KRÁTKÉ ZPRÁVY – AKTUALITY – ZAJÍMAVOSTI

KRÁTKÉ ZPRÁVY – AKTUALITY – ZAJÍMAVOSTI

Vimperk – nová okružní křižovatka Fišerka / Foto: (red) – Za krásnější Vimperk

 

Vimperský kulturní kalendář – ZDE
• Pranostiky na říjen – ZDE
• Naše nabídka kulturních a společenských akcí na Vimpersku i jinde je ZDE
• ŘÍJEN A ČESKÉ DĚJINY: Některé události, které měly v minulosti zásadní význam pro naši zemi a náš národ – ZDE
• KALENDÁRIUM KULTURNÍCH VÝROČÍ V ROCE 2019 – ZDE
• KAM DNES NA OBĚD? Co dobrého připravili kuchaři v hotelech a restauracích ve Vimperku a okolí? Vyberte si z nabídky – ZDE

 

6. – 13. října


 

Zubní pohotovost o víkendu na Prachaticku
12.10.2019 MUDr. Wimberská Prachatice Nemocniční 204 388 316 040
13.10.2019 MDDr. Blašková Volary Tovární 35 384 386 396

Ošetření akutním pacientům poskytují vyjmenovaní lékaři ve svých ordinacích vždy od 08.00 do 10.00 hod. Ve všední dny poskytuje zubní pohotovost Nemocnice v Českých Budějovicích od 16.30 do 21.30 hod, v sobotu, v neděli a o svátcích od 08.00 do 18.00 hod. v horním areálu nemocnice, pavilon C.


 

Přehled tisku: podpora bydlení, posun ve sporu o D8, zpřísnění udělování azylu

V českých denících se v pátek dočtete, že chce stát podpořit bytová družstva dotacemi – téma deníku E15. Zásadní posun nastal podle serveru Aktuálně.cz ve sporu o odpovědnost za sesuv na dálnici D8. A deník Právo píše, že ministerstvo vnitra chce zpřísnit udělování azylu. Více v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál. CELÝ ČLÁNEK


 

Předpověď počasí

Pátek 11. října: Polojasno až oblačno, ráno a na jihu také během dne i skoro jasno. Na severu během dne až zataženo a na horách ojediněle slabé přeháňky. Večer od jihu ubývání oblačnosti. Nejvyšší denní teploty 14 °C až 18 °C. Mírný jihozápadní až jižní vítr 2 až 6 m/s, na severovýchodě a severozápadě později čerstvý vítr 4 až 8 m/s i s nárazy kolem 15 m/s, na horách 20 m/s.

Sobota 12. října: Jasno až skoro jasno. Ráno a dopoledne na Moravě místy mlhy nebo zataženo nízkou oblačností. Nejvyšší denní teploty 17 °C až 21 °C, v Čechách až 23 °C. Mírný jihozápadní až jižní vítr 3 až 7 m/s, na severovýchodě a severu místy s nárazy kolem 15 m/s.


 

Přehled tisku: igelitové tašky na ústupu, firmy chtějí nabírat důchodce a novela proti ‚šmejdům‘

Podle supermarketů klesá zájem o igelitové nákupní tašky, stále více lidí si do obchodu nosí vlastní, píše se ve čtvrtečních Lidových novinách. Mf Dnes se věnuje zájmu firem o zaměstnávání důchodců, hledají mezi nimi i odborníky. Právo pak píše o novele ministerstva zdravotnictví o zákazu reklam na „zázračné přístroje a léky“. Více se dočtete v přehledu tisku, který který sestavil Radiožurnál. CELÝ ČLÁNEK


 

Předpověď počasí

Čtvrtek 10. října: Proměnlivá, převážně velká oblačnost, místy přeháňky, hlavně na horách. Ojediněle bouřka. Večer ustávání srážek a částečné ubývání oblačnosti. Nejvyšší denní teploty 11 °C až 15 °C. Čerstvý západní vítr 4 až 8 m/s, místy s nárazy kolem 15 m/s, na horách 20 m/s, bude k večeru slábnout.

Pátek 11. října: Oblačno až polojasno, na severu přechodně až zataženo. Na horách ojediněle slabé přeháňky. Večer od jihu ubývání oblačnosti. Nejvyšší denní teploty 14 °C až 18 °C. Mírný jihozápadní až jižní vítr 2 až 6 m/s, na východě a severovýchodě později čerstvý vítr 4 až 8 m/s i s nárazy kolem 15 m/s, na horách 20 m/s


 

Přehled tisku: dokazování původu majetku, vyšší nároky absolventů a konec polí s jednou plodinou

Středeční Mf Dnes píše o rozsudku Nejvyššího správního soudu, podle kterého musí podnikatelka dokazovat původ majetku. Hospodářské noviny se věnují nárokům absolventů, které jsou vyšší než v minulosti. E15 se zabývá využitím armádních letounů ze strany vlády. V Česku už nebudou velké lány polí s jednou plodinou, píší pak Lidové noviny. Více ze středečního dění v přehledu tisku, který připravil Radiožurnál. CELÝ ČLÁNEK


 

Předpověď počasí

Středa 9. října: Převážně zataženo, v severozápadní polovině Čech přechodně oblačno. Zpočátku na jihu místy, jinde jen ojediněle déšť. Odpoledne a večer od jihozápadu déšť na většině území, v jihovýchodní polovině území i trvalejší srážky. Na severozápadě Čech srážky jen místy. Nejvyšší denní teploty 12 °C až 16 °C. Mírný jihozápadní až západní vítr 2 až 6 m/s, večer na jihu a jihozápadě částečně zesílí.

Čtvrtek 10. října: Většinou oblačno, místy přeháňky, hlavně na horách. Ojediněle bouřka. Večer ustávání srážek a částečné ubývání oblačnosti. Nejvyšší denní teploty 11 °C až 15 °C. Čerstvý západní vítr 3 až 7 m/s, místy s nárazy kolem 15 m/s.


 

ODSTÁVKA DODÁVKY TEPLA A TEPLÉ VODY

Ve čtvrtek 10.10. bude v ul. Mírová, SNP, Pod Pekárnou, Luční, K Rokli, Palackého, Klostermannova, Smetanova přerušena dodávka tepla a teplé vody od 8:30 do 22:30 hod. K této odstávce dojde z důvodu napojení nových odběrných míst v ulicích Smetanova a Klostermannova. S ohledem na popsanou dobu odstávky prosíme, ponechte svůj byt nahřát již v době před odstávkou. Popsaná doba odstávky může být v některých domech zkrácena v závislosti na postupném najíždění soustavy. Za potíže s touto odstávkou se omlouváme. Další informace obdržíte od správce nemovitosti nebo na tel. čísle 724 322 335. (MĚSTO VIMPERK)


 

Deratizace

V termínu od 15.10.2019 do 15.12.2019 proběhne na území města Vimperk deratizace – tj. likvidace nežádoucích hlodavců. Město Vimperk hradí ze svého rozpočtu deratizaci na veřejných prostranstvích, v teplovodech a v objektech v majetku města. Objekty, v nichž bude deratizace prováděna, budou viditelně označeny. Žádáme všechny občany (fyzické osoby), které vlastní rodinný domek, či jinou nemovitost, aby se připojili k této akci a zajistili deratizaci svého objektu.

Své požadavky hlaste na firmu :

AGROCHEMA  ŽITNÁ, Žitná 90, 384 11 Netolice

– telefon  602 253 578, 723 731 855   Ing. Štrobl

(MĚSTO VIMPERK)


 

 

K podzimu neodmyslitelně patří výlovy jihočeských rybníků. Kam se vydáte? Zde je pár tipů:

🐟 11. 10. rybník Společnice (Písecko)
🐟 11. – 13. 10. Rožmberk (Třeboň)
🐟 15. 10. Rybník u Chřešťovic (Albrechtice nad Vltavou)
🐟 18. 10. Novokoželský rybník (Písecko)
🐟 19. 10. Podkostelní rybník (Putim)
🐟 28. 10. Bezdrev (Hluboká nad Vltavou)
🐟 2. 11. Podvinice (Vodňany)

(Text a foto: FB – Jihočeský kraj)


 

Přehled tisku: špinavý vzduch způsobuje poruchy učení a vzácný gotický obraz může skončit v cizině

Stát bude platit rehabilitace pro děti s mozkovou obrnou, píše Mf Dnes. Deník píše o spojitosti znečištění ovzduší a poruch učení, na kterou přišli vědci z Ústavu experimentální medicíny Akademie věd. V Deníku N se dočtete o osudu vzácného obrazu a Právo se věnuje nejčastější nemoci z povolání. Více v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál. CELÝ ČLÁNEK


 

Předpověď počasí

Úterý 8. října: Převážně zataženo, zpočátku na jihu Čech, na Moravě a ve Slezsku polojasno až oblačno. Během dne postupně od západu na většině území občasný déšť: Na Moravu a do Slezska dorazí déšť během odpoledne a večera. Na jihu srážky jen místy. Nejvyšší denní teploty 9 °C až 13 °C, na jihu území 12 °C až 15 °C. Mírný jižní až jihozápadní vítr 3 až 7 m/s, na východě postupně čerstvý 4 až 8 m/s, místy s nárazy kolem 15 m/s, na horách na severu a severovýchodě nárazy kolem 20 m/s.

Středa 9. října: Převážně zataženo, na severozápadě Čech přechodně oblačno. Na většině území občas déšť nebo přeháňky. Přechodně, hlavně odpoledne a večer, i trvalejší srážky. Nejvyšší denní teploty 11 °C až 15 °C, v Polabí až 16 °C. Mírný jihozápadní až západní vítr 2 až 6 m/s, na východě zpočátku jižní až jihovýchodní.


 

Demolici výbuchem poškozeného domu v Lenoře zaplatí kraj. Na kontě veřejné sbírky je už víc než 140 000 korun

Jihočeský kraj uvolní ze své krizové rezervy částku do dvou milionů korun, která bude určena na bezodkladnou likvidaci následků škod výbuchem poškozeného domu v Lenoře na Prachaticku. K události došlo ve čtvrtek 3. října. Neštěstí si vyžádalo jeden lidský život, dva obyvatelé jsou zraněni těžce a sedm lehce. Hasiči z domu evakuovali celkem 19 osob. „Kraj uhradí zajištění rozbitých oken a dveří proti větru a dešti či případně proti vniknutí do domu. Dále je nutné zajistit oplocení zničeného domu až do doby, než bude provedena demolice. A následně Jihočeský kraj zaplatí demolici samotnou,“ uvádí hejtmanka Ivana Stráská a dodává, že přesná částka bude známa až ve chvíli, kdy statik zpracuje zprávu a technologický postup demolice. Jihočeský kraj také zřídil v sobotu 5. října 2019 účet veřejné sbírky, na který lze zasílat finanční pomoc lidem, které výbuch postihl. Na číslo 370707070/0300 už přišlo k dnešní šestnácté hodině (pondělí 7.  října celkem 140 790,08 korun. „Jsem ráda, že se tak rychle našli lidé ochotní pomoci těm, kteří se ocitli v nouzi. Je to jistě i důležitý vzkaz pro Lenoru: nejste v tom sami. Můžeme pomoci penězi, ale všem zároveň přejeme zejména to, co se za peníze koupit nedá – zdraví,“ uzavírá Stráská. (tzjč)


 

Ve Strakonicích budou přednášet i zdravotníci z amerického Bostonu

V pátek 11. října se v Rytířském sále strakonického hradu uskuteční V. česko-americké neurologicko/internistické sympozium. Organizátory jsou Nemocnice Strakonice ve spolupráci s Lahey Hospital & Medical Center (Boston, USA) a Česká lékařská komora Strakonice. „Jak je již zvykem, přednášet budou renomovaní odborníci z České republiky i zahraničí. Jejich prezentace budou zaměřeny na aktuální témata. Předešlé ročníky měly velmi vysokou odbornou úroveň a laťku nehodláme snižovat,“ říká ředitel Nemocnice Strakonice. Na blok přednášek naváže v 19 hodin společenský večer v restauraci Lovecká bašta, kde americká návštěva pozná i místní folklór – o hudební doprovod se postará Strakonická dudácká muzika. Akce má charakter postgraduálního vzdělávání a bude garantována ČLK (ohodnocena kredity) jako akce kontinuálního vzdělávání – účastníci obdrží certifikát o účasti. Certifikát o účasti obdrží i zástupci nelékařských povolání: všeobecná sestra, ergoterapeut, fyzioterapeut, zdravotnický záchranář, nutriční terapeut, porodní asistentka, radiologický asistent, zdravotnický laborant, zdravotně sociální pracovník a farmaceutický asistent. V. česko-americké neurologicko/internistické sympozium ve Strakonicích se uskuteční pod záštitou hejtmanky Jihočeského kraje Ivany Stráské. (tznem)


 

Jihočeský kraj podpořil specializační vzdělávání lékařů Nemocnice Strakonice

Zdravotnictví je oblast, která kráčí rychle dopředu, zdravotníci se tedy neustále vzdělávají, drží krok s vývojem. Odborníci Nemocnice Strakonice nejsou výjimkou. Specializační vzdělávání lékařů strakonické nemocnice nyní podpořil Jihočeský kraj částkou 210 tisíc korun, a to v rámci programu Podpora vzdělávání lékařů v Jihočeském kraji. Další finance (1 199 000 korun) Nemocnice Strakonice získala od Jihočeského kraje na poskytování sociálních služeb na sociálních lůžkách. Ty jsou určeny osobám, které jsou nesoběstačné a čekají na umístění v jiném vhodném zařízení, například v domově pro seniory. Jihočeský kraj také podpořil Nemocnici Strakonice v rámci závazku veřejné služby financování lékařské pohotovostní služby částkou 1 700 000 korun a pohotovostní služby na ambulancích nemocnice částkou 5 680 000 korun. (tznem)


 

UZAVŘENÍ TURISTICKÉHO INFORMAČNÍHO CENTRA

Z provozních důvodů bude ve středu 9. října uzavřeno Turistické informační středisko. Děkujeme za  pochopení. (MĚSTO VIMPERK)


 

Přehled tisku: žaloba za předražené exekuce, chybějící kanalizace v Praze a zkrácené úvazky pro matky

Dlužníci se chystají podat správní žalobu na právníka Jana Ševčíka, který si při exekucích účtoval neoprávněné úkony, píší Hospodářské noviny. Regionální Deník upozorňuje, že tisícům Pražanů chybí kanalizace. Někde nevybudovali ani metr za několik let. Matky dětí od 6 do 18 let pracují více než v jiných zemích. Řešením by mohla být větší nabídka zkrácených úvazků, píše Právo. Více se dozvíte v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál. CELÝ ČLÁNEK


 

Předpověď počasí

Pondělí 7. října: Jasno až polojasno, na jihozápadě i oblačno. Nejvyšší denní teploty 8 °C až 12 °C. Slabý východní nebo proměnlivý vítr do 3 m/s.

Úterý 8. října: Jasno až polojasno, ráno ojediněle mlhy. Od západu během dopoledne přibývání oblačnosti až na zataženo a odpoledne se v Čechách přidá místy déšť, na Moravu a do Slezska dorazí až večer. Nejvyšší denní teploty 9 °C až 13 °C. Mírný jižní až jihozápadní vítr 3 až 7 m/s, na východě čerstvý 4 až 8 m/s, místy s nárazy kolem 15 m/s.


 

Přivítali nás. Prohlédněte si miminka tohoto týdne – Strakonicko

ČTĚTE ZDE: 


 

Přivítali nás. Prohlédněte si miminka tohoto týdne – Prachaticko

ČTĚTE ZDE


 

Již nejsou mezi námi

ČTĚTE ZDE


 

Hejtmanka Stráská: Kraj organizuje sbírku pro lidi postižené výbuchem domu v Lenoře. Nad rámec sbírky pak sám uvolní z krizové rezervy částku do dvou milionů korun

Jihočeský kraj zřídil k dnešnímu dni (sobota 5. října 2019) účet veřejné sbírky, na který lze zasílat finanční pomoc lidem, které postihl výbuch v bytovém domě v Lenoře na Prachaticku. Na číslo 370707070/0300 můžete už od tohoto okamžiku posílat jakoukoli částku určenou na zmírňování a odstraňování následků výbuchu plynu, ke kterému zde došlo ve čtvrtek 3. října. Neštěstí si vyžádalo jeden lidský život, dva obyvatelé jsou zraněni těžce a sedm lehce. Hasiči z domu evakuovali celkem 19 osob. Předběžná škoda je 10 až 15 milionů korun.

„Vzhledem k počtu lidí bez přístřeší a k chladnému podzimnímu počasí je nutná okamžitá pomoc,“ uvedla hejtmanka Ivana Stráská, která na místo, coby předsedkyně krizového štábu kraje, ve čtvrtek neprodleně vyrazila. Ubezpečila všechny, že bude následující dny a týdny v kontaktu se starostou obce Antonínem Chrapanem, aby zjistila, jakou pomoc obec od kraje potřebuje nejvíce. „Od starosty budeme získávat průběžné informace, jak můžeme pomoci. Jedním z prvních kroků, které může kraj pro zmírnění následků výbuchu udělat, je uspořádání sbírky,“ doplnila Stráská.

Nad rámec sbírky uvolní kraj ze své krizové rezervy částku do dvou milionů korun, která bude určena na bezodkladnou likvidaci následků škod.  (tzjč)


 

Hejtmanka Stráská poslala nejtvrdší hasiče světa za odměnu do lázní. V čínském horku a vlhku museli v plné polní vyběhnout budovu s 53 patry

Sbírají medaile na mezinárodním i domácím poli. Příkladně reprezentují naši zem. Na rozdíl od profesionálních sportovců ale chodí denně do práce. Mistry světa ze Světových policejních a hasičských her v Číně 2019 Michala Brousila a Davida Kubiše s gratulací přijala hejtmanka Ivana Stráská. Jihočeským profesionálním hasičům pak věnovala poukaz do lázní v Třeboni.

Brousil i Kubiš působí při Hasičském záchranném sboru v Písku. Zlaté medaile získali v Říši středu v několika disciplínách TFA, což ve volném překladu této anglické zkratky znamená „nejtvrdší hasič přežívá“. „Brousil zvítězil v nejnáročnější hasičské soutěži světa v kategorii do 30 a Kubiš do 40 let,“ upřesnil ředitel Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje (HZS JčK) Lubomír Bureš, který se spolu s ředitelem HZS Písek Lubošem Broulimem setkání s hejtmankou rovněž zúčastnil.

Oba Jihočeši navíc zazářili v Číně i v soutěži štafet, kde je v českém týmu doplnili kolegové ze Zlína a Olomouce. A další zlato pro naši republiku vybojovali i zde.

Stráská kromě gratulace k vynikajícím úspěchům a poděkování za skvělou reprezentaci vystřihla hasičům i poklonu. „Ráda bych vyzdvihla výsledky, kterých tito kluci dosáhli. A to ještě musejí plnit i své náročné pracovní povinnosti. To si profesionální sportovci neumějí ani představit. Smekám před nimi,“ chválila hejtmanka.

Hasičům, jako dárek, předala poukaz do třeboňských lázní. „Věřím, že vám po náročné sezóně přijde právě regenerace vhod. A nové síly, které tam načerpáte, vám pomohou k dalším skvělým výsledkům,“ dodala Stráská.

Brousil s Kubišem se museli v Říši středu vypořádat nejen s náročnými disciplínami, ale i drsným klimatem. „Extrémně náročný byl například běh na vrchol 53patrové budovy v naší plné polní. K tomu tam bylo příšerné vedro a hlavně vlhko,“ shodují se čeští reprezentanti s tím, že návštěva Číny pro ně byla navíc také mimořádným kulturním zážitkem.

Aby byl výčet úspěchů dvojice píseckých hasičů úplný, je třeba zmínit i zisk zlatých medailí na letošním Mistrovství HZS ČR v Plzni. Jihočeskému týmu tu Brousil s Kubišem pomáhali zkompletovat zlatý hattrick, což se ještě nikomu před tím nepodařilo. Brousil se navíc v západočeské metropoli stal vítězem v kategorii jednotlivců a Kubiš skončil čtvrtý. (tzjč)


 

 

 

 

 

Komentáře

komentářů