AKTUÁLNÍ KOMENTÁŘ ERIKA BESTA: Média pod vlivem CIA

AKTUÁLNÍ KOMENTÁŘ ERIKA BESTA: Média pod vlivem CIA

V nedělním rozhovoru pro Blesk hovořil prezident Miloš Zeman o únicích informací: „BIS je něco jako děravý cedník, ze kterého utíkají informace většinou prostřednictvím toho bakalovského časopisu, jak on se jmenuje, Respekt, že?“
Pokud je toto konstatování prezidenta vůbec pravda, pak BIS není jedinou zpravodajskou službou, která využívá média k dosažení svých cílů. Zde je překlad pasáže o CIA z květnového článku konzervativního amerického spisovatele Petera Van Burena:
Leon Panetta, někdejší ředitel CIA, nepokrytě vysvětlil, že agentura před volbami ovlivňovala zahraniční média, aby „v dané zemi změnila postoje“. Metodou bylo „v určitém státě nebo v určitém regionu získat média, jež by mohla být velmi dobře využita k tomu, aby byla schopna předat jisté poselství anebo pracovat na ovlivnění těch, kteří by mohli vlastnit prvky médií a byli tak schopni kooperovat, pracovat s vámi při předávání takového poselství“. CIA provozuje obdobné operace k ovlivnění voleb v zahraničí nepřetržitě od konce druhé světové války.
Cílem je ovládání informací coby nástroje vlivu. Někdy je kontrola velmi přímá, vlastním provozováním média. Problémem je snadná odhalitelnost, což ničí důvěryhodnost.
Účinnější strategií je stát se zdrojem pro legitimní média tak, že vaše (dez)informace získají jejich důvěryhodnost. Nejefektivnější je, když jedna nastrčená osoba ze CIA je prvotním zdrojem, zatímco druhá nastrčená osoba ze CIA působí zdánlivě nezávisle jako potvrzující zdroj. Můžete tak protlačit informace do mainstreamových médií, která je pak mohou „nezávisle“ potvrdit, někdy nevědomky, prostřednictvím vašich sekundárních agentů. V podstatě můžete psát titulky zítřejších novin.
K dalším technikám patří exkluzivní pravdivé informace proložené dezinformacemi za účelem získání důvěryhodnosti, využívání oficiálních zdrojů, jako jsou mluvčí velvyslanectví, kteří „nechtěně“ potvrzují dílčí detaily, a tajné financování výzkumu a vedlejších zakázek za účelem podpory akademiků a odborníků, kteří mohou diskreditovat protiargumenty.
Zbytek článku už tak zajímavý není, protože zabředává do obhajoby Donalda Trumpa, ale sami si ho můžete přečíst celý.
Erik BEST

 

Erik Best se narodil 11. října 1962 v Severní Karolíně na východě Spojených států. Prakticky celé dětství však prožil v Montaně, na severozápadě USA, kam se jeho rodiče přestěhovali krátce po jeho narození. V roce 1985 absolvoval s bakalářským titulem z východoevropských studií na Georgetown University School of Foreign Service. Během tohoto studia se zaměřoval na ruský jazyk, v čemž pokračoval i na Middlebury College ve Vermontu, kde získal magisterský titul. V rámci vzdělávání této univerzitě dvakrát studijně pobýval letech 1983 a 1984 v Moskvě. V dalších letech studoval obchod na University of North Carolina. Titul MBA zde získal v roce 1987. Erik Best se v Česku oženil. Jeho manželka Dita je českého původu. Společně vychovávají čtyři dětí. V Praze podle vlastních slov žije od února roku 1991. Přesně rok poté zde začal pro místní anglicky hovořící komunitu vydávat denní zpravodaj Fleet Sheet, stručný přehled vybraných zpráv z českého tisku. Původně předpokládal, že většina cizinců Prahu ještě před rokem 2000 opustí, takže jeho vydavatelské vize neměly horizont delší než šest let. K žádnému odchodu cizinců z České republiky však nedošlo a Fleet Sheet navíc postupně přilákal i české předplatitele. Náklad bulletinu se proto zvětšil a vychází doposud. Své počáteční tuzemské podnikatelské aktivity zahájil Erik Best na jaře 1992 jako živnostník. Na podzim 1994 založil společnost The Bohemia Daily Standard, jejímž je jednatelem a spolumajitelem. V roce 2000 založil se svojí manželkou Ditou Bestovou nakladatelství E.S.Best, které je oficiálním vydavatelem obou zpravodajů. S rozvojem internetu totiž Erik Best začátkem tisíciletí rozšířil své publikační aktivity a od roku 2001 vydává ještě elektronický Final Word. Od roku 2010 existuje i jeho česká mutace. Final Word je krátký a originální denní komentář připravený týmem Erika Besta, věnovaný významným ekonomickým a politickým tématům posledních dnů. Právě díky svému elektronickému bulletinu Final Word vstoupil Erik Best do širšího povědomí české veřejnosti a začal být zván do českých rozhlasových a televizních pořadů. V letech 2011–2013 publikoval své postřehy také na blogu Aktuálně.cz. 

Prezident republiky Miloš Zeman udělil 28. října 2018 Eriku Bestovi státní vyznamenání – medaili Za zásluhy o stát.

 

 

 

0 0 votes
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře