KRÁTKÉ ZPRÁVY – AKTUALITY – ZAJÍMAVOSTI

KRÁTKÉ ZPRÁVY – AKTUALITY – ZAJÍMAVOSTI

Vimperk – křižovatka ulic 1. máje, Sušické a Sklářské známá jako „Fišerka“ / Foto: (red) – Za krásnější Vimperk

 

Vimperský kulturní kalendář – ZDE
• Pranostiky na červen – ZDE
• Naše nabídka kulturních a společenských akcí na Vimpersku i jinde je ZDE
• ČERVEN A ČESKÉ DĚJINY: Některé události, které měly v minulosti zásadní význam pro naši zemi a náš národ – ZDE
• KALENDÁRIUM KULTURNÍCH VÝROČÍ V ROCE 2019 – ZDE
• KAM DNES NA OBĚD? Co dobrého připravili kuchaři v hotelech a restauracích ve Vimperku a okolí? Vyberte si z nabídky – ZDE

 

9. – 16. června 

Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu – aktualizace sobota 15. června

Dnes čekáme vysoké teploty nad 31 °C na většině území (v polohách do 500 m.n.m.), kromě Karlovarského kraje.

Dnes v odpoledních a večerních hodinách se budou místy vytvářet bouřky, ojediněle i velmi silné doprovázené přívalovými srážkami až kolem 50 mm, kroupami a nárazy větru až kolem 25 m/s (kolem 90 km/h).

Bouřková činnost bude na Moravě a ve Slezsku pokračovat také v něděli, kdy ojediněle silné bouřky budou doprovázené přívalovými srážkami kolem 30 mm, kroupami a nárazy větru kolem 20 m/s (kolem 75 km/h).

Web s podrobnostmi k výstraze:
http://portal.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/om/vystrahy/index.html


 

Přehled tisku: vyhořelí učitelé, zdravější svačiny na koupalištích a málo léčebného konopí

V českých denících se v sobotu dočtete, že syndromem vyhoření trpí každý pátý pedagog. Podle Lidových novin jim chybí energie a třída se tomu rychle přizpůsobí. Podle Deníku pražská koupaliště přichází s novými trendy, nabízejí více čerstvého ovoce. Čeští pacienti si stěžují, že je málo léčebného konopí a navíc je drahé, téma Práva. Více v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál. CELÝ ČLÁNEK


 

Předpověď počasí

Sobota 15. června: Jasno až polojasno, během dne postupně přibývání oblačnosti a později odpoledne a večer místy, zejména v Čechách, přeháňky nebo bouřky, ojediněle silné. Nejvyšší denní teploty 30 °C až 34 °C, na západě kolem 29 °C. Mírný východní až jihovýchodní vítr 2 až 6 m/s se bude měnit k večeru na západní.

Neděle 16. června: Oblačno až zataženo, místy přeháňky, zpočátku déšť, na východě i bouřky. Nejvyšší denní teploty 20 °C až 24 °C, na východě až 26 °C.


 

Zubní pohotovost o víkendu na Prachaticku
15.06.2019 MDDr. Raják Vimperk II. ZŠ Vimperk 204 388415151
16.06.2019 MDDr. Raják Vimperk II. ZŠ Vimperk 204 388415151

Ošetření akutním pacientům poskytují vyjmenovaní lékaři ve svých ordinacích vždy od 08.00 do 10.00 hod. Ve všední dny poskytuje zubní pohotovost Nemocnice v Českých Budějovicích od 16.30 do 21.30 hod, v sobotu, v neděli a o svátcích od 08.00 do 18.00 hod. v horním areálu nemocnice, pavilon C.


 

Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu – aktualizace

V pátek 14. června na jihovýchodě Moravy odpolední teploty místy vystoupí nad 31 °C.
V sobotu vysoké teploty nad 31 °C budou na většině území (v polohách do 500 m.n.m.), kromě Karlovarského kraje. V sobotu v odpoledních a večerních hodinách se budou místy vytvářet bouřky, ojediněle i silné doprovázené přívalovými srážkami až kolem 50 mm, kroupami a nárazy větru až kolem 25 m/s (kolem 90 km/h). Více na: www.chmi.cz


 

Přehled tisku: nedostatek pěstounů, dluhy podnikatelů, přidělení komisaře v autoškole náhodným losem

V českých denících se v pátek dočtete, že zkušební komisaře v autoškolách, by mohl vybírat los. Čeští podnikatelé by se díky nových pravidel mohli rychleji zbavit svých dluhů, upozorňují Hospodářské noviny. Více v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál. CELÝ ČLÁNEK


 

Předpověď počasí

Pátek 14. června: Jasno až polojasno, na severovýchodě při přechodně zvětšené oblačnosti ojediněle přeháňka. Nejvyšší denní teploty 27 °C až 31 °C, na jihu Moravy až 32 °C. Mírný východní až jihovýchodní vítr 2 až 5 m/s.

Sobota 15. června: Jasno až polojasno, během dne postupně přibývání oblačnosti a později v Čechách místy, jinde jen ojediněle, přeháňky nebo bouřky, i silné. Nejvyšší denní teploty 30 °C až 34 °C, na západě kolem 29 °C. Mírný východní až jihovýchodní vítr 2 až 6 m/s se bude měnit k večeru na západní.


 

Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu – aktualizace

Ve čtvrtek 13. června se mohou ve východní polovině ČR vyskytnout silné bouřky doprovázené kroupami, přívalovým deštěm s úhrny kolem 40 mm a nárazy větru kolem 90 km/h. Na Moravě a ve Slezsku teploty vystoupí ve čtvrtek, pátek i v sobotu místy nad 31 °C. Sledujte: www.chmi.cz


 

Správa Národního parku Šumava informuje

Uzavírka z důvodu kácení rizikových souší

Od 17.6. do 30.6. 2019 bude probíhat kácení rizikových souší podél modré TZT v úseku mezi rozcestími Pod Radvanovickým vrchem (České Žleby) a Zelená cesta (Lenora) – účelová komunikace Žlebská cesta + Lenorská cesta. Délka uzavírky: 3 km.

Náhradní trasa ve směru od Lenory: rozcestí Zelená cesta – účelová komunikace Zelená cesta (zelená TZT) směr Soumarský most – rozcestí Volarské šance – místní komunikace směr České Žleby (žlutá TZT) – rozcestí Pod Radvanovickým vrchem. Uzavírka na mapě: https://mapy.cz/s/3tEWE Náhradní trasa na mapě: https://mapy.cz/s/3tEYP.  Děkujeme za pochopení. (fbnpš)


 

OTEVŘENÍ MĚSTSKÉHO KOUPALIŠTĚ

Z důvodu předpokládaných vysokých teplot bude od pátku 14. června otevřeno městské koupaliště.

Teplota vody nad 20°C.

Otevírací doba červen:
Všední dny      12:00 – 19:00 hod.

So, Ne            10:00 – 19:00 hod.

(MĚSTO VIMPERK)


 

Přehled tisku: pesticidy z černého trhu, psychické problémy studentů a klimatizované tramvaje

Ve čtvrtečním tisku se dočtete o pesticidech používaných v Česku, které pochází z černého trhu. Tématu se věnuje Deník N. Mf Dnes píše o psychických problémech studentů a Právo informuje o finanční pomoci pro země postižené migrační vlnou. Víc v přehledu tisku, který připravil Radiožurnál. CELÝ ČLÁNEK


 

Jihočeský kraj se může pyšnit druhým místem v celorepublikovém výzkumu Místo pro život 2019. Oproti loňskému ročníku si o pět míst polepšil

Bezpečnost na silnicích. Pestrá nabídka volnočasových aktivit. Nepřeberné množství kulturních institucí. Ráj pro turisty. Nejvíce zařízení pro seniory či nejvyšší kapacita čističek odpadních vod v rámci republiky.

To vše je důvodem, proč se Jihočeský kraj umístil v celorepublikovém výzkumu Místo pro život 2019 na druhém místě. První příčka Jihočeskému kraji unikla kvůli nízkým průměrným mzdám a větší pozornost by si zasloužil vůbec celý pracovní trh. I tak se jedná o mimořádný úspěch našeho kraje. V loňském ročníku se totiž umístil až na sedmém místě.

Ocenění pro Jihočeský kraj převzal v úterý 11. června v Praze první náměstek hejtmanky Josef Knot. „V jižních Čechách se žije opravdu dobře. Těší mne, že to teď máme potvrzené i oficiálně,“ uvedl při slavnostním ceremoniálu. První náměstek zároveň připomněl, že na kvalitu života v jižních Čechách má vliv každý z nás. „Velké poděkování patří všem občanům, díky jejichž usilovné práci jsme se v tomto výzkumu dokázali za jediný rok posunout o pět příček,“ dodal Knot.

Nejlepším Místem pro život v roce 2019 je podle průzkumu Královéhradecký kraj, bronzovou příčku pak obsadil kraj Zlínský.

Srovnávací výzkum Místo pro život už devátým rokem mapuje kvalitu života obyvatel v jednotlivých krajích České republiky. Výzkum nabízí veřejnosti dlouhodobě sledovat stav jejich regionu a jeho vývoj. Výsledky srovnávacího výzkumu motivují a inspirují státní správu i samosprávu, nevládní organizace, podnikatele i občany, a vedou tak ke zlepšování podmínek ovlivňujících kvalitu života. Mnohdy důležitější než hmotné statky je pro řadu lidí fungující občanská společnost, vzájemný mezigenerační respekt a tolerance rozdílných názorů.

Více informací naleznete zde


 

Veřejné prohlášení náměstků hejtmanů a radních krajů pro oblast sociálních věcí ke způsobu dofinancování sociálních služeb v roce 2019

Na tento odkaz prosím klikněte pro přečtení celého textu prohlášení náměstků hejtmanů a radních krajů zodpovědných za oblast sociálních věcí ke způsobu dofinancování sociálních služeb v roce 2019 tak, jak byl prezentován ministryní práce a sociálních věcí Janou Maláčovou a ministryní financí Alenou Schillerovou  (tzjč)


 

Student školy zřizované krajem převzal v Senátu ČR uznání za matematiku

V pondělí 10. června 2019 převzal Martin Novák, absolvent oboru Informační technologie na Střední škole spojů a informatiky Tábor, z rukou předsedy Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice Senátu České republiky Jiřího Drahoše Čestné uznání pro studenty s výborným výsledkem z maturitní zkoušky Matematika plus. Martin Novák získal 46 bodů a umístil se tak na prvním místě mezi všemi žáky z odborných škol, kteří v letošním roce zkoušku Matematika plus konali. Po úspěšném ukončení středoškolského studia bude pokračovat v dalším studiu, a to na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze. (tzjč)


 

Předpověď počasí

Čtvrtek 13. června: Polojasno až oblačno, na východě zpočátku skoro jasno, ojediněle, na východě místy přeháňky nebo bouřky, na Moravě a ve Slezsku ojediněle i silné. K večeru v Čechách od západu vyjasňování. Nejvyšší denní teploty 22 °C až 26 °C, na Moravě a ve Slezsku 28 °C až 32 °C. Slabý proměnlivý vítr 1 až 4 m/s, na Moravě a ve Slezsku zpočátku mírný jihovýchodní až jižní 2 až 6 m/s, v bouřkách přechodně zesílí.

Pátek 14. června: Jasno až polojasno, při přechodně zvětšené oblačnosti ojediněle přeháňka nebo bouřka. Nejvyšší denní teploty 29 °C až 33 °C. Mírný východní až jihovýchodní vítr 2 až 5 m/s.


 

Přehled tisku: nedostatečné zabezpečení počítačů na úřadech, pokuty pro směnárny i rizikové nemovitosti

Některé úřady v Česku mají vážné problémy se zabezpečením počítačů. Tématu se věnuje středeční Deník N. Praha chce znát jména pronajímatelů přes Airbnb kvůli ubytovacímu poplatku městu, píše Deník. Armáda chce urychleně nakoupit terénní osobní vozy, finance jsou proti, uvádí Právo. Více v přehledu tisku Radiožurnálu. CELÝ ČLÁNEK


 

Předpověď počasí

Středa 12. června: Jasno až polojasno, postupně přibývání oblačnosti a odpoledne a večer v Čechách místy, jinde jen ojediněle, přeháňky nebo bouřky, které budou v Čechách ojediněle velmi silné. Nejvyšší denní teploty 29 °C až 33 °C, na západě kolem 28 °C. Mírný jižní až jihovýchodní vítr 3 až 7 m/s, ve východních Čechách, na Vysočině a na jihozápadní Moravě až čerstvý 4 až 9 m/s, s nárazy kolem 15 m/s, se bude v Čechách postupně měnit na západní až severozápadní a v bouřkách přechodně zesílí.

Čtvrtek 13. června: Polojasno až oblačno, na východě zpočátku skoro jasno. Během dne místy přeháňky nebo bouřky, ojediněle i silné, hlavně ve východní polovině Česka. Na západě srážky jen ojediněle a k večeru vyjasňování. Nejvyšší denní teploty 24 °C až 29 °C, ve východní polovině Česka 29 °C až 33 °C. Mírný severozápadní až západní vítr 2 až 6 m/s, na Moravě a ve Slezsku zpočátku jihovýchodní, v bouřkách přechodně zesílí.


 

Letní kino v Horní Plané zahájí sezónu bestsellerem Bohemian Rhapsody

Stejně jako každý rok se mohou lidé v Horní Plané i turisté těšit na provoz letního kina, které nabídne osvědčené hity posledních měsíců. Kouzelná atmosféra venkovního promítání, zastřešená část areálu, občerstvení… Hornoplánské letní kino je oblíbenou součástí místní kulturní nabídky.

Červencový program bude zahájen ve velkém stylu – na velkém plátně se odehraje dramatický příběh kapely Queen, respektive zpěváka Freddieho Mercuryho. Bohemian Rhapsody (5. července) je už dnes klasikou, a právě na velkém plátně si tento snímek vychutnáte nejvíce.

Dalším blockbusterem, který je na programu, je například Jurský svět: Zánik říše (26. července). Provozovatelé ale myslí i na děti, pro které jsou nachystáni Užasňákovi 2 (6. července), Čertí brko (13. července) a Jak vycvičit draka 3 (20. července).

V sobotu 27. července se areál stane centrem dění tradičního Rock festu Horní Planá, takže se promítat nebude.

Informace o cenách vstupenek jednotlivých vystoupení naleznou zájemci na www.horniplana.cz, kde je plakát s kompletním programem. Začátky jsou v červenci stanoveny na 21.30 hodin a promítá se za každého počasí. (vv)


 

UZAVŘENÍ ODBORU OBECNÍ ŽIVNOSTENSKÝ ÚŘAD MĚSTSKÉHO ÚŘADU VIMPERK

Dne 19.06.2019 (středa) cca od 11:15 do 14:45 hodin bude z  provozních důvodu uzavřen Odbor obecní živnostenský úřad Městského úřadu Vimperk. V případě nutnosti lze v této době učinit osobní podání vůči živnostenskému úřadu i u jiného obecního živnostenského úřadu. Děkujeme za pochopení. (Město Vimperk)


 

Jihočeský kraj zve na veřejné projednání Územní energetické koncepce

Jihočeský kraj zve zástupce státní a veřejné správy, akademické sféry, veřejnosti, podnikatelských subjektů či nevládních organizací na veřejné projednání Územní energetické koncepce. Akce se koná dne 24. 6. 2019 od 15,00 hodin v jednacím sále zastupitelstva, v budově Krajského úřadu Jihočeského kraje, U Zimního stadionu 1952/2, České Budějovice

Územní energetická koncepce Jihočeského kraje 2018-2043 bude základním koncepčním materiálem Jihočeského kraje v oblasti energetiky. Jejím hlavním cílem je bezpečnost, hospodárnost a udržitelnost.

Veškeré informace naleznete v této pozvánce. 

(tzjč)


 

Přehled tisku: zájem o vysokoškolské koleje, úroda ovoce a cena zálohovaného výživného

V úterním tisku se dočtete, kolik bude státní rozpočet stát zavedení takzvaného zálohovaného výživného. Tématu se věnuje deník E15. Regionální Deník píše, že úroda ovoce bude navzdory suchému počasí dobrá a Právo informuje o zvýšeném zájmu o studentské koleje. Víc v přehledu tisku, který připravil Radiožurnál. CELÝ ČLÁNEK


 

Předpověď počasí

Úterý 11. června: Jasno až polojasno, na západě až oblačno, v Čechách odpoledne postupně místy přeháňky nebo bouřky, hlavně na západě a severozápadě, ojediněle až velmi silné bouřky. Nejvyšší denní teploty 29 °C až 33 °C, na západě kolem 28 °C. Mírný jihovýchodní vítr 3 až 7 m/s, místy, hlavně na Českomoravské vrchovině, s nárazy kolem 15 m/s. Na západě Čech vítr jen slabý proměnlivý do 4 m/s. V bouřkách bude vítr přechodně zesilovat.

Středa 12. června: Jasno až polojasno, postupně přibývání oblačnosti a odpoledne a večer místy, hlavně v Čechách, přeháňky nebo bouřky, ojediněle velmi silné. Nejvyšší denní teploty 29 °C až 33 °C, na západě kolem 27 °C. Mírný jižní až jihovýchodní vítr 3 až 7 m/s, na Moravě až čerstvý 4 až 9 m/s, s nárazy kolem 15 m/s, se bude v Čechách postupně měnit na západní až severozápadní a v bouřkách přechodně zesílí.


 

Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu – aktualizace

Výstraha před jevem s vysokou pravděpodobností výskytu: Velmi silné bouřky
Platnost: od 10.6.2019 20:00 do 11.6.2019 03:00

 V Plzeňském a Karlovarském kraji a v přilehlých ORP Středočeského a Ústeckého kraje se očekává výskyt velmi silných bouřek, ojediněle s výskytem krupobití (velikost krup kolem 3 cm), přívalovými srážkami kolem 40 mm a nárazy větru kolem 25 m/s (90 km/h).


 

Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu – aktualizace

V severozápadní polovině Čech se v pondělí (10. 6.) večer a v noci na úterý (11. 6.) ojediněle mohou vyskytnout silné bouřky, doprovázené kroupami, přívalovým deštěm s úhrny kolem 30 mm a nárazy větru až 70 km/h.

  V úterý odpoledne a večer, na severu Čech ještě i v noci na středu (12. 6.), se mohou v Čechách vyskytnout silné, na severu a severozápadě i velmi silné bouřky doprovázené kroupami, přívalovým deštěm s úhrny kolem 50 mm a nárazy větru kolem 70 km/h.

🌡 V úterý odpoledne vystoupí nejvyšší teploty nad 31 °C zejména ve středních a východních Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Na Moravě a ve Slezsku budou pokračovat vysoké teploty i v dalších dnech.
vše na: www.chmi.cz


 

Přehled tisku: pozměňovací návrh k novele o autovracích, větší zájem o chalupy a dopady inkluze

Pražští zastupitelé navrhují zpřísnit novelu zákona o pozemních komunikacích týkající se autovraků, která zatím ve sněmovně prošla prvním čtením, píše deník E15. O chaty a chalupy, hlavně ty s dobrým spojením do hlavního města, je stále větší zájem, všímá si Deník. Začleňovaní postižených dětí do běžných škol v nich nerozvrátilo výuku a ani výsledky se nezhoršily, píše Právo. Více v přehledu tisku Radiožurnálu. CELÝ ČLÁNEK


 

Předpověď počasí

Pondělí 10. června: Skoro jasno až polojasno, zpočátku v Čechách i oblačno, odpoledne opět přibývání oblačnosti a večer na západě a severozápadě místy přeháňky nebo bouřky, ojediněle velmi silné. Nejvyšší denní teploty 27 °C až 31 °C. Mírný jihovýchodní vítr 3 až 7 m/s místy s nárazy kolem 15 m/s, na západě Čech přechodně slabý vítr 1 až 4 m/s. V bouřkách vítr zesílí.

Úterý 11. června: Jasno až polojasno, na západě až oblačno, v Čechách odpoledne postupně místy přeháňky nebo bouřky, ojediněle velmi silné. Nejvyšší denní teploty 28 °C až 32 °C, na západě kolem 28 °C. Mírný jihovýchodní vítr 3 až 7 m/s, místy s nárazy kolem 15 m/s.


 

Právě jsme přišli na svět. Prohlédněte si miminka narozená ve strakonické porodnici

ČTĚTE ZDE


 

Právě jsme přišli na svět. Prohlédněte si miminka narozená v prachatické porodnici

ČTĚTE ZDE


 

Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu

Od pondělí 10. 6. 2019 18:00 do úterý 11. 6. 2019 03:00 SELČ se v severozápadní polovině Čech mohou 📌ojediněle vyskytnout silné bouřky, doprovázené kroupami, přívalovým deštěm s úhrny kolem 30 mm a nárazy větru přes 70 km/h.

Více informací na webu výstrah:
http://portal.chmi.cz/…/p…/docs/meteo/om/vystrahy/index.html


 

Opustili nás v minulých dnech

ČTĚTE ZDE


 

Jihočeský kraj přivítal zástupce paktů zaměstnanosti z celé České republiky

V úterý 4. června 2019 přivítal Jihočeský kraj zástupce 14 teritoriálních paktů zaměstnanosti působících v rámci celé České republiky, které mají za cíl síťování organizací, sdílení informací a zkušeností z oblasti zaměstnanosti a trhu práce. Řečníci představili témata zabývající se flexibilními formami zaměstnávání, podporou podnikání a celoživotním vzděláváním v jihočeském regionu, rozebírala se také podpora kariérového poradenství na školách nebo výstupy monitoringu a predikce trhu práce. Na závěr zazněla i diskuze k rozvoji a příležitostem paktů po roce 2020.

„Pakty zaměstnanosti jsou smluvně dohodnutá regionální partnerství, jejichž cílem je přispět ke zlepšení postavení trhu práce v jednotlivých regionech,“sdělil Zdeněk Dvořák, náměstek hejtmanky Jihočeského kraje, a uvedl, že první z českých paktů zaměstnanosti vznikl již v roce 2010 v Moravskoslezském kraji a postupně se tato partnerství rozšířila i do dalších regionů. Zdeněk Dvořák také nastínil důležitost propojování subjektů na trhu práce tak, aby měli žáci středních škol možnost získat praktické zkušenosti přímo v podnicích budoucích zaměstnavatelů. „V současnosti Jihočeský kraj podporuje spolupráci vzdělávacích institucí a firem pomocí dotačních programů, a to formou podpory technického vzdělávání, stipendijních příspěvků pro žáky vybraných, technicky zaměřených učebních oborů, či zvyšováním kvality vybavení škol, kterým jsou například poskytovány učební pomůcky zaměřené na polytechnické vzdělávání,“ uvedla na začátku setkání Lucie Reitingerová za Odbor školství, mládeže a tělovýchovy Jihočeského kraje. Kromě toho se v regionu jižních Čech pořádají různé oborové i mezioborové soutěže, exkurze žáků do provozu podniků či technicky zaměřené kroužky, které žáky motivují k dalšímu studiu v málopočetných, ale pro trh práce velmi důležitých oborech.

Jedním z hlavních témat celého dne byla problematika flexibilního zaměstnávání, které by mohlo pomoci s nesouladem vysoké nabídky pracovních míst ze strany zaměstnavatelů, která převyšuje počet evidovaných uchazečů o zaměstnání. Jak ale uvedl Vladimír Brablec z Krajské pobočky Úřadu práce v Českých Budějovicích: „Nezaměstnanost v Jihočeském kraji a obecně v Česku patří v Evropské unii k té nejnižší. Okresy Jindřichův Hradec, České Budějovice, Prachatice a Písek jsou dokonce pod 2 %,“ komentoval nejnovější data Vladimír Brablec.

Často zmiňovaným pojmem bylo i kariérové poradenství, které se díky realizaci projektu „Implementace krajského akčního plánu Jihočeského kraje I“ začalo rozvíjet na úrovni základního a středního školství díky Asistenčnímu centru Impuls pro kariéru a praxi při Jihočeské hospodářské komoře.

Přítomné účastníky také zaujaly soutěže, které se v Jihočeském kraji organizují. Nově se připravuje soutěž „Společnost přátelská zaměstnávání osob 55+“, která letos poprvé ocení firmy, věnující se problematice zaměstnávají osob starších 55 let, a pomůže uchazečům udržet se na trhu práce. Jak uvedla Alena Bártíková z Ministerstva práce a sociálních věcí: „V roce 2017 bylo evidováno přes 1,8 milionu lidí nad 65 let, v roce 2030 je predikováno již 2,5 milionu lidí v tomto věku. Je proto mít na paměti, že lidé starší 55 let budou nedílnou součástí trhu práce a je třeba, aby se tomu zaměstnavatelé i celý trh práce přizpůsobili. Právě soutěž by mohla k těmto změnám zaměstnavatele motivovat,“ zmínila Alena Bártíková. Pro začínající podnikatele letos opět proběhla také startupová soutěž JIHOCZECH, jejíž druhý ročník ověřil, že obdobné soutěže mají velký význam, především pro samotné účastníky.

Dalšími tématy byly například veletrhy práce a vzdělávání dospělých v regionu jižních Čech, hostům také byly představeny výstupy monitoringu trhu práce zjišťované v rámci projektu Predikce trhu práce – KOMPAS. Na závěr účastníci diskutovali o dalším rozvoji a příležitostech teritoriálních paktů po roce 2020. (tzjč)


 

Průkazy PAS budou na krajském úřadu k dispozici v červnu

Průkazy PAS na krajské úřady by měly být distribuovány během června 2019. Průkazy budou v první vlně distribuovány všeobecným praktickým lékařům či praktickým lékařům pro děti a dorost v podobě přílohy časopisu VOX PEDIATRIAE, časopisu Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost a Odborné společnosti praktických dětských lékařů ČLS JEP a dále časopisu Practicus vydávaný Společností praktického lékařství ČLS JEP.  Průkaz PAS představuje prostředek k zajištění odpovídajícího přístupu pracovníků resortů práce a sociálních věcí, školství, zdravotnictví, vnitra a dalších k jeho držiteli z hlediska zajištění odpovídající komunikace, přístupu a respektu k jeho specifickým potřebám. Více informací naleznete ZDE   (tzjč)


 

Vimperk – Věže Městské zvonice a kostela na náměstí pohledem z Kaplířovy ulice / Foto: (red) – Za krásnější Vimperk

 

 

 

 

Komentáře

komentářů