské boreliózy, v týdnu přibylo 17 nových případů. Potvrzeno bylo v průběhu sezony i 49 případů klíšťové encefalitidy, v tomto týdnu přibylo 8 nových případů.

Český hydrometeorologický ústav předpovídá pro další dny střední a v neděli až vysokou aktivitu klíšťat.
„V tomto týdnu jsme zaznamenali 17 nově potvrzených případů lymeské boreliózy a 9 klíšťové encefalitidy, to je vysoký mezitýdenní nárůst. Vzhledem k počtu obyvatel jihočeských okresů je v relativním porovnání vysoký výskyt především na Českokrumlovsku, kde je 36 potvrzených případů lymeské borreliózy a 10 klíšťové encefalitidy. V absolutních číslech nejvyšší výskyt lymeské borreliózy registrujeme na Českobudějovicku, kde bylo potvrzeno již 69 případů, vloni v tomto období to bylo 27. U lymeské boreliózy v této sezóně máme v kraji 201 potvrzených případů, o 95 více než vloni v tomto období, kdy jsme jich měli 106. Oproti třicátému týdnu loňského roku je výskyt téměř dvojnásobný. Největší meziroční nárůst vidíme na Českobudějovicku, kde je o 41 případů více než vloni. Jindřichohradecko má letos 41 potvrzených případů, Táborsko má 33 případů, vloni jich mělo v tuto dobu pouze 5. Českokrumlovsko má 36 případů, vloni mělo 13. V západních okresech kraje je výskyt lymeské boreliózy nižší: Prachaticko hlásí 8 případů, Strakonicko rovněž 8 a Písecko 6 potvrzených případů,“ uvedla ředitelka KHS Jihočeského kraje Kvetoslava Kotrbová.

„U klíšťové encefalitidy v týdnu přibylo 8 nových potvrzených případů. Registrujeme celkem 49 potvrzených případů, vloni v tomto období jsme jich měli 26. Na Českobudějovicku máme aktuálně 14 potvrzených případů, 10 na Českokrumlovsku a 9 na Českokrumlovsku. Na Prachaticku je 7 případů, na Táborsku 5, okres Strakonice má 4 případy. Na Písecku zatím žádný případ potvrzen nebyl, výskyt klíšťové encefalitidy je zde dlouhodobě nízký,“ doplňuje ředitelka protiepidemického odboru KHS Jihočeského kraje MUDr. Hana Bendíková.

Co se týče výskytu alimentární infekcí, typických pro letní sezónu, ve srovnání s loňským rokem je jich poněkud méně. U salmonelózy hygienici evidují 309 (vloni 406) případů, u kampylobakteriózy je k pátku evidováno 601 případů, vloni v tomto období bylo potvrzeno 624 případů.

(tz-khs)


 

O rodičovský příspěvek lze ode dneška požádat on-line, měnit bude možné i měsíční čerpání

Od dnešního dne je možné na webu Ministerstva práce a sociálních věcí zažádat on-line o rodičovský příspěvek. Od zítřka půjde bez návštěvy úřadu každé tři měsíce měnit také výši jeho čerpání podle potřeb rodičů. Měsíční výši příspěvku si rodiče mohou zvolit sami, maximálně se jedná o třicetinásobek denního vyměřovacího základu při narození dítěte. Rodičovský příspěvek tak představuje nejpružnější dávku pro rodiny s malými dětmi. Žádost je možné i nadále podat osobně na Úřadu práce.

„Nová on-line žádost je opravdu jednoduchá a každý ji zvládne vyplnit a odeslat z pohodlí domova během několika minut. Po příspěvku na bydlení jde o další formu podpory, kterou lze vyřídit odkudkoliv a bez zbytečné administrativní zátěže,“ vyzdvihl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Na tento příspěvek mají nárok všichni rodiče dětí do 4 let. Lze ho velmi pružně přizpůsobit situaci rodiny. Může ho totiž čerpat jak matka, tak i otec dítěte. Stejně tak si rodiče volí měsíční výši, maximální částka závisí na předchozím příjmu. Čerpání celkové částky 300 tisíc korun lze rozvrhnout na období od půl roku až do 4 let.

„Od 2. srpna bude možné ve stejném jednoduchém on-line prostředí provést také úpravu výše měsíčního čerpání. To půjde nejen u nových žádostí, ale i u rodin, které už příspěvek pobírají. Bez návštěvy úřadu tak vyřešíte všechny náležitosti, které jsou s touto formou pomoci spojené,“ řekl ministr Jurečka. „Rodičák umožňuje opravdu velkou flexibilitu. Výši příspěvku můžete libovolně měnit každé tři měsíce tak, aby to vyhovovalo vašim konkrétním potřebám. Pokud se například rozhodnete nastoupit do práce, můžete si částku upravit. Lidem tak výrazně ulehčíme při komunikaci s úřady v mnoha rozličných životních situacích,“ dodal.

Příspěvek je určen jednomu z rodičů, který se o dítě stará. Lze jej čerpat při práci, studiu, při podnikání nebo v nezaměstnanosti. Rodič musí mít však společně se svým dítětem trvalý pobyt a bydliště v ČR. V případě, že rodič měl před narozením dítěte malé příjmy, může čerpat maximálně 13 tisíc korun měsíčně. Ostatní mohou zvolit měsíční výši příspěvku libovolně až do třicetinásobku denního vyměřovacího základu (maximálně ale 47 700 Kč). V případě vícerčat se celková částka navyšuje z 300 tisíc na 450 tisíc korun a spolu s tím i maximální měsíční částka na 1,5násobek. Pokud se do rodiny narodí další dítě, nárok zaniká, ale nevyčerpanou částku lze získat jednorázově.

„V digitalizaci budeme samozřejmě dál pokračovat, už v polovině srpna spustíme žádosti o jednorázový příspěvek 5 tisíc na dítě. Půjdeme cestou přívětivého klientského portálu. Půjde o velký posun a unikátní službu občanům, kteří jsou navyklí na podobné služby třeba u bank nebo pojišťoven. Přistupujeme k občanům jako ke klientům, kterým nabízíme uživatelsky maximálně komfortní prostředí,“ doplnil ministr Jurečka.

(tz-mpsv)


 

Více než miliardu z Národního plánu obnovy na energetické úspory i využívání vody posílá ministryně Hubáčková obcím

ČR potřebuje lépe hospodařit se zdroji energie. Energetické úspory u veřejných budov, efektivní hospodaření s dešťovou vodou nebo fotovoltaika na střechy – na to se zaměřují projekty, které se už brzy rozeběhnou v sedmi desítkách českých a moravských obcí. Dotaci ve výši přes jednu miliardu korun pro ně z Národního plánu obnovy schválila ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL).

 „Dnešní energetická krize dopadá na všechny bez rozdílu. Energetické úspory a využívání obnovitelných zdrojů představují spolehlivé cesty ke snížení naší celkové spotřeby. O to víc je povzbuzující, že můžeme opět poslat mezi žadatele další miliardu korun v podobě schválených dotací právě na tyto typy projektů,“ říká ministryně životního prostředí Anna Hubáčková.

Mnohé samosprávy pokračují v energetických úsporách svých veřejných budov a chystají další projekty, které jim náklady za spotřebovanou energii ještě sníží. Ve Václavovicích na Ostravsku před pár lety zateplili tělocvičnu, teď se pustí do budovy obecního úřadu, ve které je i velký sál sloužící jako místo setkávání, vlastní kulturní dům obec nemá. Městys Komárov na Berounsku má muzeum umělecké litiny, obecní budova teď projde revitalizací. Cílem je energetická optimalizace objektu. Ve Velkých Losinách přestaví bývalou kotelnu na garáže a zázemí pro údržbu tak, aby byla i energeticky šetrnější.

V aktuálně schváleném balíčku dotací z Národního programu Životní prostředí se dostalo celkem na 36 obecních projektů, které řeší úspory energií ve veřejných budovách. Žadatelé, mezi nimiž jsou kromě obcí i střední školy, si v dotacích rozdělí 744 milionů korun.

Ruku v ruce s energetickými úsporami jde i adaptace budov na změnu klimatu, například efektivním využíváním srážkové vody. Dotace na její zadržování a další využívání získaly na čtyři desítky dalších obcí. „Rezervy v hospodaření s vodou nás pálí. Potýkáme se suchem, v Evropě aktuálně panuje velmi horké počasí, musíme být co nejlépe připraveni. O to víc mě těší přístup obcí, které se snaží myslet na vodu,“ podotýká ministryně Anna Hubáčková.

Dotace využijí například Bojkovice, které vymění nepropustné povrchy za propustné v Bezručově čtvrti. Město Sokolov uspělo hned se třemi projekty pro školní budovy, kde budou zachytávat dešťovou vodu. V Hrubé Vrbce na Hodonínsku na místním obecním domě přibude zelená střecha.

„Starostové ušetří pitnou vodu a zároveň uspoří energie i finance z obecních rozpočtů. To je podstatná motivace k tomu, aby se obce do takových projektů pouštěly,“ vypočítává přínosy hospodaření s dešťovou vodou ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman.

Ministryně Anna Hubáčková schválila i další projekty z dotačních programů. Podporu z Modernizačního fondu získaly fotovoltaické elektrárny s výkonem do 1 MW, které budou vznikat často na střechách již stojících objektů. Podpora v řádech desítek milionů bude rozdělena na environmentální vzdělávání, domovní čistírny odpadních vod nebo na průzkum a posílení zdrojů pitné vody.

Seznamy schválených projektů
Schválené žádosti za rok 2022 – NPŽP (narodniprogramzp.cz)
Přehled schválených projektů z Modernizačního fondu za rok 2022 – SFŽP ČR (sfzp.cz)

(tz-mžp)


 

V červnu byla očištěná míra nezaměstnanosti opět 2,5 %

Podíl nezaměstnaných k ekonomicky aktivním, tj. součtu zaměstnaných a nezaměstnaných, dosáhl v červnu letošního roku 2,5 %. Meziročně se snížil o 0,4 procentního bodu. Míra nezaměstnanosti mužů dosáhla 1,9 %, u žen 3,2 %. 

Podíl zaměstnaných k celé populaci 15–64letých dosáhl v červnu 75,5 %. Oproti červnu 2021 se zvýšil o 1,3 procentního bodu. Míra zaměstnanosti mužů činila 82,2 %, u žen 68,5 %.

„Zatímco u mužů vidíme posledního půl roku spíše stagnaci v míře jejich ekonomické aktivity i v míře zaměstnanosti či nezaměstnanosti, u žen je situace odlišná. V posledních šesti měsících vzrostla jejich ochota vstoupit na trh práce, čímž u nich rostla jak míra zaměstnanosti, tak i nezaměstnanosti. Trendy jsou však málo výrazné,“ komentuje výsledky Dalibor Holý, ředitel odboru statistiky trhu práce a rovných příležitostí ČSÚ.

Další podrobnosti naleznete v dnes vydané Rychlé informaci: https://www.czso.cz/csu/czso/cri/miry-zamestnanosti-nezamestnanosti-a-ekonomicke-aktivity-cerven-2022

(tz-čsú)


 

1. srpna – Výběr z médií: Zlákaní pošťáci, nedostatek krabic a zájem o rejstřík hazardních hráčů

Tisíce pošťáků se chtějí soudit kvůli nerovným mzdám, podle deníku E15 ale může jít o žalobní byznys. Iniciativa, která listonoše sdružuje, je totiž před soudem zastupovat nemůže. Hospodářské noviny zase upozorňují na nedostatek krabic, obchodníci se je proto snaží recyklovat. Více se dozvíte ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.

 

CELÝ ČLÁNEK


 

 

Komentáře

komentářů