LIPENSKO: Končí letošní specifická letní sezóna. Rekordní vedra vyháněla lidi k vodě

LIPENSKO: Končí letošní specifická letní sezóna. Rekordní vedra vyháněla lidi k vodě

 

Návštěvníci na Lipensku trávili přes léto čas většinou u vody. Návštěvu krytých atrakcí nebo například návštěvnických středisek odsouvali. Důvodem byla letošní rekordní vedra.

Zásadně ovlivněná rekordními vedry byla letošní letní sezóna na Lipensku. Podle aktuálně dopočítaných statistik o návštěvnosti vyplývá, že návštěvníci preferovali trávení volného času na vodě a atrakcích s vodou spojených. Návštěvy kryté zábavy či informačních center si turisté spíše rozmýšleli. Podle Vojena Smíška, který pracuje jako tiskový mluvčí společnosti Lipnoservis byla letošní sezóna na Lipensku velice specifická. Například v půjčovně letních plavidel v Lipně nad Vltavou stoupl podle Smíška zájem o zhruba o 30 procent. „Lidé díky počasí preferovali především jízdy na šlapadlech a paddleboardech. Naštěstí jsme byli dobře připraveni, když jsme před sezonou dovybavili půjčovnu u nově otevřené Beachareny na lipenské pláži,“ řekl Smíšek.

V meziročním srovnání se také více lidí ubytovalo ve zdejším kempu Modřín. „Pro letošek se u nás ubytovalo o 14 procent více lidí, než tomu bylo v roce předchozím,“ uvedl Smíšek. Navíc, o téměř dvacet procent lidí přišlo do Království lesa, což je unikátní rodinný park s množstvím herních prvků, které přibližuje krásu a rozmanitost lesa.

Vedle lipenského Modřínu evidují vyšší návštěvnost jednoznačně všechny lipenské kempy. „Léto zde strávily stovky tisíc lidí. Někde už během léta odmítali další návštěvníky a kempy zůstaly uzavřené. Přes zimu zde znovu chystají milionové investice, aby během příštího léta uvítaly ještě více spokojených návštěvníků. Další investice jsou třeba, vždyť každoročně máme na Lipensku okolo 1,2 milionu přenocování a podle signalizačních dat mobilních operátorů máme okolo 4 milionů jednodenních návštěv, “ uvedl Jiří Mánek, předseda Turistického spolku Lipenska, který se stará o rozvoj území od Stožce po Rožmberk.

Spokojení byli především majitelé hotelů. Například v hotelu České Žleby, kde se může najednou ubytovat až 60 lidí, evidují podle zdejší manažerky Petry Hříbalové v srpnu až 20 procentní nárůst. Během července se zde v meziročním srovnání ubytovalo o 10 procent více hostů.

Více lidí se svezlo na parnících Adalbert Stifter a Vltava. Ty patří společnosti Rosenberger – Lipno – Line, s.r.o, která na Lipně provozuje veřejnou lodní dopravu.

„Prázdniny byly velmi dobré, těší nás velký nárůst cestujících především na linkách mezi Horní Planou a Černou v Pošumaví, kde jsme změnili systém dopravy a věříme, že naši pasažéři byli spokojeni,“ uvedl Karel Andrle, zástupce společnosti. Sezóna pro lodní dopravu na lipenské přehradě v tuto dobu zdaleka nekončí. I nyní společnost organizuje minimálně dvě plavby z Lipna a Frymburku. „V podzimních měsících pak jednotlivým hostům doporučujeme sledovat jízdní řády. Nově uvažujeme o přidání dalších spojů v říjnu,“ uvedl Andrle.

Nárůst počtu přepravených automobilů eviduje v meziročním srovnání René Wippern, provozovatel frekventovaného přívozu v Dolní Vltavici. Naopak tu ale během tohoto léta poklesl počet přepravených cyklistů. Celkově je počet pasažérů podobný jako loni. „Přívoz jsme spouštěli o tři týdny déle než v roce 2017 z důvodu dokončování výměny vnitřního vybavení a tím nám vypadl skoro celý květen, což jsme pocítili. Sezónu budeme uzavírat až v listopadu kdy ukončujeme plavební sezonu,“ uvedl Wippern s tím, že nárůst počtu přepravených automobilů je z části způsobený zavřenou silnicí do Zadní Zvonkové, ke kterému došlo 15.srpna.

Naopak menší návštěvnost zaznamenali během července a srpna některá informační centra. Zhruba o deset procent méně lidí přišlo do informačního centra v Horní Plané.„Letos nás navštívilo 8846 osob, ale loni to bylo 10 512 osob. Letošní léto bylo specifické především v rekordních teplotách,“ uvedla zdejší zaměstnankyně Marie Štětinová. Mírný pokles evidují i pracovníci informačního centra ve Vyšším Brodu, kam za léto dorazilo přes 8000 lidí. Větší zájem byl naopak o zdejší cisterciácký klášter kam dorazilo téměř 15.000 lidí. „Což je vyšší číslo, než tomu bylo loňské léto,“ uvedl Jan Straka ze zdejšího informačního centra. Na středověký hrad v Rožmberku nad Vltavou během letošního léta dorazilo zhruba o 10 procent méně lidí, než rok předtím. Letos k nám přišlo 30.005 turistů, rok předtím to bylo 33.544,“ uvedla kastelánka Andrea Čekanová.

Text a foto: (pp)

 

 

 

Komentáře

komentářů