Z PRVNÍ RUKY: 20. června – 26. června 2022. Tiskové zprávy úřadů...

Z PRVNÍ RUKY: 20. června – 26. června 2022. Tiskové zprávy úřadů a institucí, výběr z médií, informace z Jihočeského kraje, radnice ve Vimperku i další aktuality dne a tohoto týdne

Vimperk – náměstí Svobody / Foto: (red) – Za krásnější Vimperk

 

 

Na jih Čech večer dorazily bouřky. Přívalový déšť zalil velkou část Strakonic

V pátek kolem 21. hodiny se naplnila výstraha meteorologů ohledně ohledně bouřek a vydatných přívalových dešťů. V Kaplici plnili pytle pískem, protože se voda valila do domů ve dvou ulicích. Ve Strakonicích, kde mají v sobotu pouť, bylo zaplavených několik ulic, která se valila i z kanálů, dvě hodiny byl kvůli vodě neprůjezdný tamní viadukt. Napršelo tam podle ČHMÚ totiž téměř 80 cm vody za 24 hodin.

CELÝ ČLÁNEK


 

25. června – Výběr z médií: Lidé se zbavují psů, chytré náramky pro duševně nemocné a autobus bez řidiče

Lidé se často zbavují psů, které si pořídili během pandemie koronaviru. Roli v tom hraje i uprchlická vlna z Ukrajiny. Oběti trestních činů si povídají s pachateli ve věznicích – mimo jiné proto, aby viníci převzali zodpovědnost za následky svého chování. Lidem s duševním onemocněním pomáhají chytré náramky a do Česka dorazil autobus bez řidiče. Více se dozvíte ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.

CELÝ ČLÁNEK


 

KORONAVIRUS: Aktuální informace jihočeských hygieniků

Od čtvrtka v Jihočeském kraji celkem 41 potvrzených případů COVID-19. V kraji je celkově 249 268 nahlášených a potvrzených onemocnění. Z toho je 246 360 osob vyléčených. Nebylo hlášeno žádné úmrtí v souvislosti s COVID-19. Dosud tak bylo v kraji potvrzeno 2 370 úmrtí pacientů s COVID-19. Aktivních případů je momentálně 538 (+5).

K pátku se v našem kraji mírně zvýšila sedmidenní incidence, v našem regionu je 21 případů na sto tisíc obyvatel Jihočeského kraje. Mírně vyšší incidenci než je celorepublikový průměr má Praha se 75 případy na sto tisíc obyvatel, další kraje mají od 13 do 38 případů na sto tisíc. Celorepublikový průměr byl 31 případů na sto tisíc obyvatel ČR, incidence je trvale velmi nízká a rozdíly mezi kraji jsou v průběhu posledních týdnů zcela minimální.

K dnešku je 32 aktivních případů na Prachaticku, 49 na Českokrumlovsku, na Strakonicku je 50 případů, 89 je na Jindřichohradecku, 93 na Písecku, 88 na Táborsku a 137 na Českobudějovicku. V kraji bylo onemocnění dosud potvrzeno u 130 833 žen a 118 435 mužů. V průběhu celé pandemie bylo potvrzeno onemocnění celkem u 77 727 osob z Českobudějovicka (+19), 38 595 z Táborska (+11), 34 970 z Jindřichohradecka (0), 29 764 z Písecka (+5), 28 461 ze Strakonicka (+2), 20 738 z Českokrumlovska (+2) a 19 016 z Prachaticka (+2).

Co se týče počtu případů podle věkových skupin občanů Jihočeského kraje, mezi kojenci bylo k dnešnímu odpoledni potvrzeno celkem 335 případů, v kategorii dětí 1-4 roky 5 378, v kategorii 5-9 let 13 721, ve skupině 10-14 let 19 452, v kategorii 15-19 let 16 758, v kategorii 20-24 let 13 072, v kategorii 25-34 let 34 436, v kategorii 35-44 let 43 854, v kategorii 45-54 let 43 333, v kategorii 55-64 let 28 740, v kategorii 65–74 let 17 571 a ve skupině seniorů nad 75 let to bylo 12 618 případů.

(tz-khs)


 

Ministr Síkela: Při nedostatku plynu nám novela umožní krátkodobě ponechat v provozu uhelné elektrárny

Dodávky plynu do České republiky jsou v současné době stabilní a bez výpadků. Tuzemské zásobníky jsou naplněny ze 66 procent, je v nich 2,22 miliardy metrů krychlových plynu. Nelze ale vyloučit, že se dodávky ruského plynu do ČR omezí nebo úplně přeruší. Vláda ve středu schválila novelu energetického zákona, která umožní vyhlášení takzvaného předcházení stavu nouze v teplárenství.

Novela umožní například nechat krátkodobě v provozu některé uhelné teplárny, jejichž činnost by se jinak musela z důvodu plnění emisních limitů v příštím roce omezovat,“ uvedl po jednání krizového štábu MPO ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela a dodal: „Já těmto opatřením říkám airbagy. Jsou ve vašem autě a doufáte, že je nebudete muset použít. Ale když jsou potřeba, jste rádi, že je v tom autě máte.

Krizového štábu se v pátek na MPO zúčastnili zástupci firem ČEPS, Net4Gas, ČEZ, OTE, Správy státních hmotných rezerv či Hospodářské komory ČR a Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Česká republika patří v Evropě mezi země, které plynové zásobníky plní nejrychleji. Přesto chci apelovat na obchodníky, aby v nákupech plynu pokračovali a ideálně i zrychlili,“ uvedl ministr Síkela a dodal„Náš postup lze shrnout tak, že doufáme v ten nejlepší scénář, ale připravujeme se na ten nejhorší. Myslím, že tento postup by měl zvolit každý z nás, každá domácnost, každá firma a začít se už teď soustředit na vlastní úspory a úsporná opatření. To je totiž ta nejsilnější zbraň, kterou nyní v této energetické válce máme.“

Okolní země hlásí pokles dodávek plynu, což opět výrazně navýšilo jeho ceny. Výkonný ředitel Mezinárodní agentury pro energii Fatih Birol tento týden vyzval Evropu, aby se připravila na úplné přerušení dodávek ruského plynu během této zimy.

Cílem změny energetického zákona, konkrétně paragrafu 88, je to, aby v případě výpadků dodávek plynu bylo možné nahradit dodávky tepla vyrobeného z plynu prostřednictvím uhelných elektráren. Novela zároveň vymezuje přesné podmínky, za kterých se může předcházení stavu nouze v teplárenství vyhlásit. Také platí, že na tuto novelu musí navázat úprava legislativy ze strany Ministerstva životního prostředí.

(tz-mpo)


 

Senát dal zelenou příspěvku 5 tisíc na dítě

Ke konečnému schválení jednorázového pětitisícového příspěvku na dítě chybí pouze podpis prezidenta. Senát dnes umožnil schválení návrhu MPSV, podle kterého příspěvek obdrží domácnosti s celkovým ročním příjmem do milionu korun hrubého.

Jde o jedno z opatření, které rodinám, samoživitelkám a samoživitelům pomohou s rozpočty domácností. Žádost bude jednoduchá, podat ji bude možné i online. Část rodičů peníze dostane automaticky, pokud pobírají přídavek na dítě.

(tz-mpsv)


 

Nový příspěvek na bydlení: jednoduchý formulář bude od 1. července kompletně online

Zjednodušení příspěvku na bydlení přinese úlevu jak těm, kteří podávají žádosti na Úřadu práce, tak novým žadatelům, kteří budou chtít kompletní žádost odbavit na počítači nebo v mobilu. Poslanecká sněmovna dnes schválila tři klíčové návrhy MPSV, které jsou součástí novely zákona o státní sociální podpoře.

Kromě zjednodušení administrace příspěvku na bydlení jde o rozšíření výčtu možných situací, kdy lze žádat o mimořádnou okamžitou pomoc a také flexibilnější čerpání rodičovského příspěvku. V době, kdy domácnosti čelí prudkému zvyšování cen za energie, se tato opatření řadí k prioritám současné vlády. Novelu musí ještě podepsat prezident.

Příspěvek na bydlení

„MPSV digitalizuje a velmi brzy bude možné o dávky žádat online. Od 1. 7. o příspěvek na bydlení, od 1. 8. o rodičovský příspěvek a od 1. 9. o přídavek na dítě. Zbytečná administrativa by neměla lidi odrazovat. Nabízíme řešení všem, kteří potřebují pomoc. Slíbil jsem důkladnou revizi systému a nyní přicházíme s konkrétním řešením. Jeho součástí je zjednodušení celého procesu a plná digitalizace, tedy podávání žádostí bez nutnosti navštívit pobočku Úřadu práce,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Žádost o příspěvek se zjednoduší hned v několika ohledech. Předně nebude nutné žádat o něj každoročně, bude poskytován na dobu neurčitou. Náklady na bydlení a příjmy domácností se nebudou dokládat čtvrtletně, ale pouze pololetně, nově také nebude nutné rozepisovat na jednotlivé položky, ani předkládat pravidelné zúčtování zálohově placených služeb. Doklady bude možné nahrát elektronicky. Údaje, které stát může získat nebo ověřit sám, nebude muset klient dokládat. „Plně digitální a zjednodušenou žádost o příspěvek představíme příští týden a chystáme také informační kampaň, aby lidé věděli, co k vyplnění potřebují a jak přesně mají vyplnit žádost,“ dodal ministr Jurečka.

Mimořádná okamžitá pomoc – větší individualizace potřeb

Přestože MOP je jednorázová dávka, lze ji poskytnout vícekrát v jednom kalendářním roce. Ke změnám, které úprava přináší, patří například rozšíření výčtu možných situací, ve kterých lze o dávku zažádat. „V současné době, kdy jsme čelili pandemii, energetické krizi, vysoké inflaci a uprchlické krizi, je nutné tuto formu pomoci revidovat. Narůstá okruh lidí a domácností, které jsou přímo ohroženy například ztrátou bydlení nebo sociálním vyloučením,“ uvedl Jurečka.

Úřady práce budou moci více přihlížet k náhlým individuálním potřebám žadatele. Mění se i pravidla pro posuzování příjmu tak, aby pomoc zohledňovala v co největší míře skutečnou situaci žadatele a jeho majetkové poměry. Zjednoduší se i správní řízení, aby pomoc byla co nejrychlejší.

Rodičovský příspěvek – větší flexibilita

Nová úprava vychází vstříc především nízkopříjmovým rodičům. Zvyšuje možnost volby při čerpání dávky tak, aby co nejlépe vyhovovala potřebám dané rodiny. Další změnou je možnost čerpání měsíčního příspěvku až do výše 13 000 korun, namísto dosavadních 10 tisíc.

(tz-mpsv)


 

Dobrovolnictví prospívá zdraví! Ministerstvo zdravotnictví představuje nový osvětový a informativní projekt

S heslem „Dobrovolnictví prospívá zdraví,“ se v rámci informační kampaně, kterou realizuje Ministerstvo zdravotnictví, už nyní lze setkat v různých prostředích a kontextech. Cílem této osvětové aktivity je představit dobrovolnictví ve zdravotnictví a nabídnout tak především veřejnosti informace o možnostech, jak se do dobrovolnictví ve zdravotnických zařízeních zapojit.

Kampaň je realizována nejen prostřednictvím tiskovin, plakátů, letáků, brožur a reklamy v dopravních prostředcích, ale také na internetových stránkách a sociálních sítích a internetové stránce dobrovolnik.mzcr.cz. V současné době již probíhá první část této kampaně se spolupracujícími zdravotnickými zařízeními zařazenými do projektu a byla též spuštěna kampaň na sociálních sítích Ministerstva zdravotnictví.

Kampaní chce Ministerstvo zdravotnictví oslovit širokou veřejnost i odborníky. Výzkumy i praxe ukazují, že dobrovolnictví prospívá nejen zdraví pacientek a pacientů v průběhu hospitalizace i při jejich návratu do běžného prostředí. Pomáhá také blízkým a rodinným příslušníkům hospitalizovaných osob a rovněž zdravotníkům, kterým dobrovolnictví prospívá v psychosociálních aspektech jejich práce.

Z výzkumu realizovaného v rámci projektu víme, že pouze třetina dotázaných uvedla, že má informace o možnostech zapojení se do dobrovolnictví ve zdravotnictví. Hlavním komunikačním cílem kampaně je tedy překonání bariér, mezi kterými je primárně neznalost role, respektive „náplně činnosti“ dobrovolníků ve zdravotnictví a komunikace pozitiv, které práce dobrovolníka ve zdravotních službách přináší, uvedl PhDr. Miroslav Barták, PhD., který se na přípravě mediálně kampaně podílel a je odborným garantem pro oblast evaluace projektu.

Provedený výzkum také ukázal, že hlavní motivací dobrovolníků ve zdravotnictví je především dobrý pocit z pomoci pacientkám a pacientům, ale také možnost být prospěšný nebo získat nové zkušenosti. Již dnes odpracují dobrovolníci ve zdravotnictví v celé České republice desítky tisíc hodin a věříme, že díky této kampani a všem aktivitám tohoto projektu to bude do budoucna ještě více.

Zájem občanů o dobrovolnické aktivity nás velmi těší. Je pro nás ale také závazkem, abychom vytvářeli nejen dobrovolníkům ve zdravotnictví, ale i zdravotnickým zařízením, které dobrovolnické programy realizují, co nejlepší podmínky pro jejich fungování. A to nejen prostřednictvím morální podpory, ale především prostřednictvím konkrétních praktických aktivit, doplnil ministr zdravotnictví prof. Vlastimil Válek.

(tz-mz)


 

Úsporný tarif i odpuštění poplatků za OZE. Vláda schválila válečný balíček na pomoc firmám a domácnostem

Vláda schválila na návrh Ministerstva průmyslu a obchodu novelu energetického zákona, která zavádí úsporný tarif jako opatření na pomoc domácnostem s vysokými cenami energií. Domácnosti mohou získat slevu až 16 tisíc korun. Tarif by měl platit pro nadcházející topnou sezonu. Zároveň vláda v rámci pomoci firmám i domácnostem schválila, že jim budou odpuštěny poplatky za obnovitelné zdroje energie. Celkem vláda na opatření v tzv. válečném balíčku poskytne až 66 miliard korun.

„Pomoc, kterou nyní poskytujeme, je výrazná. Úsporný tarif, který jsme dnes schválili, nám ale dá možnost pružně reagovat na vývoj situace a podle něj pomoc domácnostem navyšovat. Tarif bude automatický, nebude nutné o něj žádat a každý slevu uvidí na svém účtu za energie,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela a dodává: „Domácnostem, které ke všemu využívají pouze elektřinu, tedy svítí, vaří i topí pomocí elektřiny, zaplatí stát jednorázovou slevu přesahující 13 tisíc korun. Podobnou slevu uhradí také za domácnosti, které svítí elektřinou a topí plynem. Domácnosti, které svítí a ohřívají vodu pomocí elektřiny, ale topí plynem, mohou dostat od státu slevu 16 tisíc korun.“ Vláda se předběžně shodla, že na úsporný tarif poskytne 27 miliard korun. Podrobnosti stanoví nařízení vlády, vydané po schválení novely energetického zákona Parlamentem ČR.

Modelový příklad, který se může drobně měnit podle výsledné podoby nařízení vlády, bude s otázkami a odpověďmi k tarifu zveřejněn na webu MPO www.mpo.cz.

Úsporný tarif je pro všechny domácnosti, které využívají plyn či elektřinu. Půjde o fixní částku, kterou za klienta z ročního vyúčtování energií zaplatí stát. Její výše se určí podle toho, na co domácnost elektřinu (svítí/vaří/ topí) nebo plyn (vaří/ohřívá vodu/topí) používá. Výše slevy pro elektřinu se bude odvíjet podle distribuční sazby v daném odběrném místě a pro plyn podle odebíraného množství. Definitivní výši slev musí formou nařízení vlády potvrdit vláda. Tarif se nebude vztahovat na firmy, chaty a chalupy, které využívají tzv. víkendový tarif, či dobíjení elektromobilů. Pokud některá domácnost využívá více zdrojů, získá příspěvek dvakrát.

Sleva připadne vždy tomu, kdo má uzavřenou smlouvu s dodavatelem energií. U toho, kdo bydlí v nájemním bytě a nemá na své jméno přepsánu smlouvu na dodávku energie, obdrží slevu vlastník bytu a nájemník může požadovat zohlednění slevy v celkových nákladech nájmu. Energie bude stát dotovat prostřednictvím Operátora trhu (OTE). Kdo odebírá elektřinu a plyn, automaticky dostane slevu na obě komodity. Administrativně bude záležitost velmi jednoduchá – spotřebitelé slevu od státu nedostanou v hotovosti, nýbrž se objeví automaticky ve vyúčtování dodavatele energie ještě před začátkem další topné sezóny. O výši slevy bude z jejich strany možné snížit si zálohy, což bude mít pozitivní dopad na jejich cash-flow.

Pokud jde o dodávky tepla z tepláren, vše bude vyřešeno a rozhodnuto do začátku topné sezóny.  Jsme si od počátku přípravy tarifu vědomi nutnosti tuto záležitost vyřešit a pracujeme na tom. Nyní máme dvě varianty řešení,“ říká ministr SíkelaPrvní variantou je to, že vláda poskytne až 10 miliard na modernizaci tepláren. Teplárny se výměnou za to zaručily, že odběratelům nezvednou ceny. Tato modernizace však podléhá notifikaci ze strany Evropské komise. Druhou variantou je to, že pomoc odběratelům tepla z centrálních tepláren zajistí MPO prostřednictvím úsporného tarifu.

„Dále jsme se jsme se na vládě dohodli, že domácnostem i firmám odpustíme platby za obnovitelné zdroje po zbytek letošního roku a také pro příští rok. Na tuto pomoc stát vydá 23 miliard korun, které za ně zaplatíme ze státního rozpočtu,“ dodává ministr SíkelaOdpuštění poplatků za OZE se dotkne také firem a vláda také poskytne 2 miliardy korun na pomoc firmám z energeticky náročných odvětví. Bude se jednat o takzvané kompenzace nepřímých nákladů, které jim vláda proplatí letos i příští rok. Jedná se o pomoc pro přibližně 30 firem, kdy některé z nich obdrží až přes sto padesát milionů korun.

(tz-mpo)


 

Důvěra v ekonomiku klesla pod dlouhodobý průměr

Souhrnný indikátor důvěry (indikátor ekonomického sentimentu), vyjádřený bazickým indexem, se meziměsíčně snížil o 3,5 bodu na hodnotu 98,3 při současném poklesu obou jeho složek. Indikátor důvěry podnikatelů poklesl o 3,9 bodu na hodnotu 103,1, indikátor důvěry spotřebitelů se snížil o 1,1 bodu na hodnotu 74,7.

„Ve službách výrazně poklesl počet podnikatelů kladně hodnotících aktuální poptávku. Ještě výrazněji pak poklesl počet podnikatelů očekávajících růst poptávky v následujících měsících. To spolu se setrvale klesající důvěrou v odvětví obchodu koresponduje s výrazně negativním sentimentem spotřebitelů,“ uvedl Jiří Obst, vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ.

„Důvěra spotřebitelů v ekonomiku od března setrvale klesá. Domácnosti výrazně hůře hodnotí svou současnou finanční situaci a prohlubují se rovněž i obavy z jejího dalšího zhoršení. Stále více domácností se rovněž domnívá, že kvůli výrazně rostoucím cenám se jim v horizontu nadcházejících dvanácti měsíců nepodaří uspořit finanční prostředky a budou muset omezit velké nákupy,“ sdělila Anastasija Nejasova z oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ.

Další podrobnosti přináší dnes vydaná Rychlá informace: https://www.czso.cz/csu/czso/cri/konjunkturalni-pruzkumy-cerven-2022

(tz-čsú)


 

ČOI v letošním prvním čtvrtletí zajistila 2 600 kusů padělků za téměř 5 milionů korun

(Praha, 24. červen 2022) Česká obchodní inspekce kontrolovala v 1. čtvrtletí 2022 nabídku, prodej a skladování padělaného zboží. Uskutečnila celkem 286 kontrol a u 82 z nich zjistila porušení zákazu nabízení, prodeje a skladování výrobků porušující některá práva duševního vlastnictví.

Dále zajistila 2 600 kusů padělků, což v hodnotě v cenách originálů představuje částku 4 912 862 Kč. Z hlediska sortimentu docházelo nejčastěji k padělkům hraček, výrobků pro děti a textilních výrobků. Ze zajištěného zboží byl zaznamenán nejvyšší objem u výrobků značek PokémonWizards, Apple a Niké.

Více na webu České obchodní inspekce: www.coi.cz

(tz-čoi)


 

24. června – Výběr z médií: české nemocnice šetří, vodíkový kamion a česká pomoc ukrajinským pilotům

V českém tisku se v pátek dočtete, že nemocnice v Česku musí kvůli nákladům na energie platit stamiliony navíc, informuje Mf Dnes. Firma Volvo představila podle Hospodářských novin svůj první vodíkový kamion. Česká firma, která se zabývá vývojem brýlí pro virtuální realitu, pomohla ukrajinským pilotům, píše Právo. Více se dozvíte ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.

CELÝ ČLÁNEK


 

KORONAVIRUS: Aktuální informace jihočeských hygieniků

Od úterý přibylo v Jihočeském kraji celkem 33 potvrzených případů COVID-19. V kraji je celkově 249 188 nahlášených a potvrzených onemocnění. Z toho je 246 321 osob vyléčených. Dlouhodobě nebylo hlášeno žádné úmrtí v souvislosti s COVID-19. Dosud tak bylo v kraji potvrzeno 2 369 úmrtí pacientů s COVID-19. Aktivních případů je momentálně 498.

Ke středě se v našem kraji nijak neměnila sedmidenní incidence, v našem regionu je stále 16 případů na sto tisíc obyvatel Jihočeského kraje, výskyt patří k nejnižším. Mírně vyšší incidenci než je celorepublikový průměr má Praha s 62 případy na sto tisíc obyvatel, další kraje mají od 12 do 30 případů na sto tisíc. Celorepublikový průměr byl 24 případů na sto tisíc obyvatel ČR, incidence je trvale velmi nízká a rozdíly mezi kraji jsou v průběhu posledních týdnů zcela minimální.

K dnešku je 28 aktivních případů na Prachaticku, 46 na Českokrumlovsku, na Strakonicku je 48 případů, 89 je na Jindřichohradecku, 87 na Písecku, 79 na Táborsku a 121 na Českobudějovicku. V kraji bylo onemocnění dosud potvrzeno u 130 794 žen a 118 394 mužů. V průběhu celé pandemie bylo potvrzeno onemocnění celkem u 77 690 osob z Českobudějovicka, 38 578 z Táborska, 34 963 z Jindřichohradecka, 29 755 z Písecka, 28 457 ze Strakonicka, 20 734 z Českokrumlovska a 19 011 z Prachaticka.

Co se týče počtu případů podle věkových skupin občanů Jihočeského kraje, mezi kojenci bylo k dnešnímu odpoledni potvrzeno celkem 335 případů, v kategorii dětí 1-4 roky 5 377, v kategorii 5-9 let 13 721, ve skupině 10-14 let 19 451, v kategorii 15-19 let 16 758, v kategorii 20-24 let 13 070, v kategorii 25-34 let 34 422, v kategorii 35-44 let 43 839, v kategorii 45-54 let 43 317, v kategorii 55-64 let 28 728, v kategorii 65–74 let 17 559 a ve skupině seniorů nad 75 let to bylo 12 611 případů.

(tz-khs)


 

Vláda schválila Národní onkologický plán České republiky 2030

Vláda na dnešním jednání schválila Národní onkologický plán České republiky 2030 z dílny Ministerstva zdravotnictví. Jedná se o zastřešující dokument, který nastavuje budoucí rámec směřování oboru onkologie jakožto jedné z priorit českého předsednictví. Česká republika se tímto dokumentem zároveň přihlašuje k ambicióznímu Evropskému plánu boje proti rakovině (Europe’s Beating Cancer Plan).

„Hlavním úkolem Národního onkologického plánu ČR 2030 je zlepšení aspektů léčby onkologických onemocnění, včetně rovného přístupu k péči pro všechny české pacienty. Chceme odbornou a rychlou léčbu založenou na důkazech, lepší kvalitu života i monitorování a plánování opatření. To vše při snižování celkových nákladů,“ řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

Národní onkologický plán ČR 2030 stanovuje cíle pro oblast prevence a zejména zvýšení kvality života onkologických pacientů. Důležitost těchto oblastí roste společně se stárnutím obyvatel a nárůstem počtu onkologicky nemocných v populaci. Do roku 2035 bude rakovina hlavní příčinou úmrtí obyvatel v EU, a to zejména v důsledku stárnutí populace, nedostatečné zdravotní gramotnosti a nezdravého životního stylu. Zdravotnický systém se musí vypořádat s tím, že se bude starat o čím dál větší skupinu těchto osob.

Zásadním tématem dokumentu jsou všechny formy prevence a také následná péče a sociální služby jak pro pacienty tak pro jejich blízké a pečující osoby. Z tohoto důvodu je zdůrazňována i role pacientských organizací.

Dokument řeší také problematiku dostupnosti léčby. V minulých letech se specializovaná péče koncentrovala do tzv. komplexních onkologických a hematoonkologických center, což velmi přispělo zejména ke zvýšení kvality léčby. Dostupnost těchto pracovišť je však v některých regionech omezenější, a proto je téma dostupnosti jedním z hlavních cílů plánu.

Schválením Národního onkologického plánu ČR 2030 bude splněn jeden z tzv. milníků Národního plánu obnovy, který má do ČR přinést kolem 180 miliard Kč na plnění rozvojových cílů. Do českého zdravotnictví by mělo putovat zhruba 15 miliard Kč.

(tz-mz)


 

Osoby invalidní ve třetím stupni mohou od července jezdit za polovinu běžného jízdného

Od 1. července 2022 začne platit pro osoby invalidní ve třetím stupni nová sleva. Ve vlacích ve druhé třídě a v linkové autobusové dopravě (mimo MHD) si budou moci kupovat jízdenky za 50 % z obyčejného jízdného. Stačí mít QR kód vydaný Českou správou sociálního zabezpečení (ČSSZ) a při nákupu jízdenky vybrat nebo nahlásit příslušný tarif pro osoby invalidní ve třetím stupni.

Nárok na slevu je možné prokázat v papírové podobě či nejlépe elektronicky – PDF dokument nebo QR kód uložený v nově upravené mobilní aplikaci OneTicket. „Do aplikace si QR kód získaný od ČSSZ jednoduše načtete a při všech cestách, a pak už stačí pouze ukázat spolu s průkazem totožnosti řidiči nebo průvodčímu,“ shrnuje Jan Paroubek, ředitel státního podniku CENDIS, který vyvinul technologické řešení pro uplatňování nové slevy.

Pro dopravce vytvořil CENDIS odbavovací aplikaci „CheckTicket – Kontrola dokladu“, která je k dispozici volně ke stažení jak v Google Play pro zařízení s OS Android, tak v AppStore pro mobilní telefony s iOS.

Informace pro cestující i pro dopravce jsou již také na webových stránkách státního podniku CENDIS – Sleva Osoby invalidní ve třetím stupni.

(tz-cendis)


 

Investice do inovací byly rekordní

V období 2018–2020 inovovalo v Česku 57 % podniků, o deset procentních bodů více než v předchozím sledovaném období. Firmy působící v oblasti informačních a komunikačních činností patří mezi nejvíce inovativní, své produkty nebo procesy zde inovovalo 77 % z nich.

Investice do inovací v roce 2020 dosáhly hodnoty 267 mld. Kč, což je o 116 mld. Kč více než v roce 2018. Ve struktuře nákladů na inovace hrají dlouhodobě nejvýznamnější úlohu investice do pořízení budov, strojů, zařízení či softwaru, které v roce 2020 tvořily přes polovinu celkových nákladů na inovace. „V souvislosti s inovačními aktivitami prováděla výzkum a vývoj méně než polovina inovujících firem. Výdaje do vlastního a nakoupeného výzkumu a vývoje vynaložené v souvislosti s prováděnými inovacemi však dosáhly rekordních 96 mld. Kč,“ upozorňuje Václav Sojka, z oddělení statistiky výzkumu, vývoje a informační společnosti ČSÚ.

Podniky inovují převážně ve vlastní režii. „Jen 29 % inovativních firem uvedlo, že na inovacích spolupracuje s jiným subjektem. Nejčastěji jde o spolupráci s jejich dodavateli, u firem pod zahraniční kontrolou pak s podniky v rámci své podnikové skupiny. S vysokými školami spolupracovala desetina inovativních podniků,“ říká Martin Mana, ředitel odboru statistik rozvoje společnosti ČSÚ.

Více na webu: https://www.czso.cz/csu/czso/investice-do-inovaci-byly-rekordni

(tz-čsú)


 

23. června – Výběr z médií: podpora LGBT+ zaměstnanců, české drony na hranicích EU a rostoucí zájem o zbraně

Ve čtvrtečním tisku se dočtete, že stále více firem se hlásí k podpoře LGBT+ zaměstnanců, píší Hospodářské noviny. Deník Právo přináší informaci, že hranice Evropské unie by mohly začít hlídat české drony, o které projevilo zájem Finsko. Konflikt na Ukrajině podle zjištění regionálního Deníku probudil v lidech zájem o střelné zbraně. Více se dozvíte ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.

CELÝ ČLÁNEK


 

Jihočeský kraj je druhým nejlepším místem pro život v naší zemi. Lidé jsou však nejspokojenější právě u nás

Jihočeský kraj se umístil na druhém místě celorepublikového srovnávacího výzkumu Místo pro život, který zpracovává analytická agentura Datank. Byli jsme skvěle hodnoceni za bezpečnost na silnicích, nejvyšší počet lůžek v zařízeních sociálních služeb, velmi vysoké množství recyklovaného odpadu v přepočtu na obyvatele, ale také například za vysoký podíl dokončených bytů.

„Spokojenost lidí s místem, v němž žijí, je u nás v Jihočeském kraji nejvyšší v rámci celé České republiky,“ řekl hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba.

„V Jihočeském kraji se žije skvěle. To všichni víme. Výzkum Místo pro život nám to jenom potvrdil. Minulý rok jsme se umístili na pátém místě a já jsem rád, že vnímání kvality života se u Jihočechů lepší. Nejde o to utrhnout v tomto nebo podobném průzkumu zlato. Jde o to, aby Jihočeši vnímali život v našem kraji dlouhodobě pozitivně a byli tu spokojeni. My pro to děláme a dělat budeme maximum,“ podotkl Kuba a dodal, že mnohdy důležitější, než hmotné statky je pro řadu lidí fungující občanská společnost, vzájemný mezigenerační respekt a tolerance rozdílných názorů.

Místo pro život 2022 – Jihočeský kraj:
•    Má nejvyšší počet lůžek v zařízeních sociálních služeb
•    Má nejnižší nehodovost
•    Spokojenost lidí s místem, v němž žijí, je nejvyšší v rámci celé České republiky
•    Má velmi vysoké množství recyklovaného odpadu v přepočtu na obyvatele
•    Má nízký počet vozidel v přepočtu na množství silnic
•    Studenti dosahují velmi dobrých výsledků u státních maturit z českého jazyka
•    Má vysoký podíl dokončených bytů
•    Má vysoký podíl čerpacích stanic v přepočtu na množství aut
•    Má vysoký počet knihoven v přepočtu na obyvatele
•    V žádné ze sledovaných kategorií není Jihočeský kraj nejhorší
•    Má vysokou produkci komunálního odpadu na obyvatele
•    Má vysoký počet silnic v přepočtu na plochu kraje
•    Má vysoký počet aut v přepočtu na obyvatele

Srovnávací výzkum Místo pro život už dvanáctým rokem mapuje kvalitu života obyvatel v jednotlivých krajích České republiky. Výzkum Místo pro život nabízí veřejnosti možnost dlouhodobě sledovat stav jejich regionu a jeho vývoj. Výsledky srovnávacího výzkumu motivují a inspirují státní správu i samosprávu, nevládní organizace, podnikatele i občany, a vedou tak ke zlepšování podmínek ovlivňujících kvalitu života. Hodnocení se opírá o dva hlavní pilíře: environmentální a sociální. Podrobnosti jsou k dispozici na www.mistoprozivot.com .

(tz-jč)


 

Britská královská rodina ocenila studenty z Jihočeského kraje

25 studentů a studentek z Jihočeského kraje převzalo v Sále zastupitelstva na Krajském úřadě dne 21. června 2022 své bronzové a stříbrné Ceny vévody z Edinburghu (DofE). Toto ocenění získávají po absolvování programu, který pochází z Velké Británie a byl založen před 66 lety princem Philipem, manželem královny Alžběty II.  

Jihočeský kraj uzavřel s DofE v roce 2021 Memorandum o spolupráci, v rámci kterého finančně podporuje své zřizované školy. Rok 2021 znamenal pro tento kraj i přes složitou situaci nebývalý rozvoj – celkem se do programu zapojilo 20 škol a organizací. Mezi nimi například Střední odborná škola zdravotnická a Střední odborné učiliště Český Krumlov, Gymnázium Dačice, Obchodní akademie v Jindřichově Hradci či Střední průmyslová škola Strakonice. „Opravdu mě těší, že podpora Jihočeského kraje napomohla k zapojení dalších jihočeských škol do programu DofE tak výrazným způsobem. Rádi bychom proto v budoucnu naši spolupráci ještě zintenzivnili. Je přece všeobecně známé, že nejlepší investicí je investice do vzdělání a do dalšího rozvoje naší mládeže. A přesně tou cestou se chceme jako Jihočeský kraj vydat,“ uvedl náměstek jihočeského hejtmana pro školství Pavel Klíma.

Tereza Jarošová, studentka Gymnázia Vítězslava Nováka v Jindřichově Hradci, díky DofE uspořádala autorskou výstavu fotografií na téma portrét a krajina. Říká, že ji DofE naučilo překonávat hranice: „Do doby, než jsem začala s DofE, se mi vůbec nedařilo do něčeho vložit větší úsilí, než bylo potřeba. Díky DofE jsem ale překonala ty největší hranice – a to ty, které jsem si nastavila sama v sobě. Nezapomenutelné zážitky a přátelé byli na mé cestě už jenom krásným zpestřením.“ Magda Hrdinková, studentka stejné školy, díky DofE zase získala vztah k dobrovolnictví: „Plnění DofE bylo příjemnou zkušeností. Nejdůležitější pro mě byla, že jsem díky účasti v něm našla cestu k dobrovolnictví v Domově seniorů, s čímž hodlám i nadále pokračovat. Stejně jako s DofE, už plním další úroveň!

Výkonný ředitel DofE v České republice Tomáš Vokáč zdůrazňuje důležitost vystupování z komfortní zóny, kterému jsou díky účasti v programu mladí lidé vystavováni: „Právě vystoupení z komfortní zóny, ať už na expedici v přírodě nebo při odhodlávání se k dobrovolnické pomoci, je to, co mladé posouvá dále. Děkujeme všem učitelům a mentorům, kteří v Jihočeském kraji věnují čas rozvoji mladých lidí ve svém volném čase.

(tz-jč)


 

Mezinárodní program Triple P pomáhá po celé ČR rodičům problematických dětí

Ministerstvo zdravotnictví ČR nabízí pilotní projekt Triple P (Positive Parenting Program), jehož cílem je pomoc rodičům s problematickými potomky. Bezplatné kurzy probíhají po celé ČR. Přihlásit se lze už nyní. 

Eva je maminkou dětí ve věku 9 a 11 let. Do kurzu pozitivního rodičovství vstupovala poučená, jelikož se účastnila pár webinářů a přečetla několik knih o výchově dětí. Nedařilo se jí však zavádět získané poznatky do každodenního života. „Triple P mi přijde výjimečný v tom, že dává rodičům nejen informace, ale i rozmanité nástroje, jak se v různých situacích k dětem zachovat.“ Na každé setkání je totiž navázán nácvik doma, kdy se rodič učí řešit krizové situace. Během 8 týdnů tak rodiče získají dostatek zkušeností, jak jednat. „Moje děti nepřestaly zlobit, ale jsou mnohem ochotnější spolupracovat“, dodává Eva.

České kurzy probíhají ve vybraných centrech, jejichž seznam naleznete na webu Ministerstva zdravotnictví ČR. Vedou je zkušení lektoři s dlouhodobou praxí v sociálních službách. Na jaře tohoto roku byli pod vedením lektora Triple P z Velké Británie Dominica Westona vyškoleni první profesionálové, kteří nyní předávají rodičům užitečné výchovné strategie.

Kurz je zdarma pro rodiče dětí ve věku 6 – 12 let. Výhodou je, že sezení se mohou účastnit oba rodiče. Hlídání dětí je totiž po dobu trvání rodičovské skupiny zajištěno.
Projekt je realizován v rámci projektu Ministerstva zdravotnictví ČR, jehož cílem je zavedení programu Triple P do českého prostředí. Projekt „Program pro pozitivní rodičovství v České republice „Triple P“ je financován grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci Fondů EHP a spolufinancován ze státního rozpočtu.

(tz-mz)


 

Dalibor Šafařík jmenován ekonomickým ředitelem Lesů České republiky

Hradec Králové, 22. června 2022 – Na základě výsledku výběrového řízení byl 20. června jmenován ekonomickým ředitelem Lesů České republiky Dalibor Šafařík.

Lesní inženýr s doktorským titulem z Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity v Brně vedl v letech 2014 až 2020 v moravské metropoli Krajské ředitelství Lesů ČR. Poté až dosud působil na své alma mater jako vedoucí Ústavu lesnické a dřevařské ekonomiky a politiky. „Zásadní je nyní obnova porostů po kalamitě. Proto vnímám jako svůj prioritní úkol vytvořit stabilní systém fondů pro zajištění této obnovy, ale i dalších klíčových aktiv podniku,“ uvedl Šafařík.

Lesy ČR vede pověřený generální ředitel Jiří Groda, správním ředitelem je Igor Kalix, obchodním ředitelem Radovan Srba, řízením lesního a vodního hospodářství je pověřený Ivan Klik.

(tz-lčr)


 

22. června – Výběr z médií: chybějící zaměstnanci letišť, pokuta za týrání krav a návrh ohledně alkoholu u vodáků

V českém tisku se ve středu dočtete, že letištím v celé Evropě chybějí podle Hospodářských novin desetitisíce zaměstnanců. Státní veterináři uložili jednu z nejvyšších pokut v posledních letech, píše Mf Dnes. A vodáci by se mohli dočkat zrušení nulové tolerance alkoholu, informuje Deník. Více se dozvíte ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.

CELÝ ČLÁNEK


 

Komunikujte s námi z pohodlí domova. Jihočeský kraj rozšiřuje své online služby

Potřebujete vyřídit dotaci, požádat o české občanství nebo získat výpis z živnostenského rejstříku? Chcete vyřídit uznání zahraničního vzdělávání, úředně ověřit dokument či třeba přihlásit papouška do seznamu CITES? Nebo máte nějaký jiný problém, se kterým vám může Krajský úřad Jihočeského kraje jakkoli pomoci? Jsme tu pro vás. Samozřejmě bez čekání. Stačí se na úřad objednat předem přes internet. Jihočeský kraj totiž chce svým obyvatelům nabídnout nejen možnost rezervace termínu online, ale u některých služeb i vyřízení záležitosti prostřednictvím aplikace MS Teams. Systém začal fungovat 21. června.

Chceme lidem umožnit objednat se na konkrétní čas a třeba zvolit i konkrétního úředníka, se kterým už třeba v minulosti jednali a on je tak s jejich případem obeznámen,“ nastínil ředitel Krajského úřadu Jihočeského kraje Lukáš Glaser a upřesnil, že systém umožňuje automatické vložení objednaného termínu do žadatelova kalendáře. Rezervace termínu proběhne zároveň i v kalendáři zvoleného úředníka a ten je tak připraven být v uvedený čas občanovi plně k dispozici. Každý objednaný klient si proto může být jistý, že na něj má zvolený úředník vyhrazeno dostatek času, což využijí zejména ti, kteří nebydlí v krajském městě nebo jeho blízkém okolí. „Součástí systému je také možnost krátce popsat důvod a téma, se kterým klient na úřad přichází, aby mohli úředníci odhadnout dobu, po kterou bude vyřizování žádostí probíhat,“ dodal Glaser s tím, že nový systém umožňuje u některých služeb, aby si žadatelé vyřídili své záležitosti na úřadě i online, prostřednictvím aplikace MS Teams. Toto řešení vytvořil krajský úřad vlastními silami v rámci stávajících licencí Microsoft Office 365.

Možnost elektronického objednání, případně vyřízení žádosti online, je dalším krokem v nastoleném trendu moderního a vstřícného úřadu. Ve stejnou dobu dojde také ke spuštění elektronického dotazníku spokojenosti s činností krajského úřadu, který bude dostupný jak na internetových stránkách kraje, tak prostřednictvím QR kódů na několika místech ve všech budovách krajského úřadu,“ uvedl hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba s tím, že data z dotazníků budou pravidelně vyhodnocována s cílem poskytovat veřejnosti nejlepší možné služby.

Zájemci o konzultaci na Krajském úřadu Jihočeského kraje se mohou objednat na tomto odkazu: www.kraj-jihocesky.cz/rezervace.
Dotazník spokojenosti je dostupný na tomto odkazu: www.kraj-jihocesky.cz/dotaznik-spokojenosti
Dotazník spokojenosti je dostupný také přes QR kód:

(tz-jč)

 


 

Českobudějovické výstaviště ožije vědou, řemesly i technickou soutěží na výstavě Dobrodružství s technikou

Už ve středu 22. června českobudějovické výstaviště ožije na výstavě Dobrodružství s technikou technologiemi, vědeckými pokusy i mezinárodní soutěží T-PROFI, která otestuje technické znalosti i měkké dovednosti žáků základních a středních škol. Na zábavný program se mohou ale těšit malí i velcí návštěvníci, pro které firmy a školy z jižních Čech připravily na 250 exponátů z oblasti vědy, techniky a řemesel. Interaktivní akce se bude konat po celý den od 9 do 18 hodin, vstup je zdarma.

„Naším přáním je, aby českobudějovické výstaviště 22. června ožilo moderními technologiemi, vědeckými pokusy, soutěžemi a zábavou. Tak, aby si malí i velcí návštěvníci vyzkoušeli experimenty, roboty, řemesla či technické vychytávky na vlastní kůži a k technickým či řemeslným oborům měli v budoucnu kladný vztah,“ říká Luděk Keist, ředitel Jihočeské hospodářské komory (Jhk), která se snaží povědomí o důležitosti těchto oborů šířit dlouhodobě. A to jak právě skrz tradiční interaktivní výstavu Dobrodružství s technikou, tak třeba i soutěž T-PROFI, která bude letos poprvé součástí Dobrodružství.

V soutěžním klání si bude 13 týmů z jižních Čech, Horního Rakouska a Dolního Bavorska muset poradit se soutěžním zadáním. Žáci základních a středních škol budou mít za úkol postavit z polytechnické stavebnice recyklační středisko na tříděný odpad a do něj pomocí naprogramovaného autíčka Maqueen pak odpad dovézt. „Odborná porota bude hodnotit technické provedení stavby, práci s micro:bitem, ale i spolupráci v týmu, kreativitu a prezentační dovednosti. Zkrátka vlastnosti, které vyžadují i zaměstnavatelé na odborných pozicích a které se dětem v budoucnu mohou hodit,“ říká Barbora Sejková, organizátorka soutěže T-PROFI z Jhk.

S tím souhlasí i Gabriela Šteflová, HR manažerka ze společnosti Zambelli – technik, pro kterou je kontinuální rozvoj vědomostí a schopností důležitou hodnotou společnosti, a na výstavu Dobrodružství s technikou si proto připravili zábavně vzdělávací aktivity. „Pokud můžeme přispět ke zvýšení zájmu dětí o studium technických a řemeslných oborů a poznávání nových věcí obecně, s nadšením podpoříme interaktivní výstavu Dobrodružství s technikou nejenom jako partneři této zajímavé akce pro děti a rodiče, ale také jako vystavovatelé. Pro účastníky jsme si připravili vědomostní kvíz o vlastnostech materiálů používaných ve strojírenství, montážní dílnu, 3D puzzle a skládačky, které si majitelé šikovných ručiček budou moci odnést na upomínku domů.“

Program téměř 60 vystavovatelů z jižních Čech oživí také fyzikální a vědecké pokusy, úniková hra, nebo módní přehlídka. Tu připravilo Sdružení textil při Jhk společně s jihočeskými textilními firmami a středními školami, kde je možné návrhářství a výrobu textilií studovat. V textilním stánku si děti také vyzkouší vyrobit různé výrobky z látek a ušít drobné dárky. Nebude chybět ani tradiční Bosch Truck od generálního partnera Robert Bosch či model letadla od firmy Jihostroj. „Nezapomínáme ani na tradiční řemesla. Žáci oboru Pekař tak představí tvorbu pekařských výrobků, ve venkovních prostorech bude kovářská výheň a robot Číšník namíchá dobrý nápoj,“ láká na pestrý program výstavy jeho organizátorka Lenka Hájková z Jhk, která dodává, že výstavu v pavilonu T1 je možné navštívit od 9 do 18 hodin a vstup je pro děti i rodiče zdarma.

Nad akcí Dobrodružství s technikou převzal záštitu hejtman Jihočeského kraje a Rada města České Budějovice. Projekt Dobrodružství s technikou je spolufinancován Statutárním městem České Budějovice a Jihočeským krajem. Soutěž Talenty pro firmy proběhne v rámci projektu TechTalent_21 č. Cíl EÚS/DF/SU/11/05, který je spolufinancován Evropskou unií v rámci Dispozičního fondu.

(tz-jhk)


 

Kritika vedení Vimperka: Lidi štve v horku zavřené městské koupaliště

V týdnu od jedné odpoledne a o víkendu od deseti ráno až do osmi hodin večer mohou využívat milovníci plavání a slunění prachatické koupaliště Hulák. O posledním tropickém víkendu koupaliště „praskalo ve švech“.

CELÝ ČLÁNEK


 

21. června – Výběr z médií: nezájem o brigády, žádost o kompenzace pro nemocnice a zákaz pro auta u škol

V českém tisku se v úterý dočtete, že Češi letos nemají zájem o brigády, píše Mf Dnes. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek z TOP 09 chce podle Deníku N po vládě kompenzace pro české nemocnice za víc než 1,4 miliardy korun. A některá města zakazují autům vjíždět do ulic u škol před začátkem vyučování, informuje Deník. Více se dozvíte ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.

CELÝ ČLÁNEK


 

Počet dokončených nebytových budov meziročně vzrostl

V roce 2021 u nás bylo dokončeno nejvíce nových nebytových budov za 16 let. Meziroční nárůst činil 4,5 %. Téměř polovina z nich bude sloužit jako hotely či podobná zařízení pro krátkodobé ubytování. Nejvíce nebytových staveb loni vyrostlo v Jihomoravském kraji. 

„I přes nárůst počtu dokončených nebytových budov celkové investiční náklady na jejich výstavbu v roce 2021 meziročně poklesly. Měly hodnotu 33,8 mld. Kč a oproti roku 2020 šlo o jednoprocentní pokles,“ říká Silvie Lukavcová z oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ.

​Další podrobnosti naleznete na webu ČSÚ: https://www.czso.cz/csu/czso/pocet-dokoncenych-nebytovych-budov-mezirocne-vzrostl

(tz-čsú)


 

Česká republika splnila klíčovou podmínku a může žádat o platby z Národního plánu obnovy

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela za Českou republiku podepsal s Evropskou komisí Provozní ujednání k Národnímu plánu obnovy. Dokument popisuje monitorovací kroky, které povedou všechna ministerstva ke splnění reforem a investic a zároveň upravuje způsob, jakým bude Česko vykazovat jejich plnění Evropské komisi.

„Česká republika podpisem provozního ujednání učinila zásadní krok a splnila klíčovou podmínku k tomu, aby mohla požádat o platby z fondu obnovy. Podpis dokumentu je výsledkem více než půlročního vyjednávání Ministerstva průmyslu a obchodu a dalších resortů s Evropskou komisí,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.

Na základě průběžného vyhodnocování plánu podá Česko Evropské komisi první žádost o výplatu finančních prostředků na podzim letošního roku. Žádost bude informovat o plnění 37 dílčích cílů, k nimž se Česko zavázalo. Za první žádost o výplatu obdrží ČR z evropského fondu finanční prostředky ve výši 1 066 888 563 EUR. V tuto chvíli je za Českou republiku již 14 cílů splněno, dalších 21 cílů je realizováno dle stanoveného harmonogramu a očekává se jejich splnění v následujících měsících.

V rámci první žádosti budou zrealizovány reformy a investice napříč resorty, které jsou do implementace Národního plánu obnovy zapojeny. Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy podpořilo nejméně 4 102 základních a středních škol a pro dálkové studium zakoupilo 74 tisíc tabletů, notebooků a mobilních telefonů. Ministerstvo pro místní rozvoj připravilo nový stavební zákon, který přinese zrychlení a zjednodušení procesu povolování staveb. Česká onkologická společnost ve spolupráci s Ministerstvem zdravotnictví představí Národní onkologický program, jehož cílem je snížení počtu nových případů nádorových onemocnění, prodloužení a zlepšení kvality života onkologických pacientů či zajištění dostupnosti vysoce specializované onkologické péče. Ministerstvo dopravy dokončuje výstavbu přejezdů s modernizovaným světelným výstražným systémem, což přispěje ke zvýšení bezpečnosti na železničních přejezdech, a zároveň vybuduje cyklostezky a bezbariérové trasy pro pěší, jako součást aktivní mobility ve městech.

Platby z evropského fondu závisí na tom, jak Česko provede reformy a investice zahrnuté do Národního plánu obnovy. Pokud ČR bude svůj plán plnit, může čerpat dotace v celkové výši 7,1 mld. EUR. Český plán má šest pilířů: Digitální transformaci, ekologickou transformaci a fyzickou infrastrukturu, vzdělávání a trh práce, výzkum, vývoj a inovace, veřejnou správu a zdravotnictví. Reformy a investice v rámci plánu se budou provádět po celou dobu fungování Nástroje pro oživení a odolnost, tedy do roku 2026. Nástroj pro oživení a odolnost je jádrem nástroje NextGenerationEU, který poskytne 800 miliard eur na podporu investic a reforem v celé Evropské unii.

(tz-mpo)


 

Pondělní ráno a bouřky jsou už velmi aktivní

Jen kousek od našeho území v Německu probíhá již řadu hodin intenzivní bouřková činnost a první bouřky se od západu dostávají i nad naše území. Ve vyšších vrstvách atmosféry máme totiž dostatek energie, a proto je vývoj bouřek poměrně výrazný a rychlý.

Nicméně prozatím se jedná o tzv. vyvýšené bouřky – ty si nasávají vlhký vzduch z vyšších vrstev atmosféry (kvůli přízemní inverzi), nikoli od zemského povrchu a nebezpečnost takovýchto bouří je tím výrazně omezena.

Během dne po odbourání přízemní zádržné vrstvy, která brání vývoji bouří „od země“, ale počítáme s tím, že lokálně mohou být bouřky i velmi silné. Největší pravděpodobnost silných bouří budou mít hlavně ve východní polovině ČR, ale otázka je, jak to bude s Čechami.

Je možné, že budeme výstrahu dnes během dopoledne ještě aktualizovat a oranžový stupeň rozšiřovat více na západ. Ani v tuto chvíli ovšem nejsou modely ve shodě, kdy a kde dojde k prvotní iniciaci bouří.
V silných bouřích dnes lokálně počítejte zejména s nárazy větru až kolem 90 km/h a kroupami , které by v případných supercelách mohly být i větší, než 2 až 3 cm.

Doporučujeme tedy dnes sledovat radarová data, stránky ČHMÚ a informace na Facebooku.

(fb-čhmú)

ČESKÝ HYDROMETEOROLOGICKÝ ÚSTAV: Aktuální výstraha

 

20. června – Výběr z médií: žaloby na Českou poštu, nedostatek dětských psychiatrů a zadržování vody v krajině

V českém tisku se v pondělí dočtete, že na Českou poštu míří další žaloby od zaměstnanců, píší Hospodářské noviny. V Česku je podle Deníku N akutní nedostatek dětských psychiatrů. A Česká zemědělská univerzita na Křivoklátsku vytváří takzvanou chytrou krajinu, informuje Hrot. Více se dozvíte ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.

CELÝ ČLÁNEK


 

O léto na Lipensku je zájem jako před covidem

Menší, rodinné penziony na Lipensku jsou na léto vyprodané nebo tu o prázdninách zbývá posledních několik dní, výjimečně i týdnů.

Ve větších hotelech o sto a více lůžkách se ještě na léto dají sehnat i týdenní pobyty pro rodinu. Podle provozovatelů či majitelů ubytovacích zařízení na Lipensku je o letní pobyty větší či stejný zájem v tzv. normálních letech před covidem.

Oproti předchozím dvěma létům stoupá počet cizinců, ale jejich počet je stále výrazně nižší, než bylo v těchto zeměpisných šířkách zvykem.

„Od půlky června do konce srpna, kromě několika dní máme plně obsazeno. Zájem byl obrovský a vyprodáno máme prakticky od února. Loňská sezóna se plnila jen velmi pozvolna a i v květnu jsme mohli nabídnout týdenní pobyt pro rodiny s dětmi. Oproti loňsku přibylo hodně cizinců, těch bylo loni minimálně,“ uvedl Michal Rolčík, provozovatel penzionu Výtoň v Přední Výtoni kde má 13 lůžek.

„Červenec je téměř plný, srpen také. Výborně obsazený jsme měli také červen,“ uvedla Irena Pešková, majitelka penzionu U Pešků v Horní Plané, kde je 30 lůžek.

Právě červen je, co se obsazenosti týká na Lipensku výjimečný.

„Červen nám zaplňuje především firemní klientela. Ta v minulých letech nebyla vzhledem ke covidu. Letos tento trend kvitujeme,“ uvedla Alžběta Mikešová z Resortu Amenity v Lipně nad Vltavou, kde se starají o 190 lůžek. Z osmdesáti procent mají po dobu letních prázdnin obsazených i svých 60 postelí v hotelu České Žleby, který se nachází v horním Lipensku na území Národního parku Šumava.

„Aktuálně léto spíš doprodáváme. Zbývají jednotlivé dny a pokoje. Lidé si letos pobyt objednávali spíše na poslední chvíli. Jsou opatrní a vyčkávají. Mívali jsme plno dříve,“ uvádí vedoucí zdejší recepce Barbora Švarcová.

Téměř 70 procent všech prázdninových pobytů mají obsazených v dolnovltavickém Wellness hotelu Relax, kde je k dispozici 157 lůžek.

„S koncem prázdnin obsazenost slábne. Většina hostů budou Češi nebo Rakušané. Velkou radost nám dělá červen, který bude plný z 90 procent,“ uvedl zdejší manažer prodeje Martin Prokeš.

„Na letošní léto registrujeme zhruba o 15% silnější poptávku, než na dvě léta předešlá. Nyní máme rezervovánu zhruba necelou polovinu naší kapacity a odhadujeme, že dosáhneme konečné vytíženosti kolem 95%. Destinace táhne stále širší nabídkou zážitků a kvalitních ubytovacích kapacit, otevírají se také nové zajímavé restaurace a kavárny. Meziročně roste také zahraniční poptávka, která do regionu přináší další důležitý zdroj turistických příjmů po předchozích dvou letech, které proběhly v režii převážně tuzemských pobytů,“ uvedl ze firmu Horeca Lipno Aleš Toth. Ta se v destinaci stará o 350 lůžek.

Lipenský Amenity resort, kde je k dispozici 190 lůžek je na léto z více než 80 procent obsazený. Velký zájem tu evidují i v červnu. „Obsazenost se v našem resortu vyvíjí podobně jako v minulých letech. V letních termínech k nám přijíždějí především rodiny s dětmi,“ uvádí zdejší manažerka Alžběta Mikešová.

(tz-pp)


 

Legální zpřístupnění hraničního přechodu Modrý sloup je možné – pod podmínkami

Cesta k hraničnímu přechodu Modrý sloup Luzenským údolím může být zpřístupněna návštěvníkům. Musí se však dodržet několik podmínek – tak zní ve stručnosti rozhodnutí odboru Státní správy Národního parku Šumava, která rozhodovala o navržených kompenzačních opatření.

Otázku zpřístupnění hraničního přechodu Modrý sloup řešila většina ředitelů Správy Národního parku Šumava. Všechny snahy však skončily fiaskem a následným doporučením zpracovat hodnocení vlivu na ochranu přírody, tzv. EIA. Hodnocení nakonec nechal zpracovat ředitel Pavel Hubený:

„Nebyla jiná šance, jak se ke zpřístupnění Modrého sloupu legálně dobrat. Proto jsem nechal zpracovat hodnocení EIA. Verdikt však zněl, že cesta k Modrému sloupu bude mít významný negativní vliv na tetřeva hlušce, proto není možné ji otevřít. Ovšem dále hodnotitelé uvedli, že pokud Správa NP Šumava navrhne dostatečná kompenzační opatření, která by nezhoršovala vývoj populace tetřeva na Šumavě, a tato opatření budou schválena, je možné o otevření cesty v omezeném režimu uvažovat.“

Vedení Správy NP Šumava proto navrhlo několik kompenzačních opatření. To první je zvětšení klidového území o 3 381 ha v oblasti kolem Poledníku, které se ale nedotkne existence stávajících turistických cest a cyklotras. Dalšími opatřeními bylo mimo jiné zpřístupnění Luzenského údolí k Modrému sloupu pouze v době od 15. července do 15. listopadu a v denní dobu od 10 do 17 hodin bez možnosti vstupu se psy a jízdy na kolech.

Orgán ochrany přírody, který návrh kompenzačních opatření vyhodnocoval, tedy odbor státní správy NP Šumava, je projednal se všemi dotčenými účastníky řízení a stanovil jak regulace záměru, včetně podmínek, za kterých může být cesta otevřena, tak vlastní kompenzační opatření spočívající v rozšíření klidového území ke zvýšení životního komfortu tetřeva hlušce, také rysa ostrovida nebo jeřábka lesního. Jednou z těch nejzásadnějších podmínek je dostatečná velikost šumavské populace tetřeva hlušce a prokazatelné zachování nebo zlepšení velikosti jeho populace. Modrý sloup bude tedy možné zpřístupnit, pokud se potvrdí existence více než 735 jedinců tetřeva na území NP Šumava a Bavorský les.

„Tuto podmínku považuji za zcela logickou. To číslo 735 totiž vychází z posledního monitoringu tetřeva, který probíhal v letech 2016-2018. Tehdy bylo potvrzeno 605 jedinců s tím, že odchylka výpočtu modelu je 130 jedinců. I 735 jedinců tetřeva hlušce je tedy hodnotou maximálního odhadu současné populace. Pokud tedy další monitoring tetřeví populace prokáže tento počet, je jisté, že šumavská populace má pozitivní vývoj a bude možné zpřístupnit Modrý sloup,“ vysvětluje Pavel Hubený.

Monitoring tetřeva hlušce je už nyní naplánován na období nadcházející zimy 2022-2023 a výsledky by měly být známy v průběhu roku 2023. Další podmínkou zpřístupnění je vyhlášení klidových území pro ochranu tetřeva hlušce tak, jak jsou navrženy a projednávány už od roku 2019.

„To je podmínka, se kterou jsem osobně počítal. Projednávání klidových území a možnost zpřístupnění Modrého sloupu jsou totiž spojené nádoby. A protože už je znám výsledek stanovení kompenzačních opatření k Modrému sloupu, nic nebrání dokončit projednávání klidových území v Radě NP Šumava už letos na podzim,“ plánuje ředitel Hubený.

Návrh klidových území je k nahlédnutí zde: https://www.npsumava.cz/sprava-np/nova-zonace-a-navrh-klidovych-uzemi/navrh-klidovych-uzemi-narodniho-parku-sumava/

V současné době běží patnáctidenní lhůta pro odvolání účastníků řízení ve věci zpřístupnění Modrého sloupu.

„Se závěry řízení se plně ztotožňuji a jsem rád, že konečně máme jasno, zda a za jakých podmínek je možné hraniční přechod Modrý sloup z české strany zpřístupnit veřejnosti. Samozřejmě je před námi ještě kousek cesty, ale tu její nejtěžší část máme za sebou,“ zakončuje ředitel Správy NP Šumava Pavel Hubený.

(tz-npš)


 

Veřejnost nyní může připomínkovat zásady regulace bolševníku velkolepého a pajasanu žláznatého

Pro značně rozšířené invazní nepůvodní druhy v ČR budou podle nové legislativy platné od počátku letošního roku nyní postupně vznikat tzv.  zásady regulace. Ty stanoví priority a postup pro omezení rozšíření těchto druhů a jejich dopadů na biologickou rozmanitost, související ekosystémové služby a případně na lidské zdraví nebo hospodářství. Ministerstvo životního prostředí připravilo premiérový návrh zásad regulace pro bolševník velkolepý a pajasan žláznatý, které jsou k dispozici k připomínkám veřejnosti na úřední desce MŽP.

Invazní nepůvodní druhy zařazené na tzv. unijní seznam je v celé EU zakázáno držet, chovat či pěstovat, prodávat (uvádět na trh v EU), dovážet i přepravovat a samozřejmě je vypouštět je do přírody tak, aby se, pokud možno, předešlo jejich zavlékání či vysazování a dalšímu šíření.
Evropská legislativa zároveň pro případ, kdy se invazní nepůvodní druhy již vyskytují v přírodě, stanovuje požadavky na zajištění opatření k jejich odstranění, izolaci či regulaci. Základní principy vyplývají přímo z evropského nařízení.

Konkrétnosti pak v souladu s tzv. protiinvazní novelou účinnou od letošního roku má Ministerstvo životního prostředí připravit zmíněné zásady regulace pro tzv. značně rozšířených invazních nepůvodních druhů, jako je u nás právě bolševník velkolepý, pajasan žláznatý a další druhy. Zásady regulace připravuje MŽP na základě odborných podkladů a projednání v mezirezortní komisi, tedy za účasti zástupců rezortu zemědělství i jednotlivých specialistů.

Při zavádění regulačních opatření je v souladu s platnou právní úpravou neopomenutelná také účast veřejnosti a návrhy zásad regulace tak budou vždy zveřejňovány (po dobu 60 dnů) k připomínkám na úřední desce. Aktuálně jsou jako první z těchto návrhů zveřejněny zásady regulace pro bolševník velkolepý a pajasan žláznatý.

Připomínky k návrhům zásad regulace může veřejnost zasílat po dobu 60 dní od zveřejnění na úřední desce MŽP, a to buď písemně na adresu ministerstva nebo prostřednictvím e-mailové schránky: invazky@mzp.cz. MŽP následně došlé připomínky vyhodnotí a zpracuje výsledné znění zásad regulace,“ říká Jan Šíma, ředitel odboru druhové ochrany a implementace mezinárodních závazků
Další zásady regulace budou v průběhu letošního roku připravovány pro jednotlivé v ČR již značně rozšířené invazní nepůvodní druhy např. pro střevličku východní, netýkavku žláznatou či klejichu hedvábnou a návrh těchto zásad tak budou následně také stejným způsobem zveřejňovány a bude možné se k nim vyjádřit.

Na zásady regulace pak bude na regionální úrovni, tedy úrovni jednotlivých krajských úřadů a dalších příslušných orgánech ochrany přírody, navazovat upřesnění dalšího postupu, a to formou opatření obecné povahy vydávaného podle správního řádu – tím bude garantováno také potřebné informování a zapojení veřejnosti.

Zásady regulace pro bolševník velkolepý
Bolševník velkolepý (Heracleum mantegazzianu) patří k nejvýznamnějším invazním druhům rostlin jak v České republice, tak i v evropském měřítku. Důvodem jsou jeho významné dopady na okolní vegetaci, ale i nezanedbatelná zdravotní rizika. V České republice má bolševník dynamický charakter rozšíření s těžištěm výskytu v západních Čechách (Mariánské Lázně), v okolí Mníšku pod Brdy, na Rakovnicku a s roztroušeným výskytem v Orlických horách. Ojediněle se vyskytuje i na dalších místech v rámci celé ČR. Bolševník velkolepý osidluje široké spektrum stanovišť od člověkem velmi ovlivněných až po přírodní a ochranářsky cenné biotopy.

Střednědobé cíle zásad regulace pro bolševník velkolepý do r. 2030 směřují k odstranění izolovaných výskytů na celém území, omezení semenné produkce v rozsáhlých porostech a metapopulacích a postupné redukci těchto rozsáhlých výskytů. Prioritou bude likvidace populací, které by mohly sloužit jako zdrojové pro další šíření, to znamená zejména v lokalitách podél silnic, železničních tratí, vodních toků, dále pak na okraji polí a lesů a okolí parků a zahrad.
Více zde v návrhu zásad regulace rostlin.

Zásady regulace pro pajasan žláznatý
Pajasan žláznatý (Ailanthus altissima) patří, obdobně jako bolševník velkolepý, mezi invazní nepůvodní druhy s nejvýznamnějšími dopady. Jde o druh, který se (zejména v posledních letech) intenzivně šíří a rizika výskytu pajasanu s dopady na okolní vegetaci jsou zejména v přírodních biotopech. Zároveň jde o rychle rostoucí dřevinu, která je prorůstáním kořenů schopna narušit stavby a dopravní infrastrukturu. Výskyt pajasanu vede ke zvýšeným nákladům na údržbu zpevněných ploch i zeleně. Pajasan žláznatý má také nezanedbatelné zdravotní dopady – listy a květy pajasanu způsobují dermatitidu a jeho pyl je alergenní.

Ve střednědobém výhledu do roku 2030 je třeba zajistit postupné odstranění na ochranářsky cenných lokalitách a v jejich okolí a následně omezovat jeho výskyt ve volné krajině, v urbánním prostředí a podél dopravních koridorů. Těžištěm výskytu, a tedy také prioritou managementu jsou oblasti jihovýchodní Moravy a středních Čech, ale klíčové budou také včasné zásahy u nově kolonizovaných ploch a izolovaných výskytů na celém území ČR. Opatření se budou provádět v druhé polovině vegetačního období, kdy je zásah nejefektivnější z hlediska následného zmlazování.
Na všechna opatření bude mj. možné čerpat z dotací OPŽP i (doplňkově) z národních titulů, konkrétně z PPK, POPFK. Regulovat invazní druhy lze i v rámci podmínek zemědělských dotací nebo také z projektů z Interregu, LIFE ad.

Více zde v návrhu zásad regulace rostlin.

(tz-mžp)


 

 

 

Komentáře

komentářů