Z PRVNÍ RUKY: 16. – 22. listopadu 2020

Z PRVNÍ RUKY: 16. – 22. listopadu 2020

 

Zubní pohotovost o víkendu na Prachaticku a Strakonicku

21.11. MUDr. Gála U Zastávky 322, Prachatice 602 343 242
22.11. MUDr. Hemmerová Nemocniční 204, Prachatice 388 415 761
21. – 22.11. MUDr. Kabátová Stavbařů 226, Strakonice 383 325 338

Ošetření akutním pacientům poskytují vyjmenovaní lékaři ve svých ordinacích vždy od 08.00 do 10.00 hod. Ve všední dny poskytuje zubní pohotovost Nemocnice v Českých Budějovicích od 16.30 do 21.30 hod, v sobotu, v neděli a o svátcích od 08.00 do 18.00 hod. v horním areálu nemocnice, pavilon C.

(Jihočeské nemocnice)


 

 

Šéf zdravotnických statistiků Dušek: Snít o tom, že se v lednu a únoru nic nestane, je absolutně nesmyslné

V lednu a v únoru – v největším chřipkovém období – by se mohla znovu rozjet i epidemie koronaviru, varuje Šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek. A v rozhovoru pro iROZHLAS.cz vyzývá k ostražitosti. Vysvětluje rovněž, jak nakládat s daty o mrtvých. „Nikdy nebylo na stole nezveřejňování mortality. Stačilo by počkat tři, čtyři, pět dní, než se čísla ustálí,“ tvrdí.

CELÝ ČLÁNEK


 

Výběr z médií: Češi kvůli omezení pohybu tloustnou, dochází vakcína proti chřipce a úbytek bažantů

Na koronavirus vakcína zatím není, Češi se tak nechávají více než v jiných letech očkovat proti chřipce. Vakcína tak pomalu dochází, píše Mf Dnes. Sobotní Lidové noviny upozorňují na negativní dopad koronavirových omezení – Češi rychle tloustnou. Od jara v průměru přes 6 kilogramů. Deník Právo píše o omezení mysliveckých slavností a také úbytku bažantů kvůli přelidněnosti v lesích. Více se dočtete ve výběru z médií, který připravil Radiožurnál.

CELÝ ČLÁNEK


 

Hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba vyzval ministra zdravotnictví Jana Blatného ke zrušení mimořádného opatření o zastavení plánované péče v nemocnicích

Počet hospitalizovaných pacientů s covid-19 v Jihočeském kraji setrvale klesá, a to jak celkový počet, tak i počet pacientů vyžadujících intenzivní péči. V současnosti jsou krajské nemocnice přibližně na třetině připravené kapacity pro pacienty s covid-19. Rovněž predikce dalšího vývoje pro Jihočeský kraj je příznivá. Setrvale klesá také počet zaměstnanců v izolaci pro covid-19. Jihočeské nemocnice společně koordinují svoji činnost a stejně jako docházelo k postupné aktivaci jednotlivých lůžkových covidových stanic, bude docházet k řízené deaktivaci těchto kapacit. Nadále však platí mimořádné opatření MZ ČR, kterým je zrušena odkladná hospitalizační péče.

Hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba proto vyzývá ministra zdravotnictví Jana Blatného ke zrušení mimořádného opatření o zastavení plánované péče v nemocnicích. „Jako hejtman Jihočeského kraje navrhuji, aby ministr zdravotnictví Jan Blatný už zrušil mimořádné opatření o zastavení plánované péče v nemocnicích. V těch našich jihočeských počet pacientů s covid-19 trvale klesá a nemocnice situaci zvládají. Naopak narůstá počet těch, u kterých další odklad plánované péče už není obhajitelný a je nutné k této péči přistoupit, aby nedošlo k poškození zdraví,“ uvedl hejtman Martin Kuba. Jihočeské nemocnice podle něj prokázaly že mají dostatečnou kapacitu a díky profesionálnímu vedení a maximálnímu nasazení zaměstnanců situaci zvládají. „V této chvíli už centrální nařízení nemají smysl a je třeba postupovat podle konkrétní situace v daném regionu. A my na jihu Čech jsme připraveni obnovovat péči pro všechny Jihočechy, kteří ji potřebují a čekají na ni,“ dodal hejtman.

Stejně jako na jaře, bude i nyní plánovaná zdravotní péče obnovována postupně tak, aby zůstala zajištěná dostatečná volná (rezervní) kapacita pro péči o pacienty s covid-19, zejména pak volná kapacita intenzivní péče.

Od 23.11.2020 bude postupně a částečně zahájeno obnovení plánované péče. Rozhodnutí o konkrétním druhu obnovené péče je v kompetenci primářů jednotlivých oddělení. Nejprve dojde k obnovení malých výkonů s krátkou hospitalizací u méně rizikových pacientů tak, aby bylo možné kdykoliv provoz opět omezit a reagovat na vývoj situace.

Pokud nám to epidemiologická situace a centrální nařízení dovolí, rádi bychom se k plnému plánovanému provozu v „běžném“ režimu vrátili od 1. prosince 2020.

(tzjč)


 

Jihočeští kováci se distancují od výroků Bohumíra Dufka

Jihočeské sdružení Odborového svazu KOVO (OS KOVO) se zcela distancují od výroků předsedy Asociace Samostatných odborů Bohumíra Dufka, který v pořadu CNN Prima News 360° mimo jiné řekl, že polovina restaurací a hospod v Česku nevytváří přidanou hodnotu a měla by zkrachovat. Prý jde pouze o „nálevny“.

„Podobné výroky ostře odmítáme. Rozdělovat podnikatele na ty, které musíme v covidové krizi podporovat a na ty, které můžeme nechat krachovat, je zcela nepřijatelné. I majitelé restaurací jsou zaměstnavateli. A na jejichž úspěchu, či neúspěchu, jsou závislé desítky tisíc rodin v celé České republice. I když to není vždy jednoduché, bere Odborový svaz KOVO zaměstnavatele jako partnery, nikoli protivníky. Naším společným zájmem jsou úspěšné firmy a spokojení zaměstnanci. Bez ohledu na jejich velikost či obor podnikání,“ konstatoval zmocněnec jihočeského sdružení OS KOVO Jan Janoušek.

Vedoucí Regionálního pracoviště OS KOVO v Českých Budějovicích Pavlína Jirková v této souvislosti připomněla, že Dufkovy výroky už veřejně odmítli také předsedové Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) a OS KOVO Josef Středula a Jaroslav Souček.

(tzoskovo)


 

Výběr z médií: česká města proti pyrotechnice, rekordní cena bitcoinu a pozdější odchod do důchodu

20. listopadu – Páteční Mf Dnes informuje o boji českých měst proti pyrotechnice. K iniciativě hlavního města se připojují i radnice v České Lípě, Hradci Králové či v Jihlavě. Deník E15 píše o plánované rekonstrukci více než stoleté budovy sídla stálé mise České republiky při OSN v New Yorku. A podle OECD by Češi měli do důchodu odcházet později, píše Právo. Více si přečtěte ve výběru z médií, který připravil Radiožurnál.

CELÝ ČLÁNEK


 

Penny nabídne s ohledem na zvířata tichý ohňostroj

Závěr roku se v našich krajích tradičně nese v duchu oslav, s nimiž jsou pro mnohé neodmyslitelně spojeny ohňostroje. Jejich hluk je ovšem nepříjemný nejen řadě lidí, ale především stresuje domácí či lesní zvířata. Proto PENNY letos nabídne takzvané tiché ohňostroje, které zajistí očekávané světelné efekty bez nadměrného hluku. 

„Uvědomujeme si, že hlučné oslavy spojené s odpalováním ohňostrojů v závěru roku jsou mnohým nepříjemné. Jejich výbuchy v neposlední řadě stresují a traumatizují také naše domácí miláčky, ať jsou to psi, kočky nebo třeba i zvířata na polích či v lese. Proto jsme se rozhodli zařadit do naší nabídky takzvané tiché ohňostroje,“ říká Petr Chmelař, vedoucí nákupu PENNY a dodává: „Naším cílem je chovat se odpovědně v duchu naší filozofie, a současně lidem umožnit náležitě oslavit závěr roku a příchod toho nového. Řada lidí si neumí oslavy bez ohňostrojů představit, a takto budou moci slavit, jak jsou zvyklí, ovšem bez toho, aby nadměrným hlukem obtěžovali a stresovali okolí.“ 

Tiché ohňostroje jsou moderní produkty reagující na požadavky dnešní doby. Nezatěžují nadměrným hlukem okolí, jsou ohleduplné k domácím zvířatům a nelekají děti. Současně minimalizují zplodiny hoření, čímž jsou šetrnější k životnímu prostředí. Tlumený zvuk vydávají pouze při výmetu světlic, a nikoliv při následném výbuchu na obloze. Jejich efekty přitom dosahují výšky okolo 30 metrů a na rozdíl od klasického velkého ohňostroje jsou tak vidět i při nízké oblačnosti. „Nyní nabídneme 11 různých produktů a do budoucnu v souladu s naší filozofií odpovědnosti za životní prostředí, kterou deklarujeme i v naší Zprávě o udržitelnosti, chceme tuto nabídku rozšiřovat tak, abychom v blízké budoucnosti mohli nabízet pouze tento typ pyrotechniky,“ doplňuje Petr Chmelař.

PENNY se o dobré životní podmínky zvířat zasazuje dlouhodobě. Mezi prvními se zavázalo, že nebude už od konce roku 2023 nabízet vejce z klecových chovů, tedy o rok dříve, než se zavázali ostatní řetězce. Ze zákona pak tato povinnost má začít platit až od roku 2027. V loňském roce pak PENNY ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství iniciovalo a nastavilo vyšší standardy pro chov prasat a skotu, než požadují předpisy, tzv. PENNY STANDARD ANIMAL WELFARE. Nyní připravuje zkvalitnění podmínek i pro chov kuřat.

(tzpenny)


 

Generální ředitel Lesů ČR Josef Vojáček diskutoval se zástupci samospráv o organizační podnikové změně

 O organizační změně Lesů ČR diskutoval 19. listopadu se zástupci místních samospráv Olomouckého kraje, nevládních organizací i zákonodárců generální ředitel Lesů ČR Josef Vojáček. Ujistil je, že důsledkem změny bude mimo jiné zvýšení počtu provozních zaměstnanců přímo v lesích, což se pozitivně projeví v péči o porosty i lesní infrastrukturu. Zároveň se sníží administrativní náklady podniku. Prioritou Lesů ČR je další urychlení zvládání kalamity a následné obnovy lesa i krajiny.

Stávajících 11 krajských ředitelství nahradí od 1. ledna 2021 sedm oblastních – na severní a jižní Moravě, na Vysočině a také v jižních, západních, severních i východních Čechách. Na Moravě se sloučí šest lesních správ do tří a letos v září už vznikl Závod lesní techniky s vlastními podnikovými stroji i dělníky. Lesy ČR také převedou dosavadní centrálně řízené „Správy toků“ pod oblastní ředitelství, takže se v regionech úzce organizačně propojí lesní s vodním hospodařením. To napomůže rychlejší realizaci projektů v rámci celopodnikového programu Vracíme vodu lesu.

„Zjednodušíme systém řízení. Ubydou referentské administrativní pozice a vzniknou provozní. Zřízením Závodu lesní techniky navíc můžeme pružně nasadit vlastní techniku i zaměstnance všude, kde to bude třeba. Reagovat flexibilně a vlastními silami na kalamitu i následnou obnovu lesa je teď nejdůležitější. Zároveň okamžitě snížíme, řádově o desítky milionů korun, naše vlastní režijní náklady,“ řekl generální ředitel Lesů ČR Josef Vojáček.

Změnu podnik projednal s odbory, dozorčí radou i s Ministerstvem zemědělství ČR.

„Starostové a zastupitelé, včetně krajských se o změny zajímají a projevují pochopitelný zájem a obavy o dopady na hospodaření, zaměstnanost a další aspekty související s probíhajícími změnami. Dohodli jsme se, že budeme reagovat na jejich písemné dotazy a ty podrobně zodpovíme. Zároveň plánujeme v prvním čtvrtletí příštího roku desítky regionálních setkání v místě se zástupci samospráv i s veřejností,“ dodal generální ředitel Lesů ČR.

(tzlčr)


 

Kvalita ovzduší v Česku se opět zlepšuje, loni byly koncentrace znečišťujících látek nejnižší za posledních 11 let

Česko mělo loni nejlepší ovzduší za posledních 11 let. Poklesu koncentrací znečisťujících látek v roce 2019 pomohly vedle dobrých rozptylových podmínek pozitivní dopady výměny nejstarších domácích kotlů na pevná paliva, postupující obnova vozového parku a také snižování emisí z energetických a průmyslových zdrojů. Data vycházejí z dokumentu Informace o vyhodnocení výsledků imisního monitoringu za rok 2019, kterou vydal Český hydrometeorologický ústav.

„Nejnovější data o znečištění ovzduší zahrnující i část letošního roku ukazují, že naše dotační programy zacílené na výměnu zastaralých domácích kotlů fungují. Proto v nich chceme pokračovat i nadále. Úplně nově jsme se rozhodli, že z prostředků Operačního programu Životní prostředí pošleme krajům ještě dalších 600 milionů korun na projekty v zásobnících, takže lidé budou moci dotace okamžitě čerpat a kotle rychle měnit. Tyto peníze budou k výplatě na začátku příštího roku, bez čekání na nové zdroje financí. Dalších devět miliard totiž plánujeme nabídnout od roku 2021 na ekologické zdroje vytápění z nových finančních nástrojů Evropské unie, které bude Komise schvalovat v příštím roce. Díky nim budeme moci vyměnit dalších až 100 000 neekologických kotlů ve všech obcích a městech. Tím pomůžeme dlouhodobému zlepšení kvality ovzduší a zároveň domácnostem ušetřit peníze a také splnit zákonnou povinnost odstavit staré kotle 1. a 2. emisní třídy od září 2022, která je v zákoně již od roku 2012,“dodává ministr životního prostředí Richard Brabec.

V porovnání s předchozím rokem pokleslo také procento území, kde byl překročen imisní limit alespoň pro jednu znečišťující látku (bez zahrnutí přízemního ozonu) z 12,7 % v roce 2018 na 8,4 % v roce 2019. Došlo také k poklesu podílu obyvatel vystavených nadlimitní zátěži. V roce 2019 bylo nadlimitnímu působení znečištěného ovzduší vystaveno 27,5 % obyvatel, zatímco v roce 2018 to bylo 36,3 % obyvatel.

Hlavní znečišťující látky, u kterých byly překročeny imisních limity, jsou benzo[a]pyren a suspendované částice PM10 a PM2,5. Jejich nejvýznamnějším zdrojem jsou domácí kotle. Do poklesu znečištění se pozitivně promítá obměna zdrojů vytápění v domácnostech, na kterou Ministerstvo životního prostředí přispívá od roku 2015 prostřednictvím programu kotlíkových dotací.

Podobně pozitivně vypadá i dosavadní měření za první tři čtvrtiny roku 2020. Ve srovnání s průměrem za posledních pět let byly v celé České republice koncentrace nižší v průměru u částic prachu o 24 % (PM10), 30 % (PM2,5). Kvalitě ovzduší opět pomáhá další snižování emisí, jak z průmyslu, tak z domácností, podílí se i příznivé rozptylové podmínky a částečně i nouzový stav, zejména pokud jde o znečištění z oblasti dopravy.

(tzmžp)


 

Výběr z médií: Rychlovlak Praha-Wroclav a Adam Vojtěch v čele velké zdravotnické společnosti

19. listopadu –  Ve čtvrtečních tištěných médiích v Česku se dočtete, že v roce 2025 by se mohlo začít s výstavbou části trati rychlovlaku Praha-Wroclav. Píše o tom Mladá fronta Dnes. Bývalý ministr zdravotnictví z hnutí ANO Adam Vojtěch usedne ve vedení největší zdravotnické společnosti v Ústeckém kraji, zjistil Ústecký deník. A letos Češi plánují zimní dovolenou v tuzemsku. Více ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.

CELÝ ČLÁNEK


 

Nejlepší houskový knedlík je ze starých housek. A kyne vždycky dvakrát

Připravit domácí houskový knedlík, který se nesrazí, je lehký jako vánek a na talíři nevypije všechnu omáčku, chce umět každý. Dostali jsme cenné rady od profesionála, teď už parádní kynutý houskový knedlík zvládnete jako nic.

CELÝ ČLÁNEK


 

Otevřený dopis členky předsednictva Lékařského odborového klubu -Svazu českých lékařů všem odmítačům roušek

Dnes námi v nemocnici hluboce otřásla zpráva, že na covid zemřela mladá zdravotní sestřička, matka malé holčičky. Ne nebyla z naší nemocnice, ani jsme ji osobně neznali, ale i u nás máme řadu nemocných sestřiček, lékařů a dalších zdravotníků. A moc si přejeme, aby se všichni vrátili zpátky, moc si přejeme, aby se všichni nemocní zdravotníci uzdravili. A přitom víme, že všichni už se nevrátí, i mezi zdravotníky si covid vybírá své oběti.
Dívám na včerejší demonstrace odmítačů roušek, na vystoupení celé řady známých osobností, kteří odmítají všechna opatření a zdůrazňují své právo na svobodu. Svobodu? Nebo spíš pseudosvobodu?
Skutečně někdo může nošení roušek a dodržování hygienických opatření považovat za porušení osobní svobody?
Každý z těch obránců pseudosvobody se může dostat k lékaři nebo do nemocnice. Každý z nich pak bude očekávat, že tam bude připravený lékař, sestry a další zdravotníci, bude očekávat, že se o něj postarají, ať už bude mít infarkt, zlomenou nohu nebo se bude dusit při covidovém zánětu plic. A ti zdravotníci tam budou připravení, přestože každá práce s pacientem představuje riziko, a některé výkony velmi vysoké riziko, že se nakazí. Přesto tam budou!!!!
A tak se Vás ptám – jakým právem žádáte, aby zdravotníci za vaší rádoby svobodu platili vlastním zdravím a vlastními životy? Skutečně si svojí svobody nenosit roušky vážíte víc než životů sestřiček a lékařů a všech ostatních? Co Vaše svědomí? Co Vaše odpovědnost?

V Brně 18. 11. 2020 MUDr. Lenka Doležalová


 

PENNY věnuje potravinovým bankám dar v hodnotě čtyři miliony korun

V rámci současné situace a v reakci na poslední omezení ze strany vlády se PENNY rozhodlo místo aktivního zapojení do tradiční podzimní Sbírky potravin podpořit potravinové banky mimořádným darem v hodnotě 4 000 000 korun. Tato částka odpovídá přibližně 55 tunám potravin, to je takřka 120 000 porcí jídla pro potřebné v aktuální složité době.

„V rámci první vlny koronavirové krize jsme kromě pravidelných příspěvků na jaře věnovali České federaci potravinových bank mimořádný dar ve výši 2 500 000 korun. Uvědomujeme si, že tato podzimní vlna je pro mnoho lidí daleko náročnější. Stejně tak pro samotné potravinové banky, kterým dochází zásoby, a tím je složitá i pro subjekty, které přímo pomáhají lidem v nouzi. Proto jsme se rozhodli nyní částku navýšit o 60 % a věnujeme potraviny v hodnotě 4 000 000 korun,“ vysvětlil výši daru Jens Krieger, jednatel společnosti PENNY Market s.r.o. V letošním roce tedy PENNY jen prostřednictvím těchto darů věnovalo už přes 100 tun pomoci, k tomu je třeba připočíst dalších téměř 50 tun pravidelné pomoci. Celkem tedy jen letos PENNY věnovalo 150 tun potravin.

V roce 2019 přispělo PENNY prostřednictvím přímé pomoci 57,5 tunami pomoci, v roce 2018 to bylo celkem 43,5 tuny a v rámci Potravinových sbírek zákazníci věnovali prostřednictvím některé z 60 zúčastněných prodejen 83 tun pomoci. Celkem je to tedy za necelé 3 roky na 330 tun potravin a drogistického zboží. Mezi produkty, které nejvíc pomáhají, patří polévky, rýže a luštěniny, těstoviny, dětská výživa, konzervy, trvanlivé mléko, olej a základní a dětská drogerie.

Na chodu všech potravinových bank se PENNY podílí také zejména poskytováním logistického centra České federaci potravinových bank v Modleticích u Prahy. Tato podpora v hodnotě 11 miliónů korun staví české banky na evropskou úroveň, a díky němu snesou nepřísnější srovnání.

Text a foto: (tzpenny)


 

Tesco se připojilo k Světovému dni předčasně narozených dětí

V České republice si tradičně 17. listopadu připomínáme Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva. Pro mnoho rodin s dětmi po celém světě má tento den ale úplně jiný význam. Právě na tento den totiž připadá Světový den předčasně narozených dětí. Tesco se letos rozhodlo podpořit maminky v Česku i na Slovensku, jejichž miminka se již nemohla dočkat, až se spolu poprvé uvidí. Tesco jim darovalo balíčky výrobků Fred & Flo, aby jim usnadnilo péči o jejich malé miminko, až si jej konečně budou moci odvézt z nemocnice domů.

Celkem pomohlo Tesco s pořízením výbavičky 340 maminkám v Česku a 100 maminkám na Slovensku. V balíčcích maminky naleznou například plenky, přebalovací podložky, krém proti opruzeninám, tělový olej a vlhčené ubrousky. Balíčky zamířili do 14 českých a 9 slovenských porodnic. V Česku to jsou například Fakultní nemocnice Ostrava, Fakultní nemocnice Brno, Nemocnice Na Bulovce, Krajské nemocnice Most a do Baťovi nemocnice Zlín.

Na celém světě se předčasně, tedy do 37. týdne těhotenství, narodí každý rok 15 milionů miminek, což je každé desáté narozené miminko. Přestože celosvětově úroveň péče o předčasně narozené děti stoupá, přibližně milion těchto dětí si jejich rodiče nikdy nemohou odvézt domů. Nejvyšší počty předčasně narozených dětí vykazují zejména rozvojové země, ale i v České republice se předčasně narodí 8 % dětí.

„Nejmenší děťátko, které se v naší porodnici podařilo zachránit, bylo s porodní hmotností 470 g. Narodilo se ve 24. týdnu těhotenství, tedy o 16 týdnů dříve,“ uvedla vrchní sestra Jana Kučová, z neonatologického oddělení Fakultní nemocnice Ostrava. Dnes mají takzvaná „miminka do dlaně“ od dokončeného 24. týdne těhotenství velkou šanci na přežití, a to hlavně díky intenzivní lékařské péči. S každým dalším týdnem těhotenství šance miminka rapidně stoupají, 28. týden jsou šance na přežití až 95%. V rozvinutých zemích již nejsou nedonošené děti obvykle těžce hendikepované, ale přesto mívají častější zdravotní problémy. Velkým přínosem je pro ně nejen lékařská péče, ale také brzký kontakt s rodiči.

„Když se moje dcera před čtyřmi lety narodila, vážila pouhých 800 gramů. Vím tedy, jaký strach rodiče nedonošených dětí pociťují a jak je důležitá kvalitní péče. Věřím, že dárkové balíčky maminky potěší a zároveň jim pomohou s výběrem kosmetiky pro jejich miminka. Právě s kosmetikou totiž děti přichází do styku každý den a je proto velice důležité, aby nejen příjemně voněla, ale hlavně aby obsahovala pouze kvalitní přísady a jemně pečovala o pokožku miminka,“ říká Tereza Berkes, manažerka vlastní značky Tesco.

Text a foto: (tztesco)


 

Výběr z médií: odběrové tyčinky z Číny, odklady splátek a kamery ve Středočeském kraji

18. listopadu – Ve středečním tisku se dočtete, že česká společnost Isolit-Bravo si stěžuje na nekvalitní odběrové tyčinky původem z Číny. Informují o tom Hospodářské noviny. Odklady splátek kvůli epidemii koronaviru končí, píše Mf Dnes. A ve středočeských městech přibývají podle Práva kamery na veřejných místech Více se dočtete ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.

CELÝ ČLÁNEK


 

Vláda rozhodla – pondělí 16. listopadu
‼️Vláda požádá Poslaneckou sněmovnu o souhlas s prodloužením nouzového stavu o dalších 30 dnů, tedy do 20. prosince. Poslanci by měli o prodloužení rozhodnout ve čtvrtek 19. listopadu 👉 https://www.vlada.cz/…/media…/aktualne/uv201116-1182.pdf
‼️Od 18. listopadu je upraveno krizové opatření o zákazu volného pohybu osob. Nově se lze účastnit svatby, pohřbu či bohoslužby v počtu maximálně 15 osob. Výjimku budou mít také lidé sportující na venkovních sportovištích 👉 https://www.vlada.cz/…/media…/aktualne/uv201116-1190.pdf
‼️Od 18. listopadu bude prodloužena prodejní doba v maloobchodě až do 21.00, v provozovně bude moci být maximálně 1 zákazník na 15 m2 prodejní plochy a nově je i výjimka ze zákazu pro psí a kočičí salóny 👉 https://www.vlada.cz/…/media…/aktualne/uv201116-1192.pdf
‼️Od 18. listopadu budou moci do škol a školních družin docházet k prezenční výuce žáci 1. a 2. tříd. Mezi výjimky z opatření o omezení provozu škol nově patří například i individuální konzultace na základních a středních školách 👉 https://www.vlada.cz/…/media…/aktualne/uv201116-1191.pdf
‼️ Vláda schválila krizové opatření, které má v době pandemie zajistit chod prvků kritické infrastruktury. Jedná se jak o režimová opatření týkající se zaměstnanců, tak musí subjekty kritické infrastruktury určit např. nezbytné smluvní dodavatele 👉https://www.vlada.cz/…/media…/aktualne/uv201116-1185.pdf
(fbvladačr)

 

Minimální mzda v příštím roce vzroste na 15 200 Kč

Na 15 200 Kč vzroste v příštím roce minimální mzda. Návrh ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) dnes (16. 11. 2020) schválila Vláda ČR. Minimální mzda se zvýší o 600 Kč. Dosáhne tak na 42,4 % průměrné mzdy.

„Jako ministryně práce jsem si od svého nástupu do funkce stanovila jasný cíl. Skončit s levnou prací. Proto jsem rekordně navyšovala předchozí dva roky minimální mzdu. V minulosti jsem několikrát opakovala, že nechci, abychom byli v oblasti mezd v Evropě chudými příbuznými. Minimální mzda proto nesmí stagnovat ani v době koronakrize,“ říká ministryně Maláčová.

Minimální mzda v Česku letos činí 14 600 Kč. Odbory nakonec požadovaly růst o 1 400 Kč, zaměstnavatelé chtěli zachovat stávající úroveň. MPSV předložilo 4 návrhy růstu o 400 Kč, 900 Kč, 1 400 Kč a o 1 800 Kč. Koalice se nakonec dohodla na kompromisu 600 Kč.

„Chtěla jsem, aby minimální mzda rostla více, hnutí ANO bylo proti. Růst mezd je totiž pro Česko zásadní. Podhodnocování ceny práce totiž oslabuje schopnost lidí žít na slušné úrovni a vede ke zvyšování výdajů státu na sociální dávky,“ dodává Maláčová.

Zvýšení minimální mzdy by mělo přinést do státní kasy na sociálním pojištění navíc 330 mil. Kč za rok, příjmy ze zdravotního pojištění by se mohly zvýšit o zhruba 140 mil. Kč za rok. Dle dostupných údajů lze předpokládat zvýšení ročních mzdových nákladů zaměstnavatelů v podnikatelské sféře o cca 1,4 mld. Kč, v nepodnikatelské sféře o zhruba 54 mil. Kč.

Zaručená mzda

Minimální mzda podmiňuje růst nejnižších úrovní zaručené mzdy. Ty stanovují nejnižší cenu práce odstupňovaně podle její složitosti, odpovědnosti a namáhavosti. Jedná se o mzdu nebo plat, na kterou zaměstnanci vzniklo právo podle zákoníku práce, smlouvy, vnitřního předpisu, mzdového nebo platového výměru za stanovenou týdenní pracovní dobu 40 hodin.

Nejnižší úrovně zaručené mzdy

Minimální mzda podmiňuje růst nejnižších úrovní zaručené mzdy. Nejnižší úrovně zaručené mzdy se uplatňují u zaměstnanců, jejichž mzdy nejsou sjednány v kolektivních smlouvách a u zaměstnanců ve veřejných službách a správě a stanovují nejnižší cenu práce odstupňovaně podle její složitosti, odpovědnosti a namáhavosti. Pro tyto účely se práce zařazují do 8 skupin a pro každou z nich je stanovena příslušná nejnižší úroveň zaručené mzdy v hodinovém a měsíčním vyjádření. Následující částky platí pro stanovenou týdenní pracovní dobu 40 hodin.

1. skupina prací

Patří sem profese jako pomocnice v kuchyni, švadlena drobných úprav, uklízečka nebo doručovatel zásilek či nosič zavazadel.

Měsíční mzda od ledna 2020: 14 600 Kč

Hodinová mzda od ledna 2020: 87,30 Kč

Měsíční mzda od ledna 2021: 15 200 Kč

Hodinová mzda od ledna 2021: 90,50 Kč

2. skupina prací

Patří sem profese jako kopáč, lešenář do 10 m, sanitář, pokojská, trafikant nebo asfaltér.

Měsíční mzda od ledna 2020: 16 100 Kč

Hodinová mzda od ledna 2020: 96,30 Kč

Měsíční mzda od ledna 2021: 16 800 Kč

Hodinová mzda od ledna 2021: 99,90 Kč

3. skupina prací

Jde o profese jako zedník, klempíř, instalatér a topenář, číšník, barman nebo holič a kadeřník.

Měsíční mzda od ledna 2020: 17 800 Kč

Hodinová mzda od ledna 2020: 106,40 Kč

Měsíční mzda od ledna 2021: 18 500 Kč

Hodinová mzda od ledna 2021: 110,30 Kč

4. skupina prací

Jedná se o profese jako průvodce s tlumočením, kuchař specialista nebo krejčí v modelové a zakázkové výrobě.

Měsíční mzda od ledna 2020: 19 600 Kč

Hodinová mzda od ledna 2020: 117,40 Kč

Měsíční mzda od ledna 2021: 20 500 Kč

Hodinová mzda od ledna 2021: 121,80 Kč

5. skupina prací

Patří sem řidiči autobusů, mistr, dispečer, záchranář, všeobecná zdravotní sestra, porodní asistentka, personální a mzdová účetní, průzkumník trhu nebo učitel ve školce.

Měsíční mzda od ledna 2020: 21 700 Kč

Hodinová mzda od ledna 2020: 129,70 Kč

Měsíční mzda od ledna 2021: 22 600 Kč

Hodinová mzda od ledna 2021: 134,40 Kč

6. skupina prací

Jedná se například o obchodní referenty, speciální pedagogy, správce sítí, tvůrce IT systému nebo samostatné projektanty rozsáhlých a náročných staveb.

Měsíční mzda od ledna 2020: 24 000 Kč

Hodinová mzda od ledna 2020: 143,20 Kč

Měsíční mzda od ledna 2021: 24 900 Kč

Hodinová mzda od ledna 2021: 148,40 Kč

7. skupina prací

Patří sem například finanční experti, lékař, zubař, farmaceut nebo expert na marketing či programátor.

Měsíční mzda od ledna 2020: 26 500 Kč

Hodinová mzda od ledna 2020: 158,10 Kč

Měsíční mzda od ledna 2021: 27 500 Kč

Hodinová mzda od ledna 2021: 163,90 Kč

8. skupina prací

Jde o odborníky na finanční a obchodní strategii organizací, makléře na finančním a kapitálovém trhu a špičkové vědecké pracovníky řešící principiálně nové vědeckovýzkumné okruhy.

Měsíční mzda od ledna 2020: 29 200 Kč

Hodinová mzda od ledna 2020: 174,60 Kč

Měsíční mzda od ledna 2021: 30 400 Kč

Hodinová mzda od ledna 2021: 181,00Kč

(tzmpsv)


 

Testování koronaviru u dětí – rádce pro vystrašené rodiče

„Bohužel nejsem poslem dobrých zpráv, nákaza koronavirem se prokázala u jednoho zaměstnance školky a všechny děti musí na testy,“ oznámila mi do telefonu paní učitelka. Čtyřletého Kryštofa tak čekalo setkání s odběrovou sanitkou a „kosmonauty“. Jak probíhají odběry na COVID-19 u dětí, jak se s nimi o všem bavit a budou si ty malé odnášet nepříjemnou vzpomínku?

CELÝ ČLÁNEK


 

Výuka online se stává běžnou záležitostí, nenahradí však praktické vzdělávání

Současná situace, kdy je řada škol zavřených, urychluje proces implementace online výuky a digitalizace. Velkým problémem však zůstává praktická výuka, zvláště pak u technických oborů. Nejen těmto dvěma tématům se bude věnovat online konference Asistenčního centra Impuls pro kariéru a praxi Jihočeské hospodářské komory, která proběhne na konci listopadu. Asistenční centrum v době uzavření škol, ale i mimo ni, pomáhá školám při zajištění podpory odborného vzdělávání. Spolu s ním také hledá řešení, jak žákům devátých tříd základních škol ulehčit výběr střední školy a dalšího studia.

„Současná koronavirová pandemie prověřila připravenost škol na distanční výuku. Potvrdilo se, že většina škol nebyla bohužel připravená, a to jak technickým vybavením, tak i znalostmi. Dobrou zprávou je, že neočekávaná situace urychlila proces implementace online výuky a digitalizace na školách,“ říká Petr Rejnek, manažer Asistenčního centra Impuls pro kariéru a praxi Jihočeské hospodářské komory, a dodává, že velký problém aktuálně představuje zajištění odborného vzdělávání. To potvrzuje i Jan Šindelář, ředitel Vyšší odborné školy, střední průmyslové školy automobilní a technické České Budějovice: „Praktická výuka je pro jednotlivé obory velmi rozdílná a zejména u technických oborů si lze jen stěží představit, že bude realizována distanční formou.“ Současně dodává, že školy uvítají jakoukoli pomoc ze strany zaměstnavatelů ve formě video návodů, instruktážních spotů, webinářů, či výukových materiálů.

Právě tématu distanční výuky, jejím úskalím, ale i výhodám, se bude věnovat konference Jihočeské hospodářské komory, kterou pořádá její Asistenční centrum Impuls pro kariéru a praxi. Konference na téma Distanční výuka: Co nám dává a co nám bere? se uskuteční na konci listopadu a přinese mimo jiné i debatu o tom, jak školy zvládají distanční výuku a v jakých oblastech jim například zaměstnavatelé mohou pomoci. Hlavní program konference se bude věnovat čtyřem tematickým blokům. Konkrétně půjde o kariérové poradenství, odborné vzdělávání, digitální kompetence a podnikavost a kreativita, ve kterých se řečníci postupně pokusí hledat odpovědi, jak zvýšit kvalitu distanční výuky v těchto oblastech.

Jihočeská hospodářská komora (Jhk) se prostřednictvím svého Asistenčního centra Impuls pro kariéru a praxi snaží jihočeským školám pomáhat v současném koronavirovém období. Nabízí online vzdělávací aktivity, a to jak pro pedagogy, tak i pro žáky v podobě online workshopů a webinářů. Centrum podporuje také kariérové poradenství, jež z důvodu zrušení řady akcí, jako jsou burzy škol či dny otevřených dveří na středních školách, komplikují výběr dalšího studia žákům posledních ročníků základních škol. Základní školy a jejich žáci tak mohou využít webovou aplikaci SALMONDO Junior, kterou Jhk nabízí v rámci projektu všem jihočeským školákům druhého stupně ZŠ. Současně nabízí i přehled všech jihočeských středních škol a jejich studijních oborů na webu www.impulsprokarieru.cz. To může aktuálně pomoci s výběrem volby povolání.

Další možnosti distančního kariérového poradenství otevře v rámci konference Kateřina Lichtenberková, odborná garantka pro oblast Člověk a svět práce Národního pedagogického institutu ČR. Představen bude (Tiborem Kučerou) i zmíněný online kariérový nástroj Salmondo. Samotnému tématu digitalizace se bude věnovat ve svém příspěvku Lucie Gregůrková z Ministerstva školství mládeže a tělovýchovy. Helena Úlovcová z Hospodářské komory ČR seznámí s aktuální situací v oblasti středního odborného vzdělávání a představí i příklady spolupráce hospodářské komory se vzdělávací sférou. S tématem podnikavosti a kreativity vystoupí Jaroslav Chroňák z Týmové akademie a Martin Vítek, zakladatel Soutěž a podnikej.

Konference je určena zájemcům o daná témata z řad výchovných a kariérových poradců, pedagogům a vedení škol a současně také zaměstnavatelům, kteří se zajímají o spolupráci firem a škol. Online konference se uskuteční 25. listopadu 2020 od 13 do 15 hodin. Zájemci se mohou přihlašovat nejpozději do pondělí 23. listopadu 2020 do 12 hodin. Další informace k programu jsou dostupné na webu https://www.impulsprokarieru.cz.

Asistenční centrum Impuls pro kariéru a praxi vzniklo v rámci realizace projektu Implementace Krajského akčního plánu Jihočeského kraje I, který je spolufinancován Evropskou unií.

(tzjhk)


 

Výběr z médií: obavy automobilek z brexitu bez dohody, čerpání z Fondu obnovy i omezení na Sněžce

16. listopadu – V pondělním českém tisku se dočtete, že brexit bez dohody by mohl negativně ovlivnit český automobilový průmysl. Česko každoročně vyveze do Velké Británie přes 150 tisíc osobních aut, píše deník E15. Česko podle Deníku N jedná s Evropskou komisí o čerpání peněz z Fondu obnovy. Ten má zmírnit dopady koronavirové pandemie na ekonomiku. Česko chce z fondu zhruba dvě stě miliard korun. Více si přečtěte ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.

CELÝ ČLÁNEK


 

Právě jsme přišli na svět. Prohlédněte si fotky novorozenců

Díky vstřícnosti novorozeneckých oddělení jihočeských nemocnic vám každou neděli na stránkách Deníku přinášíme fotky nejmladších dětí, které se narodily v Jihočeském kraji.

CELÝ ČLÁNEK


 

Naposledy jsme se rozloučili

Ve spolupráci s pohřebními službami na Prachaticku, přinášíme jména zemřelých, s nimiž se jejich příbuzní a přátelé v uplynulém týdnu rozloučili.

CELÝ ČLÁNEK


 

 

 

 

 

 

Komentáře

komentářů