LIPENSKO: Kynutá buchta. V Horní Plané ji společně upekli Josef a Roman

LIPENSKO: Kynutá buchta. V Horní Plané ji společně upekli Josef a Roman

 

Kynutá buchta. Originální bistro na malebném náměstí v Horní Plané. Tady od konce minulého roku podle babiččiných receptů pečou vynikající kremrole, buchty, koláče, věnečky. Místní i turisté si zde kupují bramborové housky, vícezrnné pečivo, italské bagetky, slano-kmínové housky atd.

„Prvotní myšlenka přišla v první vlně uzavření provozoven. Otevřeli jsme „okénko“ a měli jsme úspěch. Babiččiny recepty se osvědčily. Zájem mají místní i turisté, kterých je teď ale minimum, ale i místní,“ uvádí majitelé bistra Roman Koprolín a Josef Šabaka.

Příjemné je to i kvůli tomu, že v Horní Plané zanikla loni v létě dlouholetá pekárna firmy COOP.
„Bistro Kynutá buchta je naše nové dítě, které je stále třeba opečovávat. Máme velký zájem setrvat a vyvíjet se. Ráno v 6 budíček a večer v 22 vypínáme stroje,“ doplňují.

Dva kluci, Roman Koprolín a Josef Šabaka, spolu začali na Lipensku podnikat před více než třemi lety, kdy začali provozovat penzion Rak v Černé v Pošumaví. Jedenatřicetiletý Roman se věnuje gastronomii celý život, o devět let starší Josef je ekonom., studoval také operní zpěv. Od začátku se báječně doplňují. Proto se jim hned začalo dařit.

Díky píli, náročnosti a nasazení opakovaně získali ocenění penzion roku v anketě dopenzionu.cz. Podnikání jim ale zkazila koronakrize, od dubna 2020 nemohli nikoho ubytovat, pak se vše vrátilo do normálních kolejí, od října znovu platí vládní zákaz. Roman a Josef se ale nespokojili s nadávkami na současný stav a vymysleli nový plán – originální bistro.

Tady prodávají své originální cukrovinky, ale i pečivo z okénka, kde si jej kupují místní i turisté. Mají již řadu stálých zákazníků. „Máme štěstí, že jsme na dobrém místě a hlavně máme stále co nabízet. Máme široký záběr. Od lahůdek, přes úplnou klasiku koláčů a buchet a rádi inovujeme tradiční zákusky,“ říkají. Teď tu stabilně pracují tři zaměstnanci, několik brigádníků. Kluci z Kynuté buchty čekají nárůst výroby. „Před letem jsme slíbili třem lidem zaměstnání. Tak snad je nezklameme,“ uzavírají.

 

Text a foto: Pavel PECHOUŠEK, Turistický spolek Lipenska

This slideshow requires JavaScript.

 

 

Komentáře

komentářů