Z PRVNÍ RUKY: 14. února – 20. února 2022. Tiskové zprávy úřadů a institucí, informace z Jihočeského kraje, radnice ve Vimperku i další aktuality dne

Aktuality k situaci ptačí chřipky
Letos osmé ohnisko ptačí chřipky v ČR se nachází v malochovu drůbeže v obci Lišice v okrese Plzeň-jih. Jedná se o stejnou obec jako v případě šestého ohniska, o němž Státní veterinární správa (SVS) informovala 8. 2. 2022.
Chovatel nahlásil na krizovou linku SVS úhyn jedné nosnice z celkem 18 chovaných kusů; další nosnice vykazovaly klinické příznaky ptačí chřipky, jako je netečnost, poposedávání, svěšená křídla, přivírání očí, výtok z očí. Veterinární inspektoři provedli na místě kontrolu, a také odebrali vzorky, které odeslali k vyšetření do Státního veterinárního ústavu Praha. Vyšetření následně potvrdilo, že se jedná o ptačí chřipku H5N1. Zbývající drůbež v chovu byla v souladu s legislativou utracena. Vzhledem k tomu, že se jedná o stejné místo výskytu nákazy, bude platnost uzavřených pásem okolo ohniska a v nich přijatých mimořádných veterinárních opatření adekvátně prodloužena. V současné době se čeká na stanovení patogenity viru.
(tzsvs)
19. února – Výběr z médií: návod proti nenávistným projevům, registrační poplatek u lékařů i zavírání chovů prasat
V českém tisku se v sobotu dočtete, že nejvyšší státní zastupitelství sepsalo stanovisko, jak postihovat nenávistné projevy. Policisté a žalobci tak mají návod, jak přistupovat například k maketám šibenic, píší Lidové noviny. Někteří lékaři podle regionálního Deníku po pacientech chtějí při registraci uhradit poplatek, nemají na to ale nárok. Ten ale hradí zdravotní pojišťovny. Více se dočtete ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Počet akutních respiračních infekcí se několik týdnů prakticky nemění, výskyt chřipky je po celou sezonu minimální
ČESKÉ BUDĚJOVICE 18. února – V končícím 7. kalendářním týdnu roku 2022 se v Jihočeském kraji počet akutních respiračních infekcí /ARI/ oproti několika předchozím týdnům nezměnil.
Nepatrně vzrostl o 0,1 % na 1 393 případy na sto tisíc obyvatel kraje. Jen pro srovnání: Aktuální týdenní incidence COVID-19 v kraji byla k pátku 1 037 na sto tisíc obyvatel. Výskyt chřipky a chřipce podobných onemocnění je po celou sezonu velmi nízký, 9 na sto tisíc obyvatel.
Největší výskyt ARI je tradičně ve skupině dětí do pěti let, kde se relativní nemocnost zvýšila jen nepatrně o 1,1 % a je 4 521 případu na sto tisíc. V dalších věkových skupinách je výrazně nižší. Z hlediska okresů Jihočeského kraje je nejvyšší incidence momentálně v okrese České Budějovice, který má 1 998 případů na sto tisíc obyvatel okresu, nejméně má okres Strakonice – 941 na sto tisíc.
(tzkhs)
Testování ve školách a firmách skončilo
Vzhledem ke klesajícímu trendu šíření onemocnění covid-19 končí 18. února 2022 preventivní screeningové testování ve školách a firmách. Díky němu se podařilo izolovat zdroje nákazy a zpomalit nástup šíření ve firemních a školních kolektivech, zpomalilo se její zavlečení mezi zranitelnou skupinu obyvatel a podniky i školy zůstaly v drtivé většině otevřené.
„Plošné testování v době nástupu a průběhu vlny nakažlivé varianty omikron umožnilo eliminovat zdroje nákazy a zásadně zpomalit její nekontrolovatelné šíření ve školních a firemních kolektivech. Díky tomu se nákaza v raných fázích nešířila mezi zranitelnou skupinou obyvatel, což se kladně projevilo také na nižším počtu hospitalizací,“ vysvětluje přínos screeningového testování ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.
„Díky spolupráci s experty z Armády ČR a všech škol, pedagogů a dalších zúčastněných se nám podařilo získat plošnou a téměř 100% datovou zpětnou vazbu a velmi kvalitní data. Ta nám poskytla velmi precizní přehled aktuální epidemické situace, což nám umožnilo predikovat její vývoj a rychle reagovat na vývoj situace. Je za tím velké nasazení a tisíce hodin času lidí v systému Chytré karantény. Velmi si této spolupráce vážím a děkuji za ni,“ uvedl ředitel ÚZIS Ladislav Dušek.
Výsledky posledního kola testování ve školách potvrzují, že šíření vysoce nakažlivé varianty viru Omikron v populaci postupně ustupuje. Testování žáků odhalilo celkem 5 451 pozitivních případů konfirmovaných metodou PCR, což představuje 610,4 zachycených případů/100 tisíc testovaných osob. Jde o významný pokles ve srovnání s výsledky z 31. ledna, kdy bylo potvrzeno 13 595 záchytů nákazy (1 315,9/100tis.), a ze 7.února, kdy testy u žáků a studentů odhalily 8 970 nákaz (1037,7/100tis.). U pedagogů a zaměstnanců bylo 14. února potvrzeno 609 pozitivních případů konfirmovaných metodou PCR, což představuje 445,3 zachycených případů/100tisíc testovaných osob. I zde jde o významný pokles, dne 31. ledna bylo u pedagogů a zaměstnanců potvrzeno 1 818 pozitivních případů konfirmovaných metodou PCR (1094,5 / 100tis.) a dne 7.února to bylo 1048 nákaz (767,6/100tis.).
Projekt preventivního screeningového testování ve školách byl postaven na zcela novém informačním systému. Získaná data dokládají, že se podařilo implementovat dosud největší „datový most“ mezi ministerstvem zdravotnictví a ministerstvem školství. Ve spolupráci obou resortů je tak v život uveden plně udržitelný systém sledující nejen jednotlivé testy a jejich primární i konfirmované výsledky, ale také logistiku dodávek testů, automatizované vystavování žádanek na konfirmace a hodnocení následných epidemiologických šetření.
Na vývoji systému a na testování se podíleli pracovníci a vývojové týmy Armády ČR, ÚZIS ČR a NAKIT, a samozřejmě také samotné školy, pedagogové a studenti, bez kterých by implementace a sběr kvalitních dat nebyly možné.
(tzmz)
Ministerstvo zdravotnictví aktualizovalo tzv. semafor, ten zůstává relevantní jen pro vstup cizinců
Ministerstvo zdravotnictví vydalo s účinností od 21. února nové ochranné opatření, kterým aktualizovalo tzv. semafor. Semafor je nově relevantní pouze pro vstup cizinců.
Rozřazení zemí do barevných kategorií bude i nadále zachováno, ale bude mít – z hlediska občanů ČR – pouze informativní význam.
Do kategorie zemí s nízkým rizikem nákazy (zelená kategorie) patří Vatikánský městský stát. Z mimoevropských zemí nebo jejich částí pak Indonésie, Kolumbie, Korea, Katar, Kuvajt, Macao, Nový Zéland, Saudská Arábie, Peru, Spojené arabské emiráty, Rwanda, nebo Tchaj-wan.
Další kategorií jsou země nebo teritoria, které se vyznačují středním rizikem nákazy (oranžová kategorie). Do této kategorie se momentálně neřadí žádná ze zemí.
Semafor zahrnuje také kategorii zemí s vysokým rizikem nákazy (červená kategorie). Do této kategorie aktuálně nespadá žádná země.
Do kategorie zemí s velmi vysokým rizikem nákazy (tmavě červená kategorie) spadá Andorra, Belgie, Bulharsko, Dánsko, Chorvatsko, Francie, Finsko, Malta, Itálie, Lichtenštejnsko, Lotyšsko, Lucembursko, Nizozemsko, Kypr, Norsko, Německo, Maďarsko, Monako, Island, Irsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Estonsko, Litva, Polsko, Portugalsko vč. Madeiry a Azorských ostrovů, San Marino, Slovensko, Slovinsko, Švédsko, Španělsko vč. Baleárských a Kanárských ostrovů a Švýcarsko a ostatní třetí země mimo EU.
Kromě osob plně očkovaných a osob s prodělaným onemocněním covid-19 v posledních 180 dnech bude vstup do ČR bez dalších opatření (kromě vyplnění Příjezdového formuláře) také pro děti do 12 let.
Za očkované se považují ty osoby, které mají maximálně 270 dní od ukončeného očkování. Po posilovací dávce a v případě osob mladších 18 let platí očkovací certifikát neomezeně. Osoby očkované mimo Evropskou unii a osoby, které prodělaly onemocnění covid-19 v zahraničí si musí ověřit, zda je jejich certifikát uznávaný (Uznávání certifikátů o provedeném očkování z jiných zemí – Aktuální informace o COVID-19 (mzcr.cz).
U neočkovaných osob se při návratu do ČR bude od 15. února rozlišovat, zda se jedná o cestu po EU, nebo zda jde o cestu z mimounijní země. V případě cest po EU stačí předvstupní antigenní nebo PCR test. V případě návratu ze třetí země stačí českým občanům a rezidentům z EU předložit antigenní nebo PCR test, ostatní musí podstoupit výlučně PCR test. Předvstupní antigenní test nemusí podstoupit osoby, které do ČR cestují z unijní země individuální dopravou.
Následně musí všechny neočkované osoby po návratu do ČR z mimounijní země podstoupit další PCR test, a to 5. – 7. den po vstupu do ČR.
Platnost antigenních testů bude nově 24 hodin. V souladu s doporučením Rady EU se ruší tyto povinnosti v případě cest do 12 hodin a v případě tranzitu. V platnosti naopak zůstává výjimka ze vstupních pravidel v případě cest do sousedních zemí na dobu do 24 hodin.
I nadále zůstává také povinnost vyplnit Příjezdový formulář, a to bez ohledu na kategorii dané země.
(tzmz)
Kontroly inspekce práce odhalily v roce 2021 přes 3 tisíce nelegálně pracujících
Opava, 18. února 2022 – Přes částečné omezení kontrolní činnosti z důvodu pandemie covid-19 bylo v roce 2021 při kontrolách Státního úřadu inspekce práce zjištěno přes 3 tisíce nelegálně pracujících osob a za umožnění výkonu nelegální práce vyměřeny pokuty v celkové výši přesahující 190 miliónů korun.
Kontroly probíhaly v rámci naplánované a průběžně realizované kontrolní činnosti, ale v loňském roce proběhlo také několik mimořádných kontrolních akcí zaměřených na odhalování nelegálního zaměstnávání. Kontroly budou ve obdobném režimu pokračovat i v tomto roce.
(tzsúip)
Končí povinné testování na covid ve školách a firmách, možnost PCR testu zdarma zůstává
Od pátku 18. února 2022 přestává platit povinnost pro školy a zaměstnavatele testovat preventivně na nemoc covid-19. Současně je i nadále možnost nechat se otestovat dobrovolně, jsou určeny podmínky, kdy PCR testy uhradí pojišťovna.
Bude bochník chleba za 200 korun? Letos ne…
KOMENTÁŘ – Zdražování potravin nabírá na obrátkách. Meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny v lednu o 4,4 %, což je nejvíc od ledna 1993. Meziroční inflace je pak u spotřebitelských cen v lednu 2022 9,9 %. Jaký vývoj lze čekat letos a v následujících měsících a letech?
18. února – Výběr z médií: Podvodníci se štěňaty, rostoucí ceny energií a první plastová silnice v Česku
Český tisk v pátek nabízí například informaci o první budované silnici z plastu, píše o tom regionální Deník. Dodavatelé energií už nenabízejí speciální nabídky pro nově příchozí, zmizely i smlouvy na dobu neurčitou, informují Lidové noviny. Česko patří v boji s mrtvicí mezi špičku – to je titulek pátečního deníku Právo. A Mladá fronta DNES varuje před nákupem štěňat na internetu, přibývá totiž podvodníků. Výběr z médií připravil Radiožurnál.
Termín letošního Travelconu se přesouvá ze 7. a 8. na 21. a 22. dubna
Termín konání letošního Travelconu se mění. Šestý ročník odborné konference věnované problematice domácího turismu, tradičně pořádané Jihočeskou centrálou cestovního ruchu (JCCR), který měl původně proběhnout ve dnech 7. a 8. dubna, se s mírným posunem nakonec uskuteční 21. a 22. dubna. Akce se po dvou on-line ročnících znovu vrací do své původní prezenční formy.
„Původní plánovaný termín se bohužel kryje s jednáním Komise Rady Asociace krajů ČR pro cestovní ruch, kterého se budou účastnit i osobnosti cestovního ruchu, s nimiž počítáme jako s řečníky a hosty Travelconu. Proto jsme nuceni přesunout termín konference na už zmíněného 21. a 22. dubna 2022,“ vysvětlila koordinátorka registrací Travelconu Jaroslava Janečková.
Nadále ovšem platí, že konference se uskuteční ve dvou sálech multikina Cinestar v obchodním centru IGY v Českých Budějovicích. „Cena vstupenky činí 800 korun. Do konce února nabízíme možnost získání dvou vstupenek za cenu jedné po zadání kódu 1+1 při registraci. Veškeré potřebné informace a registrační formulář lze nalézt na webových stránkách konference www.travelcon.cz,“ poznamenala Janečková.
Podle ředitele JCCR Petra Soukupa hlavní téma konference určila nová vláda svým programovým prohlášením o cestovním ruchu. „Na Travelconu bychom proto zástupcům ministerstev klíčových pro cestovní ruch rádi dali prostor pro představení vizí na následující roky. Uvědomujeme si, jak důležitá je spolupráce se zahraničními partnery, z toho důvodu nebude chybět „česko-rakouský“ blok, věnovaný převážně kultuře. A v neposlední řadě nezapomeneme ani na nové trendy v turismu,“ zdůraznil Soukup.
Loňský ročník Travelconu si zájemci mohou stručně připomenout zde. „Webové stránky se budou postupně plnit informacemi o přednášejících i jednotlivých přednáškách. Spolupořadatelem letošního ročníku je již tradičně Destinační společnost Českobudějovicko-Hlubocko, hlavním partnerem agentura CzechTourism a hlavním mediálním partnerem COT group,“ doplnila koordinátorka programu Marie Machalová.
(tzjccr)
PENNY – Šetřete energie s námi
PENNY snižuje spotřebu energie rychleji, než plánovalo. Od roku 2014 na svých prodejnách snížilo spotřebu elektrické energie o 13 %, v rámci svých distribučních center pak o 25 %. Celkově pak snížilo svoji uhlíkovou stopu o polovinu. PENNY tak plní své cíle, když si před 10 lety stanovilo dva hlavní cíle, a to snížit do roku 2022 spotřebu energií o 9,3 %, a zároveň snížit emise CO2 o 23 %.
Na snížení energetické náročnosti prodejen má největší podíl modernizace celé obchodní sítě. Tu začalo PENNY v roce 2017 a bude dokončena v letošním roce. „V rámci přestavby každé prodejny vyměňujeme prakticky všechna elektrická zařízení. Dochází k výměně světel za LED svícení, a to jak vnější, tak vnitřní. Instalujeme nejmodernější chladící a mrazící boxy, loni jsme instalovali na desítkách prodejen solární technologii, využíváme zpětné odpadní teplo z mrazící a chladící techniky a u nových prodejen navíc i tepelná čerpadla, a tak dále. Od roku 2020 také nakupujeme ze 100 % zelenou energii,“ popisuje Václav Šíma, vedoucí stavebního oddělení PENNY.
Pouze v případě instalace LED osvětlení na všech prodejnách se jedná o úsporu takového množství elektrické energie, kterou spotřebuje více než 500 českých domácností žijících v bytě 3+1. Solární technologie pak pokrývá u každé prodejny až 40 % její celkové spotřeby. „Udržitelnost a ochrana životního prostředí je nejen pro celou skupinu REWE, ale i pro nás v České republice, jednou z nejdůležitějších oblastí. Uvědomujeme si, že naše činnost má dopad na životní prostředí, a právě proto je naším cílem tento dopad nejen snižovat, ale současně se snažíme dávat i něco navíc. Kromě dlouhodobého programu energetických úspor tedy podporujeme výsadbu nových stromů v rámci projektu Sázíme budoucnost, vracíme včelstva do přírody nebo pomáháme uklízet v rámci projektu Ukliďme Česko,“ vyjmenovává aktivity PENNY pro zlepšení prostředí, ve kterém žijeme, generální ředitel Jens Krieger.
V rámci hospodaření s energiemi je PENNY už od roku 2017 držitelem certifikace ISO 50001, která potvrzuje plnění mezinárodních standardů hospodaření s energiemi. Věnuje se také vzdělávání zaměstnanců v rámci projektu Energetického Managmentu. „Vnímáme, že je potřeba zvyšovat obecné povědomí o tom, jak se chovat hospodárně a šetrně. Přitom stačí tak málo, a to nejen v práci, ale i doma. Vypínat nepoužívané spotřebiče, třeba po odchodu z kanceláře počítač, klimatizaci nebo třeba i lampičku, zkrátka zbytečně nesvítit, hlídat námrazu, jak doma v lednici nebo na prodejnách v chladících boxech či hlásit závady na vybavení,“ radí, jak ušetřit, Václav Šíma. Nejenže jde o ekonomický přínos, ale je spočítáno, že kdyby každá domácnost v České republice ročně ušetřila 54 kWh, pak by bylo možné odstavit 1,5 bloku klasické uhelné elektrárny. A kdyby to udělaly všechny domácnosti v Evropě, nemuselo by existovat 91 uhelných elektráren nebo 1,4 bloku jaderné elektrárny.
(tzpenny)
20 let spolupráce mezi Jihočeským krajem a Dolními Rakousy přinesly podporu přeshraniční dopravě, hospodářství i cestovním ruchu
Mobilita bez hranic, Hospodářská platforma či Památky žijí. To jsou příklady projektů 20leté spolupráce Jihočeského kraje a Dolních Rakous v rámci Euroregionu Silva Nortica. Jejím cílem je vzájemná podpora v oblasti přeshraniční dopravy, rozvoje hospodářství či cestovního ruchu. U příležitosti uvedeného 20. výročí to uvedl náměstek hejtmana pro kulturu Pavel Hroch. Konkrétně během vernisáže výstavy Silva artis, která se konala letos v polovině února v Třeboni.
Hroch zároveň sdělil, že během zmíněného období Jihočeši se svými rakouskými sousedy společně oslavili rozšíření Schengenského prostoru v roce 2004 v Českých Velenicích či 10. výročí od založení euroregionu v roce 2012 v Hospodářském parku České Velenice / Gmünd. „V roce 2004 se Euroregion Silva Nortica stal Správcem Fondu malých projektů a tuto činnost vykonává doposud, tedy celých 18 let. Ve čtyřech programových obdobích byly podpořeny stovky malých projektů za miliony eur. Administrace Fondu malých projektů se stala hlavním územním přínosem euroregionu a ukázala, že fond je významným nástrojem pro podporu přeshraniční spolupráce,“ dodal náměstek hejtmana.
Budoucnost euroregionu pak Hroch vidí například právě v pokračování Fondu malých projektů v programovém období 2021 až 2027, ve kterém by měly být opět podpořeny kromě projektů „people-to-people“ také malé investiční projekty v oblasti cestovního ruchu. Zároveň mají být dále podporovány projekty přeshraniční spolupráce členských měst a obcí euroregionu, různých typů škol a dalších zařízení – kulturních, sportovních, vzdělávacích, zdravotnických apod. „Pokračování spolupráce v Evropské unii nám dává naději, že společně překonáme všechny zdravotnické, klimatické a hospodářské výzvy, které jsou před nás v současné době kladeny. Jen tak můžeme společně dosáhnout těch cílů, se kterými jsme před 20 lety náš Euroregion Silva Nortica zakládali,“ uzavřel náměstek hejtmana.
(tzjč)
Skvělé sněhové podmínky a spousta zábavy s lišákem Foxem i Policií ČR
Skvělé sněhové podmínky, 11 km upravených sjezdových tratí a na sjezdovce Školní ještě více zábavy v malém snowparku. To vše nabízí Skiareál Lipno, který je otevřen denně od 8.30 do 16 hodin a pro večerní lyžování od 18 do 21 hodin. Kupte si celodenní skipas a využijte večerního lyžování zdarma. Dobít energii před večerem můžete hned pod sjezdovkou v restauraci Stodola nebo ve Foodtrucku na lyžařském náměstí.
Podmínky pro lyžování jsou v největším jihočeském skiareálu skvělé. Na svazích leží více než 70 cm technického i přírodního sněhu, v provozu jsou všechny čtyři lanovky, které díky pohyblivým kobercům umožňuji pohodlný nástup nejen zkušeným lyžařům ale i začátečníkům. Těm slouží také čtyři pojízdné koberce ve výukovém hřišti Foxpark, kam mají všichni vstup zcela zdarma. „Rodičům, kteří si netroufnou učit své ratolesti nebo i sebe sama bez odborné rady, jsou k dispozici proškolení profesionálové z lyžařské školy Skischool Lipno. Ta letos nabízí nejen individuální či skupinovou výuku, ale například také večerní trénink s instruktory, který je vhodný pro všechny, kteří si chtějí osvojit svůj lyžařský um či posunout své zkušenosti o něco výš,“ připomíná tisková mluvčí Skiareálu Lipno Olga Kneiflová. Při výuce nevynechají ani malý snowpark, který je i přes den připraven pro ještě více zábavy na sněhu na sjezdovce Školní.
Při zakoupení večerního tréninku není třeba kupovat skipas. Skipas na večerní lyžování nemusí kupovat ani ti, kteří už mají jednodenní, pětidenní a šestidenní skipas. Večerní lyžování pak mají v ceně. Lyžařům, kterým spíše, než ze svahu dolů dělá radost běh uprostřed šumavských lesů, je na Pasečné k dispozici 12 km upravených běžkařských tratí na české straně a 26 km tratí na straně rakouské.
Karneval s lišákem Foxem i bezpečnostně preventivní akce s Policií ČR
Je nejvyšší čas vymyslet letošní karnevalový kostým. Všemi dětmi vyhledávaný karneval na lyžích se bude konat ve Skiareálu Lipno poslední únorovou sobotu, tedy 26. února. Na všechny čeká malování na obličej, výroba lišákových škrabošek či tradiční sjezd všech karnevalových masek po sjezdovce Jezerní.
O pár dní později, ve středu 2. března se na svazích lipenského areálu můžete potkat s příslušníky Policie České republiky. Tentokrát ale nebudou rozdávat pokuty, i když rychlost měřit budou. Policisté a preventisté budu všem návštěvníkům areálu a zejména lyžařům, připomínat zásady bezpečného chování na sjezdovce. Připraveny budou soutěže o drobné dárky a také kartičky s policejním sněhulákem, kterým připomenou dodržování lyžařského desatera. Dopravní policisté budou vybaveni také ručním laserovým radarem, kterým budou informativně měřit rychlost sjíždějících lyžařů.
Procházka v korunách stromů a jitrnice ve Stodole
Doplnit energii vydanou na svahu můžete v restauraci Stodola. Po celý únor nabízí kromě jiného také zabijačkové speciality a od středy do neděle, vždy od 18.30 do 21.30 hodin také večerní animace pro děti. V uvedených dnech jsou pro hosty restaurace k dispozici profesionální animátorky, které děti zabaví malováním, vyráběním či jinou oblíbenou zábavou.
A pokud ještě nevíte, jak zpívá drozd, sýkorka či konipas, měli byste vyrazit na vrchol Stezky korunami stromů. Ta skýtá nejen nádherné výhledy do okolní krajiny, ale také poznatky z ptačí říše a na samém vrcholku 40m věže má i originální ptačí hodiny. Stezka má otevřeno denně od 10 do 16 hodin a pohodlně se k ní dostanete procházkou či z centrálního parkoviště Stezkabusem.
(tzok)
Více než polovina kontrolovaných ručních zvedáků nesplnila technické požadavky
(Praha, 17. únor 2022) Česká obchodní inspekce provedla v minulém roce kontrolní akci zaměřenou na plnění technických požadavků, které musí být dodržovány u ručních zvedáků dodávaných na tuzemský trh.
Celkem zkontrolovala 26 výrobků a nedostatky zjistila u 14 výrobků. Jeden výrobek byl vyhodnocen jako nebezpečný a bylo nařízeno jeho stažení z trhu, protože z důvodu nedostatečné konstrukční pevnosti by mohlo dojít k deformaci zvedáku a následnému zřícení vozidla.
(tzčoi)
Zdravotní pojišťovny odloží vracení desetikorun za lékové přeplatky
Zdravotní pojišťovny budou nově vracet pouze ty přeplatky za léčiva nad limit, které v souhrnu přesáhnou 200 korun za rok. O desetikoruny ale pojištěnci nepřijdou.
17. února – Výběr z médií: Sanitka fiktivně vozila pacienty, změna zákona namířená proti kartelům i mizí autovraky
V českém tisku se ve čtvrtek dočtete, že soukromá sanitka roky fiktivně vozila pacienty a účtovala za to peníze od Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra. Zjistily to Hospodářské noviny. Antimonopolní úřad chce podle deníku E15 změnu zákona, která mu otevře policejní spisy. Spisy a taky odposlechy mu mají pomoct proti kartelům. Více se dočtete ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Vláda schválila covidové programy pro podnikatele. Do týdne MPO vypíše podporu pro adventní trhy
Vláda schválila covidové programy pro podnikatele. Do týdne MPO vypíše podporu pro adventní trhy
Ministerstvo průmyslu a obchodu spustí programy na podporu podnikatelů, na které v loňském listopadu a prosinci dopadla vládní protiepidemická opatření. Pomoc se bude týkat oblastí cestovního ruchu, stravování, ubytování, prádelen, pořádání akcí, eventů a zájezdové dopravy.
„Jdeme cestou adresné podpory pro ty, kteří ji opravdu potřebují a kterým minulá vláda ze dne na den znemožnila nebo omezila podnikání. Připravili jsme programy dle nejvíce zasažených oblastí,“ říká ministr průmyslu a obchodu Josef Síkela s tím, že jako první vypíše ministerstvo průmyslu program COVID – Adventní trhy. „Pokud nenastane něco nepředvídatelného, program vypíšeme přibližně do týdne a za tři týdny by měly být připraveny peníze pro první příjemce,“ dodává ministr Síkela.
Pro podnikatele z oblasti cestovního ruchu a pořádání akcí a eventů budou připraveny nové výzvy v rámci programů COVID – Nepokryté náklady – Sektorová podpora a COVID 2022 – Sektorová podpora, pro stánkaře pak COVID – Adventní trhy. Pro podnikatele z oblasti zájezdové dopravy bude připravena výzva programu COVID BUS.
Podpořeny budou podnikatelské subjekty z oblasti:
a) Cestovního ruchu:
* Poskytovatelé stravovacích služeb – restaurace a stravovací zařízení.
* Poskytovatelé krátkodobých a rekreačních ubytovacích služeb a prádelny.
* Cestovní agentury a kanceláře.
b) Pořádání akcí a eventů (organizátoři sportovních, kulturních, konferenčních, veletržních a dalších akcí včetně navazujících technických služeb).
c) Zájezdové dopravy.
COVID – Adventní trhy
Maximální podpora pro stánkaře se bude odvíjet od počtu jejich stánků a dnů, kdy měl trvat adventní trh. Kdo měl jeden stánek, tak za jeden den, kdy měl zavřeno, bude mít nárok na 5 tisíc korun. Ten, kdo měl dva stánky, bude mít nárok na 8 tisíc/den a stánkaři se 3 a více stánky budou moci dostat 11 tisíc korun/den. Maximální podpora pro jednoho stánkaře za 30 dní tedy bude 330 tisíc korun.
COVID – Nepokryté náklady – Sektorová podpora
Z programu budou moci čerpat podnikatelé, kterým v období od 1. listopadu do 31. prosince 2021 poklesl obrat alespoň o 50 % oproti stejnému období roku 2019 (2018). Pro organizátory akcí je pak rozhodné období 1. listopad 2021 až 28. únor 2022. Žadatelům bude poskytnuta podpora ve výši 50 % nepokrytých nákladů (70 % pro organizátory akcí). Maximální možná výše podpory na jednoho žadatele činí 1,5 mil. Kč (3 mil. Kč pro organizátory akcí). Alokace výzvy je 2 mld. Kč.
COVID 2022 – Sektorová podpora
Podpora je určená pro podnikatele s poklesem tržeb za rozhodné období alespoň o 50 %. Za každého zaměstnance v pracovním poměru získá jeden žadatel 500 Kč na den. Žádat mohou podnikatelé ve výše uvedených sektorech (kromě zájezdové dopravy). Podpora bude poskytována na období od 1. listopadu do 31. prosince 2021 do maximální výše 1,5 mil. Kč (pro organizátory kulturních a sportovních akcí vč. organizátorů seminářů, konferencí a veletrhů od 1. listopadu 2021 do 28. února 2022 do maximální výše 3 mil. Kč). Předpokládaná alokace je 1,75 mld. Kč.
COVID BUS
Podpora je zaměřena na ty zájezdové dopravce, kterým od 1. listopadu do 31. prosince 2021 poklesl obrat nejméně o 50 % ve srovnání se stejným obdobím roku 2019. Jeden žadatel může získat maximálně 2,5 mil. Kč, výše podpory bude i nadále odvozena od emisní třídy autobusu. Zohledněna je také kapacita autobusu dle míst na sezení. Alokace programu je 400 mil. Kč, pomoc bude vyhodnocena a proplacena v 1. pololetí roku 2022.
Žádosti v jednotlivých výzvách z programů COVID 2022 – Sektorová podpora, COVID – Nepokryté náklady – Sektorová podpora a COVID – Bus nelze vzájemně kombinovat. A nelze je kombinovat ani s COVID – Adventní trhy. Další informace k programům budou k dispozici v rámci jednotlivých výzev vypsaných na webu MPO. Předpokládaná alokace programů na pomoc podnikatelům je zhruba 5 mld. Kč.
(tzmpo)
Přeplatky za rok 2021: VZP vrátí klientům rekordních 600 milionů
Za rok 2021 vrací VZP svým klientům částku dosahující téměř 600 milionů korun za doplatky na léčivé přípravky a potraviny pro zvláštní lékařské účely. Vyplacení přeplatků se týká 534 tisíc klientů VZP. Průměrná výše přeplatku v roce 2021 činila 1 122 Kč. Zdravotní pojišťovna sleduje celkovou výši započitatelných doplatků a vrací je klientům automaticky.
Počet klientů, kterým budou vráceny přeplatky, stoupl v roce 2021 o 7 % oproti roku předešlému a rozrostl se napříč všemi věkovými kategoriemi. Nejpočetnější skupinou jsou senioři nad 70 let (téměř 458 tisíc klientů) a vráceno jim bude 81 % z celkové částky, téměř 488 milionů. V meziročním srovnání VZP vyplatí svým klientům za rok 2021 téměř o 48 milionů korun více než v roce 2020.
(tzvzp)
Brýlové čočky nově pojišťovny hradí do 17 let
Pokud má vaše dítě čerstvě 15 let a nosí dioptrické brýle, zpozorněte. Od ledna máte nárok na hrazené brýlové čočky. Ale jen do 18. narozenin a pouze jednou za 3 roky.
Cestování bude jednodušší, pro návrat do ČR platí ode dneška nové podmínky
Ministerstvo zdravotnictví vydalo s účinností od 15. února 2022 nové ochranné opatření, které se týká návratu nebo příjezdu do ČR ze zahraničí. Nově se již nebude využívat tzv. semafor a podmínky pro návrat mají být jednodušší, zejména pro očkované.
16. února – Výběr z médií: zjednodušení pracovních víz, zastavění okolí nádrže Džbán i nahřívání plic laserem
V českém tisku se ve středu dočtete, že v souvislosti se situací na Ukrajině jsou ve střehu také české podniky. Tlačí na vládu, aby zjednodušila získání pracovních víz pro snazší zaměstnávání lidí z Ukrajiny, píší Hospodářské noviny. Pražští radní jsou podle Práva proti zastavění okolí nádrže Džbán ve Vokovicích. Developer tam usiluje o výstavbu bytových a administrativních budov. Více se dočtete ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Pro dospělé bez 3. vakcíny proti covidu se zkracuje platnost očkovacího certifikátu
Dospělí, kteří dostali jediné nebo druhé očkování proti covidu před více než 9 měsíci, v úterý přijdou o očkovací certifikát. Platnost dokumentu se po dvou odkladech zkrátí.
15. února – Výběr z médií: nový koncept výuky na školách, dotace na brownfieldy nebo rostoucí ceny garáží
Český tisk v pondělí nabízí třeba informaci o tom, že chůze je nejlepší z nástrojů, jak se bránit civilizačním chorobám. Podle vědců pomáhá zejména, když lidé chodí pravidelně, píše o tom Regionální Deník. Hospodářské noviny se věnují novému konceptu výuky na českých školách. V Mf Dnes se zase dočtete, že obce budou moci žádat o státní dotace na obnovu takzvaných brownfieldů. Více se dočtete ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Přichází 24. ročník soutěže Zlatý erb. Ponese důraz na informační hodnotu městských a obecních webů
Jihočeský kraj ve spolupráci se spolkem Český zavináč vyhlašuje krajské kolo 24. ročníku soutěže Zlatý erb. Smysl soutěže spočívá nejen ve vlastním srovnání webů měst a obcí. Jejich webmasterům a provozovatelům poskytuje také zpětnou vazbu, užitečné informace a inspirace pro další zlepšování webů.
„Jihočeský kraj má již tradičně v této soutěži velmi silnou účast a já věřím, že letos to bude stejné. Je dobré vidět, že našim obcím a městům záleží na dobré komunikaci se svými občany,“ řekla náměstkyně jihočeského hejtmana pro IT a e-government Lucie Kozlová.
Pro letošní ročník se pořadatelé rozhodli výrazně inovovat a zjednodušit hodnotící kritéria v krajských kolech s důrazem na informační hodnotu pro občany i návštěvníky měst a obcí. Zlatý erb tak získal přídomek „ročník služeb“. K inovaci vedla široká diskuse jak s hodnotiteli, tak se samotnými účastníky soutěže. Hodnocení proběhne formou jednoduše formulovaných a snadno kontrolovatelných otázek. Vynechána byla kritéria, kde subjektivní pohled porotců mohl vést k rozdílům v hodnocení.
„Účast v soutěži má samá pozitiva. Jednak je zdarma, a kromě hlavního benefitu, tedy auditu webových stránek, budou v celostátním kole navíc uděleny ceny za nejlepší inovativní služby a projekty Smart City a Cena za nejlepší turistickou prezentaci, kde se mimo měst a obcí mohou účastnit i kraje, regiony a organizace turistických managementů. Ráda bych tedy vyzvala všechna města i obce, aby informace pro turisty, které na svých stránkách uvádějí, přihlásily do soutěže také. U nás v jižních Čechách jich máme opravdu dost a hodnocení celostátní poroty pro ně může být přínosné,“ uvedla Kozlová s tím, že přihlášky do soutěže je možné již posílat.
Krajského kola soutěže Zlatý erb se mohou zúčastnit města a obce kraje se svými oficiálními webovými stránkami, elektronickými službami a turistickými webovými prezentacemi. Formulář přihlášky do soutěže je k dispozici na webové stránce soutěže https://www.zlatyerb.cz. Uzávěrka příjmu přihlášek je stanovena na 7. 3. 2022, porota zahájí své hodnocení o měsíc později.
Soutěž Zlatý erb se v Jihočeském kraji těší mimořádné oblibě. Právě od nás dorazil do minulého ročníku největší počet přihlášených ze všech krajů České republiky. Úspěšné byly webové prezentace Tábora, Dačic a Pištína. Zasloužily si tak postup do celostátního kola, kde bodoval Tábor s portálem „Vítejte v Táboře“ a získal Cenu ministryně pro místní rozvoj za nejlepší turistickou prezentaci.
(tzjč)
Od června se důchody zvýší v průměru o více než tisícikorunu
Od letošního června budou starobní důchodci dostávat o 8,2 procenta větší procentní výměry svých důchodů. V průměru jim tak na účet přijde o 1017 korun víc. Mimořádné zvýšení si vyžádal růst cen, který od loňského června přesáhl zákonem stanovených 5 procent.
„Vláda bude zvýšení projednávat na přelomu února a března. Všichni, kterých se zvýšení týká, dostanou oznámení o konkrétním zvýšení jejich důchodu ještě v březnu, aby se co nejdříve dozvěděli, s čím mohou počítat. První zvýšené důchody se budou vyplácet v letošním červnu,“ upřesnil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Podle něj jsou senioři velmi zranitelnou skupinou, na kterou rostoucí ceny citelně dopadají. „Proto je mimořádné navýšení penzí rozhodně na místě,“ dodává.
Od června letošního roku zůstává takzvaná základní výměra stejná, ale zvyšují se procentní výměry důchodů. Růstu cen odpovídá jejich navýšení o 8,2 procenta, což znamená, že průměrný starobní důchod se zvýší o 1017 korun. Celkem se s ohledem na valorizaci vyplatí seniorům z důchodového systému navíc 20 miliard korun, přičemž vojáci a policisté dostanou přidáno z rozpočtů ministerstev obrany a vnitra.
Naposledy se důchody zvyšovaly letos v lednu, a to v průměru o 805 korun. V součtu tak letos důchodci dostanou průměrně 1822 Kč navíc, s další valorizací se počítá v lednu roku 2023. Podmínkou pro mimořádnou valorizaci penzí bylo, aby od loňského června (tehdy se o zvyšování důchodů rozhodovalo naposledy) růst cen dosáhl minimálně 5 procent.
(tzmpsv)
Inflaci výrazně zrychlily zejména ceny energií
Spotřebitelské ceny se v lednu meziměsíčně zvýšily o 4,4 %. Vyšší meziměsíční růst byl v novodobé historii Česka zaznamenán jen v lednu 1993 v důsledku zavedení DPH. Za současným cenovým vývojem stojí zejména vyšší ceny energií pro bydlení. V celoroční kumulaci vzrostly spotřebitelské ceny oproti lednu 2021 o 9,9 %.
„Po skončení transformace ekonomiky v 90. letech se inflace ustálila na ročních hodnotách kolem 2–3 %. Jedinou výjimkou byl rok 2008 s roční inflací 6,3 % způsobenou administrativními zásahy ve formě zvýšení DPH a zavedení poplatků ve zdravotnictví. Lednovou hodnotou meziročního indexu spotřebitelských cen 9,9 % se tak v inflaci vracíme do turbulentních devadesátých let,“ říká Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu. Dokonce i celkový index s vynecháním zboží s administrativně ovlivňovanými cenami dosáhl v lednu vysoké hodnoty 9,1 %.
Ceny v oddíle bydlení se za jediný měsíc zvýšily o 9,6 %, z toho zejména ceny elektřiny o 38,6 %, zemního plynu o 31,3 % a tepla a teplé vody o 9,9 %. „Aktuální zvýšení spotřebitelských cen bylo sice ovlivněno návratem DPH u cen elektřiny a zemního plynu, ale i tak je navýšení u energií značné a dle informací avizovaných dodavateli není konečné,“ upozorňuje Marek Rojíček. Už nyní ceny elektřiny dosahují meziročního růstu o 18,8 %, ceny zemního plynu o 21,5 % a ceny tepla a teplé vody o 12,0 %.
K mimořádnému pohybu cen v lednu došlo také u potravin s průměrným meziměsíčním růstem 4,4 %, který byl prakticky plošný. „Díky spolupráci se všemi významnými maloobchodními řetězci s potravinami a nápoji, od kterých máme k dispozici úplná data o prodejích a cenách z pokladen, jsme schopni velmi přesně a spolehlivě provádět cenový monitoring. Víme proto, že poměrně výrazně poskočily například ceny margarínu a ostatních rostlinných tuků o 15,3 %, vajec o 12,9 %, čerstvých ryb o 12,7 %, drůbeže o 8,5 %, brambor o 8,3 %, čerstvého ovoce o 7,5 %, chleba o 6,9 % a kávy o 6,2 %,“ uvádí Jiří Mrázek, ředitel odboru statistiky cen ČSÚ.
Pozadu za potravinami nezůstaly v lednu v meziměsíčním cenovém porovnání ani alkoholické nápoje s růstem u vína o 8,9 %, lihovin o 7,3 % a piva o 4,6 %. Přestože většina cen potravin a nápojů zaznamenala výraznější růst až v poslední době, u některých se již projevil pohyb i během roku 2021. Například ceny olejů a tuků od ledna 2021 vzrostly již o 25,9 %, cukru o 21,1 % a mouky a jiných obilovin o 19,3 %.
Vzestup cen za poslední půlrok je výrazný všude v Evropě, nicméně Česká republika a Slovensko se v tuto dobu držely spíše průměru. Prosincový český harmonizovaný index spotřebitelských cen (HICP) za úhrn v meziročním vyjádření dosáhl 5,4 % a slovenský 5,1 % při průměru celé EU 5,3 % (Eurozóna 5,0 %). V lednu 2022 ale český HICP vzrostl na hodnotu 8,8 % a slovenský (dle odhadu) velmi podobně na 8,5 %, přičemž lednový odhad za Eurozónu, který se od čísla za celou EU (jež není zatím známo) liší zpravidla jen velmi málo, uvádí hodnotu 5,1 %.
„Za růstem inflace v Evropě stojí především ceny energií. Zpočátku roku 2021 se to týkalo pohonných hmot, posléze se zvedaly ceny elektřiny a od druhé poloviny roku 2021 pak zejména plynu. Tyto cenové nárůsty jsou ale při srovnání jednotlivých zemí co do intenzity i načasování velmi nerovnoměrné,“ říká Jiří Mrázek. Ceny energií pro bydlení, kam kromě plynu a elektřiny patří i tepelná energie, vykázaly v prosinci 2021 nejvyšší meziroční růsty v Estonsku (o 77,8 %), Nizozemí (o 74,9 %), Belgii (o 57,4 %) a ve Španělsku (o 54,8 %), naopak nejnižší na Slovensku (pokles o 3,9 %) a v České republice (díky dočasnému odpuštění DPH dokonce pokles o 8,5 %). „Situace v cenách energií v Česku se začíná dramaticky měnit od ledna 2022, a to je i jedním z důvodů návratu české inflace na historicky obvyklejší přední místa v evropském žebříčku,“ uzavírá Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu.
(tzčsú)
VZP „naočkovala“ proti covidu 15 tisíc lidí. O mobilní očkovací tým projevila zájem každá třetí oslovená firma, zájem o vakcinaci však postupně klesá
Projekt „VZP Očkuje“ spustila pojišťovna v prosinci loňského roku v reakci na znepokojivý vývoj pandemie. S nabídkou očkování oslovují regionální pobočky VZP zaměstnavatele regionu, místní samosprávy, ale i zdravotní či sociální zařízení.
„Když jsme začínali, byla to pro nás zcela nová zkušenost a popravdě jsme netušili, jaký zájem můžeme očekávat. Reakce ale byla velmi vstřícná. Každá třetí oslovená firma o zajištění očkování svých zaměstnanců na pracovišti projevila zájem. Někde jsme zajišťovali desítky vakcín, jinde jich byly stovky,“ říká Ivan Duškov, náměstek ředitele VZP pro služby klientům. Po dvou měsících se počet očkovaných díky projektu blíží 15 000, mobilní očkovací týmy VZP ale mohou vyjíždět až do konce března.
Očkování mobilním očkovacím týmem regionální pracoviště VZP dosud realizovala ve více než stovce míst, patří mezi ně společnosti jako Letiště Praha nebo JE Dukovany, ale také desítky menších podniků. Největší zásah pak mají ty projekty, kdy očkování regionální pracoviště VZP zajišťují pro obce a města, v těchto případech byla vakcína podána 9 590 lidem. Nejvíce očkovacích výjezdů mobilních týmů se dosud podařilo zorganizovat RP Plzeň, kam spadá kromě Plzeňského kraje také kraj Karlovarský a Jihočeský.
VZP plánuje projekt ukončit na konci března. „Dnes sledujeme stejný trend jako další očkovací místa. S tím, jak dochází k postupnému zklidňování epidemické situace a plánuje se rozvolnění restrikcí, zájem o očkování logicky klesá. Regionální pracoviště ale zatím další výjezdy do firem i obcí stále připravují,“ doplňuje Ivan Duškov. Například Regionální pobočka Ostrava bude v nadcházejících dnech realizovat sérii očkování. V pondělí 14. 2. se budou moci nechat zájemci naočkovat v Uničově, ve středu proběhne obdobná akce ve Studénce, ve čtvrtek ve Vítkově nebo ve Slavičíně. Zájemci o zajištění mobilního očkovacího týmu z řad firem i obcí se mohou hlásit pojišťovně také napřímo, a to prostřednictvím webového formuláře, který najdou na www.vzpockuje.cz.
(tzvzp)
Jihočeská centrála cestovního ruchu už naplno rozjela přípravu letošního Travelconu
Přes 600 registrovaných účastníků, 50 přednášejících a více než 1500 zhlédnutí záznamu programu, který zahrnoval 20 odborných témat, rozebíraných do detailu ve třech sálech v Českých Budějovicích a Praze, spolu s vyhlášením Velké ceny cestovního ruchu. Takový byl loňský pátý ročník dnes už tradiční konference cestovního ruchu Travelcon v režii Jihočeské centrály cestovního ruchu (JCCR). Letošní šestý ročník se uskuteční ve dnech 7. a 8. dubna a vrací se do původní prezenční formy.
„Hlavní téma konference určila nová vláda svým programovým prohlášením o cestovním ruchu. Na Travelconu bychom proto zástupcům ministerstev klíčových pro cestovní ruch rádi dali prostor pro představení vizí na následující roky. Uvědomujeme si, jak důležitá je spolupráce se zahraničními partnery, z toho důvodu nebude chybět česko-rakouský blok, věnovaný převážně kultuře. A v neposlední řadě nezapomeneme ani na nové trendy v turismu,“ vyjmenoval ředitel Jihočeské centrály cestovního ruchu Petr Soukup tři hlavní tematické okruhy programu.
Konferenci budou moci ve dvou sálech kina Cinestar v obchodním centru IGY v Českých Budějovicích navštívit všichni zájemci, kteří si zakoupí on-line vstupenku: „Cena vstupenky činí 800 korun. Do konce února nabízíme možnost získání dvou vstupenek za cenu jedné po zadání kódu 1+1 při registraci. Veškeré potřebné informace a registrační formulář najdete na webových stránkách konference www.travelcon.cz,“ poznamenala koordinátorka registrací Jaroslava Janečková.
Loňský ročník si pak lze stručně připomenout zde. „Webové stránky se budou postupně plnit informacemi o přednášejících i jednotlivých přednáškách. Spolupořadatelem letošního ročníku je již tradičně Destinační společnost Českobudějovicko-Hlubocko, hlavním partnerem agentura CzechTourism a hlavním mediálním partnerem COT – Celý o turismu,“ doplnila koordinátorka programu Marie Machalová.
(tzjccr)
Každá třetí kontrola u prodejců pyrotechniky odhalila porušení zákona
(Praha, 14. únor 2022) Česká obchodní inspekce vyhodnotila kontrolní akci, která se uskutečnila ke konci roku 2021, kdy má spotřebitelská veřejnost zvýšený zájem o koupi zábavní pyrotechniky.
Od 29. listopadu do 31. prosince 2021 ČOI provedla 185 kontrol a porušení právních předpisů zjistila při 62 kontrolách (33,5 %). Obchodníci nejvíce porušovali zákon o pyrotechnice ve vedení evidence skladovaných pyrotechnických výrobků a nedodržení obecných požadavků na skladování pyrotechnických výrobků. V rámci této akce zakázala prodej 1 201 kusů pyrotechnických výrobků.
(tzčoi)
Vývozní a dovozní ceny v roce 2021 výrazně vzrostly
V prosinci 2021 vývozní ceny meziměsíčně vzrostly o 0,9 %, dovozní ceny o 0,8 %. Směnné relace dosáhly hodnoty 100,1 %. Meziročně vývozní ceny vzrostly o 11,4 %, dovozní ceny o 13,9 %. Směnné relace dosáhly hodnoty 97,8 %. V průměru za rok 2021 v porovnání s rokem 2020 se ceny vývozu zvýšily o 5,8 %, ceny dovozu o 6,1 % a směnné relace činily 99,7 %.
„Ceny vývozu a dovozu se v průměru v roce 2021 oproti roku 2020 významně zvýšily, ve vývozu o 5,8 % a v dovozu o 6,1 %. Značný vliv na tento vývoj měla minerální paliva, která zaznamenala růst ve vývozu o 57,9 % a v dovozu o 68,8 %. Zvýšily se zejména ceny elektřiny, plynu, ropných výrobků, dřeva, železa a oceli,“ upozorňuje Vladimír Klimeš, vedoucí oddělení statistiky cen průmyslu a zahraničního obchodu ČSÚ.
Podrobnosti naleznete v dnes vydané Rychlé informaci: https://www.czso.cz/csu/czso/cri/indexy-cen-vyvozu-a-dovozu-prosinec-2021
(tzčsú)
Cenová hladina z prosince na leden vzrostla o 4,4 %
Spotřebitelské ceny se meziměsíčně zvýšily o 4,4 %. Tento vývoj byl ovlivněn zejména vyššími cenami v oddíle bydlení. Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v lednu o 9,9 %, což bylo o 3,3 procentního bodu více než v prosinci.
„Spotřebitelské ceny vzrostly oproti loňskému lednu o téměř 10 %. Je to nejvíce od července 1998, kdy meziroční růst cen dosáhl hodnoty 10,4 %. Největší vliv na výši lednového meziročního indexu měly ceny bydlení, pohonných hmot a potravin,“ uvádí Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ.
Podrobnosti naleznete v dnes vydané Rychlé informaci: https://www.czso.cz/csu/czso/cri/indexy-spotrebitelskych-cen-inflace-leden-2022
(tzčsú)
14. února – Výběr z médií: součástka pro družici, založení nové firmy i nedostatek míst pro týrané ženy
V českém tisku se v pondělí dočtete, že v Česku se bude vyrábět součástka, která poletí do vesmíru. Vědci v Brně vyhráli zakázku na unikátní zařízení pro družici, píšou Hospodářské noviny. Založení nové firmy by podle E15 mohlo být jednodušší. Usiluje o to ministr spravedlnosti Pavel Blažek. Podle jeho návrhu nebude potřeba mít před vznikem korporace živnostenské oprávnění. Více se dočtete ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
