REKORD: Citrony, cukr, šampaňské. Na Šumavě vařili největší marmeládu na světě

REKORD: Citrony, cukr, šampaňské. Na Šumavě vařili největší marmeládu na světě

50 kilogramů citronů, 50 kilogramů cukru a 20 litrů šampaňského vyrobila v sobotu v Srní na Šumavě podnikatelka Blanka Milfaitová největší marmeládu na světě. Sedmatřicetiletá žena, která sklízí se svými marmeládami mezinárodní úspěchy po celém světě, metrákem pochutiny naplnila speciální obří sklenici vyrobenou na zakázku. S přípravou začala už v noci z pátku na sobotu, krájet citrony pomáhala Milfaitové více než desítka dobrovolníků.

„Dostala jsem to jako dárek k narozeninám, které dnes mám. Pro citronovou se šampaňským jsem se rozhodla proto, že letos vyhrála na marmeládovém mistrovství světa,“ řekla Milfaitová.

Citrony si přivezla v týdnu z Itálie, všech 50 kilogramů bylo nutné nakrájet na malé kousky, pomáhali jí proto přátelé. Celodenní akce vyvrcholila kolem 15:00, kdy naplněnou sklenici Milfaitová uzavřela kovovými víky o hmotnosti více než 20 kilogramů. Kvůli zápisu do Guinessovy knihy rekordů by měl příští týden přiletět inspektor z Anglie. Žena uvařila dvakrát tolik marmelády, než je dosavadní rekord. Dnes vyrobená rarita zůstane jako světový unikát na Srní v kavárně, kterou Milfaitová provozuje. „Chtěli bychom, aby byla lákadlem. Pojede s námi i na Expo,“ dodala žena.

Podle manžela Milfaitové, Karla Milfaita, se postupně vyrobí ještě další dva stejně velké kusy, o něž už podle jeho slov projevili zájem někteří „blázni“, a to mimo jiné na výstavu. Sklenice s hotovým produktem bude stát téměř 200 tisíc Kč, normálních sklenic marmelád by se do ní vešlo 700.

Marmelády Blanky Milfaitové se dostávají na královské i prezidentské stoly, zákazníky má po celém světě. Je držitelkou prestižních ocenění Nejlepší marmeláda na světě a Nejlepší výrobce marmelády na světě, celkem více než desítky medailí. Tento rok vyrazila i kvůli plagiátorům a nepoctivým prodejcům na celoroční expedici. Na cestách vybírá nejlepší ovoce a bylinky, vaří z nich marmelády, pořádá workshopy a píše knihu. „Kniha už teď v prosinci přijde na pulty knihkupectví, po Vánocích vyrážíme na dva měsíce na Sicílii, kde budu vařit marmelády a přivezeme si zásobu pomerančů a citronů,“ dodala.

Autor: ČTK

TÝDEN.cz

 

Komentáře

komentářů