KRÁTKÉ ZPRÁVY – AKTUALITY – ZAJÍMAVOSTI

KRÁTKÉ ZPRÁVY – AKTUALITY – ZAJÍMAVOSTI

Vimperk – pohled na zámek ze Sklářského vrchu / Foto: (red) – Za krásnější Vimperk

 

Vimperský kulturní kalendář – ZDE
• Pranostiky na červenec – ZDE
• Naše nabídka kulturních a společenských akcí na Vimpersku i jinde je ZDE
• ČERVENEC A ČESKÉ DĚJINY: Některé události, které měly v minulosti zásadní význam pro naši zemi a náš národ – ZDE
• KALENDÁRIUM KULTURNÍCH VÝROČÍ V ROCE 2019 – ZDE
• KAM DNES NA OBĚD? Co dobrého připravili kuchaři v hotelech a restauracích ve Vimperku a okolí? Vyberte si z nabídky – ZDE

 

7. – 14. července


 

Přehled tisku: objev hvězdy, tresty za rušení nočního klidu a přemnožení potkani

V sobotním tisku se dočtete o objevu českých vědců, kteří našli zvláštní hvězdu. Tématu se věnuje Mf Dnes. Regionální Deník informuje o přemnožení potkanů v Praze a Lidové noviny upozorňují, že by za rušení nočního klidu nově mohl platit zákaz chození do hospod. Víc v přehledu tisku, který připravil Radiožurnál. CELÝ ČLÁNEK


 

Předpověď počasí

Sobota 13. července: Oblačno až zataženo, na většině území přeháňky nebo občasný déšť, místy i bouřky. Nejvyšší denní teploty 18 °C až 22 °C. Mírný severozápadní vítr 2 až 6 m/s.

Neděle 14. července: Většinou oblačno, místy přeháňky nebo občasný déšť, ojediněle bouřky. Nejvyšší denní teploty 19 °C až 23 °C. Mírný severní vítr 2 až 6 m/s.


 

Zubní pohotovost o víkendu na Prachaticku
13.07.2019 MUDr. Kuča Vimperk 1. máje 116 380428840
14.07.2019 MUDr. Kuča Vimperk 1. máje 116 380428840

Ošetření akutním pacientům poskytují vyjmenovaní lékaři ve svých ordinacích vždy od 08.00 do 10.00 hod. Ve všední dny poskytuje zubní pohotovost Nemocnice v Českých Budějovicích od 16.30 do 21.30 hod, v sobotu, v neděli a o svátcích od 08.00 do 18.00 hod. v horním areálu nemocnice, pavilon C.


 

Přehled tisku: auditoři na ministerstvu průmyslu, zločiny na Instagramu nebo boj se změnou klimatu

V pátečním přehledu českého tisku se dočtete, že auditoři Evropské komise byli koncem června na ministerstvu průmyslu a obchodu. Zajímal je dotační program, ze kterého má Česko čerpat až 110 miliard. Píše to Deník N. Policie podle Mf Dnes zadržela jedenadvacetiletého mladíka, který na sociální síť Instagram nahrával videa, na nichž páchal zločiny. Více si přečtěte v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál.  CELÝ ČLÁNEK


 

Předpověď počasí 

Pátek 12. července: Oblačno až zataženo, na východě ráno ještě polojasno. Během dne od západu na většině území přeháňky nebo občasný déšť. Zejména na západě odpoledne i bouřky. Nejvyšší denní teploty 18 °C až 22 °C, při přechodně zmenšené oblačnosti až 23 °C. Mírný jihozápadní až západní vítr 2 až 6 m/s.

Sobota 13. července: Oblačno až zataženo, na většině území přeháňky nebo občasný déšť, místy i bouřky. Nejvyšší denní teploty 17 °C až 21 °C. Mírný severozápadní vítr 2 až 6 m/s.


 

Přehled tisku: mývalové na severu Čech, rekordní chyby úředníků i konec růstu platů ve zdravotnictví

České deníky se ve čtvrtek věnují mimo jiné tomu, že se ve městech na severu Čech ve velké míře objevují mývalové. Píše o tom Deník. Lidové noviny informují o tom, že se ve zdravotnictví zastavil růst platů, Deník N pak píše o pochybnostech v životním příběhu Věry Sosnarové. Přehled tisku sestavil Radiožurnál.  CELÝ ČLÁNEK


 

Koncert belgického souboru Altelier se uskuteční v pátek 19. července od 16 hodin v hartmanické synagoze

Koncert belgického souboru Altelier se uskuteční v pátek 19. července od 16 hodin v hartmanické synagoze.

Soubor Altelier vznikl před 11 lety ve městě Lier (Belgie). Jedná se o jedinečný projekt a s největší pravděpodobností největší skupinu mladých lidí, kteří se zaměřují výhradně na violu.

Wim De Cock, učitelka nadace, spolu s Katrienem De Munterem, vedou cca šedesát mladých lidí mezi 3 a 20 lety na dráhu profesionálních violistů. Marc Tooten, uznávaný učitel violy, jim dává plnou podporu. Andso vede tým nadšených rodičů.

Altelier je více než klasická hudební škola. Má jedinečnou pedagogickou koncepci založenou na metodě Suzuki: hudba je stejně přirozená jako dýchání, stejně přirozená jako život samotný. (iŠUMAVA)


 

Předpověď počasí

Čtvrtek 11. července: Polojasno až oblačno, zpočátku místy skoro jasno. Během dne ojediněle přeháňky. Odpoledne a večer postupně v Čechách další přibývání oblačnosti a na západě srážky četnější. Nejvyšší denní teploty 20 °C až 24 °C. Mírný severozápadní až západní vítr 2 až 5 m/s.

Pátek 12. července: Oblačno až zataženo, na východě ráno ještě polojasno. Během dne od západu na většině území přeháňky nebo občasný déšť. Ojediněle bouřky. Nejvyšší denní teploty 18 °C až 22 °C. Mírný jihozápadní až západní vítr 2 až 6 m/s.


 

Výluka rozhlasového vysílače na Kleti

Nutné práce údržby si vynutí výluku a omezení některých rozhlasových stanic šířených z vysílače na Kleti. Ve čtvrtek 11. července se Český rozhlas České Budějovice na frekvenci 106,4 MHz a stanice Radiožurnál (91,1 MHz) zcela odmlčí v době od 05,00 do 05,30 hodin. Dále pak budou do soboty 13. července 00,30 hodin vysílat s omezeným výkonem, takže v některých lokalitách bude nižší kvalita příjmu. (ČRoČB)


 

Přehled tisku: Babišovy plány na řešení vládní krize, spotřeba vody a doprava na Labi

Ve středečním tisku se dočtete o plánech premiéra Andreje Babiše z hnutí ANO na řešení současné vládní krize. Píše o nich Právo. Mf Dnes se věnuje dopravě na Labi a Hospodářské noviny informují o důsledcích vysoké spotřeby vody. Víc v přehledu tisku, který připravil Radiožurnál.  CELÝ ČLÁNEK


 

Předpověď počasí

Středa 10. července: Polojasno až oblačno, na severovýchodě území ojediněle, ve Slezsku místy, přeháňky. Nejvyšší denní teploty 19 °C až 23 °C. Mírný severozápadní vítr 3 až 7 m/s.

Čtvrtek 11. července: Polojasno až oblačno, zpočátku místy skoro jasno. Během dne ojediněle přeháňky. Odpoledne a večer postupně další přibývání oblačnosti a na západě srážky četnější Nejvyšší denní teploty 20 °C až 24 °C. Mírný severozápadní až západní vítr 2 až 5 m/s.


 

Správa Národního parku Šumava informuje

Omezení na turistických trasách v červenci: Přehled opravovaných cest v červenci 2019. Na těchto úsecích dávejte velký pozor, jsou průjezdné, ale pohybuje se tam technika. Děkujeme

do 17.7.2019 bude opravena cesta Faicova louka (lokalita Velký Bor)
mapy.cz/s/3v7C4

do 19.7.2019 bude opravena
lesní cesta Kaple (odbočka k Hauswaldské kapli)
mapy.cz/s/3v7CK

od 22. do 26.7.2019 bude opravována
lesní cesta Dolní Kanál (cca 400 m dlouhý úsek Naučné stezky Vchynicko-tetovský kanál)
mapy.cz/s/3v7Ds

od 22. do 26.7.2019 bude opravována
lesní cesta Hrádky (cca 200 m dlouhý úsek z Horních Hrádek směrem na parkoviště pro invalidy u Návštěvnického centra Srní)
mapy.cz/s/3v7Fn

(npš)


 

Strakonický voják si na soutěži v Rakousku vystřílel čtvrté místo! Porazil tak více než 200 závodníků

Čtveřice strakonických vojáků se ve dnech 5. až 6. července zúčastnila na vojenské základně Langenlebarn v Rakousku mezinárodní střelecké soutěže s názvem 31. Internationaler Schießwettkampf 2019. Nejlépe si vedl četař Jiří Hudec, který v konkurenci 213 závodníků obsadil čtvrté místo. Pouhý jeden bod mu chyběl na třetí příčku v závodě, který zahrnoval mířenou střelbu z pistole Glock 17 na 25 metrů a mířenou střelbu z útočné pušky Steyr AUG na 200 metrů. „Podobné umístění jsem v tak silné konkurenci vůbec nečekal, ale samozřejmě si přál dopadnout co nejlépe,“ uvedl třicetiletý voják, který slouží u strakonického útvaru jako řidič.

Soutěžící mohli v každé kategorii dosáhnout nejvíc sto bodů. Četař Hudec nastřílel z pistole celkem 91 bodů, s útočnou puškou pak jeho skóre činilo 95. „Pistoli Glock 17 dobře znám, s útočnou puškou Steyr AUG ale moc zkušeností nemám. Pomohly mi tři nástřely, které předcházely samotné soutěžní střelbě. Mohl jsem si zbraň díky nim vyzkoušet,“ vysvětlil četař Jiří Hudec. Přípravu na soutěž rozhodně nepodcenil. „Procvičoval jsem střelbu na 25 metrů ze zmíněné pistole Glock 17, kterou vlastním společně se zbrojním průkazem. Pravidelně s ní chodím trénovat na střelnici ve svém volném čase. Zbraně a střelba patří mezi mé koníčky,“ prozradil strakonický voják.

Četař Hudec se mezinárodní soutěže v Rakousku zúčastnil již potřetí. Přínosem je podle něj nejen srovnání střeleckých schopností s ostatními národy, ale i angličtina a němčina, kterou si během závodů procvičí. Na letošní soutěž dorazili kromě domácích Rakušanů také střelečtí nadšenci z České republiky, Německa, Slovenska a Slovinska. Kromě profesionálních vojáků, kteří tvořili zhruba polovinu soutěžících, se zapojili i aktivní záložáci, civilisté a zástupci dalších bezpečnostních složek. Strakonickým vojákům se na mezinárodní střelecké soutěži v Rakousku tradičně daří. V loňském roce zde ve střelbě z útočné pušky obsadil první místo četař Jiří Hoffman, který rovněž slouží u 25. protiletadlového raketového pluku ve Strakonicích.

Text a foto: (js)


 

Unikátní projekt pokračuje na jihu Čech již pátým rokem

Už pátým rokem pokračuje ve městech a obcích kolem elektrárny Temelín projekt Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje pod názvem „Den bezpečnosti s hasiči“. Jedná se o unikátní projekt, jehož cílem je hravou formou seznámit všechny předškolní a školní děti s pojmy jako je varování, evakuace či ukrytí. Projekt, svým rozsahem v České republice jedinečný, finančně podporuje Nadace ČEZ.

Jihočeští profesionální hasiči v průběhu května a června absolvovali dvě preventivně-vzdělávací akce na střední škole v Hněvkovicích na pravém břehu Vltavy a základní škole v Týně nad Vltavou. S dětmi a studenty se bavili o tom, jak se zachovat při požáru, povodni nebo nehodě. Učili se, jak postupovat ve chvíli, kdy je potřeba se ukrýt nebo evakuovat, jak rozeznat ty, kteří jim pomáhají. Poprvé si také všichni včetně pedagogů vyzkoušeli novinku – použití vodních hasicích přístrojů na přenosném trenažeru požáru. Děti získaly přehled o možných mimořádných událostech nebo rizicích běžného života. Zábavnou formou se prakticky naučily nejen ochránit samy sebe a své blízké před hrozícím nebezpečím, ale také o pomoc požádat.

„Projektem reagujeme na hrozby a rizika, jejichž počet bohužel v poslední době neklesá. Přitom lidé velmi často nevědí, jak se chovat. Zaměřujeme naši výuku už na děti, a to nejen na základní a střední školy, ale také na školky. I naše nejmenší učíme například, jak rozlišit hasiče, policisty, nebo záchranáře, případně co dělat, když uslyší zaznít sirénu,“ upřesňuje význam projektu por. Mgr. Vratislav Malý z krajského ředitelství HZS Jihočeského kraje.

Hasiči se v letošním roce setkali s více než pěti stovkami dětí. Projekt předpokládá, že postupně by se mělo dostat na všechny školy v zóně havarijního plánování Jaderné elektrárny Temelín. „Nejde jen o možnou událost na jaderce. I u nás je daleko větším nebezpečím třeba oheň nebo velká voda. Takže tuto aktivitu velmi vítáme,“ komentovali projekt ředitelé navštívených škol.

Část názorných pomůcek, včetně třeba evakuačních zavazadel, prostředků improvizované ochrany a hraček pro nejmenší nakoupili hasiči s finanční podporou Nadace ČEZ. (tzhzsjčk)


 

Přehled tisku: problémy šéfa antimonopolního úřadu, nezájem o kreditky a plastická chirurgie u mužů

V úterních novinách se dočtete, že šéf antimonopolního úřadu Petr Rafaj jmenuje do klíčových komisí své příbuzné. Informuje o tom Mf Dnes. Češi dál ztrácejí zájem o kreditní karty, píše o tom deník E15. A podle Deníku čím dál více mužů chodí na plastické chirurgické zákroky. Více se dozvíte v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál.  CELÝ ČLÁNEK


 

Volarský sekáč

Umíte kosit? Chcete změřit své síly s ostatními borci? Vítáme každého, kdo má chuť si užít dobrou zábavu při ručním kosení nebo při předvádění tradičních venkovských dovedností.

Spolek Ekocentrum – U Nás Volary Vás srdečně zve na 11. ročník závodu v tradičním ručním kosení. Akce s názvem Volarský sekáč se uskuteční v sobotu 13. 7. 2019 od 9 hodin na Maxových loukách (ul. Mlýnská vedle plaveckého bazénu). Přihlášky zájemců do soutěže na tel: 723143299 nebo napište na mail: info@knihystehlik.eu . Registrace závodníků od 8 hodin, závodí se v kategorii muži a ženy. Závěrečná exhibice: Nejlepší muž proti „Křovinátorovi“ souboj ruční práce a stroje… Srdečně zveme všechny příznivce ručního kosení a dobré zábavy. Pozor, letos bude zásadní změna pravidel: Hlavní soutěž bude jen pro kosy do max. délky 95 cm. Protože ale jsou mezi vámi tací, kteří si oblíbili dlouhé kosy (120 cm a výše), uděláme ještě po ukončení hlavní soutěže speciální soutěž, kdy se bude sekat velkými kosami. Takže ti z vás, kteří si chtějí zasoutěžit i velkými kosami, vemte si je s sebou. Bude to zajímavé obohacení sekáčského klání a zároveň v hlavní soutěži se daleko lépe ukáže, kdo je nejlepším sekáčem při sekání kosami srovnatelné velikosti. Těšíme se na vaši účast. Louka je posekána, takže do začátku července by mohla dorůst pěkná otava.

Více informací na www.volary.vesele.info.

(iŠUMAVA)


 

Předpověď počasí 

Úterý 9. července: Většinou oblačno, na severu a severovýchodě ojediněle přeháňky. K večeru ubývání oblačnosti. Nejvyšší denní teploty 17 °C až 21 °C, na jihovýchodě až 23 °C. Mírný severozápadní vítr 3 až 7 m/s.

Středa 10. července: Polojasno až oblačno, na severovýchodě ojediněle přeháňky. Nejvyšší denní teploty 19 °C až 23 °C. Mírný severozápadní vítr 3 až 7 m/s.


 

Nebezpečí vzniku požárů na území Jihočeského kraje je zatím na nízkém stupni

V současné době je s výhledem na následující dva dny vydána pro celou Českou republiku výstraha ČHMÚ (Český hydrometeorologický ústav) na nebezpečí požárů. Konkrétně nízký stupeň nebezpečí. Na jeho základě je doporučováno nerozdělávat oheň v přírodě a zejména v lesích, nevypalovat trávu, neodhazovat cigaretové nedopalky na zem, nepoužívat přenosné vařiče a jiné zdroje otevřeného ohně.

Český hydrometeorologický ústav zároveň doporučuje řídit se místními vyhláškami a zákazy, které k suchu a nebezpečí vzniku požárů mohou být vydány. Jedná se například o vodoprávní úřady obcí, které mohou v rámci úsporného hospodaření s vodou zakázat odběr pitné vody nebo povrchových vod pro účely mytí aut, zalévání hřišť, trávníků či napouštění nádrží a bazénů na území obce. Je tedy dobré sledovat i webové stránky, popřípadě facebookový profil vaší obce.

V případě zhoršení situace může být vydáno Rozhodnutí hejtmanky s přijetím opatření ke snížení vzniku požárů a vydán, mimo jiné, i zákaz rozdělávání ohňů. O vydání Rozhodnutí hejtmanky budou občané informováni cestou sdělovacích prostředků, na úředních deskách kraje a obcí i na webu Jihočeského kraje.

Zákaz rozdělávání ohňů, jako jedno z opatření v případě období sucha, je spojen s vydáním rozhodnutí hejtmanky kraje, kterým je vyhlašováno období zvýšeného nebezpečí vzniku požárů. Rozhodnutí hejtmanky je vydáváno na základě Nařízení Jihočeského kraje č. 2/2016 ze dne 21. dubna 2016, kterým se stanoví podmínky k zabezpečení požární ochrany v době zvýšeného nebezpečí vzniku požárů.

Vyhlášení období zvýšeného nebezpečí vzniku požárů je vázáno na vydání výstrahy ČHMÚ na nebezpečí požárů vysoký nebo extrémně vysoký stupeň nebezpečí nebo na návrh ředitele Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje hejtmance kraje. Návrh vychází z následujících skutečností:

• zohlednění klimatických podmínek (slunečno, déšť, ale i vítr),
• podmínky půdní vlhkosti,
• reálně vzniklé požáry v přírodním prostředí včetně jejich rozsahu a počtu nasazených sil a prostředků jednotek požární ochrany.


 

Prachatičtí klarinetisté jsou podvacáté zlatí

Účastí na několikadenním Mezinárodním mládežnickém hudebním festivalu v Bratislavě se podařila prachatickým muzikantům Janu Hovorkovi, Petrovi Chalupskému, Tomášovi Janouškovi, Vítkovi Neužilovi a Petře Sovovémilá zajímavost. V mezinárodní soutěži získali již své kulaté dvacáté zlaté ocenění s názvem Gold Band. Klarinetový soubor Prachatice se již příští týden rozjede za lázeňskými hosty do Třeboně, kde bude mít ve středu 10. 7. 2019 od 19 hod. koncert v Lázních Aurora. Poté začnou přípravy na dva prestižní koncerty s japonským orchestrem, které se budou konat na konci letních prázdnin v Praze a Českém Krumlově. (tzjč)


 

Přehled tisku: banky nabízející okamžité platby, rychlost českých soudů a vlkem proti kůrovci

V pondělních novinách se dočtete, že všechny velké české banky budou do konce roku nabízet takzvané okamžité platby. Informují o tom Hospodářské noviny. Ve srovnání s jinými evropskými zeměmi jsou české soudy mezi nejrychlejšími v řešení civilních sporů, píše Euro. A vlk by podle Lidových novin mohl pomoct v boji s kanci i kůrovcem. Více se dozvíte v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál.  CELÝ ČLÁNEK


 

Předpověď počasí

Pondělí 8. července: Polojasno, přes den až oblačno. Nejvyšší denní teploty 18 °C až 22 °C, na jihovýchodě až 24 °C. Mírný severozápadní vítr 3 až 6 m/s.

Úterý 9. července: Oblačno, zpočátku i polojasno, na severovýchodě ojediněle přeháňky. Nejvyšší denní teploty 18 °C až 22 °C.


 

Opustili nás v minulých dnech

ČTĚTE ZDE


 

 

 

 

 

 

Komentáře

komentářů