KRÁTKÉ ZPRÁVY – AKTUALITY – ZAJÍMAVOSTI

KRÁTKÉ ZPRÁVY – AKTUALITY – ZAJÍMAVOSTI

STAROČESKÝ KALENDÁŘ 2020


 

• Pranostiky na květen – ZDE
• KVĚTEN A ČESKÉ DĚJINY: Některé události, které měly v minulosti zásadní význam pro naši zemi a náš národ – ZDE
• Naše nabídka kulturních a společenských akcí na Vimpersku i jinde je ZDE
• KALENDÁRIUM KULTURNÍCH VÝROČÍ V ROCE 2020 – ZDE
• KAM DNES NA OBĚD? Co dobrého připravili kuchaři v hotelech a restauracích ve Vimperku a okolí? Vyberte si z nabídky – ZDE

 

18. – 24. května


 

Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu – vydaná 23. května

K silnému větru se přidává výstraha na silné bouřky.

➡️V sobotu odpoledne bude přes naše území postupovat od západu výrazná studená fronta. V jižní polovině území se mohou v sobotu odpoledne a večer v teplém labilním vzduchu před frontou i na samotné frontě vyskytnout silné bouřky provázené přechodnými nárazy větru o rychlosti 70 až 90 km/h, přívalovými dešti s krátkodobým úhrnem kolem 30 mm a kroupami.

➡️Při přechodu fronty bude zesilovat severozápadní vítr jehož nárazy mohou na frontě a za ní přechodně dosáhnout rychlostí mezi 55 až 70 km/h a to i v místech, která nebudou zasažena bouřkami. Nejsilnější nárazy jsou předpokládány zejména v Jihočeském kraji, na Vysočině, v Jihomoravském kraji.

➡️V průběhu sobotního večera a noci na neděli postoupí bouřky a fronta z našeho území dále k východu a vítr začne zvolna slábnout.

FB – ČESKÝ HYDROMETEOROLOGICKÝ ÚSTAV


 

Výběr z médií: rekordní rok pro zalesňování, možná druhá vlna epidemie a zkoušky mysliveckých psů

Lesy České republiky od začátku roku nechaly vysadit 35 milionů sazenic. Jde o rekordní číslo, a to i přes opatření spojená s epidemií koronaviru, píšou Lidové noviny. Právo se v rozhovoru s ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD) dotýká možné druhé vlny epidemie. O začínající sezoně zkoušek mysliveckých psů pak píše Deník. Více ve výběru z médií, který připravil Radiožurnál. CELÝ ČLÁNEK


 

Předpověď počasí

Sobota 23. května: Zataženo s deštěm, dopoledne od západu přechodné ustávání srážek a ubývání oblačnosti. Během odpoledne na studené frontě srážky postupně na celém území a přechodně i vydatnější. Na jihu Čech odpoledne místy bouřky. Pozdě večer v Čechách od severozápadu ustávání srážek a protrhávání oblačnosti. Nejvyšší denní teploty 14 °C až 18 °C, na jihu a jihozápadě Čech až 23 °C. Mírný jihovýchodní až jižní vítr 2 až 6 m/s se bude měnit na severozápadní, v bouřkách přechodně zesílí na čerstvý 4 až 9 m/s s nárazy 15 až 20 m/s.

Neděle 24. května: Oblačno až zataženo, zpočátku i polojasno, během dne místy, na jihozápadě jen ojediněle, přeháňky. Nejvyšší denní teploty 14 °C až 18 °C, na jihu Moravy až 20 °C.


 

Zubní pohotovost o víkendu na Prachaticku a Strakonicku
23. 5. MUDr. Jírový Tovární 35, Volary 388 333 255
24. 5. JBBH s.r.o. Netolice Hornická 568, Netolice 388 324 333
23. – 24. 5. MUDr. Janštová Mokrého 186, Vodňany 383 382 413

Ošetření akutním pacientům poskytují vyjmenovaní lékaři ve svých ordinacích vždy od 08.00 do 10.00 hod. Ve všední dny poskytuje zubní pohotovost Nemocnice v Českých Budějovicích od 16.30 do 21.30 hod, v sobotu, v neděli a o svátcích od 08.00 do 18.00 hod. v horním areálu nemocnice, pavilon C.

(Jihočeské nemocnice)


 

Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu – vydaná 22. května

Výstraha na silný vítr.
Platnost od sobotního (23. května) odpoledne, podrobnosti naleznete na www.chmi.cz

(fb)


 

Výběr z médií: pravidla pro vodáky, nákup nekvalitních respirátorů nebo klimatická neutralita

Ministerstvo zdravotnictví nedoporučuje dětské vodácké tábory, pravidla však neupřesnilo ani pro dospělé vodáky. Píší o tom Lidové noviny. Česko se oficiálně připojilo k plánu Evropské unie na klimatickou neutralitu, informují Hospodářské noviny. Ministerstvo zdravotnictví nakoupilo respirátory, které neprošly testy, a jejich nedostatky nezohlednilo ve výsledné ceně. Všímá si toho Deník N. Více ve výběru z médií, který připravil Radiožurnál. CELÝ ČLÁNEK


 

Předpověď počasí

Pátek 22. května: Jasno až polojasno, během dne postupně od západu přibývání oblačnosti. Večer na západě a severu Čech místy déšť nebo přeháňky. V noci postupně rozšiřování srážek dále do Čech. Nejvyšší denní teploty 19 °C až 23 °C, na severovýchodě kolem 18 °C. Slabý proměnlivý nebo jižní vítr do 4 m/s.

Sobota 23. května: Zataženo až oblačno. Na většině území déšť nebo přeháňky, na jihu Čech ojediněle i bouřky. Večer od severozápadu ustávání srážek a protrhávání oblačnosti. Nejvyšší denní teploty 13 °C až 17 °C, na jihu a jihozápadě Čech až 20 °C.


 

Ze šumavských lokálek

V pondělí 25. května dojde k omezenému otevření základních škol. Z toho důvodu budou opět jezdit školní vlaky na trasách Stožec – Volary a Lenora – Volary.

Protože probíhá i výluková činnost, je třeba sledovat webové stránky www.gwtr.cz

GW TRAIN REGIO 


 

Česká pošta se vrací k běžnému provozu

Od pondělí 25. května 2020 se všechny pobočky České pošty vracejí k běžné provozní době, která platila před zavedením opatření proti šíření koronaviru. Na všech pobočkách bude také obnoven dřívější víkendový provoz. Od tohoto data bude také ukončena možnost odesílání roušek zdarma v průhledném obalu.

Většina poštovních poboček fungovala ve standardním režimu již od 4. 5. 2020. Výjimkou byly pošty tvořící tzv. kritickou infrastrukturu státu, které měly omezenou provozní dobu do 16 hodin od pondělí do pátku a v sobotu do 12 nebo 13 hodin. Další výjimkou byly pošty Praha 1 a Brno 2, kde byly hodiny pro veřejnost od pondělí do pátku do 18 hodin a v sobotu do 12 nebo 13 hod. O nedělích bylo doposud na všech poštách zavřeno.

S účinností od 25. 5. 2020 se všechny provozovny České pošty vracejí ke svým standardním hodinám pro veřejnost, včetně nedělních provozů. K tomuto datu se ruší také časové rozmezí pro obsluhu klientů starších 65 let (případně držitelů průkazu ZTP – P starších 50 let nebo pracovníků v pečovatelských službách).

Česká pošta od 19. března nabídla také doručování zásilek po České republice s rouškami zdarma, a to za podmínky, že zásilka byla zabalena v průhledném obalu a opatřena nápisem ROUŠKY. Adresát musel obsah zásilky dostat jako dar, nesměl za něj odesilateli platit či dávat jiné protiplnění. Poštovné zdarma se vztahovalo na posílání po České republice. Tato možnost taktéž končí k 25. 5. 2020.

Zákazníci poslali od 19. března do včerejšího dne zhruba 220 tisíc kusů zásilek s rouškami. Na poštovném tím ušetřili více než pět milionů korun. Děkujeme všem, kteří solidárně šili roušky pro své blízké, ale také pro pošťáky, a využívali doručovacích služeb České pošty.

(fb)


 

Výběr z médií: povinné testování zdravotnic, odchod Romů z Británie nebo příjmy Exekutorské komory

Sestrám ve zdravotní péči nařídilo ministerstvo zdravotnictví povinné testování na koronavirus, rychlotesty tak provádí mezi sebou, píší Hospodářské noviny. Velkou Británii opouští kvůli stavu zdravotnictví i sociálním problémům stovky Romů. Informují o tom Lidové noviny. Exekutorská odmírá zveřejnit příjmy z centrální evidence exekucí. Tématu se věnuje Deník N. Více ve výběru z médií, který připravil Radiožurnál. CELÝ ČLÁNEK


 

Výběrové řízení

Město Vimperk, se sídlem Vimperk, Steinbrenerova 6/2, PSČ 385 17, IČO 00250805 vyhlašuje výběrové řízení na místo úředníka – referent odboru školství, kultury a cestovního ruchu.

INFORMACE ZDE


 

Předpověď počasí

Čtvrtek 21. května: Skoro jasno až polojasno, přechodně oblačno. Nejvyšší denní teploty 18 °C až 22 °C, na severovýchodě kolem 16 °C. Mírný severní až severovýchodní vítr 2 až 6 m/s se bude postupně měnit na východní.

Pátek 22. května: Jasno až polojasno, během dne postupně od západu přibývání oblačnosti. Večer na západě Čech místy déšť nebo přeháňky. Nejvyšší denní teploty 20°C až 24 °C, na severovýchodě a východě kolem 18 °C. Mírný jihovýchodní až jižní vítr 2 až 6 m/s.


 

Jak bude vypadat život po 25. květnu? Ministerstvo zveřejnilo detaily

Ministerstvo zdravotnictví ve středu zveřejnilo, jaká pravidla a omezení budou platit po 25. květnu, kdy by mělo dojít k dalšímu uvolnění opatření proti šíření koronaviru. Roušky zůstanou povinné například v obchodech, na úřadech, ve veřejných dopravních prostředcích a na místech, kde se nachází osoby ve vzdálenosti menší než dva metry. CELÝ ČLÁNEK


 

Výběr z médií: z miliard na nákup pomůcek mířil do Česka zlomek, Krejčířovo vydání a osobní bankroty

Čeští výrobci obdrželi jen zlomek peněz určených pro nákup ochranných pomůcek během epidemie. Informuje o tom Deník N. Vydání odsouzeného Radovana Krejčíře je pro Česko bezpečnostním rizikem, říká ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) pro Mladou frontu Dnes. Insolvenční správci v důsledku opatření proti koronaviru očekávají růst osobních bankrotů. Téma pro Hospodářské noviny. Více ve výběru z médií, který připravil Radiožurnál. CELÝ ČLÁNEK


 

Jihočeské nemocnice hledají cestu, jak zase testovat samoplátce

Jihočeské nemocnice od pondělí testují na covid-19 pouze pacienty se žádankou od praktického lékaře nebo hygieniků. Pozastavení objednání samoplátců na covid-19 v jihočeských nemocnicích dost komplikuje život jihočeským pendlerům. CELÝ ČLÁNEK


 

Ministerstvo zdravotnictví definovalo podmínky pro letní tábory v době epidemie koronaviru

Letní tábory se při zachování příznivé epidemiologické situace budou moci uskutečnit od 27. června. Zástupci pořádajících organizací se dohodli s hlavní hygieničkou na podmínkách jejich konání. Maximální počet dětí i pořadatelů jednoho pobytu bude do 300-500 lidí, podle epidemiologické situace, u stanových táborů maximálně 100 lidí. Jde vždy o celkový počet jak účastníků, tak organizátorů. Podmínkou účasti bude také aktuální potvrzení od lékaře či přísnější pravidla pro personál v kuchyni.

Veškeré informace naleznete zde.

MZ ČR – Hygienicko-protiepidemická opatření stanovená pro zajištění sezóny letní dětské rekreace 2020

(tzjč)


 

Předpověď počasí

Středa 20. května: Polojasno až oblačno, na východě i skoro jasno. V západní polovině Čech přechodně až zataženo a ojediněle přeháňky. Nejvyšší denní teploty 17 °C až 21 °C, na jihu Moravy až 23 °C. Mírný severní vítr 2 až 6 m/s.

Čtvrtek 21. května: Skoro jasno až polojasno, přechodně oblačno. Nejvyšší denní teploty 18 °C až 22 °C, na severovýchodě kolem 17 °C.


 

Výběr z médií: renesance výrobků na jedno použití, odhalení lidé na hranicích i internet na dovolené

V úterním výběru z médií se dočtete, že uprostřed přípravy Evropské unie na zákaz jednorázových plastů zažívají výrobky na jedno použití renesanci. Třeba v Praze se zvýšil plastový odpad o pětinu, píší Lidové noviny. Policisté podle Práva během pohraničních kontrol odhalili už desítky lidí, po kterých pátrali, nebo u nichž zjistili, že nedodržují uložená nařízení. Více si přečtěte ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál. CELÝ ČLÁNEK


 

Předpověď počasí

Úterý 19. května: Jasno až polojasno, odpoledne a večer až oblačno a ojediněle, hlavně na severních horách, přeháňky. Nejvyšší denní teploty 21 °C až 25 °C, na jihu Moravy až 27 °C. Slabý proměnlivý, odpoledne postupně mírný severozápadní až severní vítr 2 až 6 m/s.

Středa 20. května: Polojasno až oblačno, ojediněle přeháňky. Nejvyšší denní teploty 17 °C až 21 °C, na jihu až 23 °C. Mírný severní vítr 2 až 6 m/s.


 

Ukončení nouzového zásobování osobními ochrannými prostředky

Vážení poskytovatelé zdravotních služeb, sociálních služeb a služeb zajišťujících nezbytný chod kraje. S dostupností ochranných prostředků a dezinfekce v obchodní síti končí ze strany Jihočeského kraje nouzové zásobování osobními ochrannými prostředky a dezinfekcí.

Zajišťování osobních ochranných prostředků i dezinfekce je nutno dále řešit na základě dodavatelsko-odběratelských vztahů či přímým nákupem.

Jménem Jihočeského kraje Vám děkujeme za Váš přístup k distribuci osobních ochranných prostředků i za Vaši činnost v této nelehké době.

(tzjč)


 

Výběr z médií: zrušení papírových stravenek i zakázek na ochranné pomůcky, odškodné za farmy

V pondělním výběru z médií se dočtete, že ministryně financí trvá na zrušení klasických papírových stravenek. Alena Schillerová (za ANO) chce stravenkový paušál prosadit i přes krizi v pohostinství. Píše to deník E15. Skoro třetinu objednávek na ochranné pomůcky proti koronaviru nakonec ministerstvo zdravotnictví zrušilo. Všímají si toho Hospodářské noviny. Více si přečtěte ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál. CELÝ ČLÁNEK


 

Předpověď počasí

Pondělí 18. května: Jasno až polojasno. Nejvyšší denní teploty 19 °C až 23 °C, na jihu Moravy až 24 °C. Slabý proměnlivý, přes den až mírný západní vítr 2 až 5 m/s.

Úterý 19. května: Skoro jasno až polojasno, během dne až oblačno a ojediněle, na horách místy, přeháňky. Nejvyšší denní teploty 18 °C až 22 °C, na jihu Moravy až 24 °C.


 

Prohlédněte si novorozence a pošlete nám své snímky

ČTĚTE ZDE


 

Opustili nás v minulých dnech

ČTĚTE ZDE


 

 

 

 

 

Komentáře

komentářů