KORONAVIRUS: Na jihu Čech ve středu 24. února přibylo 652 nových případů...

KORONAVIRUS: Na jihu Čech ve středu 24. února přibylo 652 nových případů COVID-19. Celkem 510 nemocných se uzdravilo. Počet aktuálně pozitivních se zvýšil na 6238 osob

 

Za uplynulých 24 hodin zaznamenali hygienici na jihu Čech 652 nově potvrzených případů SARS-CoV-2. Celkem 510 nemocných se uzdravilo, sedm osob zemřelo. Kumulativní počet diagnostikovaných s COVID-19 od vypuknutí pandemie tak ke středeční osmnácté hodině v regionu vzrostl na 63 449. Počet vyléčených se zvýšil na 56 141. Počet aktuálně pozitivních vzrostl o 135 na 6238 osob. Od loňského března, kdy byl v Jihočeském kraji zaznamenán první případ onemocnění, zde v souvislosti s koronavirem hygienici verifikovali celkem 1070 úmrtí.

Od úterý do středy přijaly laboratoře k vyšetření metodou PCR v regionu 1156 suspektních vzorků a 14 vzorků od samoplátců. Z výsledků provedených testů potvrdili hygienici k středeční 18. hodině 652 nových pozitivních případů, to je o 125 více než ve středu minulý týden. K nemocným přibylo 324 žen a 328 mužů. Nejvíce nových případů přibylo na Českobudějovicku (148), Táborsku (135) a Jindřichohradecku (129). „Ve dvou stech pětatřiceti případech byl zdrojem nákazy kontakt s pozitivní osobou v rodině a v osmi desítkách na pracovišti. Nově onemocnělo jedenáct zdravotníků. Pětadvacet nových případů se týkalo škol a dva sociálních služeb. Pět osob se nakazilo při pobytu v zahraničí – v Rakousku, Španělsku a Itálii – a dvě osoby v Německu. U ostatních případů zatím nebylo možné zdroj nákazy identifikovat,“ uvedla ředitelka KHS Jihočeského kraje Kvetoslava Kotrbová.

„Na denní datech vidíme, jak se, zatím mírně, ale setrvale, zvyšuje počet nových případů v našem kraji. Souvisí to s tím, jak infekce postupně cirkuluje českými regiony od západu na východ. Nejvyšší dynamiku dnes zaznamenávají kolegové v Karlovarském a sousedním Plzeňském kraji a nelze vyloučit, že se virová nálož, tvořená i britskou mutací, přesune k nám a do dalších krajů. Jsme z událostí a stresů uplynulého roku všichni unavení, ale právě teď přichází doba, kdy musíme být každý z nás obzvláště opatrní. Vidíme, jak se zaplňují lůžka v nemocnicích, jak jsou lékaři a sestry vyčerpaní a můžeme jim pomoci jenom tak, že budeme vnímat rizika, která nám hrozí a bránit se infekci všemi dostupnými prostředky,“ doplnila Kvetoslava Kotrbová.

Ze stávajících 6238 aktivních případů COVID-19 na jihu Čech je jich aktuálně evidováno 1420 na Českobudějovicku, 1190 na Jindřichohradecku, 1079 na Táborsku, 983 na Písecku, 593 na Českokrumlovsku, 586 na Strakonicku a 387 na Prachaticku. 1070 nemocných v souvislosti s koronavirovou nákazou od vypuknutí pandemie zemřelo. „Pro podezření na onemocnění COVID-19 bylo v Jihočeském kraji dosud indikováno celkem 177 705 PCR vyšetření. V povinné karanténě se k středeční 18. hodině nacházelo 3097 osob. Počet vyšetřených samoplátců v regionu se zvýšil o 14 na celkových 13 357,“ konstatovala epidemioložka jihočeské KHS Jitka Luňáčková.

Podle verifikovaných dat KHS bylo ve středu večer na jihu Čech pozitivních od začátku koronavirové pandemie 33 556 žen a 29 893 mužů. Z celkových 63 449 dosud potvrzených případů je 18 881 z Českobudějovicka, 10 426 z Táborska, 9946 z Jindřichohradecka, 7741 z Písecka, 6730 ze Strakonicka, 4980 z Českokrumlovska a 4745 z Prachaticka. Mezi pozitivně testovanými v kraji bylo dosud kumulativně 5760 dětí ve věku do 14 let, z toho celkem 1129 do čtyř a 2094 od čtyř do devíti let. 6084 pozitivních patří do kategorie 15 až 24 let, 8214 do kategorie 25 až 34 let, 10 846 do kategorie 35 až 44 let, 12 259 případů do kategorie 45 až 54 let a 9068 do kategorie 55 až 64 let. Celkem 11 218 nemocných patří do nejohroženější věkové skupiny 65+.

Pokračuje dobrovolné antigenní testování obyvatel u poskytovatelů zdravotních služeb zařazených do sítě antigenních odběrových center. Počet odběrových míst a jejich provozní doba se mohou měnit, je proto třeba sledovat webové stránky jihočeských nemocnic nebo Ministerstva zdravotnictví na adrese: https://koronavirus.mzcr.cz/antigenni-testovani/ . Vedle běžného provozu je pro testování mimořádně otevřeno odběrové místo laboratoří Aeskulab na Senovážném náměstí v Č. Budějovicích každou neděli v době od 8 do 11 hodin. Nutná je rezervace na adrese: rezervace.aeskulab.cz .

(tzkhs)

 

 

 

0 0 votes
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře