JIŽNÍ ČECHY: Aktuální informace hygieniků kraje o nemocnosti – 11. týden ´23

JIŽNÍ ČECHY: Aktuální informace hygieniků kraje o nemocnosti – 11. týden ´23

 

Nemocnost v kraji opět mírně vzrostla, nejvíce na Českobudějovicku, kde skončily jarní prázdniny

V jedenáctém týdnu roku došlo v Jihočeském kraji, po poklesu v předešlém týdnu, který byl projevem prázdnin na Českobudějovicku jako nejlidnatějším jihočeském okresu, opět k růstu nemocnosti, a to především na Českobudějovicku. Počet akutních respiračních infekcí /ARI/ ve srovnání s předcházejícím desátým týdnem vzrostl o 5,1 procenta na 1 383 případy na sto tisíc obyvatel kraje, největší nárůst z hlediska věkových skupin byl mezi dětmi a mladými lidmi.

Co se týče chřipky a chřipkových onemocnění /ILI/, v týdnu lékaři registrovali v relativních číslech, tedy počtu případů přepočtených na sto tisíc obyvatel regionu, 22 případů na sto tisíc osob. To představovalo pokles oproti desátému týdnu o 31,3 procenta.

„Statisticky se na zvýšení nemocnosti v našem kraji v končícím týdnu podílí nárůst na Českobudějovicku, kde nemocnost oproti předcházejícímu prázdninovému týdnu vzrostla o více než dvacet procent. Mírný nárůst jsme zaznamenali i na Táborsku a Jindřichohradecku, ve všech ostatních okresech našeho kraje nemocnost mírně klesala, nejvíce o dvě až tři procenta. Co se týče věkových skupin, růst jsme registrovali ve všech skupinách, nejvíce mezi předškolními dětmi a mladými lidmi ve skupině 15 – 24 let,“ komentovala páteční epidemiologická data za jedenáctý kalendářní týden ředitelka KHS Jihočeského kraje Kvetoslava Kotrbová.

„Nejvyšší nemocnost mezi jihočeskými okresy byla v končícím jedenáctém týdnu na Českokrumlovsku. V okrese jsme zaznamenali pokles počtu onemocnění o 2,8 procenta na 1 574 případů na sto tisíc obyvatel. Nemocnost nejvýrazněji vzrostla na Českobudějovicku, o 21,3 procenta na 1 366 případů. Mírně rostla i na Táborsku o 1,8 procenta a na Jindřichohradecku o půl procenta, v dalších čtyřech okresech Jihočeského kraje klesala, nejvíce na Písecku o 2,9 procenta,“ doplnila ředitelka odboru protiepidemického KHS Jihočeského kraje Hana Bendíková.

Nejvyšší výskyt ARI je obvykle evidován ve skupině nejmenších dětí do pěti let. Tady relativní nemocnost v kraji vzrostla oproti předešlému týdnu o 8 % na 3 902 případů na sto tisíc. Mezi školními dětmi (6 – 14 let) byla 2 509 případů na sto tisíc (+4,6 %), mezi mladými lidmi (15 – 24 let) 1 573 případů na sto tisíc (+6,1 %), v populaci dospělých (25 – 64 let) bylo 792 případů na sto tisíc obyvatel (+3,1 %) a mezi staršími občany v kategorii 65+ nemocnost vzrostla o 1,3 procenta na 544 případů na sto tisíc.

Ve srovnání jednotlivých okresů měl nejvyšší relativní výskyt okres Český Krumlov, který k pátku registroval 1 574 případů na sto tisíc obyvatel okresu, a nemocnost tu klesla o 2,8 %. Na Prachaticku je 1 547 případů na sto tisíc obyvatel, přičemž hygienici tu evidovali mírný mezitýdenní pokles o 0,3 %, a na Strakonicku o 2,3 % na 1 433 případů na sto tisíc obyvatel. Na Táborsku byla 1 411 na sto tisíc a vzrostla o 1,8 %, na Českobudějovicku bylo 1 366 případů na sto tisíc (+21,3 %), na Písecku 1 308 případů (-2,9 %) a na Jindřichohradecku 1 217 (+0,5 %).

Co se týče chřipky a chřipkových onemocnění /ILI/, tady registrují hygienici v kraji celkový pokles. Největší nemocnost se drží mezi dětmi: Ve věkové skupině 0 – 5 let je výskyt ILI 47 případů na sto tisíc (-50 %), mezi školními dětmi (6 – 14 let) poklesla na 44 na sto tisíc (-43,6 %). Mezi mladými lidmi (15 – 24 let) byla 15 případů na sto tisíc (+15,4), mezi dospělými (25 – 64 let) 16 na sto tisíc (-15,8 %) a mezi seniory 65+ byla 15 na sto tisíc (-11,8 % oproti předešlému týdnu). Celkově byla v kraji nemocnost 22 případů chřipky a chřipce podobných onemocnění na sto tisíc obyvatel (-31,3 %).

 

Jaká je situace v nemocnicích Jihočeského kraje v souvislosti s možnostmi návštěv veřejnosti:

• Nemocnice České Budějovice, a.s.: Trvá početní omezení návštěv na 2 osoby u lůžka, délka návštěvy do 15 minut.

• Nemocnice Český Krumlov, a.s.: Od 21. 2. 2023 zrušen zákaz návštěv, bez omezení.

• Nemocnice Jindřichův Hradec, a.s.: Návštěvy bez omezení, od 10. – 17. 3. byl zákaz návštěv na ONRP A.

• Nemocnice Dačice, a.s.: Návštěvy bez omezení, doporučena standardní protiepidemická opatření a odpovědné chování návštěvníků.

• Nemocnice Písek, a.s.: Stále platí zákaz návštěv na nedonošeneckém oddělení, jednotkách intenzivní péče (JIP) a na oddělení ARO. Na tato oddělení povoluje vstup pouze návštěvám pacientů v terminálních fázích života. Návštěvám všech ostatních oddělení zůstává nemocnice otevřena, ale platí zde následující pravidla: Vstup s respirátorem nebo s rouškou, dezinfekce rukou a zákaz návštěv osobám s příznaky.

• Nemocnice Prachatice, a.s.: Od 1. 1. 2023 omezení návštěv – počet návštěvníků maximálně 2 osoby k lůžku a délka návštěvy max. na 15 minut.

• BH – Nemocnice Vimperk, a.s.: Omezení návštěv u pacientů na LDN – délka návštěvy max. 20 minut, nutnost použití respirátoru FFP2, návštěvám s respiračním onemocněním vstup zakázán.

• Nemocnice Strakonice, a.s.: Od 20. 2. zákaz návštěv na odd. ONP. Od 4. 2. omezení návštěv – délka návštěvy max. 20 minut, 2 osoby u lůžka, ochrana dýchacích cest, dezinfekce rukou, zákaz návštěv osobám s příznaky resp. onemocnění.

• Nemocnice Volyně, s.r.o.: Od 7. 2. 2023 zrušen zákaz návštěv. Doporučena protiepidemická opatření – max. 2 osoby u lůžka, max. 30 minut, použití respirátoru, zákaz vstupu osobám mladším 15 let a osobám s respiračními příznaky.

• Nemocnice Tábor, a.s.: Od pondělí 13. 2.2023 návštěvy povoleny bez omezení.

 

(tz-khs)


 

 

0 0 votes
Hodnocení článku
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře