KRÁTKÉ ZPRÁVY – AKTUALITY – ZAJÍMAVOSTI

KRÁTKÉ ZPRÁVY – AKTUALITY – ZAJÍMAVOSTI

Výsledky se zobrazí po kliknutí na obrázek
• Vimperský kulturní kalendář – ZDE
• Pranostiky na říjen – ZDE
• Naše nabídka kulturních a společenských akcí na Vimpersku i jinde je ZDE
• Literární, kulturní a jiná výročí v říjnu 2018 – ZDE
• ŘÍJEN A ČESKÉ DĚJINY: Některé události, které měly v minulosti zásadní význam pro naši zemi a náš národ – ZDE
• NÁRODNÍ PARK ŠUMAVA: Programy pro veřejnost na měsíc říjen – ZDE

 

• KAM DNES NA OBĚD? Co dobrého připravili kuchaři v hotelech a restauracích ve Vimperku a okolí? Vyberte si z nabídky ZDE

 

Podzim maluje / Foto:  Milena a Pavel VINŠOVI

7. – 15. října 2018


 

Opustili nás v uplynulých dnech

ČTĚTE ZDE


 

Zubní pohotovost na Prachaticku

ČTĚTE ZDE


 

Přehled tisku: nezaměstnaní starší 55 let, zničené graffiti nebo ilustrovaná Ústava

V českém tisku se v sobotu dočtete, že téměř čtvrtině nezaměstnaných v Česku je více než 55 let. Firmy o starší lidi nemají zájem. Píše to regionální Deník. Kvůli revitalizaci prostoru okolo stanice metra Vltavská zničil podle deníku Právo pražský dopravní podnik legální graffiti od předního světového autora. Více si přečtěte v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál. CELÝ ČLÁNEK


 

Předpověď počasí

Sobota 13. října: Jasno, ráno a dopoledne ojediněle mlhy nebo nízká oblačnost. Nejvyšší denní teploty 19 °C až 23 °C. Slabý, přes den místy, zejména na Vysočině, mírný jihovýchodní vítr 3 až 7 m/s.

Před námi je slunečný víkend s odpoledními teplotami lehce přes 20 °C. Blížit se tak budou stále teplotním rekordům pro toto období. Srážky se nevyskytnou a na obloze bude slunečno. Změna počasí k nám nedorazí ani v příštím týdnu. Stále nás čeká počasí pod vlivem rozsáhlé tlakové výše, která blokuje postup frontálních systémů z Atlantiku nad střední Evropu. Srážky jsou tak zatím v nedohlednu. 

Neděle 14. října: Jasno, ráno a dopoledne ojediněle mlhy nebo nízká oblačnost. Nejvyšší denní teploty 19 °C až 23 °C. Čerstvý jihovýchodní vítr 5 až 8 m/s, na Vysočině a severovýchodě Čech místy s nárazy 15 až 20 m/s, na horách na severu kolem 25 m/s. Na západě Čech a na severovýchodě Moravy mírný vítr 2 až 5 m/s.


 

Podzim s dechovkou vyvrcholí narozeninovým koncertem Babouků

Letošní podzimní koncerty v Českém rozhlase České Budějovice tradičně nabídnou špičkovou dechovku. Pozvání dramaturga pořadu Písničky pro radost Zdeňka Voráče přijaly tři populární jihočeské kapely. Těšit se můžete na Malou kapelu Pavla Havlíka, Řečickou kapelu a Babouky. CELÝ ČLÁNEK


 

Rybáři zahájí třídenní výlov rybníku Rožmberk, čekají 150 tun ryb

Rožmberk (Jindřichohradecko) – Třeboňští rybáři dnes po roce opět začnou s výlovem největšího českého rybníka Rožmberk s rozlohou 647 hektarů. Očekávají výnos 150 tun tržních ryb, zhruba o deset tu méně než loni. Výlov loni přilákal 55.000 lidí. ČTK to řekl předseda představenstva rybářství Třeboň Josef Malecha. Výlov potrvá do 14. října. CELÝ ČLÁNEK


 

Předpověď počasí

Pátek 12. října: Jasno nebo skoro jasno, ráno ojediněle mlhy nebo nízká oblačnost. Nejvyšší denní teploty 20 °C až 24 °C. Mírný jižní až jihovýchodní vítr 3 až 7 m/s, v západní polovině území vítr jen slabý do 4 m/s.

Víkend bude lákat na výlety do přírody. Bude totiž pokračovat slunečné a na říjen velmi teplé počasí. Po oba dva dny se na obloze očekává jasno. Jen ojediněle se ráno budou tvořit mlhy. Odpolední maxima zamíří většinou na 19 °C až 23 °C. Ranní minima se budou pohybovat kolem 8 °C. Slunečný bude také začátek příštího týdne.

Sobota 13. října: Jasno, ráno a dopoledne ojediněle mlhy nebo nízká oblačnost. Nejvyšší denní teploty 19 °C až 23 °C. Slabý, místy mírný jihovýchodní vítr 3 až 7 m/s.


 

Rukování do Wehrmachtu a děsivě zmanipulované volby čekaly Čechy, kteří zůstali v zabraných Sudetech

Na přelomu září a října 1938 zabralo nacistické Německo po podpisu Mnichovské dohody jihočeské pohraničí. Některé oddíly Stráže obrany státu a Československé armády se ještě snažily vzdorovat, ale zabírání našeho území postupovalo. CELÝ ČLÁNEK


 

Volary mají jasno, starostou bude Vít Pavlík

Volary – Sedmdesát dva hodin po vyhlášení volebních výsledků měli jasno noví volarští zastupitelé. Koalice má sílu jedenácti hlasů a podle dohody se starostou stane dosavadní ředitel Základní umělecké školy ve Volarech Vít Pavlík. CELÝ ČLÁNEK


 

Seminář BUSINESS HELP poradí jihočeský podnikatelům, jak na dotace

 

Eurocentrum České Budějovice ve spolupráci Jihočeskou hospodářskou komorou a dalšími partnery zve na seminář pro podnikatele a firmy, který poskytne přehledné informace o aktuálních dotačních možnostech z evropských fondů a o dalších projektech podporující podnikání v Jihočeském kraji. Vše v jeden den na jednom místě. Seminář „Business help“ s podtitulem „PŘÍLEŽITOST PRO VAŠE PODNIKÁNÍ“ se bude konat ve čtvrtek 18. října 2018 od 9:00 v Zasedací místnosti Jihočeské hospodářské komory (Husova 9, České Budějovice). Seminář nabídne ucelený přehled aktuálních dotačních možností, které mohou podnikatelé během následujících měsíců využít z Evropských strukturálních a investičních fondů pro rozvoj a posílení konkurenceschopnosti své firmy. Kromě toho budou představeny další projekty a instituce podporující podnikání v Jihočeském kraji. Účastníci budou mít rovněž možnost konzultovat své projektové záměry se zástupci jednotlivých programů či institucí.

Během semináře budou představeny aktuální a plánované výzvy Operačního programu podnikání a inovace pro konkurenceschopnost a Operačního programu Zaměstnanost se zaměřením na podporu dětských skupin. Díky projektu Vzdělávání praxí bude představeno, jak je možné získat stážistu s finanční podporou EU. Své služby pro podnikatele uvede i Jihočeská hospodářská komora a Agentura CzechInvest. Z jakých programů lze získat bezúročné úvěry a finanční příspěvky na úhradu úroků pro své investiční projekty vysvětlí představitel Českomoravské záruční a rozvojové banky. Více informací k semináři naleznete v pozvánce nebo na webu Eurocentra ČB. Seminář je bezplatný. Kapacita sálu je ale omezena, a je proto nutné se registrovat předem ideálně do 12. října přes formulář, který naleznete zde, nebo na e-mail pavla.studnarova@mmr.cz.
Pro více informací neváhejte kontaktovat Ing. Pavlu Studnařovou (mob. 731 681 631, pavla.studnarova@mmr.cz). Pozvánka ke stažení (.pdf – 5130.71 KB) (tzjč)


 

 

Krajská tripartita se zabývala problematikou nerovného odměňování žen a mužů

V úterý 9. října proběhlo další jednání krajské tripartity. Vedoucí představitelé Jihočeského kraje, místních odborů a nejvýznamnějších zaměstnavatelů tentokrát spolu se zástupci Ministerstva práce a sociálních věcí řešili například problematiku rozdílného odměňování žen a mužů, nebo možnosti podpory technického vzdělávání. (tzjč)


 

Předpověď počasí

Čtvrtek 11. října: Jasno, ráno a dopoledne ojediněle mlhy nebo nízká oblačnost. Nejvyšší denní teploty 20 °C až 24 °C. Čerstvý jihovýchodní vítr 4 až 9 m/s, místy, hlavně na Českomoravské vrchovině s nárazy 15 až 20 m/s, na horách na severu až kolem 25 m/s.

Nad střední Evropou dnes zesílil tlakový gradient, tedy rozdíl tlaku vzduchu mezi mohutnou tlakovou výší nad severovýchodní Evropou a oblastí nízkého tlaku vzduchu nad východním Atlantikem. To se projevuje silnějším větrem, který bude foukat od jihovýchodu rychlostí 4 až 9 m/s. Hlavně na Českomoravské vrchovině čekejme místy i nárazy mezi 15 a 20 m/s (50 až 70 km/h). Ještě silnější bude vítr na horách na severu Čech s nárazy i přes 25 m/s, tedy přes 90 km/h. Večer bude vítr částečně slábnout, ale koncem týdne nejspíš opět zesílí. A větrnější počasí dnes doprovodí i vysoké teploty – odpoledne je čekáme mezi 20 a 24 °C. Opět tedy padnou některé denní teplotní rekordy platné pro 11. října.

Pátek 12. října: Jasno nebo skoro jasno, ráno ojediněle mlhy nebo nízká oblačnost. Nejvyšší denní teploty 18 °C až 22 °C. Mírný jižní až jihovýchodní vítr 3 až 7 m/s, v západní polovině území vítr jen slabý do 4 m/s.


 

Přehled tisku: pravý mamut v Národním muzeu, vypínání DVB-T vysílání a lhaní kvůli hypotékám

Ve středečním tisku se dočtete například o tom, že lidé kvůli hypotékám lžou o svých příjmech. Píše o tom Mf Dnes. Lidové noviny si všímají toho, že Národní muzeum v Praze nejspíš bude vystavovat části pravého mamuta. A Hospodářské noviny upozorňují na to, že absolventi vysokých škol za svou práci žádají stále více peněz. Více v přehledu tisku, který připravil Radiožurnál. CELÝ ČLÁNEK


 

Žáci z jižních Čech obstáli na soutěži Solar Car 2018 v německém Chemnitzu

Deset žáků z pěti středních škol Jihočeského kraje se v Chemnitzu zúčastnili mezinárodní soutěže Solar Car 2018, jejímž cílem je středoškolákům atraktivně přiblížit technické a přírodovědné obory. Během týdenního pobytu v Německu účastníci museli zprovoznit svá solární auta a představit svou práci v angličtině. Někteří dokonce zaujali porotu svým netradičním modelem. Soutěž Solar Car patří v Německu k velmi známým a oblíbeným. Každoročně se koná v řadě německých regionů, jejichž vítězové se účastní finálního kola, které se letos konalo 21. září v Chemnitzu. Toho se díky zapojení Jihočeské společnosti pro rozvoj lidských zdrojů (JSRLZ) do mezinárodního projektu CoCo+ v rámci programu ERASMUS+ mohli aktivně zúčastnit i žáci z jižních Čech. „Žáci získali nejen šanci porovnat své znalosti se svými vrstevníky z jiných zemí, ale přivezli si také nové zkušenosti a nápady,“ sdělila Zuzana Pavlasová, která má v JSRLZ na starosti problematiku zkvalitňování odborného vzdělávání.

Obdobné soutěže jsou také důležité pro zjištění jazykové vybavenosti žáků. Účast českého týmu potvrdila, že angličtina již není pro středoškoláky problémem a že podobné projekty pomáhají i k odbourání prvotní nervozity při vystupování žáků před větším publikem. Účastníci soutěže Solar Car 2018 měli za úkol postavit z předem určených součástek solární auto. V kategorii Creative měli žáci poměrně volné pole působnosti a záleželo na jejich nápadu a kreativitě. Nejvíce porotu nadchlo solární auto ve tvaru sršně týmu I-ON-TEAM tvořeného žáky Filipem Jordákem a Filipem Hrdličkou z VOŠ, SPŠ automobilní a technické, České Budějovice. Naopak v kategorii Direction Reverser museli žáci dodržet poměrně přísná pravidla a postavit auto, které se rychle pohybuje a současně je schopné samo změnit směr. S tím se nejlépe vypořádal tým SOLAR CAR 3000 RS ze SPŠ a VOŠ, Písek, který tvořili žáci Stanislav Zemek a Petr Staňo.

Dalším z povinných úkolů pro účast na soutěži Solar Car byla příprava plakátu na téma E-mobilita v našem regionu, který žáci museli následně anglicky odprezentovat odborné porotě. Přestože vystupování v angličtině před zahraniční porotou není vůbec snadné, žáci se s touto úlohou perfektně vypořádali. Během pobytu v Německu se žáci připravovali především na samotnou soutěž, ve volném čase ale také žáci navštívili středisko praktického vyučování, prohlédli si historické centrum města při komentované prohlídce, vyzkoušeli si adaptační hry, lezení na umělé stěně nebo se účastnili společných setkání s ostatními zahraničními týmy. (tzjč)


 

Občanská konzultace o budoucnosti EU míří do Českých Budějovic

S iniciativou občanských konzultací přišel francouzský prezident Emmanuel Macron. Už v říjnu 2016 během své prezidentské kampaně hovořil o tom, že by Evropané měli mít možnost se více vyjadřovat k unijním otázkám. Hlavní část iniciativy probíhá v regionech napříč republikou. V různých českých městech ČR se během letošního roku koná celkem 10 diskuzí, kde mohou občané vyjádřit svůj názor na budoucí směřování EU. Debat se účastní zástupci ústředních orgánů státní správy i regionální osobnosti. Cílem občanských konzultací je hovořit s občany o tom, jakou Evropskou unii chtějí. Výsledky občanských konzultací v rámci celé Evropské unie budou prezentovány na konci roku Evropské radě. Již v úterý, 16. října, se můžete těšit na veřejnou debatu v Jihočeské vědecké knihovně v Českých Budějovicích (Lidická třída 1) od 17:00 hod.

Vaše podněty si vyslechnou a diskutovat s Vámi budou:
• Zuzana Roithová – poslankyně Evropského parlamentu v letech 2004-2014
• Pavel Svoboda – poslanec Evropského parlamentu
• Luděk Keist – ředitel úřadu Jihočeské hospodářské komory
• Jan Plojhar – systémový manažer ve společnosti Plojhar, s. r.o.

Debatu moderuje Jiří Dušek – pověřený rektor Vysoké školy evropských a regionálních studií.

Přijďte diskutovat o tom, jak se žije běžnému občanovi v dnešní EU a jaký vliv má podle Vás Unie na vývoj v jižních Čechách. Budeme rádi, když se s námi podělíte o své názory na to, co byste na EU do budoucna rádi změnili a co byste naopak rádi zachovali.
Vstup volný. Občerstvení zajištěno.

Pořádá Eurocentrum České Budějovice.

Zájemci o debatu se mohou registrovat u koordinátorky Eurocentra Kateřiny Patákové, e-mail: patakova.katerina@vlada.cz, mobil: 720 970 597. (tzjč)


 

Předpověď počasí

Středa 10. října: Jasno nebo skoro jasno, ráno a dopoledne místy mlhy nebo nízká oblačnost. Nejvyšší denní teploty 19 °C až 23 °C. Mírný jihovýchodní vítr 3 až 7 m/s, na Českomoravské vrchovině místy s nárazy kolem 15 m/s. Na severovýchodě Moravy a ve Slezsku slabý proměnlivý vítr do 4 m/s.

Nad severovýchodní Evropou mohutní tlaková výše a po její zadní straně k nám proudí teplý vzduch od jihu. Díky jeho přílivu zažíváme nadprůměrně teplé dny – současné teploty jsou zhruba o 5 až 8 °C vyšší, než odpovídá této roční době. Dnešní očekávaná nejvyšší denní maxima mezi 19 a 23 °C se pohybují dokonce na hranici rekordně vysokých teplot pro tyto dny. Například v pražském Klementinu činí dosud nejvyšší naměřená teploty pro 10. října 22,6 °C (z roku 1976). Zatím to vypadá, že toto nadnormálně teplé počasí vydrží do poloviny příštího týdne, i když po neděli by měli být teploty přeci jen o pár stupňů nižší.

Čtvrtek 11. října: Převážně jasno, ráno a dopoledne ojediněle mlhy nebo nízká oblačnost. Nejvyšší denní teploty 19 °C až 23 °C. Čerstvý jihovýchodní vítr 4 až 8 m/s, místy, hlavně na Českomoravské vrchovině a na horách na severu, s nárazy 15 až 20 m/s.


 

Představujeme nově zvolené zastupitele – Vimperk

Vimperk – Přehled 17 zastupitelů pro volební období 2018 – 2022 – fotogalerie

ČTĚTE ZDE


 

Přehled tisku: zpomalení růstu cen nových pražských bytů a malé platy kuchařek ve školních jídelnách

Podle deníku E15 v příštím roce už zřejmě ceny nových pražských bytů neporostou tak rychle jako letos. Právo píše o vyztužení Libeňského mostu ocelovými konstrukcemi a Lidové noviny se věnují nedostatku kuchařek ve školních jídelnách, který je způsobem mimo jiné nízkými platy v odvětví. Více si přečtěte v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál. CELÝ ČLÁNEK


 

Předpověď počasí

Úterý 9. října: Jasno až polojasno, ráno a dopoledne místy mlhy nebo nízká oblačnost. Nejvyšší denní teploty 18 °C až 22 °C. Slabý jihovýchodní nebo proměnlivý vítr do 4 m/s.

Tlaková výše se ze střední Evropy přesunula nad východní Evropu a kolem ní k nám už zase proudí teplý vzduch od jihu. Nad východní až severovýchodní Evropou tato výše setrvá zřejmě až do začátku příštího týdne. Jinými slovy, ideální konstelace pro další fázi babího léta. Dnes i v dalších dnech tedy čekejme slunečné a nadprůměrně teplé počasí – maxima budou často šplhat nad 20 °C, poměrně teplé budou i noční hodiny s minimy většinou mezi 11 a 5 °C. Ranní mlhy se budou rozpouštět během dopoledních hodin a díky suššímu vzduchu a větrnějšímu počasí by jich v příštích dnech mělo spíš ubývat.

Středa 10. října: Jasno nebo skoro jasno, ráno a dopoledne ojediněle mlhy nebo nízká oblačnost. Nejvyšší denní teploty 19 °C až 23 °C. Mírný jihovýchodní vítr 3 až 7 m/s, místy s nárazy kolem 15 m/s. Na severovýchodě Moravy a ve Slezsku slabý proměnlivý vítr do 4 m/s.


 

VÝSLEDKY VOLEB DO ZASTUPITELSTEV OBCÍ SPADAJÍCÍCH POD SPRÁVNÍ OBVOD VIMPERK – ČTĚTE ZDE

 

Horní Planá zve na tradiční Nordic Walking. Cílem bude jeden z vrcholů Šumavského Everestu

V sobotu 13. října se v Horní Plané uskuteční každoroční akce nazvaná Nordic Walking. Pěší výlet s holemi povede z města k rybníku Olšina. Registrace účastníků bude probíhat od 8.30 do 9.00 hodin před hornoplánským infocentrem. „Zapojit se může kdokoliv bez ohledu na věk. Trasa je dlouhá 11 kilometrů tam a zpět a je možné ji kombinovat s vlakovým spojením. Každý účastník dostane na památku diplom,“ informuje Aneta Korandová z Kulturního a informačního centra Horní Planá. Na Olšině bude speciálně pro tuto akci otevřena Rybářská bašta, a to od 10 do 12 hodin. Účastníci si tak budou moci prohlédnout trvalou expozici zaměřenou na historii a život na Olšině. Rybník Olšina je jedním z vrcholů Šumavského Everestu, jehož cílem je podpora pěší turistiky na Hornoplánsku. Aby turisté Šumavský Everest zdolali, musí vystoupat na osm vrcholů, jejichž nadmořská výška dává dohromady výšku Mount Everestu, tedy 8848 m.n.m. Horalové, kteří Šumavský Everest pokoří, dostanou od města Horní Planá oficiální certifikát. (vv)


 

Dačické mažoretky okouzlily Kapské město

Nevídaným úspěchem skončila reprezentace dačických mažoretek na Mistrovství světa v Kapském městě, které se konalo ve dnech 20.–22. září 2018. Tým mažoretek působící také při Domě dětí a mládeže v Dačicích, který zřizuje Jihočeský kraj, získaly ze čtyř startů dvě zlaté medaile, jednou bronzovou medaili a jednou čtvrté místo. Další dvě zlaté medaile získaly velké formace českého národního týmu, kde soutěžila také dvě dačická děvčata. (tzjč)


 

Major Zeman v bahně, horolezec na Libíně. Václav Malina vystavuje fotografie sta Čechů

Blíží se sté výročí vzniku Československa a k této události se výstavou fotek přihlásil i Václav Malina. Znáte ho jako rozhlasového reportéra, ale jeho velkým koníčkem je už mnoho let fotografování. V sídle rozhlasu v ulici U Tří lvů vystavil přesně sto fotografií výrazných českých osobností. CELÝ ČLÁNEK


 

VÝSLEDKY KOMUNÁLNÍCH VOLEB DO ZASTUPITELSTVA MĚSTA VIMPERK 2018 – ČTĚTE ZDE

 

Vimperáci chtějí Jaroslavu Martanovou

Vimperk – Jasnou stopku dali vimperští voliči současnému vedení radnice v čele s Pavlem Dvořákem. Na plné čáře tam zvítězila bývalá starostka Jaroslava Martanová, jejíž minulá koalice byla tak křehká, že v polovině minulého volebního byla z postu starostky sesazena. CELÝ ČLÁNEK


 

Skautská pošta

Městská knihovna Vimperk se zapojila do projektu České televize Skautská pošta. Více informací o soutěži naleznete na stránkách Skautská pošta a Pravidla soutěže.


 

Beseda s prvňáčky

Prvňáčci ze ZŠ TGM Vimperk se v měsíci říjnu účastnili každoroční besedy „Bezpečná cesta do školy“. Strážníci Městské policie Vimperk a asistenti prevence kriminality si povídali o přecházení a o bezpečném chování v blízkosti silnic. Na dopravním hřišti v parku u Volyňky proběhla praktická ukázka a poté se prvňáčci přesunuli na přechod do ulice Kaplířova, kde si vyzkoušeli za dozoru strážníků a asistentů přejít silnici v praxi za plného provozu. Cílem této besedy je co nejvíce usnadnit nejmenším školákům orientaci v dopravním prostředí a opakováním tématu prohloubit a upevnit v povědomí dětí řešení dopravních situací, s nimiž se začínají seznamovat. (MĚSTSKÁ POLICIE VIMPERK)


 

Přehled tisku: reklamace problémových lokomotiv, nedostatek zedníků i petice proti azbestu

Ve stavebnictví je nedostatek zedníků. Tématu se věnují Hospodářské noviny. Deník Mladá fronta Dnes píše o tom, že ministerstvo dopravy hodlá vrátit výrobci problematické lokomotivy Emil Zátopek. Lidové noviny zase informují o petici na ochranu před azbestem. Více v přehledu tisku, který připravil Radiožurnál. CELÝ ČLÁNEK


 

Předpověď počasí

Pondělí 8. října: Oblačno až zataženo, postupně ubývání oblačnosti až na skoro jasno. Ráno ojediněle mlhy. Nejvyšší denní teploty 16 °C až 20 °C. Slabý proměnlivý vítr do 4 m/s, na Moravě a ve Slezsku mírný severovýchodní 2 až 5 m/s.

Dnes bude na obloze zpočátku oblačno až zataženo, ale během dne bude oblačnosti ubývat. Odpoledne a večer již na řadě míst převládne jasná obloha. V dalších dnech nás již čeká po rozpuštění ranních mlh slunečné počasí a na říjen nezvykle vysoké teploty. Ve středu nejvyšší denní teploty vystoupí na 19 °C až 23 °C, ojediněle až 24 °C. Na řadě míst se tak přiblíží dlouholetým teplotním rekordům. Teplé a slunečné počasí vydrží po celý tento týden.

Úterý 9. října: Jasno až polojasno, ráno a dopoledne ojediněle mlhy nebo nízká oblačnost. Nejvyšší denní teploty 18 °C až 22 °C. Slabý, během dne až mírný východní nebo jihovýchodní vítr 2 až 5 m/s.


 

OBRAZEM: Muži i ženy couvali traktory s vlekem

Šumavské Hoštice – Sobotní počasí doslova vybízelo k tomu strávit den venku na čerstvém vzduchu. Ti, kdo vyrazili do Šumavských Hoštic na soutěž v couvání traktorem s vlekem, určitě neprohloupili. CELÝ ČLÁNEK


 

Strakonická Veřejnost ovládla komunální volby. Hnutí získalo 16 z 21 mandátů

Komunální volby ve Strakonicích ovládlo hnutí Strakonická Veřejnost. Volby vyhrálo podruhé za sebou, tentokrát s volebním výsledkem 51,15 procent. CELÝ ČLÁNEK


 

Dřív je hubil pesticid DDT, nyní se sokolům daří na Šumavě i ve městech

Šumavský národní park hlásí rekordní počet přírůstků sokola stěhovavého. Osm hnízdících párů letos vyvedlo sedmnáct mláďat. Chráněný pták, který byl v minulosti téměř vyhuben, nežije pouze ve volné přírodě, ale zalíbilo se mu i ve městech. V Plzni má dvě stanoviště. CELÝ ČLÁNEK


 

 

 

 

 

Komentáře

komentářů