LIPENSKO: Kohout Vítek se na Vítkově Hrádku může napít čerstvé vodičky, té...

LIPENSKO: Kohout Vítek se na Vítkově Hrádku může napít čerstvé vodičky, té se dostane rovněž turistům

 

Na Vítkově Hrádku, který je nejvýše položenou hradní zříceninou u nás (1035 m.n.m), teče voda. Specializovaná firma zde v minulých dnech provedla vrt. Pokud půjde vše podle plánu, tak by se v ní na konci roku mohli umýt i turisté, kteří sem míří kvůli neuvěřitelným výhledům na Lipensko a na Alpy. Do konce roku by tu také měly být funkční splachovací záchody. Investorem je obec Přední Výtoň, která je majitelem zříceniny. Občanské sdružení Spolek přátel Vítkova Hrádku ji provozuje a stará se o další opravy.

„Na vodu jsme narazili v hloubce zhruba 40 metrů. Speciální souprava vrtala více než tři dny tvrdou žulou až do hloubky 72 metrů, kdy se přidávaly další prameny. Do měsíce bychom měli mít stavební povolení a ještě letos by v bývalé konírně mělo vzniknout sociální zařízení se splachovací vodou. Plánujeme upravenou studnu i čističku odpadních vod,“ uvádí starosta Přední Výtoně Jan Bittner. Investice by se měla pohybovat okolo jednoho milionu korun, jen samotný vrt vyšel na zhruba 270 000 korun.

Poslední dobou je návštěvnost tak veliká, že chybějící toalety jsou problém. „Mobilní toalety přestávají stačit. Není to dobrá vizitka pro obec ani pro Vítkův Hrádek,“ řekl Bittner s tím, že během letní sezóny stavební práce nebudou turisty rušit. V plánu je nyní geologický průzkum, od září by se mohlo v místní konírně začít stavět.

Pro občanské sdružení Spolek přátel Vítkova Hrádku, jehož tváří je více než dvacet let Miroslav Kovačičín, se bude jednat o velkou úlevu.

„Každý den vozíme vodu v barelech na hrad. Cesta je plná velkých kamenů. Auto samozřejmě strašně trpí a během sezóny budeme muset koupit nové,“ uvedl Kovačičín.

Občanské sdružení zase na Hrádku zajistilo výměnu trámů na plošině, ze které turisté sledují lipenská a alpská panoramata. Museli zde také postavit nové palisády, které v únoru zničila vichřice Sabine.

Další pohromou pro Vítkův Hrádek byl koronavirus, který vedle květnové a červnové návštěvnosti naboural přípravy kulturního programu. „Bylo těžké něco plánovat. Blokovat kapely či jiné umělce. Obzvláště pro nás, kdy obracíme každou korunu v ruce,“ vysvětlil Kovačičín. „Jistotou je pouze to, že 1. srpna se tu bude celý den hrát divadlo pro děti. Půjde o pohádková představení,“ dodal.

Atrakcí pro děti je také nový obyvatel hradu, kterým je kohout Vítek. Toho věnoval dobrovolníkům jeden z místních obyvatel. Při vstupu do hradu má vybudovaný kurník a vítá svým kokrháním všechny příchozí. „Je to moc milé a přátelské zvíře. Večer ho vypouštíme okolo hradu, aby se mohl popásat. Má moc rád zdejší svatotomášské žížalky,“ uvedl s úsměvem Kovačičín s tím, že kohout je důležitou postavou zdejší hradní mytologie a patří do řady pověstí souvisejících s hradem. Od začátku sezóny se zde také prodává kniha pohádek, kde čtenáři naleznou pověst o kohoutovi z Vítkova Hrádku.

„Ze všech průzkumů, které máme k dispozici víme, že ikona Vítkova Hrádku je pro naše návštěvníky jedním ze symbolů celého Lipenska. Míří sem desítky tisíc lidí, kteří k nám jezdí na dovolené. A je jedno, jestli jsou ubytovaní v Nové Peci, nebo v Rožmberku. Vítkův Hrádek zkrátka táhne. To že se Přední Výtoni podaří v místě zbudovat slušné sociální zařízení zasluhuje veliké uznání, které se jim bezesporu od všech návštěvníků dostane,“ uzavřel Jiří Mánek, předseda Turistického spolku Lipenska, který se stará o cestovní ruch v celém regionu od Stožce po Rožmberk.

Text a foto: Pavel PECHOUŠEK, Turistický spolek Lipenska

 

 

 

 

Komentáře

komentářů