NÁRODNÍ PARK ŠUMAVA: Následky silného větru Niklas jsou již zpracovány

NÁRODNÍ PARK ŠUMAVA: Následky silného větru Niklas jsou již zpracovány

Následky silného větru Niklas, který se na začátku dubna prohnal Šumavou a způsobil vesměs roztroušené vývraty a zlomy po celém území národního parku Šumava, jsou již zpracovány. V lesích Správy Národního parku Šumava se muselo vytěžit nebo odkornit 38 620 m3 vývratů a zlomů, v tomto objemu je zahrnuto i cca 3 500 m3 pocházejících z polomů, ke kterým došlo v měsíci lednu a také námrazy.

„Jak jsem říkal krátce po Niklasovi, konečná čísla po každé větrné kalamitě můžeme s jistotou říci až po posledním asanovaném, zlomeném nebo vyvráceném stromu. Tehdy jsme uváděli, že budeme muset zpracovat 30 až 40 tisíc m3 poškozeného dříví, což se teď ukázalo, jako správný odhad. Navíc se veškeré vývraty a zlomy v zásahových území v lesních porostech stihly zpracovat do konce června, jak jsme předpokládali,“ připomíná náměstek ředitele a vedoucí odboru pro péči o lesní ekosystémy Jan Kozel.

Objem zpracovaných polomů koresponduje s odhady lesního personálu, které předpovídaly největší výskyt v oblasti Prášil a pak v jižní části národního parku na Českožlebsku a Stožecku.  Postup zpracování zohledňoval zejména potřeby ochrany přírody tak, aby nedošlo k poškození předmětů ochrany Národního parku Šumava. Asanace polomů také respektovala návaznost lesních porostů ve státním vlastnictví na majetky cizích vlastníků.

Přehled objemů zpracované dřevní hmoty k 30.6.2015 – nahodilá těžba (vítr) – podle územních pracovišť:

 

Územní pracoviště Objem zpracované dřevní hmotynahodilá těžba – vítr v m3
Prášily 10 485
Srní 3 800
Modrava 4 251
Borová Lada 4 599
České Žleby 6 832
Stožec 8 653
Celkem 38 620

 

Aktuálně ještě probíhá odvoz doposud neexpedovaného dříví k odběratelům a monitoring skládek dříví tak, aby logistika byla v souladu s požadavky na ochranu lesa.

„Současně musíme organizovat zpracování polomů z lokální větrné smršti ze 7. června, která se nejvíce projevila v lesích v okolí Stožce. Další škody způsobila bouřka, doprovázená silným větrem počátkem tohoto týdne při přechodu studené fronty, konkrétně v noci ze 7. na 8. července. První odhady hovoří o objemu do 2000 m3 polomů, nejvíce, asi 1000 m3 v oblasti Srní,“ vysvětluje Jan Kozel.

Bohužel, tyto práce nelze odložit a musejí proběhnout i v době vrcholící turistické sezóny. Turisté se tak mohou setkat, jak s technikou a pracovníky dodavatelských firem při práci přímo v lesích, tak i s kamiony, které vytěžené dříví odváží k dalšímu zpracování.

„Na území Národního parku Šumava jsou jak lesy ponechané přírodě, tak i území, kde se aktivně zasahuje. Aktuálně, v nejbližších dnech bude největší frekvence odvozu dříví na Stožecku, ale s kamiony i lesní technikou i těžaři se návštěvníci mohou potkat na celém území Šumavy. Prosíme proto návštěvníky o pochopení,“ dodává mluvčí Správy Národního parku Jan Dvořák.

(hd)

Foto: FB – Petr RŮŽIČKA

 

 

0 0 votes
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře