LIPENSKO: Jaká bude nadcházející zimní sezóna? Hotely jsou zavřené a nikdo neví,...

LIPENSKO: Jaká bude nadcházející zimní sezóna? Hotely jsou zavřené a nikdo neví, jak dlouho to potrvá

Ilustrační foto – Hotel Růže v Rožmberku nad Vltavou

 

Některé hotely na Lipensku chtějí mít až do Vánoc zavřeno. Objevují se ale i první případy, kdy jejich majitelé či provozovatelé „odpískali“ celou zimu. Většina vystavila svým hostům vouchery, které bude možné čerpat v příštím roce.

Jan Hanuš, provozovatel hotelu Růže v Rožmberku nad Vltavou, který má 35 lůžek, se kvůli koronakrizi rozhodl, že na zimní sezónu nechá hotel zavřený a jak sám říká, bude se soustředit na holé přežití. „Musíme mít zavřeno, nemám tržby. V provozu není hlavní atrakce Rožmberka, tedy hrad a věž Jakobínka, takže sem lidé nejezdí ani na výlety, výdejní okénko z restaurace nemá smysl. Vypadly nám tradiční podzimní akce rybářů a myslivců, kteří jezdili na místní hony, protože hromadné akce jsou zakázané. Pohrávám si pouze s myšlenkou otevřít kolem vánočních svátků a Nového roku, samozřejmě pokud to bude již možné,“ uvádí Hanuš s tím, že „odpískání“ celé sezóny je pro jeho hotel nejekonomičtější možnost.

Vladimír Šlégr dokonce začal uvažovat o prodeji svého stylového hotelu Lesovna, který stojí na Svatém Tomáši nedaleko Přední Výtoně. „Pravidelně pořádáme gastro podzim. Naučili jsme k nám jezdit tolik hostů, že máme vždy v této podzimní mimosezóně více než padesátiprocentní obsazenost při prodloužených víkendech. Nakoupil jsem telecí masíčko na plánované telecí hody, následovat měly martinské husy a poté zvěřinové hody. Všechno je pryč. Upřímně před důchodem zvažuji, že bych hotel prodal, protože v této nestabilní době, ke které přispívá chaotický postup vlády, se nedá seriózně a plánovitě podnikat,“ uvedl Šlégr.

Lipenské hotely až na několik výjimek, kterých hosté využívají jako kanceláří na služební cestě, zejí prázdnotou. A zůstane to tak nejméně do 20. listopadu.

Majitelé hotelů a penzionů vystavují na zakoupené pobyty poukázky, které budou jejich majitelé čerpat v příštím roce. Někdo nabízí možnost voucher vyčerpat v příštích 360 dnech, někteří v příštích 180.

Hotel České Žleby, s 23 pokoji uzavřel provoz přesně podle vládních nařízení. „Rezervace přesouváme bezplatně na pozdější termíny, zálohy nevracíme. Obvolali jsme všechny hosty, abychom se s nimi individuálně domluvili, každému vycházíme vstříc. Zálohy na rezervované pobyty používáme jako voucher s možností využití příštích 180 dní,“ uvedla ředitelka hotelu České Žleby Dagmar Šubová.

Podle Jiřího Mánka předsedy Turistického spolku Lipenska by receptem mohlo být testování. „Co je lepší pro zdraví člověka, než pobyt v přírodě a v lese? Celé Lipensko jsou takové vzdušné lesní lázně. Pro všechny, kteří si koronavirem již prošli, jsou z něho uzdraveni, potřebují rekonvalescenci jsme pak ideálním místem pro nabytí sil. Myslím, že testy na koronavirus jsou stále běžnější a že by se mohl najít způsob jak poskytovat služby uzdraveným, otestovaným hostům. Toto absolutní uzavření není pro nikoho dobré, zvláště když když jsme viděli, že pro někoho zákazy neplatí,” říká Mánek.

Hotelový resort Relax v Dolní Vltavici je otevřený pouze pro zaměstnance na služební cestě. „Když má někdo služební cestu do jižních Čech a na Lipensko, tak mu pobyt u nás umožníme. V našich apartmánových domech umíme zajistit i zcela bezkontaktní režim, kdy se host nemusí vůbec potkat s personálem. Máme v současné době dvě desítky takových hostů,“ uvádí ředitel Hotelu Relax Dolní Vltavice Miroslav Magerstein.

Do odvolání má zavřeno i největší ubytovatel na Lipensku, Landal Marina, který sdružuje 300 apartmánů. „Řada našich apartmánů je v soukromém vlastnictví, takže sem přijíždí pár hostů, kteří apartmány vlastní. To tolerujeme. Kdo měl rezervaci a kvůli covidu ji musel zrušit, tomu do jednoho roku nabízíme přesun na jiný termín. Na celkovou částku zrušeného pobytu vystavujeme voucher, který je platný rok. Jinak udržujeme bazální metabolismus, máme recepci, která komunikuje s hosty, vyřizuje rezervace a přesuny,“ sdělil generální manažer resortu Jan Strnad.

Peníze svým klientům, kteří byli nuceni stornovat svůj pobyt, vrací například frymburský hotel Maxant. „Jsme již měsíc téměř bez hostů, takže uklízíme a dezinfikujeme. Hotel, restaurace i cukrárnu jsme uzavřeli a to do konce listopadu. Silvestr máme z padesáti procent obsazený, nerušíme ho, ale uvidíme, co bude. Využijeme všech vládních programů a budeme rádi, když udržíme personál,“ informovala spolumajitelka Vladislava Semšová.

„Nejhorší pro podnikatele je ta nejistota. Vládní nařízení se stále mění. Nouzový stav měl být prodloužen do prosince, nakonec bude trvat do 20. listopadu. Klidně se termín může dál prodlužovat. Neexistuje žádný exaktní plán. Plánovat v této atmosféře nejistoty provozy hotelů, nákupy surovin a služby personálu je naprosto nemožné. Zdá se, jakoby nikdo z vládních činitelů, kteří o pravidlech hry rozhodují, nemají své hotelové nebo gastro provozy. Kdyby je měli nikdy takový zmatek nepřipustili,” uzavřel Jiří Mánek.

 

Text a foto: Pavel PECHOUŠEK, Turistický spolek Lipenska

 

 

 

0 0 votes
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře