ZÁCHRANKA V AKCI: Zásah v obtížně dostupném terénu a u dopravních...

ZÁCHRANKA V AKCI: Zásah v obtížně dostupném terénu a u dopravních nehod

 

Zdravotnická operační středisko přijalo informaci o pádu a zranění muže v úterý 9. února krátce před polednem. Nehoda se stala na malém skalním útvaru pod vrcholem Kletě. Operátoři k zásahu okamžitě vyslali pozemní posádku Rychlé zdravotnické pomoci z Českého Krumlova. Souběžně byl aktivován i tým Letecké záchranné služby (LZP) připravený na zásah v terénu za pomoci lanového podvěsu.

Muž středního věku po pádu utrpěl středně závažné poranění dolní končetiny. Pozemní posádka zdolala vrchol Kletě sanitním vozem do dvaceti minut a poskytla pacientovi prvotní odbornou pomoc. Místo zásahu nebylo vhodné pro přistání vrtulníku, proto byl lékař a záchranář LZS k pacientovi spuštěn na lanovém podvěsu. Po podání potřebných léků a nezbytné přednemocniční neodkladné péče byl pacient transportován do českobudějovické nemocnice.


Jihočeští záchranáři se na podobné zásahy v obtížně dostupném terénu pravidelně připravují tak, aby vždy byli připraveni poskytnout odbornou pomoc všem pacientům v co nejkratším čase.

Českokrumlovští záchranáři pravidelně pořádají cvičení právě v lokalitě CHKO Blanský les a v okolí jejího nejvyššího vrcholu, hory Kleť. Ověřují dostupnosti jednotlivých turisticky velmi exponovaných tras pro zásahová vozidla Zdravotnickou záchrannou službu Jihočeského kraje a procvičují orientaci výjezdových skupin v tomto prostoru včetně ověření spojení na zdravotnické operační středisko.

Letečtí záchranáři a lékaři Letecké záchranné služby Jihočeského kraje  jsou zase pravidelně cvičeni pro provádění záchran s využitím lanového podvěsu, výsadků z nízkého visu a evakuaci postižených osob z nepřístupného terénu. V letošním roce se jednalo o první zásah, při kterém byla tato speciální činnost využita. Od začátku letošního roku zasahovala posádka Kryštofa 13 celkem u 35 případů.


 


 

Dvě posádky Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje zasahovaly ve středu 10. února v podvečer u dopravní nehody v Suchdole nad Lužnicí. Zranění jedné osoby si vyžádalo neodkladnou odbornou péči ještě na místě. Po stabilizaci stavu byla s podezřením na vážné poranění hlavy transportována do traumacentra nemocnice v Českých Budějovicích. 
Večer pak zasahovali jihočeští záchranáři u nehody na Strakonicku. Z místa transportovali k dalšímu ošetření jednu lehce zraněnou osobu do spádové nemocnice.

Text a foto: ZDRAVOTNICKÁ ZÁCHRANNÁ SUŽBA JIHOČESKÉHO KRAJE 

 

 

 

Komentáře

komentářů