KRÁTKÉ ZPRÁVY – AKTUALITY – ZAJÍMAVOSTI

KRÁTKÉ ZPRÁVY – AKTUALITY – ZAJÍMAVOSTI

STAROČESKÝ KALENDÁŘ 2020


 

• Pranostiky na květen – ZDE
• KVĚTEN A ČESKÉ DĚJINY: Některé události, které měly v minulosti zásadní význam pro naši zemi a náš národ – ZDE
• KALENDÁRIUM KULTURNÍCH VÝROČÍ V ROCE 2020 – ZDE
• KAM DNES NA OBĚD? Co dobrého připravili kuchaři v hotelech a restauracích ve Vimperku a okolí? Vyberte si z nabídky – ZDE

 

27. dubna – 3. května


 

Výběr z médií: česká družice do vesmíru, kutilství v době pandemie a zdravý spánek

Český satelit vynese do kosmu společnost Space X. Družice bude zkoušet systém pro přesné určení pozice na obloze, píše MfDnes. Na Liberecku v Lužických horách se daří vlkům, zajímá se Regionální deník. Deník Právo se věnuje nepravidelnosti zdravého spánku. CELÝ ČLÁNEK


 

Předpověď počasí

Sobota 2. května: Oblačno až zataženo, místy, zejména na severu a východě, přeháňky, ojediněle i bouřky. Nejvyšší denní teploty 13 °C až 17 °C, na jihovýchodě až 18 °C. Čerstvý západní až severozápadní vítr 4 až 8 m/s, místy s nárazy kolem 15 m/s

Neděle 3. května: Oblačno až zataženo, na většině území postupně přeháňky. K večeru od západu ustávání srážek a ubývání oblačnosti. Nejvyšší denní teploty 11 °C až 15 °C, na jihovýchodě až 16 °C.


 

Výběr z médií: zdražování potravin, teploměry pro ministerstvo zdravotnictví a vytisknuté orgány

Ministerstvo zdravotnictví chtělo koupit teploměry od specializované firmy Medicton Group. Na poslední chvíli ale objednávky odstoupilo a sehnalo je od společnosti obchodující s reklamními předměty, píše Deník N. Meziročně se zvyšují ceny ovoce, zeleniny, vepřového masa i rýže. Tématu se věnuje deník E15. Týdeník Ekonom upozorňuje, že vědci se snaží tisknout orgány na 3D tiskárny. Více se dočtete ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál. CELÝ ČLÁNEK


 

Zubní pohotovost na Prachaticku a Strakonicku ve dnech 1. – 3. května
1. – 2. 5. MUDr. Matoušek 1. máje 116, Vimperk 388 428 840
3. 5. MUDr. Chrášťanský Nemocniční 204, Prachatice 702 062 092
1.5. MUDr. Hanzelín Sokolovská 1336, Strakonice 737 163 042
2. – 3. 5. MUDr. Holanová Na tržišti 727, Blatná 383 376 256

Ošetření akutním pacientům poskytují vyjmenovaní lékaři ve svých ordinacích vždy od 08.00 do 10.00 hod. Ve všední dny poskytuje zubní pohotovost Nemocnice v Českých Budějovicích od 16.30 do 21.30 hod, v sobotu, v neděli a o svátcích od 08.00 do 18.00 hod. v horním areálu nemocnice, pavilon C.

(Jihočeské nemocnice)


 

Předpověď počasí

Čtvrtek 30. dubna: Oblačno až zataženo, ráno a dopoledne místy polojasno. Ojediněle, v Čechách postupně místy přeháňky. Během večera v Čechách od západu zataženo s deštěm. Nejvyšší denní teploty 17 °C až 21 °C, na západě kolem 15 °C. Slabý, v Čechách mírný jihozápadní až západní vítr 3 až 6 m/s, bude večer slábnout a měnit se na jihovýchodní.

Pátek 1. května: Oblačno až zataženo, místy přeháňky, ojediněle bouřky. Na východě zpočátku déšť. Ojediněle i bouřky. Večer v Čechách od západu postupně déšť. Nejvyšší denní teploty 13 °C až 17 °C, na jihovýchodě až 19 °C. Mírný západní až jihozápadní vítr 2 až 6 m/s.


 

Výběr z médií: ohrožené aerolinie, netopýři covid-19 v Česku nešíří nebo dražba piva pro papeže

Ve středečním výběru z médií se dočtete, že potenciálním krachem je v důsledku koronavirové pandemie ohrožen v Evropě každý druhý letecký dopravce. Píše to deník E15. Výzkumy vědců potvrzují, že netopýři sami o sobě nejsou o nic víc nebezpeční než jiné druhy zvířat v přírodě. Nemoc covid-19 podle Mf Dnes v republice nešíří. Více se dočtete ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál. CELÝ ČLÁNEK


 

Upozorňujeme občany města, že od 4.5.2020 bude obnoveno placené parkování na všech placených parkovacích místech ve Vimperku.

(Městská policie Vimperk)


 

Předpověď počasí

Středa 29. dubna: Oblačno až zataženo, na většině území přeháňky nebo déšť, ojediněle i bouřky. K večeru ustávávní srážek a od západu i ubývání oblačnosti. Nejvyšší denní teploty 15 °C až 19 °C. Mírný západní až severozápadní vítr 3 až 7 m/s.

Čtvrtek 30. dubna: Oblačno až zataženo, ráno a dopoledne místy polojasno. Zpočátku ojediněle, během dne od západu postupně na většině území přeháňky nebo občasný déšť, ojediněle i bouřky. Nejvyšší denní teploty 16 °C až 20 °C, na západě kolem 15 °C. Mírná jihozápadní až západní vítr 2 až 6 m/s.


 

Výběr z médií: senzory na měření teploty v Prostějově, příznaky covid-19 u seniorů a levnější byty v Praze

Prostějovská nemocnice začala jako první v Česku měřit pacientům teplotu pomocí senzorů. Lidé je mají připevněné na těle, píše deník Právo. U seniorů se nový typ koronaviru nemusí projevovat jako u mladších lidí. Mf Dnes popisuje, že mezi příznaky patří i ztráta chuti nebo čichu. Kvůli pandemii se zlevnila cena pronájmů v Praze. Podle deníku E15 na některých místech až o deset procent. Více ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál. CELÝ ČLÁNEK


 

Předpověď počasí

Úterý 28. dubna: Skoro jasno až polojasno, na Moravě zpočátku ojediněle nízká oblačnost. Během odpoledne a večera v Čechách a na Českomoravské vrchovině přibývání oblačnosti a později od jihozápadu místy přeháňky nebo i bouřky. Nejvyšší denní teploty 20 °C až 24 °C. Slabý jižní až jihovýchodní vítr 1 až 4 m/s se bude k večeru v Čechách měnit na západní.

Středa 29. dubna: Oblačno až zataženo, na většině území přeháňky nebo déšť, ojediněle i bouřky. K večeru v Čechách ustávávní srážek a částečné ubývání oblačnosti. Nejvyšší denní teploty 15 °C až 19 °C. Mírný západní až severozápadní vítr 2 až 6 m/s.


 

OZNÁMENÍ NÁVŠTĚVNÍKŮM HŘBITOVA A URNOVÉHO HÁJE VE VIMPERKU

Město Vimperk oznamuje návštěvníkům hřbitova a urnového háje, že v měsíci květnu budou zahájeny práce na opravě části hřbitovního oplocení, které odděluje hřbitov od rodinné zástavby. Dále na urnovém háji započne 1. etapa revitalizace cest, a to od hlavní brány (od Lesního závodu) v prostoru před vchodem do kostela sv. Bartoloměje, cca do poloviny cesty k zadní bráně. Z těchto důvodů bude částečně omezen pohyb návštěvníků v těchto areálech a žádáme návštěvníky, aby po dobu prací dbali zvýšené opatrnosti a pokynů.
Děkujeme za pochopení.

FB – Město Vimperk


 

Rekonstrukce ulice Čelakovského ve Vimperku – možnost dočasného parkování

Po dobu rekonstrukce ulice Čelakovského bude od úterý 28.4. dočasně umožněno parkování na bývalém házenkářském hřišti ve sportovním areálu. Vjezd bude od rampy a výjezd u klubovny volejbalistů. Dbejte prosím zvýšené opatrnosti. Děkujeme za pochopení.

FB – Město Vimperk


 

Jihočeský kraj ruší letošní ročník soutěže Jihočeská Kuchtička

Vzhledem k současné pandemické situaci a uzavřeným školním jídelnám se Jihočeský kraj rozhodl pro letošní rok zrušit druhý ročník soutěže Jihočeská Kuchtička. Soutěže, která má za cíl podpořit regionální potraviny i regionální producenty z Jihočeského kraje.

„Je nám velice líto, že nemůžeme ocenit práci všech, kteří nelitují své námahy a snaží se i nad rámec svých povinností zajistit dětem zdravé stravování pomocí kvalitních jihočeských produktů. Právě dnes se totiž ukazuje, jak důležitá je podpora regionálních produktů a jejich výrobců. Bohužel, současná situace uspořádání této soutěže neumožňuje.  Proto jsme se rozhodli letošní ročník zrušit a od října společně s KS MAS odstartujeme další ročník. Ten doufám proběhne už za normálních podmínek a v červnu 2021 budeme znát vítězný kolektiv,“ dodala hejtmanka Jihočeského kraje Ivana Stráská.

Z prvního ročníku vyšel vítězně kolektiv jídelny ZŠ a MŠ Dříteň, který si za svou snahu o zdravé a lokální stravování odnesl 100 tisíc korun. Na druhém místě skončila Mateřská škola Chelčice, která získala 60 tisíc korun a třetí místo, spojené s odměnou 40 tisíc korun, obsadila ZŠ a MŠ Katovice. Soutěž, na které s krajem spolupracují místní akční skupiny, trvala od září 2018 do května 2019 a přihlásilo se do ní 23 školních jídelen.

(tzjč)


 

Mimořádná finanční pomoc těhotným ženám v souvislosti s koronavirem

V reakci na aktuální mimořádný stav způsobený koronavirem nabízí Hnutí Pro život ČR v rámci projektu „Nesoudíme. Pomáháme“ mimořádnou finanční pomoc až do výše 50 tisíc korun každé ženě, která nečekaně otěhotněla a je ve složité životní situaci. Hnutí Pro život ČR se obává, že stres z koronaviru a nejistota mohou zapříčinit unáhlená rozhodnutí a narůst umělých potratů.

Tyto ženy v nouzi se mohou obracet na Linku pomoci, na číslo 800 108 000. Finanční pomoc je určena na okamžité řešení situace v případech, které nedokáže řešit stát svými sociálními nástroji.  Pokud budou finanční prostředky vyčerpány, požádá Hnutí Pro život ČR o další pomoc tisíce dárců, kteří spolek dlouhodobě podporují.

„Vítáme tuto sociální pomoc nečekaně těhotným, které jsou ve složité životní situaci a mohly by podstoupení interrupce později litovat,“ řekl k nabídce Hnutí Pro život ČR MUDr. Vladimír Dvořák, předseda České gynekologické a porodnické společnosti.

Finanční pomoc je nevratná. Příjemkyně pomoci pouze podepisuje smlouvu o daru, ve které na sebe bere morální závazek obdobně pomoci ženám, které nečekaně otěhotní, a to v době, kdy si to bude moci finančně dovolit.

Na Lince pomoci pracují zkušené konzultantky specializované na krizovou intervenci. Kromě finanční pomoci jsou schopny ženám poradit se všemi ostatními aspekty jejich obtížné situace. Linka funguje již čtrnáct let a každý rok pomůžeme zhruba čtyřem stům ženám,“ říká Jaroslava Trajerová, vedoucí projektu „Nesoudíme. Pomáháme“, a dodává: „Nebojte se zavolat. Virus odejde, děti zůstanou.“ Projekt „Nesoudíme. Pomáháme“ podporují desítky osobností, měst, zdravotnických zařízení a odborníků.

Hnutí Pro život ČR se podpoře nečekaně těhotných žen věnuje dlouhodobě a kromě přímé pomoci se obrací na státní správu a samosprávu s návrhy na účinnější pomoc pro těhotné ženy a rodiny s dětmi, které se dostanou do obtížné životní situace.
Více informací zde: https://hnutiprozivot.cz/


Hnutí Pro život ČR pomáhá nečekaně těhotným ženám. Připomíná mužům jejich odpovědnost za ženu a dítě a usiluje o obnovu společenského respektu k nenarozeným dětem.

(tz)


 

MĚSTSKÁ KNIHOVNA VIMPERK ZAHÁJÍ PROVOZ

Městská knihovna Vimperk zahajuje provoz  v obvyklých výpůjčních hodinách od 4. května. Vstup bude povolen pouze s rouškou. Bližší informace naleznete na webových stránkách knihovny.

(mk)


 

Výběr z médií: problémy chytré karantény, školení Červeného kříže a liberecká žaloba na Polsko

Projekt tzv. chytré karantény má problémy. Zatímco odběrová část projektu běží na plné obrátky, přetrvávají potíže s elektronickou částí, upozorňuje týdeník Euro. Pondělní deník Právo zase píše o plánované žalobě Liberce na Polsko kvůli hnědouhelnému dolu Turów a v Hospodářských novinách si přečtete, že si čeští vědci nemyslí, že by byl nový typ koronaviru vypuštěn mezi lidi naschvál. Více ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál. CELÝ ČLÁNEK


 

Předpověď počasí

Pondělí 27. dubna: Jasno až polojasno, odpoledne přechodně i oblačno. Nejvyšší denní teploty 18 °C až 22 °C. Slabý jižní až jihozápadní vítr 1 až 4 m/s.

Úterý 28. dubna: Skoro jasno až polojasno, na Moravě zpočátku ojediněle nízká oblačnost. Odpoledne v Čechách přibývání oblačnosti a od západu přeháňky nebo i bouřky. Nejvyšší denní teploty 20 °C až 24 °C.


 

Prohlédněte si novorozence a pošlete nám své snímky

ČTĚTE ZDE


 

Odběrové místo Nemocnice Strakonice bude testovat zájemce z řad přeshraničních pracovníků

Pendleři, kteří potřebují potvrzení, že byli testováni na Covid-19, budou moci pro test využít Odběrové místo Nemocnice Strakonice, a.s. Testování probíhá na vlastní náklady, a to na základě předem uhrazeného poplatku ve výši 2600 korun.

„Dle nařízení Vlády ČR s účinností ode dne 27. dubna 2020 od 00:00 hod. po dobu trvání nouzového stavu je umožněn vstup na území České republiky těm přeshraničním pracovníkům, kteří se prokáží potvrzením vydaným lékařem nebo orgánem ochrany veřejného zdraví potvrzující, že byl proveden test RT-PCR na přítomnost SARS-CoV-2 s negativním výsledkem, který není starší než čtyři dny,“ uvádí ředitel Nemocnice Strakonice Tomáš Fiala.

Přístup k odběrové místnosti strakonické nemocnice bude umožněn skrz takzvaný technický vjezd do areálu nemocnice v ulici MUDr. Hradeckého. Vše bude přehledně značeno. Provozní doba odběrová místa je v pondělí až pátek od 7.30 do 14 hodin, o víkendech od 9 do 11 hodin.

Poplatek lze zaplatit:

a) převodem na účet nemocnice 199127585 / 0300 (ČSOB Strakonice), variabilní symbol: rodné číslo, do zprávy pro příjemce uvést: COVID – pendler

b) přímo v pokladně na ředitelství Nemocnice Strakonice, a.s. hotově nebo kartou (pondělí – pátek – 7:30 – 14:00)

„Před odběrem se musí klient prokázat dokladem o zaplacení (například výtiskem z internetového bankovnictví),“ upozorňuje Tomáš Fiala. „Výsledek vyšetření obdrží klient SMS zprávou a elektronicky na svou e-mailovou adresu. S výsledkem se může za účelem vystavení lékařského potvrzení obrátit na svého praktického lékaře nebo orgán ochrany veřejného zdraví (hygienickou stanici).“

(tznem)


 

Lékárna Nemocnice České Budějovice bude moci využít další výdejní místo. Snahou je zkrátit dobu čekání

Od pondělí 27. dubna přechází lékárna Nemocnice České Budějovice, a.s. do režimu, který poskytne pacientům pohodlnější vyzvedávání potřebných léků. Při dodržení podmínek mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví umožní vstup klientům do výdejních prostor lékárny ve vstupním terminále.

„Díky příznivému vývoji situace můžeme využít další výdejní místo. Komunikace lékárníků s pacienty bude snazší, věříme, že zkrátíme dobu, kterou lidé trávili čekáním ve frontě. Náš krok souvisí i s plánovaným navyšováním činností ambulancí Nemocnice České Budějovice,“ informuje vedoucí lékárník Ondřej Pavlíček.

Další dobrou zprávou je, že se zlepší dosažitelnost volně prodejného sortimentu a pravidelné klienty lékárny jistě potěší, že již mohou opět využívat Zákaznickou kartu.

I přes výše zmíněné je ale třeba zdůraznit, že se stále nejedná o návrat do normálu. Lékárna musí nadále dodržovat režimová opatření, která mají zajistit dostupnost lékárenské péče v režimu 24/7 i v této mimořádné situaci. „Při práci v oddělených týmech lze kapacitu lékárny navýšit omezeně. Do lékárny smí přistupovat klienti při dodržení mimořádných opatření, jakými jsou odstup 2 metry, používání ochranných roušek a desinfekcí. Ostatní klienti čekají na vyznačených značkách před lékárnou,“ popisuje Ondřej Pavlíček a dodává, že snadnějšímu odbavení pacienta pomůže, když si při využití SMS eReceptů načte QR kód již při čekání ve frontě.

Nemocnice České Budějovice, a.s. také klienty upozorňuje na možnost využívat rezervační systém na eRecepty, který je dostupný na adrese www.nemcb.cz/rezervace-leku-z-ereceptu/.

Nadále zůstává uzavřena lékárna ve Schneiderově ulici. Prodej zdravotní obuvi stále není možný.

(tznem)


 

 

 

 

 

 

Komentáře

komentářů