AKTUÁLNÍ KOMENTÁŘ ERIKA BESTA: Sféra vlivu musí být zasloužená

AKTUÁLNÍ KOMENTÁŘ ERIKA BESTA: Sféra vlivu musí být zasloužená

Americký politolog Robert Kagan píše ve svém článku v posledním čísle časopisu Foreign Affairs s názvem Cena hegemonie: Může se Amerika naučit využívat svou moc?, že sféry vlivu nejsou automatické a je třeba si je zasloužit. Podle Kagana, který je manželem náměstkyně amerického ministra zahraničí pro politické záležitosti Victorie Nulandové, se sféry vlivu získávají díky ekonomické, politické a vojenské síle. Pár jeho myšlenek jsme pro vás přeložili.

 

Rusové se možná domnívají, že mají přirozený, geografický a historický nárok na sféru vlivu ve východní Evropě, protože ji měli po většinu posledních čtyř století. A mnozí Číňané si totéž myslí o východní Asii, kterou kdysi ovládali. Ale i Američané pochopili, že nárokovat si sféru vlivu je něco jiného nežli ji mít…
Po skončení studené války Putin a další Rusové možná chtěli, aby Západ Moskvě přiznal zájmovou sféru v Evropě, ale taková sféra prostě neodrážela skutečnou rovnováhu sil po rozpadu Sovětského svazu…
Někteří západní analytici nicméně po skončení studené války tvrdili, a tvrdí to i dnes, že Washington a západní Evropa měly ruskému požadavku ustoupit. Pokud však Moskva nemohla sféru prosadit, na základě čeho měl Západ souhlasit? Na základě férovosti? Spravedlnosti? Sféry vlivu nemají se spravedlností nic společného, a i kdyby ano, odevzdání Poláků a dalších Východoevropanů do područí Moskvy by bylo pochybnou spravedlností. Ti vědí, jaké to je být pod nadvládou Moskvy – ztráta nezávislosti, nastolení vládců ochotných řídit se pokyny Kremlu, potlačení osobních svobod. S návratem do ruské sféry by se smířili jedině tehdy, kdyby je k tomu donutila kombinace ruského tlaku a záměrné lhostejnosti Západu.
Popravdě, i kdyby Spojené státy vstup Polska a dalších zemí do NATO vetovaly, jak to v té době někteří navrhovali, Baltové, Češi, Maďaři a Poláci by udělali všechno pro to, aby se do transatlantického společenství začlenili jakýmikoli jinými způsoby. Snažili by se zapojit do globální ekonomiky, vstoupit do dalších mezinárodních institucí ovládaných Západem a získat jakýkoli závazek pro svoji bezpečnost – což by téměř jistě Moskvu ještě více znepřátelilo. Jakmile by si Putin začal ukrajovat kousky Ukrajiny (bez ovládnutí Ukrajiny by nemohl obnovit dřívější mocenský status Ruska), Poláci a ti další by začali bušit na dveře NATO. Zdá se nepravděpodobné, že by Spojené státy a jejich spojenci i nadále trvali na svém odmítání.
Celý článek v angličtině je k dispozici zde.
Erik BEST

 

Erik Best se narodil 11. října 1962 v Severní Karolíně na východě Spojených států. Prakticky celé dětství však prožil v Montaně, na severozápadě USA, kam se jeho rodiče přestěhovali krátce po jeho narození. V roce 1985 absolvoval s bakalářským titulem z východoevropských studií na Georgetown University School of Foreign Service. Během tohoto studia se zaměřoval na ruský jazyk, v čemž pokračoval i na Middlebury College ve Vermontu, kde získal magisterský titul. V rámci vzdělávání této univerzitě dvakrát studijně pobýval letech 1983 a 1984 v Moskvě. V dalších letech studoval obchod na University of North Carolina. Titul MBA zde získal v roce 1987. Erik Best se v Česku oženil. Jeho manželka Dita je českého původu. Společně vychovávají čtyři dětí. V Praze podle vlastních slov žije od února roku 1991. Přesně rok poté zde začal pro místní anglicky hovořící komunitu vydávat denní zpravodaj Fleet Sheet, stručný přehled vybraných zpráv z českého tisku. Původně předpokládal, že většina cizinců Prahu ještě před rokem 2000 opustí, takže jeho vydavatelské vize neměly horizont delší než šest let. K žádnému odchodu cizinců z České republiky však nedošlo a Fleet Sheet navíc postupně přilákal i české předplatitele. Náklad bulletinu se proto zvětšil a vychází doposud. Své počáteční tuzemské podnikatelské aktivity zahájil Erik Best na jaře 1992 jako živnostník. Na podzim 1994 založil společnost The Bohemia Daily Standard, jejímž je jednatelem a spolumajitelem. V roce 2000 založil se svojí manželkou Ditou Bestovou nakladatelství E. S. Best, které je oficiálním vydavatelem obou zpravodajů. S rozvojem internetu totiž Erik Best začátkem tisíciletí rozšířil své publikační aktivity a od roku 2001 vydává ještě elektronický Final Word. Od roku 2010 existuje i jeho česká mutace. Final Word je krátký a originální denní komentář připravený týmem Erika Besta, věnovaný významným ekonomickým a politickým tématům posledních dnů. Právě díky svému elektronickému bulletinu Final Word vstoupil Erik Best do širšího povědomí české veřejnosti a začal být zván do českých rozhlasových a televizních pořadů. V letech 2011–2013 publikoval své postřehy také na blogu Aktuálně.cz. Prezident republiky Miloš Zeman udělil 28. října 2018 Eriku Bestovi státní vyznamenání – medaili Za zásluhy o stát.


 

 

 

0 0 votes
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře