ČESKÉ BUDĚJOVICE: Krajská tripartita: Koronavirus nevyhnutelně zasáhne ekonomiku

ČESKÉ BUDĚJOVICE: Krajská tripartita: Koronavirus nevyhnutelně zasáhne ekonomiku

 

Celosvětový výskyt koronaviru nevyhnutelně ovlivní i tuzemskou ekonomiku. Dílčí problémy v souvislosti s nákazou COVID – 19 už začínají pociťovat první jihočeské firmy. Na jednání jihočeské krajské tripartity v Českých Budějovicích zaznělo, že ačkoli je zatím na jakékoli prognózy brzy, je nutné s negativními dopady nákazy na řadu odvětví české ekonomiky počítat.

Značný propad nepochybně zaznamená příjezdový cestovní ruch. Ztráty ubytovatelů v regionu se už nyní na tržbách za služby pohybují v řádech desítek až stovek miliónů korun. „Pokud nemocnost poroste, bude dopad na ekonomiku značný a nevyhne se ani veřejným rozpočtům. Není důvod panikařit, je ovšem nutné abychom byli na všechny možnosti vývoje nákazy připraveni. Velmi důležitá je přitom odpovědnost každého jednotlivce,“ uvedla mimo jiné hejtmanka Jihočeského kraje Ivana Stráská.

Ta zástupce zaměstnanců a zaměstnavatelů seznámila s aktuální činností pracovní skupiny bezpečnostní rady kraje složené z epidemiologů, hygieniků, zdravotníků, záchranářů a dalších složek, při minimalizaci hrozby nákazy. Patří mezi ně například omezení hromadných veřejných akcí, návštěv v domovech sociální péče, důsledné dodržování karantény, hygienických opatření apod.

Podle ředitele Jihočeské hospodářské komory Luďka Keista řadu firem v regionu znepokojuje omezením dodávek z Číny. „Některé podniky mají zásoby dílů a materiálu pro zajištění výroby na 14 dní. Co bude dál, se nedá odhadnout. Projevuje se i nedostatek ochranných pomůcek v lakýrnických a podobných provozech. Znatelně roste i obava z využívání osobní hromadné dopravy,“ vyjmenoval některé z problémů Keist.

Hrozba omezení výroby v důsledku poklesu poptávky především na asijských trzích, ale i v Evropě, se aktuálně týká například výrobců technologií, strojů, či dílů pro textilní a automobilový průmysl.

„Zástupci všech našich základních organizací jsou ve spolupráci s Regionálním pracovištěm OS KOVO v Českých Budějovicích a naší pražskou centrálou jsou připraveni se v zájmu zaměstnanců operativně podílet spolu s vedením jednotlivých společností na řešení vzniklých problémů,“ konstatoval v této souvislosti zmocněnec jihočeských kováků a Jan Janoušek. OS KOVO působí v současné době ve více než šedesátce, především strojírenských podniků na jihu Čech.

Sociální partneři v rámci jednání krajské tripartity vyslechli také základní informace týkající se aktuálních otázek kraje v oblasti investic, hospodaření, dopravy, kultury, životního prostředí, zdravotnictví a školství z úst náměstků jihočeské hejtmanky Josefa Knota, Pavla Hrocha a Zdeňka Dvořáka. Informace z vlády poskytl účastníkům jednání výkonný sekretář Rady hospodářské a sociální dohody ČR David Kadečka. Dita Jahodová z Ministerstva práce a sociálních věcí ČR zde prezentovala poziční zprávu k rovnému odměňování žen a mužů.

Kvůli koronaviru zřídil už minulý týden Jihočeský kraj svou vlastní informační linku pro veřejnost, která je na čísle 800 100 450 dostupná v době od 7 do 17 hodin včetně víkendů.

 

Text a foto: (tzjč)

 

 

 

 

0 0 votes
Hodnocení článku
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře