NAŠE MĚSTO VIMPERK: Do Prahy a zpět stále také s Busem? Nebo...

NAŠE MĚSTO VIMPERK: Do Prahy a zpět stále také s Busem? Nebo už jen se Švarctransem?

 

Pokud byste si dnes chtěli v předstihu koupit prostřednictvím celostátního systému IDOS jízdenku na autobus z Vimperka do Prahy pro některý ze dnů po 12. červnu a s odjezdem v obvyklých ranních hodinách (5,40 a 8,10), budete bez šance. Ne snad, že by už bylo vyprodáno, naopak. Není co prodávat, Uvedená linka se všemi spoji, tedy i zpátečními z Prahy, provozovaná společností ČSAD Autobusy České Budějovice (Busem), od 13. června už v systému IDOS není.

Proč tomu tak je, budou Vimperští a lidé z okolí našeho města bez tohoto tradičního spojení s českou metropolí? Zeptali jsme se na krajském úřadě, který je objednavatelem a garantem osobní autobusové dopravy. Odpověď nám poslala mluvčí Hana Brožková:

V současné době je přeprava cestujících na trase Vimperk – Strakonice – Praha a zpět realizována prostřednictvím smluvní linky dopravce ČSAD Autobusy ČB  číslo  370 002  Vimperk – Strakonice – Blatná,  na kterou časově navazuje v zastávce Strakonice, aut. nádraží komerční linka téhož dopravce 380 903 Strakonice – Praha. V praxi jsou obě linky obsluhovány jedním autobusem bez přestupu, takže cestující může nabýt dojmu, že se jedná o jednu linku v celém úseku Vimperk – Praha a zpět. V tomto formátu (jedna linka pro celou trasu )  je také v současné době zveřejněna v informačním systému IDOS jako linka 370 002.

Zcela shodný rozsah dopravní obslužnosti  bude zachován i po 12.6. 2022, pouze s tím, že linka 370 002  bude nově přečíslována na linku 370 658. Dle vyjádření dopravce ze dne 31.5.2022  budou i nadále obě linky obsluhovány jedním autobusem. Pro porovnání zasílám jízdní řády linky 380 903 Strakonice –  Praha s platností do 11.6. 2022 a od 12.6. 2022, kde všechny spoje této linky jsou provozovány ve shodných časových polohách. Současně připojuji i jízdní řád návazné linky 370 658  (původně 370 002) platný od 12.6. 2022. Vzhledem k tomu, že k dnešnímu dni nemá dopravce výše uvedené jízdní řády zveřejněny v celostátním systému IDOS, mohou cestující oprávněně nabýt dojmu, že po 12.6. 2022 budou tyto spoje zrušeny.

Mimo výše uvedených přímých spojů v úseku Vimperk – Praha mohou  cestující využít i varianty s přestupem na autobusovém nádraží ve Strakonicích. Jako příklad uvádím z Vimperka odjezd ve 4.30 hod. do Strakonic příjezd v 5.15 hod.  linkou 370 190  (od 12.6. 2022 č. 370 655) dopravce ČSAD Autobusy ČB s možností přestupu na linku 370 004 dopravce ČSAD STTRANS s odjezdem v 5,30 hod. ze Strakonic.

Tolik informace z krajského úřadu. Podle našich zdrojů však firma ČSAD Autobusy České Budějovice linku do Prahy od pondělí 13. června provozovat nebude. Údajně z důvodu převzetí nových závazků na Strakonicku a Jindřichohradecku a s tím spojeným nedostatkem řidičů a vozidel. Jedná proto se společností Švarctrans, která už z Vimperka do Prahy jezdí, aby převzala i zmiňovanou linku s odjezdy v 5,40 a 8,10 hodin z Vimperka a ve 13,45 a 15 hodin z Prahy. Společnost Švarctrans se k nabídce dosud oficiálně nevyjádřila. Pokud by na ni přistoupila, musela by narychlo zajistit dva autobusy se řidiči, na což není pravděpodobně momentálně připravena.

Situaci dále sledujeme a budeme o nových zjištěních informovat.

 

(zj) – Za krásnější Vimperk


 

 

 


 

 

 

Komentáře

komentářů