V KUCHYNI S DANULOU: Krůtí výpečky se špenátem a bramborovým knedlíkem

Maso: cca 1kg stehenního krůtího masa bez kosti, 1 větší červená cibule, 3 stroužky česneku, drcený kmín, sušený česnek, olej, sádlo, voda, sůl.
Maso nakrájíme na větší kousky, vložíme do pekáče, posypeme drceným kmínem a sušeným česnekem, osolíme, zakápneme olejem a důkladně promícháme. Zakryjeme poklicí a necháme do druhého dne uložené v lednici. Hodinku před pečením maso vyndáme z lednice a necháme v pokojové teplotě” rozdýchat”. Pak do pekáče přidáme nakrájenou cibuli a česnek, přidáme 3 vrchovaté lžíce sádla, podlijeme vodou a zakryjeme neprodyšně alobalem. Troubu rozpálíme na 200 stupňů, vložíme pekáč s masem a po chvíli ztlumíme na 170 stupňů. Při této teplotě pečeme asi 1 a půl hodinky. My máme rádi, když se masíčko doslova rozpadá, takže proto peču déle. Před koncem pečení alobal odstraníme a dopékáme do barvy.
Špenát: Už nějaký čas používám při přípravě trochu jiný postup než jak ho vařívala moje maminka a takto připravený nám moc chutná.
1/2 cibule (nadrobno), 3 stroužky česneku (nadrobno), 400 g sekaného mraženého špenátu, 1/2 hrnku mléka, olej, sůl, Podravka, 4 lžíce polohrubé mouky.
Cibuli a česnek orestujeme na oleji, přilijeme mléko a přidáme zmrazený špenát. Hrnec přiklopíme pokličkou, ztlumíme plotnu a necháme špenát povolit. Pak po částech opatrně vmícháme mouku, aby se nám neutvořily hrudky, důkladně rozmícháme, osolíme a za občasného míchání povaříme, dokud nezhoustne natolik, že se nám začne lehce lepit na vařečku. Dle chuti dosolíme, můžeme přidat sušený česnek nebo špetku mletého chilli pro výraznější aroma a dochutíme Podravkou.
Knedlíky: 500 g den předem ve slupce uvařených brambor (oloupat), 200 g hrubé mouky, 50 g dětské krupičky, 1 vejce, 1 lžička soli.
Brambory nastrouháme nebo důkladně rozšťoucháme, přidáme vejce, sůl, mouku a krupičku a zpracujeme hladké nelepivé těsto. V případě potřeby ještě přidáme trochu mouky. Pracujeme rychle, bramborové těsto má tendenci dlouhým stáním řídnout! Rozdělíme na 3 stejně velké části, vyválíme šišky asi o průměru 6cm a vhazujeme do vroucí osolené vody. Ihned odspodu nadzvedneme vařečkou, aby nepřisedly ke dnu a za občasného promíchání vaříme asi 20 minut. Ještě teplé krájím nití na cca 1 cm silné plátky a ukládám do nahřáté mísy.
Připravuje: Danula VAŠÍČKOVÁ
