KORONAVIRUS: Na jihu Čech v neděli 22. listopadu přibylo 74 nových případů COVID-19. Celkem 224 nemocných se uzdravilo. Počet aktuálně pozitivních klesl na 5108 osob

Za uplynulých 24 hodin zaznamenali hygienici na jihu Čech 74 nově potvrzených případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2. Celkem 224 nemocných se uzdravilo, jeden v seniorském věku zemřel. Kumulativní počet diagnostikovaných s COVID-19 se tak k nedělní osmnácté hodině v regionu zvýšil na 29 597. Počet vyléčených v jižních Čechách vzrostl na 24 106 a aktuálně pozitivních klesl o 151 na 5108 osob. Od března zde v souvislosti s koronavirem hygienici verifikovali celkem 383 úmrtí.
Od soboty do neděle přijaly laboratoře k vyšetření v regionu 266 suspektních vzorků a devět vzorků od samoplátců. Z výsledků vyšetření potvrdili hygienici k nedělní 18. hodině 74 nových pozitivních případů. K nemocným přibylo 45 žen a 29 mužů. Nejvíce nových případů přibylo na Českobudějovicku (37), Strakonicku (17) a Táborsku (14). „V devětadvaceti případech byl zdrojem nákazy kontakt s pozitivní osobou v rodině a v devíti v zaměstnání. Jeden se týkal škol. Nově onemocnělo sedm zdravotníků a pět klientů sociálních služeb. U dalších případů zatím nebylo možné zdroj nákazy určit,“ uvedla ředitelka KHS Jihočeského kraje Kvetoslava Kotrbová.
Ze stávajících 5108 aktivních případů COVID-19 na jihu Čech je jich aktuálně evidováno 1249 na Českobudějovicku, 925 na Táborsku, 770 na Jindřichohradecku, 704 na Strakonicku, 688 na Písecku, 397 na Prachaticku a 375 na Českokrumlovsku. 383 nemocných v souvislosti s koronavirovou nákazou zemřelo. „Pro podezření na onemocnění COVID-19 bylo na jihu Čech dosud indikováno k vyšetření celkem 112 902 osob. V povinné karanténě se k nedělní osmnácté hodině nacházelo 1514 osob. Počet vyšetřených samoplátců v regionu se zvýšil o devět na 9574,“ konstatovala epidemioložka jihočeské KHS Jitka Luňáčková.
V jižních Čechách se v současné době mohou samoplátci nechat testovat v odběrových místech všech jihočeských nemocnic s výjimkou českobudějovické, která testuje pouze indikované případy. Laboratoře SYNLAB provozují v Českých Budějovicích aktuálně dvě odběrová pracoviště pro odběry na vyšetření přímého průkazu infekce SARS-CoV-2. V nedávno otevřeném mobilním odběrovém pracovišti v českobudějovické Vrbenské ulici mohou na odběr dorazit jak pacienti indikovaní lékařem, tak samoplátci. Objednat se musí v obou případech předem, a to v novém online rezervačním systému na webu www.synlab.cz/covid-19. Odběrové pracoviště v ulici U Tří lvů přijímá pouze samoplátce a pro rezervaci na odběr zde slouží telefonní linka +420 731 595 088. Synlab testuje také v Českém Krumlově. Laboratoř Nextclinics testuje samoplátce i indikované osoby ve stanu u hlavního vchodu do areálu výstaviště v Husově ulici. Odběry jsou prováděny bez předchozího objednání od pondělí do čtvrtka vždy od 8 do 14 hodin. Nemocnice České Budějovice nyní testuje už jen na hlavním parkovišti nemocnice, ve všední dny od 9 do 14 hodin. Provoz odběrového místa pro automobily na letišti v Plané je kvůli poklesu počtu indikovaných k vyšetření od soboty 21. listopadu pozastaven. Do konce listopadu setrvá v režimu „stand-by“ připravené na opětovnou rychlou aktivaci v případě nárůstu počtu osob indikovaných k vyšetření. Vyšetření na covid-19 provádí českobudějovická nemocnice pouze osobám s platnou žádankou od lékaře nebo hygienické služby a to po předchozím objednání pomocí objednávkového systému dostupného na www.nemcb.cz . V Táboře je pro samoplátce i indikované případy k dispozici kromě nemocnice také odběrové místo drive in Covid-19 u Čápova dvora před Stop shopem. Objednávkový systém tohoto odběrového místa je dostupný na https://klt-tabor.ml-software.cz/ . Celkem je nyní v regionu funkčních 13 odběrových míst.
Podle verifikovaných dat KHS bylo v neděli večer na jihu Čech pozitivních od začátku koronavirové pandemie 15 788 žen a 13 809 mužů. Z celkových 29 597 dosud potvrzených případů je 9194 z Českobudějovicka, 5227 z Táborska, 4051 z Jindřichohradecka, 3623 z Písecka, 3313 ze Strakonicka, 2218 z Prachaticka a 1971 z Českokrumlovska. Mezi pozitivně testovanými v kraji bylo dosud kumulativně 2335 dětí ve věku do 14 let. 3154 pozitivních patří do kategorie 15 až 24 let, dalších 3829 do kategorie 25 až 34 let, 5125 do kategorie 35 až 44 let, 6104 případů do kategorie 45 až 54 let a 4335 do kategorie 55 až 64 let. Celkem 4715 nemocných patří do nejohroženější věkové skupiny 65+.
(tzkhs)
