ZDRAVÍ A VÝŽIVA: Bez černý: V jeho bílých vonných květech se skrývá...

ZDRAVÍ A VÝŽIVA: Bez černý: V jeho bílých vonných květech se skrývá opravdová léčebná síla

Bez černý / Foto: pixabay

 

Právě nyní začíná období ideální pro sběr bezových květů. Bez černý vykvétá krásnými bílými kvítky, které nejenže příjemně voní, ale mají silné léčebné účinky. Vydejte se proto i vy na sběr bezového kvítí. V některých teplejších oblastech již bez kvete, v jiných se teprve na své kvetení připravuje.

Bez černý je listnatý keř, který byl již po dlouhá léta používám v lidovém léčitelství, ale také farmacii. Využívají se z bezu květy, ale také plody, které se však musí tepelně upravovat. Na bez narazíte na mnoha místech České republiky, jedná se o poměrně běžný keř, kterému se daří na lesních mýtinách, ale i mnoha zahradách. Vyvarujte se sbírání květů z keříků blízko u silnic.

Zdraví v bílých květech

Květy černého bezu mají léčivé účinky. Připravuje se z nich nejen čaj, sirup či šťáva, ale mohou se obalit, osmažit a skvěle chutnají i v této variantě. Usušit si jich můžete i pěknou řádku na zimu či z nich připravovat šťávu, která vám ukrytá na tmavých místech vydrží i celý rok. Bezinková šťáva chutná skvěle a je prevencí mnoha onemocnění.

Účinky a prevence

Bezové květy jsou prevencí chřipky a nachlazení. Pomáhají také při samotné léčbě, dodávají sílu a podporují vykašlávání. Hodit se vám budou tedy především v zimě. Sirup i čaj pomohou při horečce, kašli či chrapotu. Pomáhají i v případech zánětu horních cest dýchacích, v tom případě je ideální bezový čaj s medem. Bezinka pomůže i při žaludečních potížích. Stará se o regeneraci buněk a napomáhá detoxikaciorganismu. Bezový čaj pomůže i při nespavosti a postará se i o bolesti hlavy. Přinášet mohou úlevu i při menstruačních potížích. Celkově sirup či čaj z bezových květů podporují obranyschopnost organismu, léčí kožní problémy, podporují hojení ran, chrání před bolestivostí kloubů a jsou ideálními spojenci na zimu, kdy nás trápí chřipky a nachlazení.

Připravte si…

Připravte si proto čaj z bezových květů, který pomůže při bolestech hlavy, nachlazení či zažívacích obtížích. Stačí 2 lžičky sušených kvítků zalít 250 ml vody. Nechat 5 minut vylouhovat a pít čaj dvakrát denně. Připravit si však můžete i bezovou mast na ekzémy, bezinkový sirup, šťávu, bezinkový ocet jako obklad na bolavé klouby či bezovou tinkturu na podporu imunity. Bezinková šťáva je ideální v tom, že ji můžete konzumovat po celý rok v podobě „limonády“.

 

Text a foto: ČESKO ZDRAVĚ

 

 

 

 

Komentáře

komentářů