Z PRVNÍ RUKY: 21. – 27. června 2021

Z PRVNÍ RUKY: 21. – 27. června 2021

Vimperk – část města pod Homolkou / Foto: (red) – Za krásnější Vimperk

 

 

Přepis projevu prezidenta republiky Miloše Zemana k národu:

Vážení spoluobčané,
Česká republika zažila živelnou pohromu, která sice trvala jenom několik málo minut, ale bylo postiženo sedm obcí, na jižní Moravě je pět zemřelých a asi dvě stě zraněných. Kromě toho jsou výrazné hmotné škody. Chtěl bych v první řadě vyjádřit svoji hlubokou soustrast pozůstalým po obětech této živelné katastrofy. Chtěl bych popřát brzké uzdravení všem zraněným. Chtěl bych poděkovat hasičům, vojákům i policistům, které vláda okamžitě poslala na jižní Moravu. Já sám jsem dal příkaz Hradní stráži, aby se, podle potřeb záchranářů, její příslušníci těchto akcí rovněž účastnili. Jsem rád, že s Hradní stráží jede i moje dcera, aby rozdala dary z nadačního fondu. V každém případě se domnívám, že to, co se stalo, je samozřejmě katastrofa, ale je to také příležitost k tomu, abychom vyjádřili svoji solidaritu, a já si nesmírně vážím všech těch, kdo již dnes posílají pomoc.
Vzpomínám si, jak před asi dvaceti lety podobná živelná katastrofa postihla obce Troubky a Bochoř. Dnes se tyto obce už dávno vrátily k normálnímu životu. Chci věřit, že k normálnímu životu se díky solidaritě našich občanů vrátí i oněch sedm postižených obcí. Chtěl bych vyjádřit naději, že český národ se dokáže vždy semknout a solidarizovat, když se ocitne v situaci, kdy je to zapotřebí.
Děkuji všem, kdo pomáhají a ještě budou pomáhat.

Miloš Zeman, prezident republiky, Lány, 26. června 2021


 

Výběr z médií: nedostatek vývojářů počítačových her, pravidla čerpání dovolené nebo úspěch pražské zoo

26. června – České deníky a zpravodajské servery se v soboru věnují hlavně následkům čtvrtečních ničivých bouřek. Regionální Deník ale také upozorňuje, že české herní společnosti se potýkají s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků. Deník Právo zase připomíná, jaká jsou pravidla pro čerpání dovolené. A Mladá fronta Dnes upozorňuje na narození prvního mláděte ježury australské v pražské zoologické zahradě. Více ve výběru z médií, který připravil Radiožurnál.

CELÝ ČLÁNEK


 

Ministerstvo zdravotnictví aktualizovalo cestovatelský semafor, Kanárské ostrovy budou nově v červené kategorii

Na základě dostupných dat z Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) aktualizovalo Ministerstvo zdravotnictví seznam zemí podle míry rizika nákazy. Takzvaný semafor upravuje kategorie zemí, na které se při návratu do ČR vážou příslušná protiepidemická opatření. V zelené kategorii bude od pondělí 28. června nově Estonsko, Francie, Chorvatsko, Litva a Lucembursko. Nizozemsko a Španělsko budou nyní oranžové. V červené kategorii budou nově Kanárské ostrovy.

Přicestovat do České republiky bez omezení je možné z kategorie zemí s nízkým rizikem nákazy (zelená kategorie). Do této kategorie spadá Albánie, Bulharsko, Estonsko, Finsko, Francie, Island, Itálie, Lichtenštejnsko, Litva, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Norsko, Polsko, Rakousko, San Marino, Severní Makedonie, Rumunsko, Slovensko, Chorvatsko, Německo, Srbsko, Vatikánský městský stát a také Baleárské ostrovy a Madeira. Z mimoevropských zemí nebo jejich částí pak Austrálie, Hongkong, Izrael, Japonsko, Korea, Libanon, Macao, Nový Zéland, Singapur, USA, Thajsko nebo Tchaj-wan.

Další kategorií jsou země, které se vyznačují středním rizikem nákazy (oranžová kategorie). Před návratem z těchto zemí je nutné vyplnit Příjezdový formulář a v případě, že k návratu cestující použijí hromadnou dopravu (zejména letadlo, vlak, autobus), je nutné také absolvovat antigenní nebo PCR test, a to ještě před návratem do ČR. V případě cesty do ČR individuální přepravou není třeba disponovat testem před započetím cesty, ale je povinnost podstoupit antigenní nebo RT-PCR test nejpozději pátý den po příjezdu do ČR. Do této kategorie zemí se řadí Andorra, Belgie, Dánsko, Irsko, Kypr, Lotyšsko, Monako, Nizozemsko, Portugalsko (včetně Azorských ostrovů), Řecko, Slovinsko, Švédsko, Španělsko a Švýcarsko.

Semafor zahrnuje také kategorii zemí s vysokým rizikem nákazy (červená kategorie). Do této kategorie aktuálně spadají Kanárské ostrovy. Osoby vracející se z těchto zemí musí před návratem vyplnit Příjezdový formulář. Zároveň mají povinnost podstoupit antigenní nebo PCR test ještě před návratem do ČR, pokud se vrací hromadnou dopravou. Po vstupu na území ČR se pak musí do 5 dnů podrobit PCR testu. Do doby výsledku PCR testu zůstává daná osoba v samoizolaci. V případě cesty do ČR individuální přepravou není třeba disponovat testem před započetím cesty, ale je povinnost podstoupit PCR test do 5 dnů po příjezdu do ČR a opět se do doby výsledku podrobit samoizolaci.

Ostatní země spadají do kategorie zemí s velmi vysokým rizikem nákazy (tmavě červená kategorie). Osoby vracející se z těchto zemí musí ještě před návratem do ČR vyplnit Příjezdový formulář a zároveň před návratem podstoupit antigenní nebo PCR test, pokud k návratu použijí hromadnou dopravu. Pro tyto osoby platí povinnost podstoupit po návratu do ČR PCR test, a to nejdříve 5. den a nejpozději 14. den po vstupu na území ČR. Do té doby je nutné zůstat v samoizolaci. V případě cesty do ČR individuální přepravou, není třeba disponovat testem před započetím cesty, ale je povinnost podstoupit po vstupu na území ČR nejdříve 5. den a nejpozději však 14. den PCR test. Do doby výsledku je nutná samoizolace.

Podmínky při návratu se netýkají osob, které absolvovaly očkování nebo v posledních 180 dnech prodělaly onemocnění COVID-19. Zůstává jim jen povinnost vyplnit Příjezdový formulář. Kompletní podmínky návratu do ČR ze zahraničí v době pandemie covid-19 naleznete zde.

Z důvodu možného šíření nových variant viru Ministerstvo zdravotnictví zakázalo cestovat do zemí, kde je extrémní riziko šíření těchto mutací (černá kategorie), pokud to není bezpodmínečně nutné. Konkrétně se jedná o Botswanu, Brazílii, Indii, Jihoafrickou republiku, Kolumbii, Lesotho, Malawi, Mosambik, Nepál, Peru, Svazijsko/Eswatini, Tanzanii (včetně ostrovů Zanzibar a Pemba), Zambii a Zimbabwe.

Seznam zemí podle míry rizika nákazy najdete zde.

(tzmz)


 

Kvůli polomům v oblasti Stožce a Nové Pece, které způsobila bouře v noci ze středy na čtvrtek, není v současnosti průchodná část Medvědí stezky v oblasti z Jeleních Vrchů k Černému Kříži. Dále jsou neprůchodné cesty ze Stožce ke Schwarzenberskému kanálu a z Nového údolí na Třístoličník. Pracovníci Správy NP Šumava intenzivně pracují na zprůchodnění strategických cest a stezek, což potrvá několik nadcházejících dní. Prosíme proto, abyste si případné výlety naplánovali do jiných částí Šumavy, alespoň pro tento víkend a to z důvodu bezpečnosti. Děkujeme za pochopení.

Správa Národního parku Šumava


 

‚Žáci začali omdlévat.‘ V Sokolově zkolabovalo 20 studentů střední školy, příčina se zjišťuje

Záchranáři Karlovarského kraje ošetřili v Sokolově 20 žáků střední školy v ulici Komenského s lehkým zraněním. Aktivovali kvůli tomu stav hromadného postižení osob. Nikdo není v ohrožení života. Podle starostky Sokolova Renaty Oulehlové hasiči zatím nenaměřili žádné stopy úniku plynu. Příčinu nyní zjišťují.

CELÝ ČLÁNEK


 

‚Satan v podobě víru.‘ Přehled tornád, která zasáhla v minulosti Česko

Ve čtvrtek večer zasáhlo jižní Moravu ničivé tornádo. Podle meteorologa Michala Žáka mohlo mít sílu až F4, což by znamenalo nejsilnější bouři tohoto typu v moderních dějinách českých zemí. Bouřky si vyžádaly oběti na životech. Záchranáři transportovali šest desítek zraněných do zdravotnických zařízení.

CELÝ ČLÁNEK


 

‚Je to neskutečné. Auta létala vzduchem‘. V Hruškách padaly střechy, obyvatelé obhlížejí katastrofu

Jak z válečného filmu. Silná bouře a tornádo proměnily obec Hrušky na Břeclavsku v hromadu trosek. Desítky domů jsou zdevastované, chybí jim střechy i celá patra. Místní kostel nemá zvonici, hospoda bude muset jít zřejmě k zemi. Většina lidí si navzájem pomáhá. Odklízejí to nejnutnější a s obavami čekají na to, až budou škody vidět v plné síle.

CELÝ ČLÁNEK


 

25. června – I v noci na dnešek se na našem území vyskytly silné bouřky doprovázené vydatným deštěm, kroupami o velikosti několika centimetrů a nárazy větru

Přes 40 mm napršelo v bouřkách na východě Moravy a Slezska, na Českomoravské vrchovině a ojediněle i na Šumavě nebo v Novohradských horách (obr).
Přes některé obce na Břeclavsku a Hodonínsku se přehnalo tornádo.
Bouřky se budou výjimečně vyskytovat i v dalších dnech, nebudou už ale silné. Víc se jich bude objevovat zase od úterý v příštím týdnu.

FB – Český hydrometeorologický ústav


 

Noční vichřice uvěznila hvězdy naší populární hudby v luxusním hotelovém resortu na břehu Lipna

Hvězdy naší populární hudby jako například Heidi Janků, Yvetta Blanarovičová, Petr Vondráček, Martin France a Zbyněk Drda zůstaly včera uvězněni na party, která se konala v luxusním hotelovém Resortu Relax v Dolní Vltavici. Na vinně byla noční bouřka a přívalový liják, který lámal stromy jako třísky.

Párty se konala po konci koncertu „Jedeme dál…“, který se odehrál ve středu 23.června na otevřené horní palubě lipenského parníku Smetana, na hladině lipenského jezera. Vystoupení, kterého se zúčastnila předepsaná stovka diváků, se konalo na podporu cestovního ruchu a kultury nejen na Lipensku. Program zpestřený travesti show, organizoval Turistický spolek Lipenska spolu s agenturou Martin Production zpěváka Martina Franceho.

„Úlohou Turistického spolku Lipenska, je propagovat krásy regionu. Koncert na hladině Lipna je jednou z takových aktivit. Pozvali jsme naše hvězdy popmusic na čtyřdenní pobyt a provedli je celým regionem. Hostili je naši členové od Stožce po Rožmberk,“ okomentoval předseda Turistického spolku Lipenska Jiří Mánek, který se stará o propagaci území sahajícího právě od Stožce po Rožmberk.

„Jsem ráda, že jsem tady, že mohu zpívat, že jsem se této akce dožila,“ uvedla před svým fascinujícím vystoupením Anna Slováčková, která loni překonala vážnou chorobu.

„Na Lipno jsem jezdil s rodiči. Dvacet let jsem tady nebyl. Máte to tady krásné. Příroda, lidi, památky, atrakce, všechno na jednom místě. Rád přijedu na dovolenou,“ uvedl další zpěvák Petr Vondráček. „Na Lipně jsem byla jen párkrát, ale Lipensko jako celek mě učarovalo. Je toho zde tolik k zažití a ta krásná příroda, krásné památky, to je něco co se ve světě jen tak nevidí. Sama přemýšlím o tom, proč vlastně lidé jezdí na dovolenou do zahraničí, když mnozí ani pořádně neznají vlastní zemi,“ přemýšlela na parníku Yvetta Blanarovičová.

Po závěrečné party v hotelovém resortu Relax v Dolní Vltavici šumavská příroda ukázala co dovede. Vichřice a bouřka doprovázená přívaly deště odřízla Dolní Vltavici od světa. Kvůli popadaným stromům museli zpěváci zůstat na místě až do jedné hodiny, kdy je vysvobodili hasiči z Černé v Pošumaví a motorovými pilami jim prořezali cestu z hotelového resortu Relax. Teprve pak mohli odjet do místa ubytování Lake Side Village u Frymburku.

Umělci během několikadenního pobytu na Lipensku navštívili klíčové regionální atrakce, které si fotili a snímky následně umístili na své profily na sociálních sítích, kde si je během týdne prohlédly stovky tisíc lidí. „Během týdne jsme všichni udělali velký kus práce. Naši noví přátelé zajistili reklamu nejen celému Lipensku, ale i obcím, hotelům, penzionům, kde během týdne spali, také památkám, půjčovnám lodí, provozovatelům různých atrakcí i třeba lodní dopravy,“ jmenuje Mánek s tím, že akce beze zbytku splnila svůj účel. Partnery akce byla řada firem i institucí z celého Lipenska, kteří jsou členy Turistického spolku Lipenska – společnost Lipno Servis, Amenity Resort, Stezka Korunami Stromů, Inge Tour, Národní památkový ústav, Hotel Resort Relax, Hotel České Žleby, Lipno-Line, Lakeside Village, Rail bus, Hotel Knížecí Cesta Horní Planá, Penzion u Kohoutů Horní Planá, Hotel U Martina Rožmberk nad Vltavou, Hotel Růže Rožmberk nad Vltavou, Hotel Rožmberk INN. Ti všichni hostili zpěváky, kteří se jim odvděčili krásným koncertem a sdílením fotografií na svých sociálních sítích. „Akce jasně ukázala, že koronavirus cestovní ruch ani kulturu nezastavil, zkrátka JEDEME DÁL!“ uzavřel Mánek.

(pp)


 

24. června – Srážkový úhrn poslední 3 dny (21. 6. 08:00 – 24. 6. 08:00)

K rannímu příspěvku doplňujeme srážkový úhrn za poslední 3 dny.
Bouřky a s nimi související intenzivní srážky se vyskytly na většině území.
Na některých místech na jihozápadě Čech spadlo přes 100 mm (Volyně 114,1 mm a Železná Ruda 113,6 mm).
Najdeme ale i místa, kde se srážky téměř nevyskytly – například Lednice (0,2 mm) na jižní Moravě a okolí Opavy (kolem 1 mm). [PV]

FB – Český hydrometeorologický ústav


 

Lidé po prodělání onemocnění covid-19 se mohou nově očkovat ihned po skončení izolace  

Od pátku 25. června Ministerstvo zdravotnictví ruší 90denní lhůtu po kterou si lidé po prodělání onemocnění covid-19 prozatím nemohli rezervovat termín očkování. Protilátky získané proděláním onemocnění nejsou kontraindikací k očkování. Cílem je urychlit očkování i u této nemalé skupiny obyvatel, a to i s ohledem na výskyt mutací. 

V praxi to pro osoby, které v uplynulých 90 dnech prodělaly covid-19, znamená, že se po skončení izolace mohou registrovat a následně po obdržení SMS s PIN 2 mohou provést rezervaci termínu. Doposud tito lidé mohli v období 90 dní od posledního pozitivního PCR testu provést pouze první krok, provedení rezervace termínu jim byla systémem umožněna až po třech měsících. Odborníci Ministerstva zdravotnictví se nyní shodli, že není důvod toto organizační opatření dále prodlužovat. „Zejména s ohledem na výskyt mutací jsme aktuální omezení u očkování osob, které covid-19 prodělaly, s odborným týmem na ministerstvu přehodnotili. Dostupné vakcíny jsou účinné i proti mutacím a my chceme, aby tito lidé byli ještě více chráněni,“ vysvětlil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. 

Navíc dle dostupných dat stále chybí jasná hranice dostatečného množství protilátek a ani není jisté, jak rychle tyto přirozeně získané protilátky ubývají. Proto nelze spoléhat na to, že jsou lidé po prodělání nemoci před opětovnou infekcí dostatečně chráněni. „Z odborného pohledu nic nebrání tomu, aby lidé, kteří prodělali covid-19, se mohli očkovat ihned, jakmile jim skončí izolace a jejich zdravotní stav jim to umožní,“ uvedla Martina Vašáková, náměstkyně pro zdravotní péči a vedoucí Klinické skupiny na Ministerstvu zdravotnictví, která tento postoj k protilátkám potvrdila. Ministerstvo zdravotnictví doporučuje před očkováním aktuální zdravotní stav konzultovat s ošetřujícím lékařem. 

Lidé by neměli spoléhat pouze na protilátky, které získali proděláním onemocnění, a měli by se nechat očkovat. Vakcíny proti covid-19 jsou velmi efektivní, neboť zajišťují téměř 100% ochranu a to minimálně v řádu měsíců. Je to vidět z velmi nízkého čísla nakažených po vakcinaci. Jak dlouho ale člověka chrání přirozeně získané protilátky dnes nevíme, velmi závisí na tíži onemocnění, celkovém stavu člověka, jeho genetické výbavě a aktuálním stavu imunitního systému. Vzhledem k tomu doporučujeme brzké očkování i po prodělaném nemocnění,“ zdůraznila hlavní hygienička ČR Pavla Svrčinová. 

Před očkováním ani není nutné si nechat protilátky vyšetřit. Jediný odborný důvod pro vyšetření protilátek je darování rekonvalescentní plasmy a diagnostická rozvaha u člověka s nálezem odpovídající covid-19, například na rentgenu, bez předchozího pozitivního testu na covid-19.

(tzmz)


 

Polomy v Národním parku Šumava

Prudká bouře, která se přehnala přes Šumavu v noci z 23. na 24. června, způsobila polomy hlavně v jižní části Národního Parku a to v oblasti Stožecka a Nové Pece. Množství turistických stezek a cyklotras v této části NP Šumava je v současnosti neprůchodná. Pracovníci Správy NP Šumava aktuálně zjišťují rozsah polomů, které podle prvních odhadů budou dosahovat vyšších jednotek tisíc metrů kubických. Zároveň začali se zpřístupňováním terénu.
Další aktuální informace a případné omezení upřesníme s největší pravděpodobností zítra během dne.

(tznpš)


 

Důvěra v ekonomiku dále roste

Souhrnný indikátor důvěry (indikátor ekonomického sentimentu), vyjádřený bazickým indexem, se meziměsíčně zvýšil o 4,3 bodu na hodnotu 104,0, přičemž vzrostly obě jeho složky. Indikátor důvěry podnikatelů se zvýšil o 4,6 bodu na hodnotu 103,7 a indikátor důvěry spotřebitelů o 2,7 bodu na hodnotu 105,5. Ve srovnání s červnem loňského roku jsou souhrnný indikátor, podnikatelský indikátor a indikátor důvěry spotřebitelů na výrazně vyšší úrovni.

„V červnu již potřetí v řadě vzrostla důvěra spotřebitelů i podnikatelů. U podnikatelů šlo přitom o růst ve všech odvětvích, přičemž hodnota indikátoru důvěry v průmyslu je dokonce nejvyšší od února 2011,“ uvedl Jiří Obst, vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ.

V odvětví průmyslu se důvěra v ekonomiku meziměsíčně zvýšila. Indikátor důvěry vzrostl o 4,6 bodu na hodnotu 108,2. Počet průmyslových podniků hodnotících svou současnou celkovou poptávku jako více než uspokojivou se oproti květnu zvýšil. Stav zásob hotových výrobků se snížil. Podíl podnikatelů očekávajících pro období příštích tří měsíců růst tempa výrobní činnosti se zvýšil. V meziročním srovnání je důvěra podnikatelů v průmyslu výrazně vyšší.

„V průběhu celého druhého čtvrtletí letošního roku průmyslové podniky velmi dobře hodnotí svou současnou celkovou ekonomickou situaci. V červnu navíc oproti předchozím měsícům vzrostl počet podniků, které evidují oživení poptávky, což významně přispělo i k vyššímu očekávání tempa růstu výrobní činnosti v letních měsících,“ uvedla Anastasija Nejasova z oddělení konjunkturálních průzkumů.

Důvěra podnikatelů ve stavebnictví se meziměsíčně mírně zvýšila. Indikátor důvěry vzrostl o 0,6 bodu na hodnotu 115,8. Podíl podnikatelů hodnotících svou současnou poptávku po stavebních pracích jako nedostatečnou se mírně zvýšil. Ve srovnání s minulým měsícem vzrostl podíl respondentů očekávajících v příštích třech měsících zvýšení stávajícího počtu zaměstnanců. Oproti červnu 2020 je důvěra ve stavebnictví výrazně vyšší.

V odvětví obchodu se důvěra podnikatelů zvýšila. Indikátor důvěry vzrostl o 5,4 bodu na hodnotu 104,7. Podíl podnikatelů hodnotících celkovou ekonomickou situaci jako dobrou se meziměsíčně opět výrazně zvýšil. Podíl podnikatelů očekávajících zlepšení své ekonomické situace v období příštích tří měsíců se v červnu téměř nezměnil. Stav zásob zboží na skladech se výrazně snížil. Meziročně je důvěra podnikatelů v obchodě výrazně vyšší.

Důvěra podnikatelů ve vybraných odvětvích služeb (vč. bankovního sektoru) se oproti květnu zvýšila. Indikátor důvěry v červnu vzrostl o 4,9 bodu na hodnotu 97,6. Hodnocení současné ekonomické situace podniků ve službách se meziměsíčně téměř nezměnilo. Podíl podnikatelů pozitivně hodnotících současnou celkovou poptávku se oproti květnu výrazně zvýšil. Podobně se zvýšil podíl podnikatelů očekávajících zlepšení poptávky po službách v období příštích tří měsíců. V meziročním srovnání je důvěra ve vybraných odvětvích služeb výrazně vyšší.

Důvěra spotřebitelů v ekonomiku se v porovnání s květnem také zvýšila. Indikátor důvěry vzrostl o 2,7 bodu na hodnotu 105,5. Podíl respondentů očekávajících pro období příštích dvanácti měsíců zhoršení celkové ekonomické situace i jejich vlastní finanční situace se nezměnil. Obavy z růstu nezaměstnanosti klesly již třetí měsíc v řadě. Naopak v červnu opět výrazně vzrostl počet respondentů obávajících se růstu cen a to až na úroveň blížící se maximu z května loňského roku. Meziměsíčně se mírně zvýšil počet respondentů, kteří předpokládají, že v následujících dvanácti měsících uspoří nějaké finanční prostředky. Meziročně je důvěra spotřebitelů výrazně vyšší.


Sběr dat za podnikatelskou i spotřebitelskou část konjunkturálních průzkumů probíhal v období od 1. do 17. června 2021.

(tzčsú)


 

Výběr z médií: povinné ručení za Segway, mistr světa ve vězení a miliardový byznys ze sledování videoher

24. června – V českém tisku se ve čtvrtek dočtete, že majitelé elektrických koloběžek a vozítek Segway mají platit povinné ručení, píše Mf Dnes. Za tunelování kampeličky jde podle Hospodářských novin mistr světa v kickboxu Jiří Bursa do vězení. O miliardovém byznysu ze sledování videoher na internetu informuje týdeník Ekonom. Více si přečtěte ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.

CELÝ ČLÁNEK


 

Otava, Volyňka i Botič. Bouřky v noci zvedly hladiny menších toků na desítce míst v Česku

24. června – Bouřky v noci zvedly hladiny menších toků na desítce míst v západních, středních a jižních Čechách, v Praze a na jižní Moravě. Otava překročila druhý povodňový stupeň, Volyňka a Botič přechodně i třetí. Hladiny už většinou klesly nebo klesají. Vyplývá to z informací na webu Českého hydrometeorologického ústavu. Před rozvodněním menších toků po bouřkách meteorologové varovali.

CELÝ ČLÁNEK


 

24. června – V noci se v Čechách vyskytly četné bouřky, ve kterých nejvíce srážek spadlo v pásu od Vimperka a Strakonicka po Prahu a Mělnicko a k ránu i v Pardubickém kraji

Na Strakonicku spadlo až téměř 100 mm. Ojediněle se také vyskytly kroupy. Naproti tomu na Moravě a ve Slezsku bylo většinou beze srážek.
Dnes přes den už bude klidněji, jen ojediněle se vyskytne déšť nebo přeháňka.
Ale večer a v noci na zítřek se opět vyskytnou bouřky, které mohou být opět doprovázeny přívalovými srážkami, kroupami a nárazy větru.

FB – Český hydrometeorologický ústav


 

Návrh ministryně Maláčové na zvýšení důchodů poslanci podpořili v prvním čtení

Téměř 2,9 miliony důchodců by mělo dostat od příštího roku přidáno 300 korun nad rámec každoročního zákonného navýšení. V průměru by díky tomu měl průměrný důchod měl vyšplhat na zhruba 16 195 korun, což odpovídá přibližně 42,5 % průměrné mzdy. Návrh ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčová (ČSSD) v této podobě podpořili poslanci v prvním čtení. Valorizaci důchodů bude po Sněmovně projednávat i Senát, přičemž finální podpis prezidenta republiky by se měl stihnout do konce září.

„Náš návrh se týká všech důchodců, ale myslí zejména na ty, kteří pobírají nejméně,“ říká Jana Maláčová a vysvětluje: „Pro navýšení větší, než je to zákonné, je přitom celá řada dobrých důvodů. Pro mě jsou hlavní dva. Prvním z nich je stále vysoký počet důchodců, kteří mají velmi nízké příjmy. Druhým je očekávaná menší zákonná valorizace než v předchozích letech.“

Podle posledních odhadů by zákonná valorizace pro rok 2022 činila v průměru 458 korun. „Jde zatím jen o odhad, rozhodující kalkulace bude k dispozici v září,“ připomíná ministryně a pokračuje: „Pokud se podaří schválit 300 korun navíc, pak předpokládané průměrné zvýšení důchodů bude 758 korun, což je i tak méně, než bylo v posledních letech.“ Třísetkorunové mimořádné zvýšení by nejvíce pomohlo důchodcům s nejnižšími příjmy. V Česku je přitom v současné době více než 600 tisíc starobních důchodců s penzí nižší, než je 14 tisíc korun, a mezi nimi je skoro 90 tisíc lidí s důchodem pod 10 tisíc. „Představte si, že třeba žijete sami a nemáte vlastní bydlení. Zkuste si z toho pak vyžít,“ upozorňuje Jana Maláčová.

V případě schválení navrhovaného navýšení o 300 korun by důchody vzrostly meziročně v průměru o 4,9 %. Dostaly by se tak na 42,6 % průměrné mzdy. Pro srovnání: v roce 2017 byl průměrný starobní důchod 11 826 korun, což bylo jen 39,2 % průměrné mzdy. „Musíme se vrátit k důstojnějšímu poměru mezi důchody a mzdami. Senioři nemohou přežívat na hranici chudoby. Nemůžeme dopustit, aby lidé, kteří celý život poctivě pracovali, museli v důchodu živořit a žádat o sociální dávky, protože jim důchod nestačí na pokrytí základních potřeb,“ apeluje dále ministryně Jana Maláčová. „Koncepčně by měla spravedlivé důchody řešit reforma, kterou MPSV vypracovalo, a o níž by měla v následujících týdnech jednat Poslanecká sněmovna,“ zdůraznila.

Zvýšení důchodů o mimořádných 300 korun by znamenalo růst nákladů o 10,6 miliardy korun, přičemž celkové výdaje na důchody by v roce 2022 dosáhly 555,9 miliard korun. V současné době je v ČR 2,38 mil. starobních důchodců včetně těch, co šli do penze předčasně. Společně s invalidními a pozůstalostními se pak vyplácí celkem 2,86 milionu důchodů.

(tzmpsv)


 

Firmy vítají další možnost náboru zaměstnanců, potvrdily Veletrhy práce online

Kvůli stále trvajícím omezením uskutečnila Jihočeská hospodářská komora ve spolupráci s Jihočeskou společností pro rozvoj lidských zdrojů letošní Veletrhy práce v online podobě. Zpětná vazba od zúčastněných firem potvrdila, že jihočeští podnikatelé vítají další formu, jak nabízet své pracovní pozice. Komora proto do budoucna uvažuje o konání obou forem Veletrhů práce, jak té prezenční v jednotlivých regionech, tak i online, která může být zajímavější pro mladší generaci zájemců o práci.

„Zpětná vazba od firem po uskutečnění online veletrhu nám potvrdila, že firmy o další možnost, jak prezentovat nabízené pozice, mají zájem. Dvě třetiny respondentů by se do budoucna zúčastnily online veletrhu či online akce v kombinaci s veletrhy prezenčními,“ říká Luděk Keist, ředitel Jihočeské hospodářské komory, která je společně s Jihočeskou společností pro rozvoj lidských dlouhodobým organizátorem Veletrhů práce v Jihočeském kraji.

Letošní veletrh, který se uskutečnil 15. a 16. června, museli organizátoři podřídit omezením vycházejícím ze současné situace. „Nechtěli jsme, aby jihočeští podnikatelé přišli o možnost prezentovat se mezi zájemci o práci. Zároveň jsme kvůli zajištění bezpečnosti účastníků nemohli uspořádat veletrhy práce v obvyklé podobě s větším množstvím lidí na jednom místě, online forma byla tedy na místě. Přestože firmy neměly na online schůzkách tolik zájemců jako na prezenčních akcích v minulých letech, těší nás, že po dobu kampaně navštívilo webové stránky s nabídkami práce na 5 300 uživatelů, celkově evidujeme na 7 700 návštěv. Věříme, že se tímto firmy zviditelnily a získaly tím další možnost, jak se přiblížit budoucím pracovníkům, kteří mohli na webu www.veletrhy-prace.cz vybírat z více jak 180 pracovních nabídek,“ dodává Luděk Keist.

Reakce firem na online akci byly vesměs pozitivní, a to i přesto, že některé firmy měly před uskutečněním nové formy veletrhu určité pochybnosti: „Chtěla bych poděkovat za skvělou myšlenku a báječnou realizaci celého projektu,“ uvedla Kateřina Hřídelová z firmy B a K Písek v hodnotícím dotazníku. Pro většinu firem byla online akce další formou náboru, který může pomoci v současné době, kdy mají firmy obecně problém nové pracovníky získávat: „Aktuální situace na trhu práce není zcela příznivá, kandidátů není dostatek, vše je spíše o náhodě,“ potvrdila Radka Steinhäuslová ze společnosti GASTRO PRODUCTION s.r.o., co je obecným problém na trhu práce.

Jihočeská hospodářská komora proto i do budoucna plánuje využít vytvořeného portálu www.veletrhy-prace.cz a je připravena zrealizovat veletrhy práce i v online prostředí. „Ideálně, pokud to situace dovolí, tak v kombinaci s prezenčními akcemi v regionech, na které jsou lidé i firmy zvyklé z dřívějška. Na druhou stranu, online forma může být bližší pro mladší ročníky, které fungují více online a preferují prvotní komunikaci přes online nástroje oproti osobnímu pohovoru,“ uzavírá Luděk Keist, který věří, že obě formy mají potenciál a covidová doba tak přinesla do náboru zaměstnanců nové možnosti.

(tzjhk)


 

S Enviroskopem po jižních Čechách – nabídka na léto

Krajská síť environmentálních center Krasec připravila pro zájemce terénní poznávací hry spojené s hledáním „pokladu“ v osmi zvláště chráněných územích, v krásné jihočeské přírodě. 

Konkrétně jde o naučné stezky Sudslavický okruh, Řežabinec a Řežabinecké tůně, Veselské pískovny, Třeboň – Hrádeček, Po hrázích Vrbenských rybníků, Třísov – Dívčí kámen – Holubov, Vyšenské kopce a Terčino údolí. Hry na oživených stezkách jsou příležitostí pro rodinné výlety do přírody, pro výpravy oddílů dětí a mládeže při volnočasových aktivitách, jsou vhodné i pro děti mladšího školního věku, pokud jim pomůže někdo dospělý. Kromě individuálních výletů je možné v letním období využít i komentované vycházky s odbornými průvodci.

Více informací na www.krasec.cz/ozivene-stezky a www.enviroskop.cz.

(tzjč)


 

Výběr z médií: hromadění plastu ve městech, rekordní rok pro herní trh i nový národní park

23. června – Během pandemie se v českých městech hromadily plasty, jejich množství narostlo až o čtvrtinu. Informují o tom středeční Lidové noviny. Minulý rok naopak svědčil českým vývojářům počítačových her, z pohledu příjmů zažily rekordní období. Téma pro Hospodářské noviny. Bude Křivoklátsko dalším národním parkem? Jednat o tom budou zastupitelé Středočeského kraje, píše regionální Deník. Více ve výběru z médií, který připravil Radiožurnál.

CELÝ ČLÁNEK


 

Nové fakultní střední školy na jihu Čech

Dne 22. června byla v zasedací místnosti SECESE Krajského úřadu Jihočeského kraje slavnostně podepsána smlouva o spolupráci mezi Ekonomickou fakultou Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích a Obchodní akademií Husova 1 v Českých Budějovicích, Obchodní akademií a Jazykovou školou s právem státní jazykové zkoušky Písek a Střední školou obchodní Husova 9.

Podepsáním smlouvy o spolupráci budou rozvíjeny kontakty mezi Ekonomickou fakultou JU a uvedenými středními školami, které se tímto stanou tzv. fakultní střední školou. Pro studenty těchto škol jsou na EF JU připraveny zajímavé akce, z nichž nejoblíbenější je již tradičně Vysokoškolákem nanečisto. Velmi vítaná, pro obě smluvní strany, je také spolupráce na studentských projektech a využití potenciálu studentů pro aplikační sféru výzkumu. Projekty, soutěže a společné akce budou motivovat též absolventy fakultních středních škol v dalším studiu na Ekonomické fakultě JU, neboť už jim prostředí kampusu a zázemí fakulty bude známé. Smlouva je zatím uzavírána na pět let s možností prodloužení.

Hlavním motivem tohoto kroku je naplňování strategie činnosti Ekonomické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích ve vytváření nových a posilování stávajících sítí spolupráce mezi nejrůznějšími subjekty. Kromě tuzemských a zahraničních vysokých škol, významných podniků v regionu i mimo něj, státního sektoru, neziskových organizací či médií, se fakulta dlouhodobě výrazně orientuje na podporu spolupráce a komunikace se středními a vyššími odbornými školami. To vše pod heslem fakulty: Společně a Efektivně.

(tzjč)


 

Odborníci jsou proti návratu roušek ve vnitřních prostorech, ministr Vojtěch ho přesto navrhne

Klinická skupina ministerstva zdravotnictví nadále doporučuje ve vnitřních prostorech používat respirátory. Shodla se na tom už 14. června. I přes to ministr zdravotnictví za ANO Adam Vojtěch v minulých dnech oznámil, že vládě příští týden navrhne, aby lidé mohli v obchodech nebo třeba MHD od 1. července nosit jen roušky.

CELÝ ČLÁNEK


 

23. června – Nejvyšší denní teploty se budou ve středu pohybovat nejčastěji v intervalu 22 až 26 °C, na Moravě bude místy kolem 28 °C.

FB – Český hydrometeorologický ústav


 

Hejtman Kuba navrhne na post ředitele krajského úřadu Lukáše Glasera

Ve výběrovém řízení na pozici nového ředitele Krajského úřadu Jihočeského kraje uspěl JUDr. Lukáš Glaser, dosavadní vedoucí odboru legislativy a vnitřních věcí, kterého hejtman jmenuje do funkce poté, co obdrží předchozí souhlas ministra vnitra. Ten na tomto postu nahradí JUDr. Milana Kučeru, Ph.D., který téměř po devíti letech v čele úřadu na svou funkci rezignoval. Hejtman Kuba se tak rozhodl na základě výsledků výběrového řízení, které Glaser absolvoval.

Hejtman zároveň zdůraznil, že je to vůbec poprvé, kdy byli k výběru ředitele přizváni i krajští opoziční politici. „Slíbil jsem, že budeme maximálně otevření a budeme s opozicí spolupracovat. A své sliby i tímto plníme,“ doplnil Kuba s tím, že devítičlenná komise složená z úředníků a zástupců politických klubů mu všemi hlasy doporučila právě výběr Glasera do této funkce.

Na spolupráci s Lukášem Glaserem se těším a věřím, že společně uděláme všechno pro to, aby byl náš krajský úřad moderní, efektivně fungující a prostě nejlepší,“ uzavřel hejtman.

(tzjč)


 

E.ON, COMMET PLUS a SCANIA spolupracují na pilotním provozu plně elektrického autobusu v Táboře

Elektromobilita není určena pouze pro osobní dopravu, ale její využití je stále více reálné i v oblasti hromadné dopravy. Jednou z takových firem, které jdou ekologickou cestou, je i táborský COMETT PLUS. Ten už od roku 2006 provozuje autobusy na CNG. Teď díky spolupráci se společnostmi E.ON Energie a SCANIA testovala v reálném provozu plně elektrický nízkopodlažní autobus Citywide.

„Zavedení plně elektrických autobusů do reálného provozu je logickým krokem ke snížení produkovaných emisí ve městech. Abychom byli schopni našim zákazníkům nabídnout profesionální řešení, vždy je nutné si takto vysokou investici vyzkoušet v reálném provozu. Se společností SCANIA se nám podařilo pro našeho partnera COMETT PLUS uskutečnit zapůjčení autobusu a nainstalovali jsme také potřebnou infrastrukturu do firemního areálu,“ říká Martin Klíma, vedoucí oddělení Mobility Services společnosti E.ON Energie.

Elektrický autobus jezdil čtyři dny v Táboře na běžné lince městské hromadné dopravy. Scania Citywide byla vybavena základní sestavou 8 sad baterií o kapacitě 250 kWh, které umožňují autobusu při plném vytížení dojezd až 150 km na jedno nabití. „Výhodou tohoto řešení je maximální vyváženost autobusu, což má za následek výbornou ovladatelnost a jízdní vlastnosti,“ říká manažer prodeje autobusů Scania Lukáš Martinů.

Společnost Scania nabízí také verzi se silnější sestavou 10 sad baterií. V tomto případě je uloženo 6 sad baterií na střeše a zbylé 4 sady trakčních akumulátorů se opět nacházejí v motorovém prostoru. Autobus pak disponuje výkonem 330 kWh a energií umožňující dojezd až 280 km na jedno nabití. Dobíjecí časy závisí na výkonu instalované dobíječky. Například dobíječka s výkonem 50 kWh dobije zcela vybité akumulátory o kapacitě 250 kWh za přibližně pět hodin.

Technologie dobíjení byla pro pilotní provoz instalována přímo v depu společnosti COMETT PLUS a jednalo se o dobíjecí stanici od společnosti ABB o výkonu 50 kW. „Tuto technologii dlouhodobě využíváme v naší veřejné dobíjecí síti E.ON Drive a nemůžeme si ji vynachválit. Pilotní provoz nám dodal potřebná data a pro uvedení do standardního provozu máme jasnou představu o potřebných výkonech dobíjecích stanic, které podobné provozy budou potřebovat,“ doplňuje Martin Klíma.

Pokud se otevřou dotační možnosti pro elektrobusy, firmy budou investovat.

„O využití elektrobusů v naší společnosti uvažujeme již delší dobu, a proto jsme rádi, že nám E.ON a Scania vyšli vstříc a umožnili nám otestovat tuto technologii v ostrém provozu,“ dodává Aleš Melich, ředitel divize autobusové dopravy společnosti COMETT PLUS Plus. Pro všechny provozovatele autobusové dopravy je důležité, aby stát vypsal dotační výzvy na pořízení elektrobusů a na potřebnou infrastrukturu. Testovací provoz probíhal na standardní lince městské hromadné dopravy, kde COMETT PLUS už od roku 2019 využívá výhradně autobusy s pohonem CNG. Vozy s tímto pohonem pokrývají i polovinu linek autobusové dopravy v táborském okresu. „Během testování jsme ujeli více než 650 km a ukázalo se, že elektrický autobus je pro tento typ dopravy vhodný. Samozřejmostí je vybudování potřebné infrastruktury, která zajistí provoz bez jakéhokoliv omezení. Jedna plně vytížená denní linka pro nás znamenala jedno dobíjení v depu, které jsme stihli během povinné přestávky,“ doplňuje Aleš Melich.

V momentě, kdy se elektrobusy začnou ve městech výrazně rozšiřovat, tak budou dobíjecí stanice představovat pro dopravce kritickou infrastrukturu, a proto je důležité volit pouze profesionální řešení. E.ON je v tomto směru velmi aktivní především v severských zemích, kde provozuje řadu podobných projektů. Jedním z posledních je zavedení 65 elektrických autobusů v dánském Odense. „Díky zkušenostem kolegů z více rozvinutých trhů nyní můžeme naše know- how poskytnout i našim zákazníkům v České republice,“ uzavírá Martin Klíma.

Autobusy Scania nové generace však nenabízejí jen novinku v podobě plně elektrického pohonu. „Model Citywide přináší celou řadu unikátních technických řešení jako například klimatizační systém, vracející energii zpět do systému, což výrazně přispívá ke snížení spotřeby elektrické energie. Zákazníci si mohou nakonfigurovat autobus přesně dle svých potřeb, protože délku lze podle obsaditelnosti přizpůsobit vždy po 10 cm,“ vyjmenovává další výhody Lukáš Martinů.

(tze.on)


 

Vláda zvýšila platbu za státní pojištěnce pro příští rok o 200 korun měsíčně

Vláda schválila návrh Ministerstva zdravotnictví na zvýšení vyměřovacího základu pro osoby, za které je plátcem pojistného na veřejném zdravotním pojištění stát, o 200 korun měsíčně. Cílem je zajištění financování úhrady hrazených zdravotních služeb v roce 2022 a také stabilizace systému veřejného zdravotního pojištění po pandemii koronaviru.

„Navýšení platby za státní pojištěnce nám umožní udržet nadále vysokou kvalitu zdravotní péče a stabilizovat zdravotní systém, pro který řešení pandemie představovalo enormní zátěž. Za jednoho státního pojištěnce tak nově stát měsíčně zaplatí pojistné ve výši 1 967 korun. To je meziroční nárůst o 200 korun. Do zdravotnictví tak díky tomu půjde příští rok o 14,35 miliard korun navíc,“ řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Zároveň budou dodatečné prostředky využity na stabilizaci systému veřejného zdravotního pojištění, který se v souvislosti s pandemií COVID-19 vyvíjí deficitně.

Vláda tak pokračuje v podpoře zdravotnictví, které je pro ni prioritou. V letech 2020 a 2021 došlo k historicky nejvyššímu zvýšení plateb za státní pojištěnce. V roce 2019 to pro zdravotní systém znamenalo 20 mld. Kč navíc, v letošním roce pak 50 mld. Kč navíc.

Navýšená platba za státní pojištěnce bude na základě dohodovacího řízení o úhradách pro příští rok směřována primárně do zdravotní péče. Dohodovací řízení bylo v pátek ukončeno. Uzavřené dohody již počítají s navýšením platby za státní pojištěnce a na základě toho obsahují čtyřprocentní navýšením úhrad v příštím roce.

(tzmz)


 

Výběr z médií: komplikace s dopravou z Číny, podniky po rozvolnění nebo nedostatek vody na Kladensku

22. června – Covid stále komplikuje dopravu z Číny, firmy tak začínají uvažovat o obratu k tuzemské výrobě. Na problém upozornily Hospodářské noviny. Mf Dnes si všímá nedostatku zájmu o návštěvu gastro podniků. E15-ka informuje, že Amazon je třetí rok po sobě nejhodnotnější značkou světa. Právo se zabývalo nedostatkem vody na Kladensku, web zdopravy.cz zase kompenzacemi v dopravě v krajích za minulý rok. Více ve výběru z médií, který připravil Radiožurnál.

CELÝ ČLÁNEK


 

22. června – V noci k nám Z Bavorska přicházely bouřky, které zejména do jihozápadní poloviny Čech přinesly přívalové srážky s ojedinělými úhrny kolem 50 mm (Železná Ruda 56 mm/1h, Prášily 48 mm/1h)

Během dopoledne budou srážky postupně slábnout a zároveň se částečně bude protrhávat i oblačnost.
Odpoledne čekáme přeháňky a bouřky hlavně na severu Moravy a ve Slezsku. Intenzivnější bouřky se ale objeví opět v noci a zatím to vypadá, že zasáhnout znovu jižní Čechy. Situaci ohledně bouřek budeme ještě upřesňovat.
Noční srážkové úhrny a předpověď srážek za následujících 24 hodin přikládáme v mapách.

FB – Český hydrometeorologický ústav

 


 

Vláda rozhodla – 21. června

O 200 korun na osobu se v roce 2022 navýší platby státu do veřejného zdravotního pojištění za osoby, za které je plátcem. O zvýšení platby za tzv. státní pojištěnce na 1 967 korun měsíčně rozhodla vláda https://www.mzcr.cz/…/stat-vyznamne-financne-posili…/

Vláda schválila také přesun finančních prostředků na podporu subjektů působících v kultuře, které jsou rovněž dramaticky postiženy výpadkem příjmů v období pandemie. Ministerstvo financí převede ve prospěch rozpočtu Ministerstva kultury prostředky na podporu veřejného sektoru až 420 milionů korun. Tyto prostředky rezort kultury použije například na podporu zpřístupňování umění prostřednictvím digitálních médií, na podporu české literatury či na dofinancování výpadků příjmů státem i soukromými subjekty zřizovaných divadel, orchestrů, pěveckých sborů, muzeí či galerií.

Kabinet projednal také poskytnutí několika humanitárních darů do zahraničí. V rámci programu MEDEVAC pošle 5 milionů korun organizaci Světlo pro svět na projekt zvyšování kvality oftalmologické péče v regionu Hauts-Bassins v Burkině Faso. V rámci programu Pomoc na místě pak vyplatí tři peněžní dary v celkové výši 70 milionů korun na pomoc zemím postiženým migrační vlnou. Dvacet milionů korun půjde Mezinárodní organizaci pro migraci na projekt Podpora migračního systému Bosny a Hercegoviny v oblasti posílení dobrovolných návratů a sběru dat, 25 milionů korun Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky na projekt Podpora živobytí syrských uprchlíků v Jordánsku a stejná částka bude připsána ve prospěch EUCAP Sahel Niger na projekt Zřízení mobilních jednotek k ochraně jižní hranice Nigeru https://www.mvcr.cz/…/dalsi-pomoc-potrebnym-diky…

Vláda odsouhlasila několik změn v mimořádných opatřeních Ministerstva zdravotnictví. S platností od zítřka, tedy od úterý 22. června, se do pravidel pro prokazování se certifikátem o očkování doplňují i certifikáty v anglickém jazyce vydané oprávněným subjektem v České republice a členských státech EU a také certifikáty vydané ve třetích zemích občanovi České republiky nebo občanovi Evropské unie s vydaným potvrzením k přechodnému pobytu nebo povolením k trvalému pobytu Českou republikou, že byl plně naočkován látkou schválenou Evropskou lékovou agenturou
http://www.vlada.cz/…/tiskove-zpravy/w210621b-0575.pdf
http://www.vlada.cz/…/tiskove-zpravy/w210621c-0575.pdf

Druhá změna se týká změn v omezeních maloobchodu a služeb, které měly původně začít platit od 1. července. Jedná se například o snížení limitu prodejní plochy na jednoho zákazníka, navýšení limitů počtu osob na venkovní a vnitřní akce či povolení živé hudby v restauracích, barech nebo hudebních klubech, což vláda odsouhlasila už minulé pondělí. Nově ale tyto změny s drobnými úpravami začnou platit už od pondělí 26. června. Zpřesňují se třeba pravidla pro případ pozitivního testu na covid-19 zjištěného během vícedenní akce pro děti a mládež http://www.vlada.cz/…/tiskove-zpravy/w210621a-0575.pdf

Vláda schválila také čtyři materiály Ministerstva vnitra týkající se bezpečnosti: Zprávu o situaci v oblasti vnitřní bezpečnosti a veřejného pořádku, Zprávu o extremismu a předsudečné nenávisti, Akční plán boje proti terorismu 2021 a Koncepci ochrany obyvatelstva do roku 2025. Více v tiskové zprávě Ministerstva vnitra https://www.mvcr.cz/…/vlada-schvalila-materialy…

Kompletní výsledky jednání vlády naleznete na http://www.vlada.cz/…/vysledky-jednani-vlady-21-cervna…/.

(fbvláda)


 

ČOI v době pandemie výrazně navýšila počty kontrol internetových prodejců

Česká obchodní inspekce (ČOI) kontrolovala v 1. čtvrtletí tohoto roku dodržování právních předpisů v oblasti internetového prodeje. Provedla celkem 890 kontrol a nedodržení příslušné legislativy zjistila ve více než 50 %.

„Objem internetového obchodování se v období pandemie zvýšil, což koresponduje i s počtem realizovaných kontrol, kterých bylo šestkrát více než ve stejném období roku předešlého. Výsledky kontrol v 1. čtvrtletí 2021 potvrzují, že u internetového prodeje dochází stále k vysokému počtu porušování spotřebitelské legislativy. E-shopy často opomíjejí informovat spotřebitele o subjektu mimosoudního řešení spotřebitelských sporů, nebo vůbec neposkytují informace o právech spotřebitelů týkající se reklamací. Dopouštějí se také nekalých obchodních praktik a často poskytují lživé či neúplné údaje o vlastnostech výrobku. ČOI bude intenzivně pokračovat v kontrolách on-line prodejců, jelikož vývoj trendu obchodních transakcí v tomto segmentu prodeje naznačuje další intenzivní zvyšování objemů obchodů,“ říká k výsledkům kontrol ředitel ČOI Mojmír Bezecný

Česká obchodní inspekce v období od 2. ledna do 31. března 2021 provedla 890 kontrol, při kterých se zaměřila na dodržování povinností vyplývajících ze zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele, a dalších právních předpisů v oblasti internetového obchodování. Porušení právních předpisů zjistila ve 464 případech (52,1 %).

Zjištěné nedostatky

Celkem bylo ve sledovaném období zjištěno 1 108 porušení právních předpisů.

Zákon č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele, byl porušen nejčastěji a to v 919 případech. Konkrétně se jednalo o porušení ustanovení:

• 291 x prodávající neinformoval spotřebitele o rozsahu, podmínkách a způsobu uplatnění práva z vadného plnění (reklamace), společně s údaji o tom, kde lze reklamaci uplatnit (§ 13)

• 231 x prodávající neinformoval žádným způsobem spotřebitele o subjektu mimosoudního řešení spotřebitelských sporů – ADR (§ 14)

• 210 x bylo zjištěno klamavé konání prodávajícího vůči spotřebiteli ve smyslu poskytování nepravdivých informací či informací uvádějících v omyl o výrobku, službě, ceně, servisu, prodávajícím, právech spotřebitele, atp. (§ 4 odst. 4 v návaznosti na § 5 odst. 1, 2)

• 122 x bylo zjištěno klamavé opomenutí, neboť prodávající či poskytovatel služby opomenul spotřebiteli poskytnout podstatné informace o výrobku či službě, popř. informace zatajil nebo je poskytl nejasným, nejednoznačným či nesrozumitelným způsobem (§ 4 odst. 4 v návaznosti na § 5a odst. 1, 2)

• 26 x prodávající nedodržel postup při uplatnění a řešení reklamací, toto ustanovení prodávajícímu zejména ukládá povinnost přijmout reklamaci a vystavit o tom písemné potvrzení a dále povinnost o reklamaci rozhodnout a vyřídit ji ve stanovené lhůtě (§ 19 odst. 1, 3)

Další porušení zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele, bylo kvalifikováno v menším rozsahu.

Ve 189 případech bylo prokázáno porušení ostatních právních předpisů, které jsou předmětem dozoru České obchodní inspekce. Například se jednalo o tyto zákony a nařízení:

• 121 x bylo porušeno nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/425 o osobních ochranných prostředcích

• 29 x bylo zjištěno porušení nařízení Evropského parlamentu a Rady č. 1007/2011 o názvech textilních vláken a souvisejícím označování materiálového složení textilních výrobků

Další porušení právních předpisů bylo kvalifikováno v menším rozsahu.

Uložená opatření

Česká obchodní inspekce v 1. čtvrtletí 2021 pravomocně uložila 268 pokut v celkové výši 1 486 300 Kč. Nejvyšší sankce, které v tomto období nabyly právní moci, byly v hodnotě 50 000 Kč a to ve 4 případech. Jednalo se nejčastěji o nekalé obchodní praktiky, tedy například uvedení slevy (81 %) z „původní ceny“, která však nebyla skutečná, respektive za tuto „původní cenu“ prodejce výrobek nikdy reálně neprodával. Jiný prodejce například nedodržel zákon při nabídce respirátorů označených jako FFP2, které nebyly řádně uvedeny na trh – nebyly opatřeny značkou shody „CE“, dále chyběly informace o výrobci atd.

(tzčoi)


 

21. června – Souhrnná zpráva k výstrahám Českého hydrometeorologického ústavu

Platnost: od pondělí 21.06.2021 12:00 do pátku 25.06.2021 00:00
Tato výstraha rozšiřuje územní platnost výstrahy před vysokými teplotami na většinu území s výjimkou západu a upravuje stupeň nebezpečí a platnost výstrahy před silnými bouřkami.

Dnes (21. 6.) mohou nejvyšší teploty s výjimkou západu Čech překračovat 31 °C. V důsledku teplého a suchého počasí dnes bude ještě přetrvávat i riziko vzniku a šíření požárů.
Od zítřka se bude pozvolna ochlazovat a požární riziko se bude snižovat.
Od dnešního odpoledne do zítřejšího rána očekáváme ojedinělý výskyt silných bouřek, doprovázených přívalovými srážkami kolem 40 mm, nárazy větru kolem 70 km/h a menšími kroupami.
V noci na úterý (22.6.) se mohou v Čechách od jihozápadu přechodně vyskytnout i velmi silné bouřky s přívalovými srážkami kolem 50 mm, nárazy větru kolem 80 km/h a kroupami. Tyto intenzivní srážky mohou lokálně zvednout hladiny zejména menších vodních toků.
Během zítřejšího dne bude bouřková činnost přechodně slábnout, silné bouřky se ale mohou objevit i v dalších dnech, přičemž mohouojediněle zvedat zejména hladiny menších toků, a to především v oblastech, kde již bude vyšší nasycenost území.
Výstraha se bude v následujících dnech upřesňovat.

FB – Český hydrometeorologický ústav

Mapa je funkční po kliknutí na obrázek:


 

Od července bude možné žádat o náhradní výživné

Od 1. července 2021 mohou rodiče, pěstouni či opatrovníci dětí požádat Úřad práce ČR o náhradní výživné. Jeho smyslem je po přechodnou dobu finančně podpořit nezaopatřené děti v situaci, kdy má rodič z rozhodnutí soudu (rozsudek soudu o povinnosti hradit výživné, případně soudem schválená dohoda o výživném) platit výživné, ale svou vyživovací povinnost vůči dítěti (dětem) neplní. Tedy výživné neposílá vůbec, jen občas anebo ho platí v nižší částce.

„Jsem si jistá, že náhradní výživné pomůže zejména samoživitelkám a samoživitelům, kteří se nemohou domoci svého práva. Předpokládáme pomoc až pro 24 tisíc dětí, které prostě nemohou doplácet na to, že se na ně druhý rodič vykašlal. Je to výborná zpráva, že po více než patnácti letech diskusí jsme náhradní výživné vybojovali a můžeme pomáhat tam, kde je to opravdu potřeba,“ uvedla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová s tím, že náhradní výživné je běžné už ve většině vyspělých zemí.

Podmínkou pro vznik nároku na náhradní výživné je, že rodič, nebo jiná osoba, která o nezaopatřené dítě pečuje (např. opatrovník, pěstoun) a jemuž má být výživné hrazeno, případně samo nezaopatřené dítě, je-li zletilé, situaci aktivně řeší. To znamená, že využili všech zákonných možností a pro vymožení dlužného výživného podali návrh na exekuci nebo soudní výkon rozhodnutí. Dítě musí mít zároveň na území České republiky trvalý pobyt a reálné bydliště.

„Úřad práce ČR se v předcházejících měsících intenzivně připravoval na implementaci zákona o náhradním výživném do své činnosti tak, aby klientům poskytl prvotřídní služby spojené s administrací žádostí. Náhradní výživné je podpora rodin s dětmi, které se kvůli neplacení stanoveného výživného dostaly do svízelné životní situace a je třeba jim v co nejkratší možné době pomoci tuto situaci překonat,“ shrnuje generální ředitel Úřadu práce ČR Viktor Najmon.

Náhradní výživné tvoří rozdíl mezi měsíční částkou výživného určeného v rozsudku soudu (soudem schválené dohodě o výživném) a výživným, které bylo v daném měsíci skutečně uhrazeno. Dávka se stanovuje na období 4 měsíců a její maximální výše je 3 000 Kč měsíčně. Poskytnutá suma zároveň vychází z měsíčního průměru uloženého a skutečně uhrazeného výživného v tzv. rozhodném období. Důvodem „průměrování“ sumy je fakt, že povinná osoba může každý měsíc plnit svou vyživovací povinnost pouze částečně a zaslat dítěti vždy jinou částku.

Pro trvání nároku na náhradní výživné je třeba jednou za 4 měsíce Úřadu práce ČR doložit potřebné podklady a prokázat tak, že nárok na náhradní výživné stále trvá. Úřad práce ČR může tuto dávku pro každé dítě vyplatit v součtu maximálně 24x, přičemž tyto výplaty nemusí jít po sobě.

Celkovou výši vyplaceného náhradního výživného pak ÚP ČR bude následně po dlužníkovi vymáhat.

Veškeré informace k náhradnímu výživnému, včetně návodného videospotu, nejčastějších otázek a odpovědí či orientační kalkulačky, jsou k dispozici na webových stránkách Úřadu práce ČR https://www.uradprace.cz/web/cz/nahradni-vyzivne. Pokud si lidé nevědí rady s vyplněním formuláře nebo potřebují další podrobnosti, mohou se obracet na Call centrum Úřadu práce ČR na bezplatné telefonní lince 800 77 99 00 nebo psát na speciální e-mail: nahradnivyzivne@uradprace.cz.

(tzmpsv)


 

Nejvíce dokončených nebytových budov za 15 let

V roce 2020 byla v České republice dokončena výstavba 1 906 nových nebytových budov, v porovnání s rokem 2019 o 4,2 % více. Zároveň vzrostla i celková podlahová plocha, meziročně o 3,5 %. Celkové investiční náklady na výstavbu přesáhly hodnotu 34 mld. Kč a jejich nárůst byl výraznější, a to o 23,7 %.

I v roce 2020 bylo nejvíce nově dokončených nebytových budov v kategorii hotely a obdobné budovy, nejméně se dokončilo administrativních budov. Nejvíce se proinvestovalo v kategorii budov pro průmysl a skladování, které měly také celkově největší podlahovou plochu i obestavěný prostor,“ říká Silvie Lukavcová z oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ.

Objemově největší budovy se postavily pro průmysl a skladování. V minulém roce měla jedna v průměru více jak 30 tis. m3 obestavěného prostoru. Naopak nejmenší byly hotely a obdobné budovy, kde na jednu novou budovu připadlo v průměru jen něco málo přes 500 m3 obestavěného prostoru.

Z územního hlediska se nejvíce nebytových budov dokončilo v Jihomoravském kraji, kde jich bylo 332. Naopak nejméně, 46, jich bylo dokončeno v Libereckém kraji. Nejdražší a prostorově největší stavby byly v Praze. Na jednu zde dokončenou budovu bylo v průměru vynaloženo více jak 112 mil. Kč, podlahová plocha připadající na jednu budovu byla 4,3 tis. m2 a obestavěný prostor více jak 21 tis. m3. V průměru nejlevnější stavby se naopak v loňském roce dokončily v jižních Čechách, kde průměrná investiční hodnota nepřesáhla 4,4 mil. Kč. Nejmenší budovy byly ale dokončeny v Karlovarském a Libereckém kraji, průměrná podlahová plocha zde nepřekročila 370 m2 a obestavěný prostor 1 900 m3.

Více informací naleznete na https://www.czso.cz/csu/czso/bvz_cr

(tzčsú)


 

Státní veterinární správa upozorňuje na vysoké teploty, které mohou způsobit zvířatům problémy

Současné extrémně vysoké teploty mohou mít negativní dopad na zdraví zvířat, proto je nutné, aby se dodržovala s tím spojená pravidla. Chovatelé hospodářských i zájmových zvířat by měli věnovat zvýšený zájem hlavně zajištění dostatečného napájení, větrání a chlazení v chovech. Z preventivních důvodů se kontroly Státní veterinární správy (SVS) v tomto období ve zvýšené míře zaměřují na plnění povinností chovatelů ve vztahu k horkému počasí.  

V chovech hospodářských zvířat je v případě extrémních teplot vhodné zvířata chladit. Pastevně chovaná zvířata (především skot, ovce a koně) musí mít na pozemku možnost úkrytu (např. přístřešku) před sluncem. Také u nich je nutné zajištění vhodného zdroje napájení. Pro bližší představu lze uvést množství vody, které hospodářská zvířata vyžadují na den: dospělé prase 25 l; dospělé ovce 20 l; dospělý skot 40 l a dojnice 100-180 l. Povinností chovatelů je sledovat vývoj počasí a včas reagovat na problémy, které mohou kvůli vysoké teplotě vyvstat.

V hospodářských budovách, kde může teplota stoupat poměrně vysoko, by měla být zajištěna ventilace a rovněž náhradní zdroje energie. V pohotovostním plánu chovatele musí být uvedena doba, po kterou je možné udržet dobré životní podmínky pro zvířata v případě selhání umělého větracího systému. Chovatel v případě výpadku energie v ustájovacích prostorech musí zajistit činnost náhradních energetických zdrojů.

Na dostatek vody by neměly zapomínat ani osoby cestující se psy, kočkami a jinými zájmovými zvířaty. Zejména při delší cestě by měli řidiči dělat pravidelné zastávky a nechat při nich zvíře proběhnout a napít. Zvířata je potřeba zastínit a v případě velkého horka i chladit (např. použít chladící podložky). „Znovu důrazně varujeme před zanecháním zvířete v autě, kde teploty mohou během několika minut přesáhnout i 50 °C, což může ohrozit nejen zdraví, ale dokonce i život zvířete,“ uvedl ústřední ředitel SVS Semerád.  

Pokud přeci jen dojde k přehřátí zvířete, pak je nutné poskytnout první pomoc ochlazováním vlažnou vodou, umístit zvíře do stínu, zajistit dostatečný přísun vody a vyhledat pomoc soukromého veterinárního lékaře. Pro hlavní denní venčení psů se jako nejvhodnější doba doporučuje ráno a večer, kdy jsou teploty nižší.

Obdobná pravidla platí i pro přepravu hospodářských zvířat. „V horkých dnech se doporučuje přepravu směřovat především do brzkých ranních, večerních nebo nočních hodin. Každopádně je nutné zajistit splnění požadavků daných legislativou, především pak teplotu při přepravě, délku přepravy, zajištění napájení, krmení a odpočinku zvířat,“ dodal Semerád.

(tzsvs)


 

21. června – O uplynulém víkendu bylo opravdu horko, v sobotu vystupovaly teploty na několika stanicích nad 35 °C

Neděle tak vysoké teploty nepřinesla, ale průměrná maximální teplota byla srovnatelná se sobotou.
Noc na dnešek byla velmi teplá, na mnoha místech neklesla teplota pod 20 °C a jednalo se tedy o tropickou noc.
Ještě dnes budou teploty stoupat přes 30 °C, na východě Moravy a ve Slezsku se může teplota vystoupat až ke 34 °C.
Navíc se k počasí přidají přeháňky a bouřky, silné bouřky pravděpodobně dorazí v noci na úterý.

Obrázky ukazují dnešní maximální teploty, očekávané úhrny srážek přes den a přes noc na úterý.

FB – Český hydrometeorologický ústav

 


 

Výběr z médií: výměna řidičského průkazu online, tankování biometanu i změna práce během epidemie

21. června – Výměnu řidičského průkazu umožňuje nově online Portál občana. Poukazuje na to regionální Deník. Češi loni tankovali mezi jinými palivy i biometan, píše týdeník Hrot. Řada lidí během pandemie změnila zaměstnání, většina se ke svým původním profesím navíc nechce vrátit, upozorňuje týdeník Respekt. A Lidové noviny si všímají malého zájmu o očkování proti koronaviru na Moravě a ve Slezsku. Více ve výběru z médií, který připravil Radiožurnál.

CELÝ ČLÁNEK


 

Právě jsme přišli na svět. Prohlédněte si fotky novorozenců

Díky vstřícnosti novorozeneckých oddělení jihočeských nemocnic vám každou neděli na stránkách Deníku přinášíme fotky nejmladších dětí, které se narodily v Jihočeském kraji.

CELÝ ČLÁNEK


 

Minulý týden Prachaticko opustili

Ve spolupráci s pohřebními službami na Prachaticku, přinášíme jména zemřelých, s nimiž se jejich příbuzní a přátelé v uplynulém týdnu rozloučili.

CELÝ ČLÁNEK


 

Dohodovací řízení mezi pojišťovnami a poskytovateli zdravotní péče skončilo 13 dohodami

Na Ministerstvu zdravotnictví proběhlo závěrečné dohodovací řízení o hodnotách bodu, výši úhrad hrazených služeb a regulačních omezeních pro rok 2022 mezi zástupci zdravotních pojišťoven a poskytovatelů zdravotní péče. Během jednání se obě strany shodly na 13 dohodách. Uzavřené dohody se týkají například segmentů stomatologie, lůžkové péče, praktických lékařů nebo zdravotnické záchranné služby. S pojišťovnami se nedohodli pouze ambulantní specialisté.

Dohodovací řízení probíhalo od března 2021. Zdravotní pojišťovny počítají s 4% tempem růstu, které již počítá i s navýšením platby za státní pojištěnce o 200 Kč. Dohody jsou uzavírány za podmínky, že se platba za státní pojištěnce zvýší od 1. ledna 2022. Ministerstvo zdravotnictví vyvíjí při jednání s Ministerstvem financí maximální snahu, aby k navrhovanému navýšení došlo.

„I přes probíhající pandemii se podařilo navázat na úspěch z předchozích let a dosáhnout dohod v drtivé většině segmentů zdravotní péče. Konsensuální závěry na výši úhrad přináší do zdravotnictví stabilitu a předvídatelnost financování, kterou po chaosu pandemie české zdravotnictví potřebuje,“ zmiňuje důležitost dohodovacího řízení ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a dodává: „Chtěl bych touto cestou poděkovat všem za úsilí, které do jednání v rámci dohodovacího řízení vložili a za trpělivost, díky které se podařilo dohod dosáhnout.“

„Výsledky dohodovacího řízení přináší pozitivní novinky pro pacienty. Pacienti s náročnějšími diagnózami se nově snáze dostanou k ambulantní fyzioterapii. Pro některé pacienty bude také snazší najít registrujícího stomatologa, protože zubní lékaři budou nově dostávat kapitační platbu za své registrované pacienty,“ popsal úspěch dohodovacího řízení ministr Vojtěch.

Uzavřené dohody bude Ministerstvo zdravotnictví při dodržení všech předpokladů stanovených zákonem plně respektovat a promítne je po zhodnocení souladu s právními předpisy do úhradových mechanismů na příští rok. Růst úhrad v segmentu ambulantních specialistů, kde k dohodě nedošlo, bude stanoven analogicky se segmenty s dohodou. Segment bez dohody tak nebude mít vyšší růst úhrad než segmenty s dohodou.

Dohody se podařilo uzavřít mezi zdravotními pojišťovnami a následujícími segmenty poskytovatelů zdravotní péče:

 • stomatologická péče
 • praktičtí lékaři
 • gynekologická péče
 • fyzioterapie
 • laboratorní a radiodiagnostické služby
 • domácí zdravotní služby
 • dialyzační péče
 • lázeňská léčebně rehabilitační péče
 • zdravotnická dopravní služba
 • zdravotnická záchranná služba
 • lékárenská péče
 • akutní lůžková péče
 • následná lůžková péče

Úhradová vyhláška na rok 2022 bude vydána do 31. října 2021 ve Sbírce zákonů.

(tzmz)


 

Ministerstvo zdravotnictví spouští plošný screening pozitivních vzorků na přítomnost mutací koronaviru

Monitorování a cílený rychlý screening pozitivních vzorků na přítomnost mutací koronaviru je základním předpokladem pro udržení pandemie pod kontrolou. Ministerstvo to vnímá jako absolutní prioritu pro aktuální období, a proto zavedlo úhradu diskriminačního PCR a vytvořilo síť sekvenačních pracovišť po celé ČR.

S cílem zachytit mutace koronaviru na území České republiky vydalo Ministerstvo zdravotnictví Národní strategii molekulárně – biologické surveillance SARS-CoV-2 a nastavilo systém screeningu pozitivních vzorků.

Pro cílený a plošný screening pozitivních vzorků na přítomnost známých mutací je potřeba zapojení co největšího počtu laboratoří, které se podílí na testování SARS-CoV-2, do takzvaného diskriminačního PCR. „Naším cílem je včasná detekce mutací, jejich zachycení a vytrasování. Je to naše absolutní priorita, a to i vzhledem k tomu, že lidé budou přes léto hodně cestovat a tím se zvyšuje riziko zanesení mutací do České republiky. Proto zavádíme plošné vyšetření všech pozitivních vzorků diskriminačním PCR, které odhalí známé mutace. To se díky úhradě naplno rozjede od července. Současně v každém kraji pracuje sekvenační centrum, vyšetřuje vybrané vzorky a hledá zcela nové mutace,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch s tím, že je stále důležité, aby lidé na koronavirus nezapomínali, nezmizel. „Občané by stále měli myslet na to, že hranice mezi aktuální dobrou situací a zhoršením je velmi tenká. Stačí se podívat do Velké Británie. Užívejme si znovu otevřených služeb, cestujme, ale zároveň se nadále chraňme a buďme prosím obezřetní.“

Všechny laboratoře budou mít od července tuto činnost hrazenou z veřejného zdravotního pojištění, a to částkou 614 korun. Tímto způsobem bude vyšetřen každý pozitivní vzorek diagnostikovaný metodou PCR, kterou mají laboratoře taktéž hrazenou (614Kč + odběr 47 korun). Celkově tak laboratoře od zdravotní pojišťovny za standardní a diskriminační PCR obdrží 1 275 korun. O tom, jaké mutace je nutné aktuálně sledovat, budou laboratoře pravidelně informovány prostřednictvím Národní referenční laboratoře pro chřipku a nechřipková respirační virová onemocnění při Státním zdravotním ústavu.

Za účelem odhalování zcela nových mutací koronaviru vybudovalo Ministerstvo zdravotnictví v rámci celé ČR síť sekvenačních center. Ta je složená z laboratorních pracovišť v rámci příspěvkových organizací státu. Většina z nich jsou přímo řízené organizace ministerstva, dále je součástí také Biologické centrum Akademie věd ČR a Státní veterinární ústav spadající pod resort zemědělství. Ministerstvo zdravotnictví vyčlenilo pro své organizace na sekvenování 80 milionů korun. Celková kapacita této sítě je 4 500 vzorků měsíčně, což je za současné epidemické situace dostatečné. „Aktuální kapacitu kontinuálně vyhodnocujeme a pokud by se zhoršila epidemická situace, počty případů by začaly růst, jsme připraveni okamžitě reagovat a navýšit sekvenační kapacity v rámci celé republiky,“ doplnil ministr. Seznam sekvenančích center je zveřejněn na stránkách ministerstva.

Pokud laboratoř mutace detekuje, je povinna hlásit tato zjištění do Informačního systému infekčních nemocí (ISIN), kde k těmto informacím následně mají přístup příslušné Krajské hygienické stanice (KHS). Výsledky sekvenací jsou hlášeny i do mezinárodních databází. „Hygienici tuto informaci využijí k přednostnímu trasování kontaktů nakaženého. Cílem je se zamezit šíření zejména nebezpečných variant viru. Krajské hygienické stanice budou řídit výběr vzorků od pacientů podle daných parametrů tak, aby se sekvenovaly vzorky s významným klinickým nebo epidemiologickým podtextem. Ty zahrnují výběr vzorků například od pacientů, kteří absolvovali očkování, vzorků od pacientů s prokázanou reinfekcí, od dětí a pacientů do 50 let s těžkým průběhem nebo od pacientů, kde je riziko importu z rizikových oblastí,“ vysvětlila hlavní hygienička ČR Pavla Svrčinová.

Každé sekvenační centrum bude sekvenovat 70-100 vzorků týdně. Sekvenační centra v průběhu června vyšetřily 800 vzorků a jejich počet se každý měsíc zvyšuje. Přehled zachycených mutací zveřejňuje pravidelně Státní zdravotní ústav.

Vítáme, že Ministerstvo zdravotnictví vnímá screening pozitivních vzorků a sekvenování jako svou prioritu, nastavilo strategii a síť sekvenačních center. Zejména hrazené diskriminační PCR, které je předstupněm sekvenování a bude prováděno plošně, rozhodně záchytu mutací pomůže. Za MeSES vidíme sekvenování jako cestu, jak udržet pandemii v útlumu. Současně samozřejmě bude záviset i na disciplíně obyvatel a dodržování opatření, zejména při příjezdu z dovolených,“ uzavřel epidemiolog a člen MeSES Rastislav Maďar.

(tzmz)


 

 

 

 

 

 

 

Komentáře

komentářů