STARÁ ŠUMAVA: Šumavský červen

STARÁ ŠUMAVA: Šumavský červen

 

Červen
Je tu červen, je tu zrání
k němuž patří červenání
červená se východ slunce
nad kopcemi blízko Chlumce
a v ten samý navečer
červená se podvečer
červená se stuha v trávě
která spadla z hlavy právě
dívce která měla líčka
zčervenalá od sluníčka
je tu červen v plné kráse
zčervenalý od vší práce
je tu zkrátka letní den
třicetkrát, ráno v poledne i navečer.

Být ve školním věku, už bychom se těšili na prázdniny i léto strávené někde u babičky na venkově. Čas přelomu jara a léta, čas nejkratších nocí a nejbujnějšího růstu vegetace je obdobím zrození nového života v přírodě.

Červen se pojí s barvou červenou – barva červených plodů prvních jahod a třešní, rudá barva růží a pivoněk. S červnem přichází do zahrad vůně teplého léta. Uvažovali jste někdy nad tím, odkud pochází český název tohoto měsíce? Možných vysvětlení je více. Nejpříhodnější se zdá být teorie o tom, že název červen se odvozuje od červené barvy ovoce, které teď začíná dozrávat – třešně, višně, jahody nebo rybíz. Od stejného základu bylo odvozeno i jméno pro červenec a tyto dva měsíce se kdysi označovaly jako „červen menší a větší“

Věděli jste, že kdysi se červená barva získávala z larev hmyzu jménem červec? Bylo potřeba nasbírat jich hodně, aby se získalo dostatečné množství barviva, které bylo velmi ceněné. Ve středověku nemohl červené oblečení nosit kdokoliv – bylo díky vysoké ceně vyhrazeno jen vyšší společenské vrstvě. Někdy se proto červené barvě říkalo také “krásná barva” nebo “králova barva”. Hlavní sezona sběru červců byla právě v červnu – takže je možné, že kořeny názvy můžeme hledat i tady!

Červnový les může připomínat moře. Je velký, beztvarý, koruny stromů se pod větrem vlní jako voda. Lidé v dřívějších dobách jím byli obklopeni v míře, jakou již nechápeme. Báli se ho, využívali ho a osídlovali různými bytostmi. Člověk snad pochopí, že les znamená vodu, že voda znamená život ne jenom pro les, ale i pro všechny ostatní živočichy a i pro člověka. Pochopí, že bez vody nebude les, nebude život, nebude člověk. Pochopí, že pomoci lesu žít znamená pomoci sám sobě k životu, který prožije naplno a nebude se muset, na konci své cesty, stydět před těmi, kteří se za ním budou dívat…

Zdroj: Láskyplné pohlazení, báseň Červen – Hanka Zvárová

Připravuje: Miroslav KŮS ANDRES

Foto: archiv autora

 

 

 

 

0 0 votes
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře