ČESKÉ BUDĚJOVICE: Jihočeské muzeum zve na výstavu Lanna – Monumenty století

ČESKÉ BUDĚJOVICE: Jihočeské muzeum zve na výstavu Lanna – Monumenty století

 

V historické budově Jihočeského muzea v Českých Budějovicích můžete od 26. května letošního roku až do 3. ledna roku příštího navštívit výstavu Lanna – Monumenty století. Je součástí projektu Lanna – evropské kulturní cesty.

Souborná muzejní výstava přesahující region jižních Čech i hranice České republiky se soustředí na premiérové představení ucelených kolekcí sbírkových předmětů a velkoformátových exponátů k odkazu rodiny Adalberta (Vojtěcha) Lanny v širokých společenských, hospodářských a krajinných souvislostech.

Trvalý význam akce umocní prezentace originálů ze sbírek předních českých i rakouských muzeí, galerií a archivů, například Uměleckoprůmyslového muzea v Praze, Muzea hlavního města Prahy či Národního technického muzea. Představeny budou i exponáty ze sbírek Jihočeského muzea v Českých Budějovicích a z dědictví rodiny Trauttenberg v Lannově vile v Gmundenu. Objevte mimořádný příběh a inspirující odkaz jednoho z nejvýznamnějších česko-rakouských rodů podnikatelů a českobudějovických rodáků, otce i syna Adalberta Lanny, provázený během 19. a počátku 20. století vpádem monumentálních dopravních a průmyslových staveb do života současníků!

Výstava sleduje tři hlavní tematické linie:
  • Průmyslově a hospodářsky orientovaná část v hlavním sále se zaměřuje na klíčová odvětví podnikání rodiny Lanna. Ty mají kořeny v rakousko-českém pomezí, navazují na významné tradice těžby soli z oblasti rakouské Solné komory a razí dále cestu na sever ke zhodnocení přírodního bohatství jihočeských panství. Provozování obchodu solí, první koněspřežní železnice na kontinentě, plavení dřeva, stavba lodí, říčních strojů, mostů, parní železnice, hutí a monumentálních vodních děl postupně propojuje celé území Čech a přesahuje hranice monarchie.

  • Druhá linie sleduje historický obraz proměny společenských a politických poměrů v průběhu 19. a na počátku 20. století, od drsných počátků po Belle Époque, utvářených na pozadí gejzíru technických vynálezů a mocného rozmachu sil průmyslové revoluce. Genealogicky koncipovaná část v přednáškovém sále salónu a v chodbových instalacích na příkladu úspěšných česko-rakouských průkopníků průmyslu představuje formování nové podnikatelské aristokracie v širším kontextu sociálních a politických vztahů česky a německy hovořící společnosti, rámovaných velkými dějinami revolucí  a utváření národních států.

  • Třetí směr se pojí s mimořádným kulturním dědictvím rodu Adalberta Lanny. Jejich podnikání se od počátku vyznačovalo profesní, spolkovou a sociální angažovaností, charakterizovanou již přídomky Adalberta Lanny staršího Vltavský admirál nebo také Pantáta. Zájem rodiny Lanna o kulturní dění a umění, v druhé generaci pak dominující mecenášství a sběratelství, se originálně promítly i do ztvárnění reprezentačních stejně jako technických staveb, nádraží, hutí nebo plavebních komor. Umělecko-historická část představuje kolekci originálních olejomaleb, litografií, plánů a plastik, spojených s firmou Lanna. Reprezentativní soubor uměleckého skla, porcelánu a kovů ze slavné sbírky, věnovaný Adalbertem Lannou Uměleckoprůmyslovému muzeu v Praze při jeho založení, bude vystaven v samostatné klenotnici a v chodbové části výstavy.

OTEVÍRACÍ DOBA

  • úterý – neděle + svátky (9:00 – 17:30 hodin)

VSTUPNÉ

  • základní: 50 Kč
  • snížené: 30 Kč
  • rodinné: 110 Kč

Text a foto: (tzjčm)

 

 

 

 

 

0 0 votes
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře