JIŽNÍ ČECHY: Závody dračích lodí zahájí sezonu na Lipně

JIŽNÍ ČECHY: Závody dračích lodí zahájí sezonu na Lipně

 

Souboje dračích jezdců, celodenní program pro děti i dospělé, divadlo, pohádky i večerní koncerty. Takové bude letošní Zahájení letní turistické sezony na Lipně. Na tradiční akci se každoročně sejde několik tisíc lidí. Závodu dračích lodí se zúčastní na padesát posádek.

Zahájení sezony je naplánováno na sobotu 18. května, kdy bude od 10:00 probíhat také hlavní doprovodný program a závod dračích lodí na 200 metrů. Již v pátek však začnou tréninky posádek a v neděli pak akce pokračuje dopoledním závodem na 1 kilometr. Událost bude probíhat tradičně v kempu Lipno Modřín, kde bude připraveno nejen zázemí pro závodníky, ale i celodenní vyžití pro fanoušky a diváky.

„Program bude opravdu nabitý. Pro dětské návštěvníky je připravena pohádka z dílny lišáka Foxe, divadelní představení potulného čajovníka, nebo tvůrčí námořnická dílna ateliéru NeTvor či malování na keramiku s LaDílna. Skupina BudeCirkus předvede závěsnou akrobacii, kterou si děti budou moci vyzkoušet v rámci workshopu. Večer vystoupí příbramská ska-funková skupina Pakáš a českokrumlovští folk-rokeři Dark Blue Elephants,“ zve na Dračí lodě mluvčí Lipna Vojen Smíšek. Celý den bude k dispozici také dětská dračí loď, na které se děti vypraví na nedaleký Králičí ostrůvek, nebo nafukovací atrakce a slackline.

Závody dračích lodí se již staly lipenskou tradicí a posádky se letos vydají na hladinu již pojedenácté. Každá loď, zdobená dračí hlavou a ocasem, přitom veze dvacet pádlujících, kteří jí pohánějí kupředu, bubeníka udávajícího rytmus a zkušeného kormidelníka, který loď bezpečně naviguje až do cíle. Právě kormidelníka společně s lodí poskytuje posádkám Česká asociace dračích lodí, která je spolupořadatelem akce. „Díky tomuto servisu se do závodu mohou přihlásit také amatérské týmy, které nemají vlastní loď. Některé firmy to berou jako společný teambuilding,“ vysvětluje Vojen Smíšek. Závod se jede systémem pavouka přes jednotlivé rozjížďky až do finále, kde se bojuje doslova o setiny. „Ti nejlepší zvládnou dvě stě metrů dlouhou trať zajet pod 50 sekund. Jet na lodi nebo se jen dívat a fandit finalistům je skvělý zážitek,“ říká Smíšek.

Nový obchod v korunách stromů

Jednou z letošních novinek na Lipně je také otevření nového dárkového obchodu na Stezce korunami stromů. Dřevěná architektura, a vnitřní vybavení útulného prostoru gift shopu koresponduje se stylem celé Stezky. V nabídce návštěvníci naleznou například dřevěné dárky s tématikou stromů, lesa a přírody, nepřeberné množství plyšových zvířátek, které můžete potkat v okolních lesích, ať už jsou to ptáčci, srnky nebo lišky a také regionální potraviny ze Šumavy. Nechybí ani klasické předměty jako trička, čepice nebo hrnečky.

„Koncept gift shopu je v současnosti zapojen do projektu každé nově budované stezky. Lipenská Stezka byla první v České republice a druhou vybudovanou vůbec. Plnohodnotný obchod s upomínkovými předměty doposud chyběl, a tak bylo jeho otevření dalším logickým krokem,“ říká mluvčí Lipna Vojen Smíšek.

Dárkový obchod na Stezce korunami stromů otevře své brány v sobotu 18. 5. v 10:00. Pro prvního zákazníka je připraven dárkový koš a zároveň každý zákazník dostane v sobotu k nákupu dárek.

(vs)

 

Akce na Lipně 2019:

18. 5. – Zahájení letní turistické sezóny 2019 a závody dračích lodí

8. – 9. 6. – Létání na vodě

15. 6. – Slavnosti dřeva u Stezky korunami stromů

19. 6. – T-mobile olympijský běh

20. 7. – Narozeniny Stezky korunami stromů

17. – 25. 8. – Lipno Sport Fest 2019

7. 9. – Lipno dětem aneb den s Integrovaným záchranným systémem

21. – 22. 9. – Spartan Race

28. 9. – Lipenský KOLO-toč

28. 10. – Lipno dětem aneb velká podzimní výprava

 

 

 

 

 

Komentáře

komentářů