TOMÁŠ HAAS KOMENTUJE: Sobotka měl změnu důvodu své návštěvy prezidentovi včas sám...

TOMÁŠ HAAS KOMENTUJE: Sobotka měl změnu důvodu své návštěvy prezidentovi včas sám oficiálně oznámit

 

A už dostávám dopisy k mé poznámce, že nechci volit strany v konfliktu mezi Zemanem a Sobotkou, že podle mne v něm není „dobrá“ a „zlá“ strana, jsou jen dvě špatné.

A zastávám se prý Zemana, jehož souboj se Sobotkou je nepřijatelný a pro prezidenta nevhodný.

S tím „pro prezidenta nevhodný“ bych snad mohl souhlasit.

Ale odmítám to, že Sobotka se zachoval správně a je jakýmsi hrdinou celé aféry.

Za prvé Sobotka konflikt vyvolal a zahájil.
Možná z nevědomosti, možná z nevychovanosti, možná z hlouposti

Když se ohlásím prezidentovi, nejvyššímu ústavnímu činiteli, s tím, že chci podat demisi celé vlády, oznámím tím agendu oficiálního rozhovoru s prezidentem. Téma je důležité, jedná se o ústavní krok. Není to, jako když mě prezident pozve k popovídání si u kávy.

A prezident má čas připravit svůj postoj, otázky, které chce položit a své argumenty.
Tak to bývá v civilizovaném státě.

Když pak přijdu a chci hovořit o něčem úplně jiném, je to porušení protokolu, nevychovanost a hrubost. Vím, že někteří politici a media Sobotkovo téma ohlašovali předem, ale ani Zaorálek, ani media nejsou premiérem. Sobotka měl změnu důvodu své návštěvy prezidentovi včas sám oficiálně oznámit.

A prezidentova reakce?

Byla nepřiměřená a impulsivní. Žádnou hvězdičku prezident ode mně nedostane.

Ale politici i media již předem zvolili, kdo je v právu a samozřejmě, že to nebyl Zeman.
A tak může třeba ODS Sobotku za jeho chování chválit a považovat za hrdinu aféry. Téhož Sobotku, na kterém po celé roky nenašla nit suchou.

 

(fb) Tomáš HAAS

 

*  Tomáš Haas je politický konsultant a publicista. Narodil se v Praze. Emigroval v roce 1969 do Kanady, kde studoval historii a politologii. Působil jako konsultant v Kanadě a USA. Mezi léty 1991 a 1996 působil v Praze jako poradce primátora Hlavního města Prahy, několika ministrů a Úřadu vlády. Potom se na několik let vrátil do Kanady a USA, kde opět působil jako nezávislý konsultant. Do republiky se definitivně vrátil roku 2005 a mezi lety 2005 až 2008 byl interním poradcem presidenta republiky, v letech 2009 – 2010 byl poradcem tehdejších předsedů vlády – Topolánka a Fischera.

 

 

Komentáře

komentářů