ČESKÝ HYDROMETEOROLOGICKÝ ÚSTAV: Výstraha – silné bouřky, vydatný déšť

ČESKÝ HYDROMETEOROLOGICKÝ ÚSTAV: Výstraha – silné bouřky, vydatný déšť

Nová výstraha rozšiřuje a upravuje předchozí. Ukončuje platnost výstrahy na nebezpečí požárů a přidává varování před vydatným a velmi vydatným deštěm a také povodňovou bdělostí.

Přes naše území bude jen zvolna postupovat zvlněná studená fronta.

Na studené frontě, která bude přecházet přes naše území od západu, očekáváme v neděli 2. srpna odpoledne, večer a první polovině noci na pondělí (3. 8.) v Čechách a na západě Moravy ojediněle výskyt silných bouřek zejména s přívalovými srážkami kolem 45 mm.

Bouřky budou postupně během noci na pondělí přecházet do deště, který bude pokračovat během pondělí a první poloviny úterý 4. srpna.

Déšť bude s výjimkou severozápadní poloviny Čech místy vydatný, se srážkovými úhrnem nad 30 mm/6h nebo celkovým úhrnem 50 až 70 mm za celé období. V Moravskoslezském a Olomouckém kraji očekáváme místy velmi vydatný déšť s úhrnem nad 40 mm/6h nebo s celkovým úhrnem až 90 mm.

V neděli odpoledne, večer a v noci na pondělí očekáváme vlivem silných bouřek výrazné vzestupy hladin zejména menších toků s možností dosažení SPA v oblasti Českého lesa, Šumavy, Novohradských hor, v podhůří těchto hor a také na tocích odvodňujících jih Českomoravské vrchoviny. Trvalejší vydatný déšť, který čekáme během pondělí a v první polovině úterý, podpoří další vzestupy hladin v této oblasti.

Hladiny zejména menších toků budou na 1. SPA stoupat od pondělí i na Moravě a ve Slezsku, zde zejména v oblasti Jeseníků a Beskyd, přičemž nelze vyloučit dosažení 2. SPA.

V důsledku očekávaných srážek předpokládáme pokles rizika vzniku požárů během noci z neděle na pondělí.

Vše na www.chmi.cz

 

 

FB – Český hydrometeorologický ústav

 

 

 

 

Komentáře

komentářů