NÁRODNÍ PARK ŠUMAVA: Přepis rozhovoru TV Nova s premiérem A. Babišem při...

NÁRODNÍ PARK ŠUMAVA: Přepis rozhovoru TV Nova s premiérem A. Babišem při jeho cestě po Šumavě 19.7.

 

TV NOVA: „Já jsem slyšel, že jste tady poprvé úplně? Na Šumavě jste nikdy předtím nebyl nebo jste jenom poprvé pracovně zavítal na Šumavu?“

Andrej Babiš: „Ne ne, už jsem tady byl jednou jako ministr financí a jsem rád, že jsem tady znovu s panem ministrem Brabcem, protože samozřejmě ta polemika ohledně kůrovce a Šumavy a jaká zóna má být bezzásahová, kdy máme zasahovat proti kůrovci, tak myslím si, že jsem to viděl a poznal a je fakt, že ta příroda funguje sama a že ten kůrovec sem chodí opakovaně a že potom ten les je schopen vlastně sám to napravit. No tak že u mě samozřejmě byli i signatáři petice proti tomu postupu pana ministra, tak jsem to chtěl i poznat a taky to bylo důležité z hlediska… vlastně celkově ty tři dny, co jsme chodili po Středočeském a Jihočeském kraji a Ústeckém ohledně zadržování vody v krajině. Protože naši předkové před 150 lety vlastně se snažili tu vodu dostat pryč tady ze Šumavy, protože byly obrovské srážky, strašně moc sněhu v zimě, teďka začíná opačný problém a to je vlastně tu vodu tady zadržet. Tak jsme, to je ten hlavní cíl, vlastně ty mokřady – vrátit do těch mokřadů tu vodu. Samozřejmě tím pomáhá i ta podzemní voda, že to vlastně zůstává v krajině. Národní park Šumava tady má skvělý projekt, který realizuje přímo s Evropskou unií a spolupráci vlastně i s Bavorským lesem. A tak bylo to pro mě jako důležité vidět i v rámci samozřejmě toho příštího vyjednávání o evropském rozpočtu a celkově jsem viděl tady s panem ředitelem Hubeným, jak to funguje, protože je pravda, že tam, kde ten kůrovec vlastně napadne ten les, tak ten les následně má podstatně víc vzácných rostlin i živočichů než ten
normální les, kde jsou ty stromy nahusto a v podstatě mimo mravenců tam téměř nic není. Takže to bylo velice zajímavé a získal jsem nové informace a samozřejmě bylo to v rámci celkově toho našeho – té návštěvy ve znamení vody a dopravní infrastruktury, které jsme za ty tři dni vlastně realizovali.“

TV NOVA: „Říkal jste, že jste získal poměrně hodně informací. Vy už jste dopoledne říkal, že je pro vás spousta věcí nových, že se učíte vlastně. Tak jakou roli hrálo to, že s vámi byl právě pan ministr Brabec, který zase naopak jako Šumavu zná hodně dobře, protože tady tráví spoustu i volného času. Tak jaký byl průvodce pan Brabec?“

Andrej Babiš: „No skvělej, tak on je úplně fanatický podporovatel Šumavy, on tady tráví asi veškeré víkendy a samozřejmě je skvěle vybaven argumentačně. Takže jsme se i vydali směrem na hranici – bavorskou, tam na tu hranici Modrý sloup, která zatím je uzavřena kvůli tetřevům, kde připravují nějaké řekněme opatření, aby vlastně příští rok všichni to mohli navštěvovat, protože je to krásné údolí. No takže pan Brabec jako bývalý ředitel chemičky je obrovský nadšenec životního prostředí a Šumavy, tak zasvěceně o tom mluví. A mluví o tom teda upřímně a samozřejmě já mu to věřím a učím se od něj, protože někteří lidi mají zase jiný názor jak tady například s tím národním parkem a s kůrovcem naložit.“

TV NOVA: „Možná úplně poslední věc k tomu dnešnímu dni. Můžete vypíchnout třeba nějakou jednu informaci, která vás právě nejvíc překvapila, nejvíc zaujala. Vím, že to byly třeba ty halucinogenní borůvky, ale tak třeba i něco z toho, co jste slyšel potom.“

Andrej Babiš: „Tak viděli jsme tady vlky v podstatě v tý rezervaci a tady i jsou údajně několik je tady jako volně v přírodě. A tak to bylo tak jako pro mě zajímavé. Ale celkově jsem si to užil. Chodili jsme pěšky. Nachodil jsem už mám asi 15 tisíc kroků, tak to je pozitivní na moji kondici. Takže byl to takovej velice dobrej výjezd pracovní a byli jsme v krásný přírodě a je tady plno turistů a myslím si, že má to obrovský potenciál.“

 

Text a foto: FB – NP Šumava

 

 

 

0 0 votes
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře