POLICIE ČR: Jihočeští policisté pomáhají hygienikům s trasováním

POLICIE ČR: Jihočeští policisté pomáhají hygienikům s trasováním

 

Tak co, kolik máš dnes výslechů? Co ten výjezd včera, jak to dopadlo? Také takovéto běžné otázky na vyšetřovačce nebo policejním oddělení doznaly v rámci podzimních opatření proti covidu velkých změn. Padesátka jihočeských policistů je totiž zapojena do dnes tolik skloňovaného trasování. Ten, kdo trasuje, totiž jeden den naplno dělá svoji práci, třeba ty zmíněné výslechy, a druhý den trasuje.

Policisté i občanští zaměstnanci totiž od 19. října trasují tzv. třetí hovory. Telefonicky hovoří s rizikovými kontakty nakažené či pozitivní osoby. Volanému, který je mnohdy překvapen vývojem situace, sdělí karanténu, indikují ho k odběru a vypíši elektronickou žádanku na odběr. Snadno se to popisuje, ale některé hovory trvají i desítky minut.

Jihočeští policisté trasují pro celou Českou republiku. V minulém týdnu proběhlo jejich další školení a dvacet čtyři policistů se proškolilo a hned zapojilo do trasování tzv. prvních hovorů. Jde o hovor s pacientem, který je pozitivní. Pacientovi je sdělena a vysvětlena povinná izolace a zjišťují se jeho rizikové kontakty. Policisté tak pomáhají pracovníkům krajské hygienické stanice. Pomáhají  dobrovolně, chápou již velmi dobře, jak je práce hygieniků v této době složitá a náročná. Hygienici zajišťují policistům potřebná školení a podporu, spolupráce hygieniků je perfektní.  Na tomto faktu se shodli všichni, kdo za policii trasují.

Text a foto: Jiří MATZNER, Policie ČR

 

 

 

Komentáře

komentářů