SLOVEM I OBRAZEM: Proměna domu v Krátké ulici

SLOVEM I OBRAZEM: Proměna domu v Krátké ulici

Vzhledově nikterak zajímavá šedá budova s několika nevkusnými přístavbami ve vimperské Krátké ulici. Do začátku devadesátých let tam převážně ženy montovaly pájecí a opalovací lampy, které (a to už je zajímavé) výrobní družstvo Kovopodnik exportovalo zejména na trhy tzv. kapitalistické ciziny.

 

Když výrobě odzvonil zvonec, začal objekt pozvolna chátrat a několik dlouhých let čekal na nového majitele.

 

Několik posledních měsíců dává pohled do ulice tušit, že se s bývalým kovopodnikem něco děje. Zmizely přístavby.

 

Zůstala jen hlavní budova…

 

… kterou stavbaři ještě o něco zvětšili.

 

A proč to všechno? Jak uvedl jeden ze spolumajitelů objektu Jaroslav Koška, vzniká tady bezbariérový komunitní dům pro seniory se státem garantovaným nájmem, který ponese název Pohoda. Komunitní bydlení je typem nájemního bydlení, které přispívá zachování a prodloužení nezávislosti a soběstačnosti seniorů, a umožňuje život na principu sousedské výpomoci. Jde o bydlení určené mladším aktivním seniorům od pětašedesáti let, kteří ještě v době své nezávislosti na pomoci druhých chtějí využít předností kamarádského spolužití jako možného ekvivalentu k pomoci od rodiny, případně veřejných či sociálních služeb.

 

Dům nabídne jeden byt pro správce a devatenáct bytových jednotek s dispozicí 1kk od 35 do 45 metrů čtverečních.

 

Každý byt bude vybaven kuchyňskou linkou, koupelnou se sprchovým koutem, rozšířenými zárubněmi dveří a nouzovým zvonkem na sousedy.

Dům se nachází v blízkosti centra, nad parkem v klidné části města. Má vlastní soukromou zahradu a dostatek parkovacích míst. Ve stejné ulici je lékárna, sociální služby, za rohem doktor a rehabilitace. Majitelé uvažují o pravidelném dojíždění lékaře do domu nebo dovozu obědů.

 

Výše nájemného je garantována státem a pro letošní rok je stanovena na 57,20 korun za jeden metr čtvereční podlahové plochy plus maximálně za deset metrů čtverečních rozlohy sdílených ploch na jednu bytovou jednotku. Maximální úhrada tedy může být za 55 metrů čtverečních, tedy 3146 korun měsíčně, bez nákladů na služby.

Pro Františka Gaiera a Jaroslava Košku je projekt seniorského domu osobní záležitostí. Jejich životním mottem je: „Je třeba pomáhat malým dětem a starým lidem.“ Obojí už téměř deset let naplňuje František Gaier významným partnerstvím svých společností se strakonickou nemocnicí a prachatickým hospicem a přiznává, že seniorský dům je pro něj splněním určité potřeby zde po sobě „něco zanechat“.

V případě zájmu o více informací volejte Jaroslava Košku na telefonním čísle 604 259 161, nebo napište na e-mailovou adresu pohoda.vimperk@seznam.cz nebo do sídla společnosti na adresu Pohoda Vimperk, s.r.o., Boubínská 208, 385 01 Vimperk. Byty je možné si už nyní zarezervovat.

Bezbariérový seniorský dům Pohoda v Krátké ulici ve Vimperku má být dokončen již o letošních letních prázdninách.

 

(red)

 

 

 

Komentáře

komentářů