KORONAVIRUS: Zprávy, rady, informace

KORONAVIRUS: Zprávy, rady, informace

 

Stránku průběžně aktualizujeme o nově získané informace:


 

 

Vyjádření hejtmanky k obdržené dodávce ochranných prostředků do Jihočeského kraje dne 28.03.2020

Vážení poskytovatelé zdravotních a sociálních služeb. Jihočeský kraj dnes nad ránem obdržel dvě dodávky osobních ochranných prostředků.

CELÝ ČLÁNEK


 

PARLAMENTNÍ LISTY: Pendleři! Jedni byli zodpovědní, báli se o rodiny. Ale ti druzí… Hejtmanka Stráská volala mezi prvními po uzavření hranic. A nyní popisuje veliký problém

ROZHOVOR Hejtmanka Jihočeského kraje Ivana Stráská (ČSSD) pro ParlamentníListy.cz popisuje v současné době koronavirové hrozby zásadní problém tzv. pendlerů, lidí vyjíždějících z naší země za prací do příhraničních oblastí. A následně jsou velikým rizikem zanesení nákazy z okolních zemí do České republiky. „Jasně se ukazovalo, že ta prvotní nákaza pocházela zvenčí. Zhruba polovina nakažených byli pendleři a jejich kontakty, druhá polovina pak lidé, kteří byli z různých důvodů v zahraničí, a jejich kontakty. Dnes k tomu přibývají ještě kontakty kontaktů,“ uvádí Stráská.  CELÝ ČLÁNEK


 

Provoz ambulancí BH-Nemocnice Vimperk v týdnu od 30. března do 3. dubna

Prostory ambulantních služeb zůstávají pro veřejnost uzavřeny,
budou poskytovány telefonické konzultace zdravotního stavu a možnost předpisu e-receptu.

DĚTSKÝ LÉKAŘ
MUDr. Slepičková Vimperk – tel. č. 388 400 166 pondělí a čtvrtek 9- 11 hod.
Zdíkov – tel. č. 388 426 809 středa 9 – 11 hod.

MUDr. Gregora Vimperk- tel. č. 388 400 166 středa 9 – 11 hod. a pátek 13 – 15 hod.

CHIRURGICKÁ AMBULANCE
MUDr. Staudacherová tel. č. 388 400 119 pondělí, středa , pátek 8 – 12 hod.

INTERNÍ AMBULANCE
Tel. č. 388 400 111 pondělí – pátek od 7 – 12 hod.
MUDr. Novák – pondělí 8 – 14 hod.

ORTOPEDIE
uzavřena

REHABILITACE
uzavřena

CÉVNÍ AMBULANCE
uzavřena

NEUROLOGICKÁ AMBULANCE
MUDr. Matoušek – tel. č. 734 146 783 pondělí a čtvrtek 8 – 12 hod.

UROLOGICKÁ AMBULANCE
MUDr. Šodek – tel. č. 388 400 117 pondělí 9 – 13 hod.
tel. č. 606110 655 pondělí – pátek 9 – 16 hod

(nem)


 

Otevřený dopis pendlerů hejtmance a otevřená odpověď hejtmanky pendlerům

Vážená paní hejtmanko,

viděli jsme Vaše vystoupení proti pendlerům a Váš hlasitý požadavek na zamezení jejich práci. To, co nyní připravila vláda, je naprosto zničující pro 60.000 takto pracujících občanů. Je to omezování základních lidských práv. Nevím, jestli si uvědomujete, jak jste tyto lidi vlastně hodili přes palubu. A jsou to lidé velmi pracovití, kteří při nedostatku práce v českém pohraničí nezneužívali náš sociální systém, ale hledali práci. Přinesli do této oblasti nemálo peněz, za které zde opravovali a budovali.

Zakrýváte takto vaše chyby, které jste jako koaliční partner ve vládě a i vy jako hejtmanka (a zdravotnictví jste měla na starosti i v minulém období) udělali v přípravě na tuto pandemii. Naprostý nedostatek ochranných materiálů se snažíte vyeliminovat plošnými restrikcemi. Nejvíce nakažených v našem okolí plyne ze zdravotnictví, ne od pendlerů. Ale myslím si, že úkolem není ukázat na viníka, ale zabezpečit chod v demokracii a umožnit lidem pracovat.

Velmi jste mne zklamala. Byli jsme vaši voliči, vkládali jsme ve Vás velkou důvěru.

Vím, že se tento email k vám asi ani nedostane, ale třeba se tyto názory dozvíte z medií, protože to není názor ojedinělý. Takto nás smýšlí mnoho (i když jsme byli v minulosti vaši příznivci).

S pozdravem
Ing. Pavel Valta

 


Otevřená odpověď hejtmanky pendlerům

Vážený pane,

přišel mi otevřený dopis pendlerů hejtmance. Uražený, osočující, výhrůžný. Důvod? Dovolila jsem si upozornit na rizika, která přináší pravidelný každodenní pohyb přes hranice. Ve chvíli, kdy jsou hranice uzavřené, proudí přes ně denně 50 000 lidí. Na druhé straně se potkávají se spoluzaměstnanci, úroveň ochrany je velmi různá. Vracejí se domů, nakupují, setkávají se s rodinami.

Chtějí si, a to chápu, zachovat svou životní úroveň. I majitelé restaurací, obchodů, kadeřnice, masérky a další se museli vypořádat s tím, že zdroj jejich obživy byl náhle uzavřen a nikdo se jich neptal. Neboť se u nich mohli jiní nakazit.

Uvědomujete si, že i Vy jste zdrojem rizika, jak ukazují mapy a grafy nákaz, skutečně velmi významným? Máte rodiče, babičku? Všechny prvotní nákazy v kraji pocházely ze zahraničí. Cestovatelé a pendleři. Od nich pak přes jejich kontakty další.

Naplnila se naše noční můra. Nákaza u těch nejzranitelnějších. V domově pro seniory. Prvotní kontakt opět přes člověka, který pravidelně překračoval hranice.

Cítím zodpovědnost za zdraví Jihočechů. Nejen ze zákona. Ale i lidsky. Musím, stejně jako ostatní hejtmani z příhraničí, upozorňovat na rizika. Čeká nás obrovská zkouška, jsme na začátku a Vy mi říkáte, že nehodláte slevit ze svého způsobu života. Přitom máte volbu. Zůstat za hranicemi, podmínky pro ubytování tam máte, nebo zůstat doma. Jsou lidé, kteří tuto volbu neměli. Dnes se obávají krachu svých léta budovaných firem. A nekřičí. Cítí zodpovědnost, mají svědomí. A takových je i mnoho pendlerů, jejich postoj velmi oceňuji a děkuji za něj.

Přeji hodně zdraví. Pokud by nebylo, jihočeské zdravotnictví je připraveno i pro Vás. Jestli se nerozhodnete pro to zahraniční a platbu natvrdo. Volit mne nemusíte, přežiju to.

Ivana Stráská

 

Mapa výskytu nakažlivých případů k 26. 3. 2020 v jižních Čechách (označeny červeně, případy pocházející od lidí pravidelně překračující hranice označeny „P“)

 


 

Desinfekce se na krajském úřadu ani neohřála

Dnes ráno (26. března) dorazila na krajský úřad první dodávka desinfekce. Ještě během dopoledne byl proveden rozvoz do mateřských a základních škol, které se starají o děti, jejichž rodiče pracují v záchranných složkách u policie, hasičů, zdravotnické záchranné služby, ale také v nemocnicích, lékárnách, pobytových zařízeních sociálních služeb a dalších institucích, které se podílejí na řešení krizové situace v Jihočeském kraji. Desinfekce byla rozvezena také do dětských domovů, rozvoz a distribuce pro všechna pobytová zařízení sociálních služeb bude probíhat během dnešního odpoledne.

(tzjč)


 

Pomoc seniorům – výzva k podávání žádostí o poskytnutí nadačního příspěvku

Nadace Karel Komárek Family Foundation se rozhodla reagovat na současnou situaci vyhlášením tzv. rychlých grantů určených na podporu organizací, které pomáhají seniorům ohroženým současnou krizí související s pandemií koronaviru. Plné znění grantové výzvy je k dispozici zde.

Podpora je určena organizacím, které pomáhají seniorům ohroženým současnou krizí. Žadatelem může být pouze nestátní nezisková organizace se sídlem v České republice. Vyplněná žádost se podává prostřednictvím formuláře. Výzva je vyhlášena na dobu neurčitou do odvolání.

Podrobnější informace, včetně formuláře ke stažení, naleznete na stránkách Nadace Karel Komárek Family Foundation.

(tzjč)


 

Člen ostrahy strakonické Billy je nakažený. Čtyři zaměstnanci v karanténě

V jedné z prodejen obchodního řetězce Billa ve Strakonicích pracoval nakažený koronavirem. Šlo o zaměstnance najaté bezpečnostní agentury. Čtyři pracovníci obchodu míří do karantény, hygienici hledají další kontakty. Prodejnu zavírat neplánují. CELÝ ČLÁNEK


 

Zákaz maloobchodního prodeje: vláda schválila další výjimky

Zákaz maloobchodního prodeje a prodeje služeb v provozovnách se od pátečních 06:00 nebude vztahovat na zámečnictví či opravu, údržbu a instalaci strojů a zařízení pro domácnost. Omezeny nebudou ani myčky automobilů. Vláda také podpoří částkou 15 tisíc korun měsíčně OSVČ, na které dopadla nařízení kvůli koronaviru. Na tiskové konferenci po jednání vlády o tom informovala ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). CELÝ ČLÁNEK


 

Redukce regionální osobní železniční dopravy na území Jihočeského kraje

V souvislosti s nouzovým stavem vyhlášeným Vládou ČR dne 12. 3. 2020 – ohrožení zdraví obyvatelstva v souvislosti s prokázáním výskytu koronaviru, označovaný jako SARS CoV-2, na území České republiky, z důvodu omezení rizikových kontaktů cestujících a vlakového personálu a mezi cestujícími navzájem, bude redukována po dobu mimořádných opatření regionální osobní železniční doprava na území Jihočeského kraje:

od 27. 3. 2020 osobní železniční doprava provozovaná dopravcem Jindřichohradecké místní dráhy, a.s.
od 30. 3. 2020 osobní železniční doprava provozovaná dopravcem České dráhy, a.s.
od 30. 3. 2020 osobní železniční doprava provozovaná dopravcem GW Train Regio a.s.

Redukované jízdní řády:

(tzjč)


 

PENNY ZAVÁDÍ DALŠÍ OPATŘENÍ PROTI COVID-19

Praha, 25. 3. 2020 – PENNY jako řetězec s nejvyšším počtem prodejen u nás v tyto dny dovybavuje všechny své prodejny tak, aby ještě více snížila riziko nákazy Covid-19. Během dnešního dne bude dokončena instalace ochranných přepážek u všech pokladen na 31 pražských pobočkách a v průběhu následujících dnů budou těmito přepážkami vybaveny pokladny na všech 385 prodejnách po celé republice.

„Velmi rychle jsme navrhli technické řešení a začali s výrobou přepážek z plexiskla na naše pokladny. Instalace zabere pár desítek minut, ale musíme si uvědomit, že pro nás to při počtu našich prodejen znamená více než 1 600 pokladen po celé republice. O to víc musím ocenit práci našich lidí, kteří toto opatření dokázali tak rychle realizovat,“ říká Václav Šíma, vedoucí stavebního oddělení PENNY. Současně PENNY na svých prodejnách vyznačuje na podlahy svých prodejen vzdálenost pro bezpečný odstup mezi zákazníky tak, aby jim usnadnil orientaci a dodržování tohoto základního pravidla ochrany zdraví v aktuální situaci.

Ve všech prodejnách PENNY platí už třetí týden zpřísněná pravidla úklidu a desinfekce. Zaměstnanci už v polovině minulého týdne obdrželi dostatečný počet roušek, průběžně pak dostávají osobní desinfekční gely nebo jednorázové rukavice.

Text a foto: (tzpenny)

 

 


 

„Lidé si chtěli povídat a přáli nám štěstí,“ říká strakonický voják, který kontroloval řidiče na hranicích

Strakoničtí vojáci se zapojili do boje s koronavirem. Vojenští zdravotníci z 25. protiletadlového raketového pluku působili od 10. do 15. března na hraničním přechodu Strážný, kde prováděli vyšetření zdravotního stavu osob s příznaky virového onemocnění COVID-19.

Armádní zdravotníci zde působili šest dní, 24 hodin denně. Sloužili dvanáctihodinové denní a noční směny, střídání probíhalo vždy v sedm hodin ráno a v sedm hodin večer. Na místě byl vždy přítomen jeden zdravotník, který spolupracoval s policisty, hasiči a celníky. Strakonický útvar vyčlenil dále řidiče, kteří se střídali po 24 hodinách. Jejich úkolem bylo odvážet odebrané vzorky.

Jedním ze zdravotníků byl nadrotmistr Marek Kocián. „Naší hlavní činností bylo poskytovat součinnost složkám IZS. Konkrétně se jednalo o provádění namátkových kontrol řidičů, především měření tělesné teploty, dotazování v rámci cestovatelské anamnézy a v neposlední řadě také informativní činnost, zejména rozdávání letáků vydaných ministerstvem zdravotnictví. Byli jsme rovněž připraveni poskytnout neodkladnou přednemocniční péči do příjezdu zdravotnické záchranné služby, pokud by to situace vyžadovala,“ popsal činnost na hraničním přechodu nadrotmistr Kocián.

Řidiči reagovali na kontroly s pochopením. Největší část tvořili čeští pendleři. Nemalou skupinu představovali i řidiči kamionů a Němci z příhraničí, kteří jezdili do Čech nakupovat, tankovat nebo na oběd do českých restaurací. „Postupně se zpřísňováním nařízení Vlády ČR a následným uzavřením hranic jsme byli nuceni cizince zastavovat a otáčet je zpět do Německa. Ale ani v těchto případech jsme se s kolegy nesetkali s nikým, kdo by dělal problémy, nebo koho by policisté museli důrazněji řešit. Naopak někteří lidé měli tendence se s námi zapovídat a ve výsledku nám popřáli štěstí a klidnou službu,“ prozradil nadrotmistr Kocián.

Strakoničtí zdravotníci se během své služby na Strážném nedostali do přímého kontaktu s někým, u koho by se potvrdil koronavirus. Nikdo z řidičů ani nevykazoval symptomy charakteristické pro onemocnění COVID-19. „V případě kontaktu a měření teploty řidičům jsme používali všechny potřebné ochranné pomůcky, včetně ochranného obleku a ochranného štítu. Nebylo potřeba nikoho z nás posílat do preventivní karantény,“ doplnil nadrotmistr Marek Kocián.

Vojáci měli na hranicích k dispozici zdravotnické vozidlo Land Rover a speciální kontejner, který fungoval jako odběrové pracoviště. Jako zázemí pro odpočinek využívali stany a přívěsy Hasičského záchranného sboru a Policie ČR.

Text a foto: (tzvoj)

 


 

Mikrobiologické pracoviště Centrálních laboratoří Nemocnice Strakonice vedené primářkou Evou Šimečkovou zahájilo v úterý 24. března 2020 tzv. PCR diagnostiku pacientů s koronavirovou infekcí

Nemocnice Strakonice, a.s. je třetí jihočeskou laboratoří schopnou toto vyšetření v plném rozsahu provádět. Po otevření speciálního odběrového místa pro pacienty s podezřením na nemoc COVID-19 se tím dovršil komplexní diagnostický přístup strakonické nemocnice k tomuto onemocnění. Díky tomuto kroku se významně zvýší kapacita vyšetřovaných vzorků u pacientů Jihočeského kraje, zejména Strakonicka, Písecka a Prachaticka. Masivní provyšetřovanost populace s nastavením adekvátních karanténních opatření se jeví jako zásadní pro zvládnutí koronavirové pandemie, jejíž nárůst v dalších týdnech je jistě možné očekávat.

Zprovoznění metody se povedlo díky špičkovému přístrojovému a personálnímu vybavení laboratoře, která má všechny potřebné akreditace pro tuto činnost. Laboratorní diagnostika onemocnění COVID-19 se opírá o přímý průkaz nukleové kyseliny viru SARS-CoV-2 (RT-PCR). Toto vyšetření, které laboratornímu provozu trvá několik hodin, má mnohem větší průkaznost v časné fázi onemocnění než serologické, tzv. rychlotesty.

Laboratoř Nemocnice Strakonice, a.s. je také zapojena do hlášení vyšetřených výsledků dle požadavků MZČR a plní požadavky Národní referenční laboratoře. Zaměstnanci Centrálních laboratoří strakonické nemocnice mají s již dlouhodobě akreditovanou PCR diagnostikou virů v klinických vzorcích velkou zkušenost ověřenou externími autoritami. Proškolení laboranti s odebranými vzorky pracují za přísných bezpečnostních opatření při použití biohazardního boxu a dostatečných osobních ochranných pomůcek k ochraně dýchacích cest, obličeje a rukou.

Nemocnice Strakonice, a.s. sděluje výsledky vyšetřených pacientů krajské hygienické stanici, která dále informuje samotné pacienty. Pro pacienty to znamená další zrychlení diagnostiky. Vyšetření je navázáno na odběrové místo v zadním traktu nemocnice. K vlastnímu odběru nadále odesílají praktičtí lékaři a Krajská hygienická stanice Jihočeského kraje.

Text a foto: (tznem)

 


 

Momentálně je to nejdůležitější místo v Jihočeském kraji. Okomentovala hejtmanka Stráská centrální sklad ochranných prostředků na letišti v Plané

Momentálně je to nejdůležitější místo v Jihočeském kraji. Zde totiž shromažďujeme všechny ochranné prostředky, které do našeho regionu přicházejí. Hejtmanka Ivana Stráská to uvedla při návštěvě centrálního skladu těchto pomůcek, který se nachází v objektu zdravotnické záchranné služby na letišti v Plané u Českých Budějovic. Zavítala tam v úterý 24. března.

„Jde o ochranné prostředky, které Česká republika přiváží z Číny, i ty, které vyrábějí české firmy. Následně se tyto pomůcky přerozdělují dle pevně stanoveného klíče, kdy máme spočítáno, co který poskytovatel zdravotní péče má dostat,“ sdělila Stráská s tím, že dosavadní přerozdělení desetitisíců kusů roušek a respirátorů bylo na počátku docela logisticky náročné. „Jsem ale velice ráda, že tento systém, jak vidím, už spolehlivě funguje,“ dodala hejtmanka.

Stráská zároveň poděkovala pracovníkům Jihočeské centrály cestovního ruchu (JCCR), krajského úřadu i dalším, kteří se na této nelehké práci podílejí. „Momentálně jde všechno stranou, prioritou je, aby zdravotníci dostali ochranné prostředky co nejdříve,“ zdůraznila hejtmanka.

Ze skladu v Plané rozvážejí ochranné prostředky zdravotníkům v jednotlivých okresech hasiči. Ti, kteří ordinují na Českobudějovicku, si je jezdí sami vyzvedávat do druhé budovy krajského úřadu v ulici Boženy Němcové. Velkým poskytovatelům zdravotnických služeb, jako jsou například nemocnice, se vydávají tyto pomůcky přímo v Plané.

Ředitel JCCR Jaromír Polášek pak řekl, že se zapojením do této práce vůbec neváhali. „Je to potřeba a nyní si musíme opravdu všichni co nejvíce vycházet vstříc. A i naši zaměstnanci rádi přiloží ruku k dílu, aby se dařilo distribuci těchto pomůcek co nejvíce urychlit,“ uzavřel Poláše

Text a foto: (tzjč)

 

 

 


 

Hejtmanka Ivana Stráská ujišťuje zdravotníky: Ochranné prostředky jsou rozdělovány rozhodně transparentně, neplatí, že kdo dřív přijde, ten dřív mele

Dvě dodávky zdravotnického materiálu od Ministerstva vnitra doputovaly během víkendu do Jihočeského kraje. Konkrétně se jednalo o dvaašedesát tisíc kusů respirátorů, tedy 27 tisíc z první a 35 tisíc z druhé dodávky. Dále jsme obdrželi celkem 175 tisíc ústenek. Respirátory z první dodávky našly své adresáty už o víkendu, ústenky pak byly rozděleny během úterý. Ochranné pomůcky tak během dvou dnů získalo okolo 15 tisíc jihočeských zdravotníků. Přednost dostali lékaři primární péče, stomatologové, ambulantní specialisté, lékárny, zdravotnická záchranná služba, poskytovatelé lůžkové péče a pobytová zařízení sociálních služeb.

„Chtěla bych poprosit všechny zdravotníky o trpělivost, protože vypracovat systém, kde se dostalo opravdu alespoň minimálně na každého, zabere nějaký čas,“ uvedla hejtmanka Stráská a poděkovala za neuvěřitelné pracovní nasazení krajskému odboru zdravotnictví, který dokázal celou přípravu zvládnout během dvou dnů. Zároveň ubezpečila všechny zdravotníky v kraji, že ochranné pomůcky rozděluje kraj jmenovitě a rozhodně neplatí systém – kdo dřív přijde, ten dřív mele. „Klíč k rozdělení zdravotnického materiálu zohledňuje velikost ordinace, riziko nakažení při výkonu práce, počet personálu a další hlediska,“ nastínila hejtmanka, podle níž se nastavený systém stále průběžně zlepšuje. Oprávnění poskytovatelé si pak v určených hodinách vyzvedávají přidělené ochranné prostředky.

„Další dodávky zdravotnického materiálu očekáváme v příštích dnech. Je proto nezbytné sledovat naše webové stránky www.kraj-jihocesky.cz. Informace o distribuci ochranných pomůcek pro zdravotníky je podrobně rozpracována v aktualitě s názvem Distribuce OOP pro poskytovatele zdravotních služeb – dne 24.03.2020, Prosím všechny, aby si ji pozorně pročetli,“ říká vedoucí krajského odboru zdravotnictví Petr Studenovský.

(tzjč)


 

Nemocnice Prachatice otevírá od středy 25. března ODBĚROVÉ MÍSTO PRO PACIENTY S PODEZŘENÍM Z NÁKAZY COVID -1

Pacienti budou vyšetřeni na doporučení praktického lékaře, epidemiologa či lékaře Infekčního oddělení Nemocnice České Budějovice. Provozní doba tohoto odběrového místa bude v rozsahu: PO – PÁ: 8.00 – 14.00 hod.

Pacient se k vyšetření objedná na tel. čísle 607 059 517 (Po-Pá, 8-14h).

V objednaný den a čas odběru dorazí do areálu Nemocnice Prachatice autem, ve kterém bude čekat na vyzvání. Zdravotnický personál pacienta telefonicky kontaktuje a poučí o dalším postupu. Následně mu bude v prostorách odběrového místa proveden odběr.

Osobní komunikace s personálem odběrového místa probíhá ze strany pacienta již s nasazenou rouškou na nose a ústech.

Pacienti si k vyšetření připraví kartu pojištěnce, občanský průkaz a žádanku o vyšetření.

(tznem)


 

 

Začínáme na podlahy instalovat značení na dodržování rozestupů – jde o červené kulaté samolepky s upozorněním, které by se měly objevit v nejbližších dnech ve všech našich prodejnách. V tuto chvíli vyhodnocujeme i další opatření, o kterých Vás budeme brzy informovat.

FB – Lidl Česká republika

 


 

APLIKACE SENIORE
Ministerstvo pro místní rozvoj informuje, že od minulého týdne funguje nová aplikace seiniore.org
Tato aplikace propojuje dobrovolníky se seniory, kteří potřebují s něčím pomoci.

FB – MĚSTO VIMPERK


 

OD DOBROVOLNÍKŮ K POTŘEBNÝM

V pátek 20. března požádalo město dobrovolníky, kteří šijí roušky o pomoc. Během jednoho víkendu se sešlo na městské policii přibližně 300 roušek, které již rozdávají strážníci potřebným. Krom toho se do akce zapojí v úterý 24. března také zaměstnanci městského úřadu, kteří budou rozdávat roušky seniorům v ranních hodinách před obchody s potravinami.
Děkujeme dobrovolníkům, kteří roušky ušili a zdarma věnovali a dále děkujeme zaměstnancům městského úřadu, že se budou podílet na jejich předání.
Pokud budeme mít dostatek roušek, tuto akci rádi zopakujeme.

(fb – Město Vimperk)


 

O ČEM TAKÉ JEDNALA RADA MĚSTA

Rada města na svém dnešním (23. března) zasedání diskutovala otázku, jak pomoci podnikatelům, kteří mají pronajaté prostory od města pro provozování svých živností. Mnozí museli podle nařízení Vlády ČR svoje provozovny omezit nebo uzavřít, a proto rada zvažuje po dobu trvání opatření vlády upravit výši nájmu pro podnikatele. Toto téma bude na programu jednání rady 30.3.2020.

Rada města Vimperk


 

Zdravíme a přejeme vám krásný den,
jsme marketingová agentura GetFound a spojili jsme své síly s webem www.rouskyvsem.cz. Rádi bychom vám v následujících řádcích předali všechny důležité poznatky, které se týkají prevence proti COVID-19.

Pomozte nám a sdílejte tento text na vašem webu či magazínu. Jenom díky pečlivé prevenci se z tohoto kolotoče nervozity a nejistoty dostaneme rychleji zpět do normálních životů. Publikování textu na vašich stránkách pomůže nám všem.

Podpořme dobrou věc, nic nás to nestojí.

Proč web vznikl?

V této vypjaté situaci lze na internetu najít spoustu informací. Některé jsou ověřené, jiné typické “fake news”. A to je problém. Proto se tým stojící za webem rouskyvsem.cz rozhodl sepsat tipy, které pomůžou vám, vašim přátelům a vaší rodině. Ať už je to babička, dědeček, sourozenci nebo rodiče.

Každý potřebuje jednoduchý přístup k ověřeným a pravdivým informacím.

Co je na webu připravené?

● Užitečné odkazy, např.:

Facebook skupina Česko šije roušky

Návody k šití roušek

Jak smysluplně využít čas v karanténě

Co píše MZČR o koronaviru

Web, kde se o koronaviru dozvíte vše potřebné

a jiné…

● Grafika

Stáhněte si grafiku a publikujte ji na sociálních sítích a v článcích. V připravené složce najdete vše, co potřebujete – logo, bannery, grafiku na Facebook.

● Mapa Dámeroušky.cz

Chcete se zapojit a ušít nějaké roušky? Perfektní? Na tomto webu se můžete zaregistrovat a pomoci těm, které máte v okolí. Dále zde můžete poprosit o látky nebo zjistit, kam roušky donést. Máte materiál, který můžete darovat? Dejte nám vědět.

● Praktické informace

Kdy roušku nosit?

Jak roušku správně používat?

Co je to coronavirus?

Kolik částic rouška/respirátor zachytí?

Jak na homemade roušku?

Je nám jasné, že ne každý ví, jak roušku ušít. Proto jsme pro vás našli jednoduché návody, které nezaberou příliš mnoho času, ale přitom vás ochrání.

1. Rouška ze sáčku do vysavače

Máte doma nepoužitý sáček? Vynikající. Tento návod je pro vás jako stvořený. Je jednoduchý a z jednoho pytlíku se vám povede udělat i více roušek. Nepoužívejte parfémované sáčky.

2. Šitá rouška

Máte doma šicí stroj? Mrkněte na tento jednoduchý video návod, který vám ukáže, jak na to.

3. Nešitá rouška z bavlněného trika

Nemáte šicí stroj, ani jehlu a nit? Nevadí. K výrobě bavlněné roušky vám bude stačit triko z bavlny a nůžky. Roušku budete mít do pár minut hotovou.

Doufáme, že se počet nakažených, co nejdříve zastaví. Nezapomínejte, PREVENCE je klíč. Co byste měli a neměli dělat?

● Používejte dezinfekci a mýdlo. Venku, i po návratu domů.

● Noste gumové rukavice. Rukavice lze dezinfikovat, ale lepší je jich mít v záloze víc.

● Nesahejte si na roušku, ani na obličej.

● Roušku mějte nasazenou pevně, nikde by neměla odstávat.

● Roušku je nutné pravidelně měnit a po použití vydezinfikovat (např. vyvařením).

● Pokud nemusíte, na nic venku nesahejte.

● Buďte ohleduplní.

Děkujeme, že nosíte roušky a chováte se zodpovědně. Jenom díky tomu se nám podaří nakažení tímto virem eliminovat. Velmi si vážíme každého sdílení i článku. Nezapomeňte u fotek používat #rouskyvsem, ať se nošení roušek naprosto normalizuje.

(tz)

 


Předchozí zprávy a informace – klikněte ZDE


 

 

 

 

Komentáře

komentářů