AKTUÁLNÍ KOMENTÁŘ ERIKA BESTA: Kolonialismus, který rozděluje svět

AKTUÁLNÍ KOMENTÁŘ ERIKA BESTA: Kolonialismus, který rozděluje svět

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro tento měsíc v souvislosti se sporem své země a Bruselu o reformu soudnictví prohlásil, že je „rozhodným odpůrcem podlehnutí nezákonnému vydírání ze strany EU, které provádí Soudní dvůr Evropské unie.“ Tento soud podle něj funguje na základě předpokladu, že „co je dovoleno Němcům, Nizozemcům a Španělům, není dovoleno Polákům. Je to koloniální mentalita, která nemá nic společného s právem.“
Koloniální mentalita? O kolonialismu nedávno hovořil v ruském zahraničněpolitickém pořadu Mezinárodní rozhledy také bývalý americký diplomat Chas Freeman. Podle něj je to jedna z nových dělících linií ve světě. Zde je náš překlad z ruštiny (nikoli však z anglického originálu, který není zcela dešifrovatelný):
Ne, toto není studená válka, není to bipolární svět. Je to mnohem složitější. USA se snaží současný geopolitický zmatek prezentovat jako ideologický boj. To se jim ale nepodaří, protože svět není rozdělen na demokraty a autokraty. Hranice jsou stanoveny jinak.
V první řadě se svět dělí na ty národy, které kolonizovaly druhé, a na ty, které byly kolonizovány. Země, které byly kolonizovány, a těch je většina, jsou sjednoceny touhou po překonání koloniální minulosti. Lidé tam chtějí získat zpět svoji důstojnost a ponižování chtějí zanechat minulosti.
Druhá divize existuje mezi zeměmi, které zbohatly již dříve, a těmi, které chtějí zbohatnout nyní. Některým se to podaří, jiným ne.
Přetrvává také dělení na bloky. Rusko své spojence ztratilo. USA se snaží zachovat si svou vlastní alianci. Naše snaha vidět svět skrze ideologické prizma však nefunguje a odcizuje nás našim spojencům. Žádná malá nebo středně velká země nechce být rukojmím jedné z velmocí. Všichni potřebují sebeurčení. Je to nová okolnost, se kterou se musíme naučit žít.
Otázkou do diskuze je, zda jsou středoevropské země vnímány jako něčí kolonie, jak naznačil polský ministr spravedlnosti.
Erik BEST

 

Erik Best se narodil 11. října 1962 v Severní Karolíně na východě Spojených států. Prakticky celé dětství však prožil v Montaně, na severozápadě USA, kam se jeho rodiče přestěhovali krátce po jeho narození. V roce 1985 absolvoval s bakalářským titulem z východoevropských studií na Georgetown University School of Foreign Service. Během tohoto studia se zaměřoval na ruský jazyk, v čemž pokračoval i na Middlebury College ve Vermontu, kde získal magisterský titul. V rámci vzdělávání této univerzitě dvakrát studijně pobýval letech 1983 a 1984 v Moskvě. V dalších letech studoval obchod na University of North Carolina. Titul MBA zde získal v roce 1987. Erik Best se v Česku oženil. Jeho manželka Dita je českého původu. Společně vychovávají čtyři dětí. V Praze podle vlastních slov žije od února roku 1991. Přesně rok poté zde začal pro místní anglicky hovořící komunitu vydávat denní zpravodaj Fleet Sheet, stručný přehled vybraných zpráv z českého tisku. Původně předpokládal, že většina cizinců Prahu ještě před rokem 2000 opustí, takže jeho vydavatelské vize neměly horizont delší než šest let. K žádnému odchodu cizinců z České republiky však nedošlo a Fleet Sheet navíc postupně přilákal i české předplatitele. Náklad bulletinu se proto zvětšil a vychází doposud. Své počáteční tuzemské podnikatelské aktivity zahájil Erik Best na jaře 1992 jako živnostník. Na podzim 1994 založil společnost The Bohemia Daily Standard, jejímž je jednatelem a spolumajitelem. V roce 2000 založil se svojí manželkou Ditou Bestovou nakladatelství E.S.Best, které je oficiálním vydavatelem obou zpravodajů. S rozvojem internetu totiž Erik Best začátkem tisíciletí rozšířil své publikační aktivity a od roku 2001 vydává ještě elektronický Final Word. Od roku 2010 existuje i jeho česká mutace. Final Word je krátký a originální denní komentář připravený týmem Erika Besta, věnovaný významným ekonomickým a politickým tématům posledních dnů. Právě díky svému elektronickému bulletinu Final Word vstoupil Erik Best do širšího povědomí české veřejnosti a začal být zván do českých rozhlasových a televizních pořadů. V letech 2011–2013 publikoval své postřehy také na blogu Aktuálně.cz. 

Prezident republiky Miloš Zeman udělil 28. října 2018 Eriku Bestovi státní vyznamenání – medaili Za zásluhy o stát.

 

 

 

 

0 0 votes
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře