ZDRAVÍ A VÝŽIVA: Nyní je vhodná doba na sběr březových lístků. Skrývají...

ZDRAVÍ A VÝŽIVA: Nyní je vhodná doba na sběr březových lístků. Skrývají se v nich silné léčivé účinky

 

Jaro je ideálním obdobím pro sběr bylin. Mladé lístky jsou ve své plné síle a nabízí vám své účinky na zdraví. Vydat se však nemusíte jen na sběr jitrocele, kopřiv, podbělu či pampelišek, nasbírejte si také mladé březové listy. Že nevíte, proč byste měli? Prozradíme vám to v dnešním článku.

 

Léčivý prostředek

Mladé lístky břízy bělokoré jsou totiž účinným přírodním léčivem. Používat je můžete čerstvé, ale nasušit si je také do zásoby. Právě nyní jsou březové listy plné síly a mají jemnější strukturu. Březové listy vám budou k ruce v případě onemocnění močových cest, pomohou při revmatismu a podporují metabolismus. Z lístků si můžete připravovat nálev, koupel, ale také vlasovou péči.

Dostupná bříza

Pravdou je, že na břízy narazíte takřka všude a nemusíte vydávat nikam daleko. Březové listy se tak stávají snadno dostupnými. Nekupujte si březový čaj v obchodě, ale připravte si domácí, popřípadě si vyrobte vlastní urologickou směs, která pomůže při zánětech močových cest. Březové listy podporují vylučování moči, ale nedráždí ledviny, což je při léčbě zánětů močových cest, ale i ledvin, nesmírně důležité. Dbejte i na dostatečný příjem tekutin.

Účinky ukryté v březovém listí

Těšit se můžete z mnoha účinků březových lístků. Mají totiž dezinfekční účinky. Nálev z březového listí či koupel oceníte při revmatismu, jelikož podporují vylučování solí. Podporují metabolismus, což oceníte například při jarním detoxu. Koupel z březového listí podporuje prokrvení pokožky a chrání před tvorbou celulitidy. Mají blahodárný vliv na imunitní systém. Březový čaj pomáhá organismu překonat infekci, díky antibakteriálním účinkům. Má také vliv na trávicí soustavu. Pomůže s poruchami trávení a ulevuje při průjmech a bolestech břicha. Stará se o stabilizaci funkcí trávicího traktu. Využít se samozřejmě dají i další části břízy, především kůra.

Pomocník v podobě březových lístků

Bříza se vám bude hodit tedy na jaře jako pomocník detoxikace, ale také po celý rok, zvláště v případě, že trpíte revmatismem, poruchami trávení, záněty ledvin a močového měchýře. Pomohou vám nálevy, ale také účinné koupele. Vyrazte proto na sběr březových lístků, dokud jsou mladé a plné síly. Se stářím se jejich účinky snižují. Nasušte si jich také množství na zimu, abyste je mohli využít jako ochranu či léčbu infekcí.

 

Text a foto: ČESKO ZDRAVĚ

 

 

 

Komentáře

komentářů