ČERNÁ V POŠUMAVÍ: Lipenští vodní záchranáři měli letos v létě nejvíce práce...

ČERNÁ V POŠUMAVÍ: Lipenští vodní záchranáři měli letos v létě nejvíce práce za posledních 10 let

 

Lipenští vodní záchranáři zažili nejrušnější léto za posledních minimálně deset let. Během letních prázdnin zasahovali u osmdesáti případů, které se na Lipensku staly. Ve dvanácti případech, dokonce lidem zachránili život. Naštěstí se letos na Lipensku nikdo neutopil. Podle Milana Bukáčka šéfa Vodní záchranné služby ČČK Český Krumlov, která patří mezi složky integrovaného záchranného systému, se oproti loňskému létu jednalo o dvacetiprocentní nárůst.

„Velkou výhodou letošního léta bylo to, že nedocházelo tak často k náhlým změnám počasí. Ty jsou pro Lipno typické a při nich dochází k převržení lodí nebo jejich potopení a přímému ohrožení života,“ popisuje Milan Bukáček. Na Lipensko během letošní letní sezóny dorazilo rekordní množství lidí. Ubytovací kapacity byly ze sta procent obsazené, proto počty záchranářských akcí narostly. Nárůst je o to markantnější vzhledem k tomu, že se letos nekonaly žádné tradiční závody, jako je například Krumlovský vodácký maraton nebo Triatlon Horní Planá. Právě u těchto a dalších závodů lipenští záchranáři dozorují a často musí také zasahovat.

Stejně jako v předchozích létech, museli záchranáři pomáhat především rybářům, kteří nabrali vodu do lodi a už si sami nedokázali pomoc. Objevily se ale také atypické případy, kdy záchranáři museli zachraňovat rybáře s amputovaným prstem. Ukotvili také tzv. bludný ostrov tvořený rašelinným masivem odpoutaným ze břehu. „Na Lipně se to občas stává. Ten letošní měl rozměry 5×8 metrů. Ke zraněnému rybáři, který si prst amputoval jsme nemohli dostat na člunu vzhledem k malé hloubce a také díky překážkám pod vodou. Museli jsme se k němu dostat na padleboardu, provést ošetření a pak jsme jej předali zdravotnickým záchranářům,“ říká Bukáček.

Podle Bukáčka se letos objevilo také velké množství neukázněných plavců, ale i kormidelníků plachetnic případně jiných plavidel. Plavci nedbali na upozornění a zákazy, a dokonce se koupali v místech, kde je přístaviště přívozů nebo kotviště lodí či parníků.

„Letošní léto bylo na Lipensku návštěvnicky extrémní. O co více zde bylo hostů, narostla tu arogance, nervozita a neukázněnost. Dvanáct zachráněných osob v přímém ohrožení života a žádný utonulý za celé léto, je velmi dobrá vizitka naší vodní záchranné služby i zpráva pro hosty, že na Lipensku je bezpečno. Přesto prosíme hosty, nepřehánějte to, příště by to tak dobře dopadnout nemuselo,“ uvedl Jiří Mánek, předseda Turistického spolku Lipenska.

Služby mají záchranáři náročné. Od 27. června do 1. září sloužili v Dolní Vltavici 24 hodin denně, minimálně ve třech lidech. Střídá se zde asi 30 lidí. Jedná se dobrovolníky, často aktivní či bývalé vojáky, či policisty, zdravotnické záchranáře nebo lékaře kteří vykonávají službu v rámci své dovolené bez nároku na honorář. „Se službami pomáhají také studenti Jihočeské univerzity obor záchranář a také členové oddílu mládeže, z nichž vychováváme své nástupce. Jsme na ně moc hrdí,“ uzavřel Bukáček.

 

Text a foto: Pavel PECHOUŠEK, Turistický spolek Lipenska

 

 

 

0 0 votes
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře